en omstreken voorlopig struktuurplan van het gewest Aalst X Bestuurs beleid te Erembodegem Klein Logboek «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 'Een eerste ruimtelijk diskussiedokument HET GEWESTPLAN AALST deaai woon gebied loger comfort emi gratie geselek teerde bedrij ven Resolutie van B.S.P.-federatie Aalst ik vcj rs eet Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU. Katt««tr SCHENKT UW VERTROUWEN AAN INGANG VRIJ >er eiste JAARGANG Nr. 80 ZATERDAG 14 OKTOBER 1967 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER DE MEMORIE VAN TOELICHTING DOOR M. VAN NAELTEN. Het einddoel van het struktuurplan zelf. hrijft M. Van Naelten De ontwerpers moeten, bijgestaan door in dagelijks bestuur, waarin vertegenwoor- pge gers zetelen, in opdracht van het Minis- :n rie van Openbare Werken een «bodem- euf istemmingsplan» opstellen van 1/10.000. nee it plan moet. na een in de wet uitgestip- ge- side procedure, door de koning bij konink- k besluit bekrachtigd worden. De voorstellen die nu gedaan worden (in et voorlopig struktuurplan n.v.r.) hou- en enkel en alleen een ruimtereservatie in, regionaal politiek beleid, geen pro- rammaties. •De uitvoering van de voorstellen en de epaling van de prioriteiten in die uitvoorin- van en, berusten volledig bij de bevoegde pu- lieke diensten en-of bij de private sektor nmers, het uitstippelen en voeren ven het eleid valt volledig buiten de opdracht n e overeenkomsten tussen de Belgische taat en de ontwerpers. Het voorlopig struktuurplan is een eerste mmtelijk diskussiedokument dat zes maan- en na het begin van de studie aan het entraal bestuur, aan de bevolking en haar vertegenwoordigers wordt voorgelegd sa men met een synthesetekst van de voor studie en een verklarende nota van de optie. Verder wijst de auteur, de h. M. Van Nael ten er op De nadruk moet gelegd worden op het voorlopig karakter van dit plan. Alle delen en voorstellen in dit voorlopig struktuurplan zijn voor wijzigingen vatbaar, zowel op grond van tegenvoorstellen en overleg met de te raadplegen administraties op centraal en provinciaal niveau, met het advieskomi- tee, de te raadplegen gemeenten, als op grond van het overleg tussen de studie groepen van aangrenzende gewesten. Alle gedane suggesties door eender welke instantie of persoon zullen onderzocht wor den in hun globaal karakter. Het gewest ligt overwegend in het foren- zen-attraktieveld van de Brusselse agglo meratie. Ook Gent en Antwerpen zullen beide meer 'werkkrachten uit het gewest aantrekken. Als fundamentele opties die in het plan een ruimtelijke vertolking moeten krijgen, worden vooropgesteld Wat is dat Wat houdt liet in Wat kan in de toekomst da weerslag ervan zijn voor de streek Vragen waarop zelfs ettelijke gemeen telijke instanties niet altijd een ant woord hebben, laat ptaan de bevolking. D. G. V. A. verzamelde dan ook een reeks gegevens, omtrent de huidige stand van dit plan, hoofdzakelijk nan de hand van de' teksten zoals zij voor komen in de memorie van toelichting van M. Van Naelten, assistent van het Onderzoekscentrum voor Ruimtelijke Ordening van de Universiteit van Leu ven, en die als planoloog reeds >een voorname reputatie heeft verworven. betere weg en- spoorweg- :p infrastruktuur verzwakking van koopkracht en kultureel potentieel Het gewest moet ingericht worden als een ideaal woongebied, met gevarieerde mogelijkheden voor een meer zelfstandige uitbouw op langere termijn. Hieruit volgen een aantal ruimtelijke aanlegvoorstelien met verklaring van de draagwijdte ervan. In de eerste faze moet het pendelverkeer door kortere verplaatsingstijden en hoger komfort verbeteren om de neiging tot (alge mene) emigratie af te remmen. Maatregelen inzake weg- en spoorweg- infrastruktuur moeten dan ook voorzien worden. 'De emigratie van gekwalificieerde per sonen met hogere inkomens moet o.m. om diverse redenen van sociologische en eko- nomische aard uitgeschakeld worden Die emigratie ondermijnt deels de koop kracht van het gewest en hierdoor de uitbouw van de kommerciele en verzor gende centra. Op kultureel vlak verzwakt ze het intel- lektueel potentieel, dat nodig is om de stedelijke kernen een hogere graad van kulturele animatie te geven en een uit straling op de totale bevolking van het hinterland. Het is belangrijk door middel van een verzorgde milieuaanleg niet enkel de eyrai- graties van gekwalificeerde personen uit te schakelen, maar de potentiele immigratie van die personen uit andere gewesten naar de centra te ondervangen. Vooral de tigging van de zone Aalst-Nino- ve kan uitzonderlijk gunstig gemaakt v^r- den. De verwezenlijking van een industriepoli tiek vergt, benevens uitgeruste en oordeel kundige ingeplante industriezones, een goe de weg- en spoorwegverbinding met Ant werpen, Gent en Brussel, die zowel de indus triezones als de woonkoncentraties verbin den. Het voorgesteld net toont twee basis- strukturen 1. Een radiaal gestruktureerd net, dat Brussel als uitgangspool heeft en over wegend oost-west georienteerd ligt. 2. Een noord-zuid gericht net, dat samen knoopt rond Aalst en zowel transit als verkeersverdelende funkties heeft. (vervolgt) HET POLITIEKORPS SPOORLIJN BURST - DENDERLEEUW ONDERWIJS Het politiekorps van Erembodegem dat thans reeds uit 11 leden bestaat, ^.al »cor- lopig geen uitbreiding nemen. Van de zijde van de hogere instanties wordt hierop voortdurend aangedrongen. Tijdens de laatste gemeenteraadszitting werd de zaak te berde gebracht. Zowel meerderheid als minderheid staan afwijzend tegenover de uit breiding. In die zin zal burgemeester Boel dan aan de betrokken instanties een schrij ven richten. Tijdens dezelfde zitting bleek men zich niet akkoord te kunnen verklaren met het voor stel betreffende de afschaffing van de lijn Burst - Denderleeuw, die vooral voor de inwoners van Terjoden, dat een groot aantal forenzen telt. nadelig zou zijn Vastgesteld werd dat het Gewestplan Aalst in belangrijke mate is afgestemd op de huidige situatie van de gemeente. Zo zullen resp. de Osbroeck en de Gersten groene zone blijven. Te Terjoden zal een afdeling van de muziekschool worden opgericht. Momenteel be draagt het aantal leerlingen in de muziekschool in Erembodegem-centrum reeds 164. In geheime zitting werd de aanstelling bekrachtigd van de h. Degendt als waarnemend schooldirekteur, die als dusdanig voorlopig de h. Temmerman, met ziekteverlof, zal vervangen. Verder werd ook nog de aanstelling*bevestigd van de leerkrachten Dekerpel, Decock en Vandijcke. Om de vorige objeiuieven te bereiken 'zal men aandacht moeten schenken aan Verzorgde aanleg van wijken, o.m. met ruime villabouw in de nabijheid van de cen tra en van de luxe-appartementen in de centra. Een verbetering van het kommercieel net. met bijzondere verzorging van de toegan kelijkheid, parking, standing en assortiment. De aanmoediging van de uitbouw van kul turele en rekreatieve infrastrukturen. Het aantrekken van geselekteerde bedrij ven, die in hoge mate gebruik maken van gekwalificeerd en goed betaald personeel. Deze oprichting moet geschieden op matige afstand van de woonkoncentraties. ERE AAN WIE ERE TOEKOMT Van diegenen die zich uit ter harte en met een onbaatzuchtigheid die in deze tijd steeds zeldzamer wordt hebben ingezet voor het tot stand komen en het welslagen van de toch wel indrtfkwekkende restros- pectieve Valerius De Saedeleer. mag wel Fritz Courteaux worden genoemd. In welke mate hij ettelijke maanden, meer dan een jaar. deze tentoonstelling heeft hel pen voorbereiden, weten vooral de bezitters van werken van V.D.S.. de stedelijke instan ties, de direktie van de Bank van Brussel, de pers en last but not least het Hof, dat verscheidene werken van V.D.S. heeft ter beschikking gestefd. Meteen is ook een droom verwezenlijkt die F.C. sedert vele jaren heeft gekoesterd, nadat hij reeds in 1958 de promotor was van de beperkte retrospectieve V.D.S. in de Belfortzaal. Wat de altijd jeugdige Fritz Courteaux in tientallen jaren heeft gepresteerd in funk- tie van de artistieke reputatie - behartiging van de Oirk Martensstede, is niet in enkele regels samen te vatten. Maar de huidige retrospectieve in het Oud-Hospitaal is zeker de kroon op een werk dat hij jaren geleden heeft aangevat, niet bij wijze van zo maar vrije tijdsbeste ding, maar met het pi'ichtsbewustzijn dat toch iemand het moest doen. Vandaar, in 1953, zijn «wekroep» die de oprichting van de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon tot gevolg had, waarvan hij tot op heden de bezieler is gebleven. De opeenvolgende bestuurskolleges, met. o.m. vooral de bh. D'Haeseleer, Van Hoorick en Claus, hebben bij tal van gelegenheden het deskundig advies van Fritz Courteaux kunnen waarderen. De Aalsterse gemeenschap is hem veel verschuldigd. DRUK Aan kulturele veran.gingen wordt wel eens het verwijt ger.cnt dat zij aan politieke druk pogen te doen. In een vraag hieromtrent antwoordt Prof. Dr. Adriaan Verhulst, voorzitter van het W.l- lemsfonds, in een interview in Doorbraak «Goed of niet goed. het is noodzakelijk. Vermits de partijen nationaal gestruktureerd zijn en onder Brusselse en fran.iotone aruk staan, zijn ze al te geneigd de Vlaamse belangen over het hoofd te zien Dus moet er voor een tegengewicht gezorgd worden.» EXCLUSIVITEIT De zaak van de F.iature du Canal blijft aanleiding geven tot diverse moties. Zo o.m. thans deze van de Algemene Centrale der Liberale Vakbonden van Belgie gew. Aalst. Wij citeren Het Hoofdbestuur van de Algemene Cen trale der Liberale Vakbonden van Belgie, gewest Aalst, in bijzondere zitting bijeen gekomen op zaterdag 7 oktober 1967, onder voorzitterschap van de heer Louis D'Haese leer, voorzitter na verslag gehoord te hebben over de ekonomische toestand van de Denderstreek, inzonderheid met betrek tot een eventuele sluiting van de katoenspinnerij FiLATURE DU CANAL, te Aalst; houdt er aan haar voorzitter van harte te danken voor de door hem sedert 19 april 1967 gedane voetstappen bij de office's instanties te Brussel voor het behoud van betrekking van de 360 betrokken werkne mers van de Filature du Cnnal; stelt vast dat de omtrent deze zaak tot op heden-gehouden perskonferenties, studie dagen en de uitgegeven krantenartikels en pamfletten door andere sociale organisa .es en politieke partijen nog tot geen enkel koi- (vervolg op laatste blz.) In een op het kongres van de B.S.P. federatie Aalst eenparig goedgekeurde re solutie, luidt het o.m. De federatie verwerpt de aan het kongres van de Vlaamse B.S.P.-federaties voorgestelde de centralisatie op 9 gewesten of grovincies; spreekt zich uit voor de erkenning van het bestaan van twee gemeenschappen in Belgie en voor een ver doorgedreven de centralisatie en deconcentratie op een Vlaamse streek, een Waalse streek en het hoofdstedelijk gebied; beschouwt het plan in dit opzicht door het bestuur van de Aalsterse federatie uit gewerkt als een basis 'van diskussie en meent dat de in dit plan vooropgestelde Vlaamse Raad bij algemeen stemrecht moet worden verkozen; acht dit voorstel tot decentralisatie op twee streken en Brussel als beantwoor dend aan een werkelijk nationaal en Euro pees perspektief en als een geldige basis die de dialoog met de Waalse socialisten mogelijk maakt; betuigt zijn gehechtheid aan de Bel gische eendracht die het best wordt bevor derd door oplossingen die. binnen het Bel gisch kader, meer zelfbeschikking todzcnnen aan de gemeenschappen; eist dat de maatschappelijke zetel van de vennootschappen wordt gevestigd op de plaats van de produktie; verzet zich tegen de ontsluiting van gans Brabant en voor de Franstalige afde ling van de Leuvense universiteit, waardoor de verdere verfransing van het Brusselse in de hand zou worden gewerkt; eist de overheveling van deze afdeling naar Wal lonië alsmede de volwaardige uitbouw van de Nederlandstalige afdeling van de Vrije Universiteit Brussel. Nog even terug naar het Oud-Hospitaal of rustig vorstenpaar in bewondering voor V.D.S.-landschappen.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1