ERASMUSSCHOOL Groot-Brittannie heeft 45 «miljonairs» 0 _i±>. Bruisende drank De weg naar het werk is gevaarlijk Pluralisme in onze samenleving AANDACHT de onder hen vindt men zelfs "kluizenaars,, Stichting Lodewijk De Raet inlichtingen programma Agatha Christie LAAT U NIET MISLEIDEN was is en blijft Sevestigd, Priester Daensplein, 2, Aalst - Tel. 284.55 Verdere scholen Mee helen - Leuven - Brugge DAG-, AVOND-, WEEKEIND-, PRIVELEERGAMGEN Steno-daktilo Diploma 1 a 3 maanden - alle talen - erkende diploma's Bestuurssekretariaat in 1 of 2 jaar. Handel Boekhouden - Sociale wetgeving - Fiskaliteit - Accountancy. Talen en Handelskorrespondentie Nederlands - Frans - Duits - Engels - Italiaans - Spaans - Russisch - Zweeds. Privé-kursussen Ook wiskunde - Grieks - Latijn. Publiciteit en Etalaoe Wegcode Rijlessen .-Autotechniek in grote garageruimte. IN ERASMUSSCHOOL VINDT IJ Een zonnige en voorname geest. Gratis plaatsing. Keurleraars die uw vrienden zijn. Gratis onderbrengen in Franse. Duitse, Engelse families. Verzekerde kinderbijs.agen. Geen aanvangsdipioma vereist (alleen bekwaamheid). INLICHTINGEN - INSCHRIJVING alle dagen. Er is maar één ERASMUSSCHOOL in Aaist AANDACHT! De studenten van de ERASMUSSCHOOL, die zich tijdens de maanden juli en augustus in de school hebben laten inschrijven en te goeder trouw misleid werden, mogen zich op elk ogenblik opnieuw in de school aanmelden. Zij zullen geen enkel financieel nadeel ondervinden A. J. L. BOGAERT, Direkteur-Generaal. ERASMUSSCHOOL één adres Priester Daensplein, 2, Aalst Tel. 284.55 Is Groot-Brittannie nog steeds de bankier van de wereld Men .s geneigd deze vraag positief te beantwoorden, wanneer men ziet dat een «gewone» Britse staatsburger een slordige 35 miljoen B F. neertelde voor de toekenning van het doek «Aanbidding der Wijzen» van de beroemde Vlaamse schilder P.P. Ru.-ens. En dat is geen alleenstaand feit, want volgens de belastingsontvangsten van hare Doorluchtige Majesteit, telt Groot-Brittannie momenteel nog 45 rr.Jjonairs (in pond ster ling alsjeblieft Dit cijfer bevat natuurlijk n.et een bepaald aantal edelen van het koninkr.jk, wier fami liaal fortuin sedert generaties vasd.gt m gronden of aandelen van stev.ge maatschap pijen. Onder die 45 m.ljonairs vindt men tra ditiegetrouw de meest zonderlinge figuren, zoals bv. die zekere Sir John Elleman, die zowat 40 miljoen pond (meer dan 5 miljard B.F.- heeft geerfd van z.jn vader, maar zich als een kluizenaar heeft teruggetrokken in een woning die met een bakstenen muur en prikkeldraad is omgeven. H.j heeft een gro te pass.e het houden van wilde dieren. Een andere bekende figuur is Lord Ho ward, wiens fortuin wordt geraamd op min stens 2,8 miljard B.F. Hij besteedt het gfootste deel van zijn fortuin aan jachten, die door zijn echtgenote worden gesch Jerd en waarop hij en zijn vrienden spelevaren. Lord Nuffield die in de zakenwereld de buteerde als mekanieker in een r; iel'abr met een loon van 30 fr. per v eek. heeft het gebracht tot autofabrikant me: een ja - lijks inkomen dat in astronomische cijfers wordt uitgedrukt. Billy Butlin, die aanvankel.jk begonnen was als straatventer, is nu de oning van de Engelse badplaatsen geworden. Een der meest spektakulaire fortu.nen van dit ogenblik is echter dat der gebroe ders Cecil en John Moore, die 300 pond in voetbalpronostieken investeerden, alvoreas de koningen te worden van de Britse kon- fektiekleding. De self-made man op zijn Amerkaans s een der helden geworden van de Engeise pers met grote oplage, die wekenlange bij dragen wijdt aan de strijd die hij voert JAARLIJKS 35.300 ONGEVALLEN MET 250 DODEN Van maandag tot vrijdag of in sommige gevallen tot zaterdag begeven zich in ons land iedere week meer dan twee miljoen arbeiders en bedienden naar hun werk. De statistieken bewijzen dat zij daarbij nog een aanzienlijk groter gevaar lopen dan voor de normale arbeidsrisiko's zelf. Men registreert in Belgie jaarlijks in het arbeidsmidden zelf vierhonderd dodelijke ongevallen en dat in een milieu waar de werknemer doorgaans 7 9 uren per dag aar alle mogelijke gevaren wordt blootge steld. Daar tegenover staan de 250 dodelijke ongevallen op weg naar het werk of op de terugreis naar huis wat normaal toch slechts een half of hoogstens twee uur in beslag neemt. Deze vergelijking spreekt ons inz;ens voor zichzelf en behoeft dus oeen komme.i- taar. Ook bij sneeuw, ijsgang, mist of duister nis moet de werknemer welk beroep hij ook uitoefent naar zijn fabriek of bureel reizen. Elke werkgever eist van zijn perso neel dat het stipt op tijd zijn dagtaak aan vangt. Maar na 7, 8 of 9 uren lichamelijke of geestelijke arbeid is het evenmin te ver wonderen dat de werknemer zo snel moge lijk weer naar huis wil. Dat verklaart meteen waarom de reis naar het arbeidsmilieu en de terugreis naar huis in een minimum van tijd wordt afgelegd met alle risiko's van dien. Dat blijkt overduidelijk uit de statistieken over de ongevallen op de weg van en naar het werk 47 t.h. van die ongevallen gebeu ren voor 8 uur 's morgens, 30 t.h. na 17 uur. Deze ongevallen lopen jaarlijks op tot 35.000 en eisen 250 doden en 2.000 ge kwetsten. Men kan aldus van een nieuwe sociale plaag gewagen. De meeste van deze slachtoffers zijn ffetsers, voetgangers en bromfietsers, hetzij 75 t.h. van alle ongevallen. In gans Belgie wordt momenteel een cam pagne voor de veiligheid op de weg gevoerd die de aandacht van de weggebruikers wil vestigen op dit probleem en wel onder het motto «Keer veilig huiswaarts» De cijfers zijn er om te bewijzen dat het een probleem is dat ons allen aanbelangt en dat een extra-inspanning overwaard is. - 29 OKTOBER 1967 atelie langr Galei Dat het noodzakelijk is de Vlaamse maat schappij-ordening op pluralistische leest te grondvesten, wordt in principe algemeen er kend. Ideologische verdraagzaamheid is een nationale behoefte voor Vlaanderen, willen wij onze verdere ontvoogding kunnen door zetten op bas s van algemene samenwer king. De positieve verdraagzaamheid, verre van de levensbeschouwelijke overtuiging uit te hollen, loutert en verrijkt ze. Anderzijds wordt de organisatie en op voeding binnen eigen kring als normaal ge acht in een democratische maatschappij. De thema's van dit v.eekeinde zijn verdraag zaamheid en pluralisme, verzuiling en samen werking. W. Theuns, doctor in de moderne gi schiedenis, Antwerpen. beid: 3. Diskussie. meer 4. Samenwerking in de Vlaamse strijt Or R. Cliquet. werkleider R;.ksuniversit(Ljet Gent, adviseur Centrum voor Bev(Lj|(S. kings- en Gezinsstudien, lid Presidiui^pe Stichting Lodewijk De Raet, Deurl^ urlU sters toeg IHrilk [druk Al voor men van tige Algemene leiding van het weekeinde L. De Poorter, leraar (Gent). 1. Verdraagzaamheid in levensbeschou wing en politiek. M P. Delafontaine, advokaat, Kortrij'k. 2. Kommentaar wordt gebracht uit ver scheidene richtingen. M.P. Delafontaine, Z.E.H. E. Laridon, algemeen dioce saan proost van de Katolieke Aktie Bisdom Brugge, Roeselare, J. Turf, lid politiek bureau van de Kommunistische Partij, Gentbrugge, Plaats stadhuis Aalst Bijdrage 80 fr.. broodmaaltijd en dok mentatiemap. Studenten en leden v; jeugdbewegingen 25 fr. Inschrijving Opgave geschiedt zo spc j,eef dig mogelijk, liefst voor 20 oktobe men door overschrijving of storting van dlp0|ji bijdrage op p.c. 84936 van J. Van B neden. Stationstraat 13 Aalst, onde voorzitter Regionaal komitee Dende Noord van de Stichting Lod. De Rae 'Vermeld a.u.b. op de overschrijving! strook uw naam, beroep, adres en ci derwerp van het weekeinde Uurooster zaterdag 28 oktober va ban 14.45 tot 20.30 u.; zondag 29 oktooi |(0n van 10 tot 12.30 u. het Wei Dit weekeinde wordt georganiseerd i samenwerking met het Regionaal komite Dender-Noord van de Stichting. Hor keli mee E schi weg gari tegen de traditionele heren van het bier, van de konfektie en van de beurs. Door ae aloude aristokratie met een zeker misprijzen beschouwd, is hij een volksheld geworden en de lezer van de «Daily-Mirror» «Sun day Pictorial» begint ernstig te geloven dat die geheimzinnige veroveraar van de «Aan bidding» van Rubens zo'n type is. «Toch moet ik mij onbewust onvoldaan hebben gevoeld, want toen ik die brieven in handen kreeg, bleef er voor mij geen spoor van twijfel over.» «Akkoord. Maar is er dan niemand, die je verdenkt vroeg Race. George boog zich nu met vertrokken ge zicht naar voren. «Dat is juist zo verschrik kelijk. Als Rozemarijn vermoord is... dan moet een van de gasten aan tafel het heb ben gedaan, een van onze eigen vrienden dus. Er is niemand anders in haar nabijheid geweest.» «Kellners toch zeker Wie schonk de glazen in «Charles, de ober-kellner van het Luxem bourg. Ken je Charles Race knikte bevestigend, ledereen kende Charles. Het was volkomen absurd te ver onderstellen dat die een van zijn gasten zou hebben vergiftigd. «De kellner, die bediende, was Guiseppc. Die kennen we heel goed. Al jarenlang. Hij bedient mij altijd. Een aardige, opgeruimde kerel.» «Dan komen we tot de gasten zelf. Wie had je allemaal «Stephen Farraday, het kamerlid Zjn vrouw, mrs. Alexandra Farraday. Mijn sekre- taresse, Ruth Lessing. Een vrij onbefcende knaap, Anthony Browne geheten. Rozema- rijns zuster, Iris. En ikzelf. Zeven in totaal. We zouden met z'n achten gewe3st zijn, als jij niet op het laatste moment had af gezegd.» «Juist. Wel, Barton, tegen wie koester jij nu enige verdenking George riep wanhopig «Dat weet 'k nu juist niet. Dat zeg ik je toch Als >k enig idee had...» «Goed... goed... Ik dacht misschien heb je een bepaalde verdenking. Het moet toch niet moeilijk zijn. Hoe zaten jullie Begin bij jezelf.» «Ik had Sandra Farraday natuurt.jk aan mijn rechterhand. Naast haar zat Browne. Daarnaast Rozemarijn. Dan Stephen Farra day, vervolgens Iris, ten slotte Ruth Lessing die weer aan mijn linkerhand zat.» «Juist. En had je vrouw al eerder cham pagne gedronken die avond «O ja. De glazen waren al enige malen gevuld. Het gebeurde tijdens de voorstel ling van het kabaret. Er was een hevig la waai... zo'n negernummer, weet je, waar naar we allemaal zaten te kijken. Toen, vlak voor de lichten weer aangingen, viel zij voorover, met haar gezicht op tafel. Zij heeft misschien nog geluid gegeven of ge schreeuwd zelfs... maar niemand heeft het gehoord. De dokter verklaart, dat zij vrij wel op slag dood moet zijn geweest. Daar voor ben ik de hemel dankbaar.» «Ja, inderdaad. Nu, Barton... op het eer ste gezicht lijkt het mij vrij duidelijk.» «Je bedoelt «Stephen Farraday, natuurlijk. Die zat aan haar rechterhand, met zijn linker vrij- WEM8KAARTEN voor elke gelegenheid GEBOORTE VERJAARDAG FEESTDAG VERLOVING HUWELIJK ruime keus To- wel naast haar glas. Wat was gemakkelijker dan het goedje in het glas te doen, zodra de lichten waren uitgegaan en iedereen vol aandacht naar het toneel zat te kijken Ik ken die tafels in het Luxembourg. Ze laten ruimte genoeg tussen de stoelen. Het lijkt mij zelfs hoogst twijfelachtig of iemand an ders onopgemerkt over de tafel had kunnen reiken, zelfs toen de lichten laag gedraaid waren. Datzelfde geldt voor de man aan haar linkerhand. Hij had voor haar heen moeten buigen om iets in haar glas te doen. Laten wij dus beginnen met het meest waar schijnlijke. Bestaat er een reden, waarom het kamerlid Stephen Farraday je vrouw uit de weg had willen ruimen Met verstikte stem begon George «Zij waren nogal intiem met elkaar geweest... Als... als Rozemarijn hem bijvoorbeeld de bons had gegeven, zou hij wraak hebben willen nemen «Dat lijkt mij al te melodramatisch. Is dat het enige motief, dat je aan de hand kunt doen «Ja.» gaf George ten antwoord. Hij zag vuurrood in zijn gezicht. Race keek hem vluchtig aan Daarop ging hij voort «Laten we nu de tweede mogelijkheid bekijken een van de dames.» «Waarom een van de dames «Maar beste jongen, heb je er niet aan gedacht, dat in een gezelschap van zeven, vier dames en dr e heren, er zeker enige malen per avond drie paren tegelijk aan he dansen zijn en dat dan een van de dame even alleen aan tafel is gebleven Danstei jullie allemaal «Ja, zeker.» «Goed dan. Kun je je nog herinneren wi van de dames vlak voor het kabaretnumme alleen aan tafel heeft gezeten George dacht geruime tijd na. «Ik gelool dat dat Iris is geweest. En de beurt daarvooi Ruth.» «Heb je ook gezien, wanneer je vrouw de laatste keer van haar glas gedronken heeft «Laat eens kijken toen ze met Browne had gedanst. Ik herinner me. dat ze terug kwam aan tafel en zich wat vermoeid voel de... hij danst namelijk nogal excentriek Toen heeft ze haar glas leeggedronken. Even later speelden ze een wals en toen heeft zij met mij gedanst. Ze zei altijd, dat ik alleen maar goed kon walsen. Toen danste Farra day met Ruth en mrs. Farraday met Browne. Iris bleef toen alleen. Vlak daarop begon het kabaret.» «Laten we dan je schoonzusje eens na gaan. Erfde zij iets bij overlijden van jej vrouw George begon heftig te protesteren. «Maar beste man, dat is volkomen onge rijmd. Iris was nog maar een kind, een schoolmeisje.» «Ik heb er twee gekend, die een moord op hun geweten hadden «Maar Iris Die was gewoon dol op Ro zemarijn «Staar je daarop vooral niet blind. Zij is in de gelegenheid geweest het te doen. Ik wou alleen maar weten of ze er enig motief toe had. Je vrouw was, meen ik, gefortu neerd van zichzelf. Naar wie ging dat geld... naar jou «Neen, het kwam aan Iris.» Hij legde uit welke testamentaire schikkingen er hadden bestaan en Race luisterde in gespannen aan dacht. «Toch een eigenaardige positie, een rijke en een arme zuster naast elkaar. Er zijn meisjes, bij wie zoiets wrok zou ver wekken.» «Maar ik ben vast overtuigd, dat dit bij Iris nooit het geval is geweest.» «Best mogelijk... maar ze had in elk ge val een deugdelijk motief. Laten we eens even doorgaan. Wie had er nog meer een motief «Niemand... geen mens anders I Rozema rijn had geen enkele vijand, daar ben ik zeker van. Op dat punt heb ik alles al na gegaan. overal navraag gedaan Zelfs heb ik dit buitenhuis vlak naast de Farradays genomen om...» Hier zweeg George. Race nam zijn pijp en begon deze zorgvuldig schoon te maken. «Zou je maar niet liever alles eens opbiech ten, jongeman «Wat bedoel je Nadruk verboden. vervolgt.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2