ik dronk... PELSMANTELS Bruisende drank X£?- Waarheen te Aalst... Jozef DE VOS Op zaterdag 14 oktober 1967 MADELON Het Aalsters Soldatenhoekje Agatha Christie Beste lezers, op het einde van dit ar tikel zult gij misschien zeggen van mij, die durft nogal I Maar het kan mij niet schelen, hoor, wat gij van mij zegt. Ik weet alleen maar dit, en dat is, als er velen mijn brief hier zullen gelezen heb ben, dat zij misschien wel eens eventjes zuilen nadenken en in hun binnenste zeg gen, die vent heeft dat misschien ook voor mij geschreven. Ik begin dan maar meteen met mijn pleidooi. Ik ben zevenendertig, gehuwd en vader Ik heb een vrij beroep en ik ben een drankzuchtige. Ik dronk gaarne, ik dronk veel, ik dronk regelmatig. Het ging er zelfs van langsom slechter aan toe, zodat ik op het einde praktisch alle dagen een goede kwantum alkohol in 't lijf had en dat ik zelfs niet meer voort kon leven zonder dit kwantum. Hoe het allemaal kwam Heel een voudig. ik heb nooit kunnen met mate drinken, noch op bals, noch op feesten, noch op vergaderingen, noch thuis, ner gens. Ik moest altijd het laatste hebben en bleef ook overal tot de laatste, tot ik op den duur niet meer wist van welke parochie ik was. Twee dingen kon ik niet zien in 't leven een volle en een lege pint. Ik ben praktisch nooit op openbare dronkenschap betrapt geweest, daarvoor was ik te sluw en daarvoor lag mijn alkohol-tolerantie reeds te hoog. Ik was geen gezelschapsdrinker, ik deed het liever aileen. Ik kon alleen in het café mijn pinten drinken. Ik v/as ook een ver doken dronkaard, want thuis snuffelde ik rond tot ik een «zwarte zuster» te pak ken kreeg en ja, die moest er dan aan geloven, hoor, ze moest leeg. 's Morgens, 's middags, 's avonds, op alle momenten smaakte het mij. De gevolgen waren natuurlijk tragisch, bot en bitsig thuis, kort van memorie, vergetelachtigheid, volledig overstuur, bang en. lui. enfin dom I De moeilijkheden ontvluchtend of verduikend, laf tegenover mijzelf, laf tegenover mijn huishouden, laf tegenover de maatschappij. Een ten gronde gericht leven en een tot verdwij nen gedoemd huis. Last met alles en alleman, overtredingen, processen, een verkwisting van geld op gans de lijn. Tot op een ogenblik in het leven dat men door een onverhoedse klap dan toch tot het bewustzijn komt dat het zo met verder kan. Ik begon op e'gen kracht er mee te stoppen. Ik slikte pi'len, maar het hielp allemaal maar een korte tijd. Tot ik dan toch de A.A. oeweging vond op dezelfde manier als gij het nu mis schien vindt, gij dronkebroider, die nog steeds gekweid zit met d.e drankduivel Ik vond het in een krant en ik nam mijn kans. Ik ging naar een vergader.ng van de AALSTERSE A.A.-GROEP en ja, daar vond ik wat ik zocht. Allemaal toffe kerels die zoals ik gedronken hadden en mis schien nog veel meer dan ik in mijn leven. Maar allemaal mannen die vast besloten waren de drankduivel uit hun leven te bannen. Ik ben een Anonieme Alkoholieker ge worden en ik ben nu al bijna één jaar volledig «droog». Wel lezers, ik kan het niet beschrijven wat er sindsdien allemaal veranderd :s, in mijn huishouden, in mijn zaken, in mijn ganse leven. Ik werd levenslustig, rede nerend met juistheid en nuchter van geest, vrolijk en vriendelijk. Maar vooral in het huishouden, jongens toch, is dat een ver schil. dat kan geen pint weer betalen. Voor niets ter wereld wil ik nog her'even hoe het vroeger v/as. Mens lief, is dat nu een hemel bij ons thuis. En zeggen dat dit geluk ook in uw hand ligt, als gij maar wilt. Gij die drinkt, gij die geen geluk meer hebt in 't leven en drinkt om het te vergeten, 't Is niet omdat gij ongelukkig zijt dat gij drinkt, maar gij zijt ongelukkig omdat gij drinkt. Denk nu eens allemaal goed na over mijn biecht hier neergeschreven, en als gij vindt dat voor U het moment gekomen is om ook een stap te doen, kom dan bij ons, in de A.A., en geloof mij vrij, wij zijn geen bende stomme zeveraars, maar mensen die begrepen hebben dat het tijd was voor ons om er mede te stoppen, voor het gevang, het geestesziekenhuis of de kist Vriend, laat U nu niet meer sleuren, als gij het moeilijk hebt, wij zullen U helpen, kom naar A.A. op maandagavond om 8 u. op de Markt in 't Ros Beiaard, of schrijf ons een briefje op A.A. groep Aalst, Postbus 42 Aalst. Mijn geluk kennende en dat meema kende van honderden broeders, wens ik uit gans mijn hart, dat wanneer gij het nodig hebt, gij eindelijk in ons midden ook dat geluk moge vinden. Een A.A.er uit groep Aalst. STUDIE VAN GERECHTSDEURWAARDER WELLEKEMSSTRAAT, 49, AALST TEL. 053/249 21 te 14 uur in de zaal OPENBARE VERKOPING van een zeer mooie partij bestaande uit vesten en lange mantels in de fijnste en edelste bont soorten van het reeds gebruikte bont, zoals Visoncapes en stola's Visons Persianers met of zonder visonkraag Murmels Rats Musqués Indisch Lam Petit Gris enz. enz. Tentoonstelling Vrijdag 13 oktober van 13 tot 19 h. Zaterdag 14 oktober van 10 tot 13 h. Plaatsbespreking in de zaal. Kontant en gewone voorwaarden. ZATERDAG 7 OKTOBER Van 9.30 tot 12 u., St. Martinuskring, Korte Zoutstraat, bijeenkomst voor dienst betoon aan de landbouwers door een afge vaardigde van de Boerenbond. Van 14.30 tot 18 u.. Home St. Lauren- tius, Capucijnenlaan, Verbondelijk studie weekend van de K.W.B. Te 15 u., feestzaal stadhuis, akade- mische zitting ter gelegenheid van de 100e verjaardag der geboorte van Valerius De Saedeleer, ingericht door de V.V.A.K. Te 16.30 u. onthulling van de gedenk plaat Valerius De Saedeleer aan het hoek huis Nieuwstraat-Verdeplein. Te 20 u., feestzaal «De Klaroen», Kareel- stiaat, groot boerenfeest opgeluisterd door een bekend showorkest en zanger. ZONDAG 8 OKTOBER Van 9.30 tot 14 u., Home St. Laurentius, Capucijnenlaan, Verbondelijk studieweekend van de K.W.B. Vanaf 12.30 u., koer St. Maarteninstituut ingang Esplanade, autozoektocht, en vanaf 13.30 u. voetgangerszoektocht, ingericht door het eeuwfeestkomitee van Sint Jozef. Prijsuitreiking 's avonds in de zaal van het St Maarteninstituut tijdens een feestavond met trekking van de 2 x 1000 loten tombola. Te 14 u., filmzaal Capucijnenklooster, ingang St. Jobstraat, filmvertoning ingericht door de Marcelinoklub. Te 14.30 u., stadspoppentheater, Katte- straat, poppenkastvoorstelling voor de jeugd ingericht door de stedelijke dienst voor on derwijs en kuituur. Te 19.30 u., feestzaal St. Augustinus, ingang Leopoldlaan, eenakterfestival met optreden van de Rederijkerskamer Maria- kring van Gent, de toneelkring St. Genesius van St. Niklaas en Hoger Op van Aalst, ingericht door de toneelkring Hoger Op. Te 20 u., stadsschouwburg, Vredeplein, opvoering van «Slisse bouwt» door 't Land van Riem. MAANDAG 9 OKTOBER Te 19 u., St. Martinuskring, ingang Zon- nestraat, voordracht voor de postzegelver zamelaars, ingericht door Philatelia Alosta. Van 19 tot 21.30 u., St. Jozefskring, Meuleschettestraat, voorlichtingskursus voor meisjes van 14 jaar, ingericht door de paro chiale geestelijkheid. Te 19.30 u., St. Jozefskring, Meuleschet testraat, voordracht over gezondheidsleer en schoonheidszorgen, ingericht door de K.A.V. Sint Jozef en Sint Martinus. Te 20 u., stadsschouwburg, Vredeplein, opvoering van «Slisse bouwt» door 't Land van Riem. Maar op het ogenblik moest hij toegeven dat hij nooit precies had geweten wat «die jonge George» eigenlijk voor een type was. Er bestond slechts weinig voeling tussen hen, doordat de kolonel het grootste deel van zijn leven buitenslands had doorge bracht. Daarom had hij zich ook afgevraagd, wat de reden kon zijn dat George hem had laten komen. Het leek hem nu, dat Barton, sinds hij hem de laatste maal had ontmoet, beslist was veranderd. Vroeger had hij hem altijd erg zwaar op de hand gevonden, voor zichtig en een man zonder fantasie. Nu leek het hem, dat er wat haperde aan die man. Hij deed erg nerveus en had al driemaal zijn sigaar aangestoken... niets voor Barton. «Welaan, jonge vriend,» begon de kolo nel, «wat zit je dwars «Je hebt het bij het rechte eind, Race, er zit me iets dwars, ik heb je raad en je hulp hard nodig.» De kolonel knikte en nam een afwachten de houding aan. «Ongeveer een jaar geleden zou je .n Londen, in het Luxembourg, met ons gaan dineren, toen je opeens naar het buitenland moest.» Weer knikte Race. «Juist, naar Zuid- Afrika.» «Aan tafel is mijn vrouw toen plotseling overleden.» Race schoof onbehaaglijk in zijn stoel. «Dat weet ik. Daarover heb ik in de krant gelezen. Ik heb je nu niet willen condoleren, om het oude verdriet maar met rust te laten. Maar ik heb het ellendig voor je ge vonden, oude jongen, wees daarvan verze kerd.» «Ja, dank je. Maar daar gaat het niet om. Wij hebben eerst gedacht dat mijn vrouw zelfmoord had gepleegd.» Race trok vol verwondering zijn wenk brauwen op. «Is dat met juist gebleken vroeg hij. «Hier, lees maar eens.» Hier duwde Bar ton hem twee brieven in handen. Kolonel Race keek steeds verbaasder. «Anonieme brieven vroeg hij. «Dat wel, maar ik geloof dat ze waarheid bevatten.» «Dat is altijd gevaarlijk,» merkte Race hoofdschuddend op. «Je hebt er eenvoudig geen idee van wat voor kwaadaardige brie ven er worden geschreven, wanneer een zaak eenmaal in de krant heeft gestaan.» «Dat weet ik. Maar deze brieven zijn toen niet geschreven, eerst een half jaar later.» «Dat maakt verschil. En heb je enig idee wie ze geschreven heeft «Dat niet, maar dat komt er ook niet op aan. Ik geloof nu stellig dat mijn vrouw vermoord is.» Race legde zijn pijp ter zijde en ging iets rechter in zijn stoel zitten. «Wat voor reden heb je om dat te geloven Had je destijds DINSDAG 10 OKTOBER Van 19.30 tot 20.45 voor beginnelingen en van 20.45 tot 22 u. voor gevorderden, danskursus ingericht door de VTB-VAB, in het lokaal «De Koornbloem», Grote Markt. WOENSDAG 11 OKTOBER Van 18 tot 19 u. voor jongeren en van 19 tot 19.30 u. voor gevorderden, kursus in Yoga, ingericht door Yogaklub Aalst. Van 19 tot 22 u., St. Annaschool, Spaar zaamheidstraat, voordracht over koken, in gericht door de K.A.V. Sint Anna. TENTOONSTELLINGEN Tot 29 oktober, Oud-Hospitaa|, Oude Vismarkt, retrospectieve Valerius De Saede leer. Toegankelijk alle dagen van 10 tot 12 en van 14 tot 18 u. Tot 9 oktober. Belfortzaal, Grote Markt, tentoonstelling der werken van kunstschilder Paul Truyts. Toegankelijk alle dagen 11 tot 18 u.; zondag van 11 tot 19.30 ui Tot 11 oktober, galerij Vertikaal, tionsstraat, tentoonstelling der werken j M. Martin-Haupert. Toegankelijk alle dai van 9 tot 12 en van 14 tot 18 u.; zonl van 9.30 tot 12.30 u. FILMLEIDING Voor allen RIO Bang-Bang. Licht vbh. Bijfilm De rode sjeik. Voor volwassenen ALFA De ontsnapten van Berlijn. FEESTPALEIS Een roos voor iederej Streng vbh. PALACE De tien geboden. Te mijden ALFA De sadistische minnaar. WELKOM LICHTING 1968 Inderdaad, beste vrienden, sedert begin september II. werd de keuring en selektie van de lichting 1968 aangevat. Wie onder u voorkeur heeft, om in het begin van volgend jaar zijn legerdienst te verrichten, zal zo vlug mogelijk zijn aanvraag indienen bij de provinciegouverneur. De oproepingsdata van de K.R.O.'s en K.R.O.O.'s zullen maar gekend zijn nadat de keuring van de lichting 1968 reeds een tijd is aangevangen. De belanghebben den dienen dus bij hun verblijf in het Klein Kasteeltje navraag te doen omtrent hun oproepingsdatum. Personen met sociale moeilijkheden vragen een onderhoud met de sociale dienst. Vergeten ze een of ander gegeven mee te delen, dan kunnen ze dit nog achteraf schriftelijk bekend maken. Sommigen onder u zullen een wederdienstneming van 3 of 6 maand aangaan ten einde in Belgie te kunnen blijven. Hoewel er nog geen officiële berichtgeving daaromtrent werd gedaan, zal men daartoe toch uitzonderlijke redenen moeten hebben gehuwd zijn, behorende tot een gezin van vijf kinderen of meer, eerst opgeroepene van vier kinderen in leven. Degenen die behoren tot een gezin met zes kinderen of meer, die in aanmerking komen om ontslagen te worden van dienst, zouden best wachten om later hun wens omtrent de oproepingsdatum bekend te maken. Degenen die voorlopig ongeschikt verklaard worden, kunnen ten vroegste in be gin 1969 onder de wapens geroepen worden. Brengt dit wijziging in hun toekomst plannen, bv. voor verder uitstel vragen, dan kunnen ze dit doen in januari a.s. op het stadhuis. Na 15 januari zullen ze een aangetekend schrijven richten naar de provinciegouverneur. Dienstplichtigen - loontrekkenden mogen, zo zij in observatie gestuurd worden in een militair hospitaal, niet vergeten daar een bewijs te vragen voor de mutualiteit. Je vrienden van het thuisfront. EX< NiE dei He 12 de ook maar enig vermoeden Of de politie soms «Ik was destijds geheel van streek, zodat ik de uitspraak van het onderzoek eenvou dig heb aanvaard als juist. Mijn vrouw had net een lelijke griep gehad en leed inder daad aan een zenuwinzinking. Ik kon ook slechts aan zelfmoord denken. Het goedje zat trouwens in haar handtasje.» «Wat voor goedje «Blauwzuur, cyaankali.» «Ja, nu herinner ik het me. Ze had het in een glas champagne gedronken.» «Juist. Dat leek destijds allemaal erg duidelijk.» Race had de vrouw van George maar ééns ontmoet en haar toen een allerliefst leeg- hoofdje gevonden, bijzonder levenslustig en volstrekt niet melancholiek. «Heb je nog een medisch advies ingewon nen over haar geestelijke toestand «Haar eigen dokter, die de Marles van jongsaf had behandeld, was toevallig op een zeereis. Zijn plaatsvervanger had haar tij dens haar griep behandeld. Het enige wat hij zei, was, dat zo'n aanval van ernstige neerslachtigheid na een felle griepaanval wel meer voorkwam.» Na een tijdje ging George voort «Maar pas nadat ik die brieven had gekregen, ben ik met haar eigen dokter gaan praten. Na tuurlijk zonder hem iets te vertellen van brieven. Die verklaarde me toen, dat het hele geval allervreemdst had gevond en de mogelijkheid van zelfmoord bijna denkbaar achtte. Daar was Rozemarijn he maal niet het type voor. zei hij. Toen b ik gaan nadenken. Rozemarijn kon bui van ongewone heftigheid hebben, zich oi wel een diep ellendig voelen... maar to niet zo, dat ze er voor uit het leven z$ R« willen scheiden.» Zacht vroeg Race, enigszins gegeneerd «Kon zij reden hebben voor zelfmoord gezien van die neerslachtigheid na de griep! Ik bedoel, voelde zij zich bepaald diep or tc gelukkig om een of andere reden at «Ik... nee... ze was alleen misschien w erg nerveus...» Race ontweek de blik van zijn vriend vroeg verder «Was zij soms wat melodr matisch? Je moet denken, ik heb haar ma< eenmaal ontmoet. Maar je hebt mensen, d een poging tot zelfmoord zo gek niet vi den... alleen om een ander een gevoel va wroeging en hartzeer te bezorgen... Ee kinderachtig type, hoor, dat bij zichze zegt Ze zullen er nog eens spijt van hel ben I» «Rozemarijn en ik hebben nooit ruz gehad I» «Goed, dat is dan uitgesloten, ook al on dat je dan geen blauwzuur zult gebruikei ledereen weet hoe verschrikkelijk dat werk daar valt met mee te spotten, als je ee ander alleen maar bang wilt maken.» «Het levert nog een ander argument. G( steld dat Rozemarijn had zelfmoord wille plegen... dan zou ze het toch niet op di manier gedaan hebben... op zo pijnlijke, en zo ontsierende wijze. Een te grote dosi van een slaapmiddel zou dan de aangeweze manier zijn geweest.» «Dat ben ik volkomen met je eens. Be stonden er enige aanwijzingen, dat zij zie blauwzuur kon hebben aangeschaft «Dat niet. Maar ze had tevoren bij vrier den buiten gelogeerd, die op een keer wespennest hadden uitgebrand. Men opper de toen de mogelijkheid, dat ze bij die ge legenheid wat cyaankali bij zich gestoke had.» «Ja, die mogelijkheid bestaat. De meest tuinlui hebben dat wel bij de hand.» Kolonel Race dacht even na en vervolgd toen «Als we alles even resumeren, vinder we geen positieve aanwijzingen voor zelf moord. Maar er ontbreekt ook ieder positie bewijs van moord, anders zou ook de politic daarop zijn afgegaan. Dat zijn heus geel sufferds, dat weet je net zo goed als ik. Nadruk verboden.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2