Gesprek ÏÏÏSSST PLEIDOOI VOOR EEN MODERNE STAATSSTRUKTUUR Van auto's en mensen met kunstschilder Etienne Le Compte, terug uit Boedapest Schokbrekers 85-jarige autovoerder haalt rijbewijs Iets voor slapende automobilisten BIJVOEGSEL ««DE GAZET VAN AALST.» VAN ZATERDAG 14 OKTOBER 1967 Amper terug uit Boedapest, zat kunstschilder Etienne Le Compte reeds in zijn atelier te Hekelgem, drukdoende met de laatste voorbereidingen voor een reeks be langrijke tentoonstellingen in het Vlaamse land, waarvan als eerste in november a.s. bij Galerij Vyncke te Gent. 9 Aan de wand, een serie recente schetsen in zwart-wit een stuk Donau met ar- beidswerven bij wijze van anti-romantiek, zegt Le Compte voort o.m. het Balatcn- meer met zijn splinternieuwe hotels-buildings Hungaria en Europa... tr']| Omdat wij zelf toevallig in 1956 verder waren geraakt dan de Oosten- evctajks-Hongaarse grens, en ook omdat in Boe- ^uldapest nog een vriendelijke dame woont, ur'6ie wij zovele jaren geleden aan het Aal- sters station een «tot weerziens» hebben toegeroepen, interesseerde ons wel de in drukken van een «Westers» toerist. Als die toerist dan iemand is die reeds voordien heeft gezworven in het adembene mende Tokio, het toverachtige Bangkok, het van sukkels wriemelende Calcutta, het jach tige New York en het levenslustige Mexico, een stuk Noord-Afrika en zowat gans Europa heeft geexploreerd en daarbij vooral naar mensen, steden en landschappen kijkt de politiek is niet zijn terrein dan zijn dat meer dan gewone indrukken. Evenmin als het schilderen en het schrij ven kan ik het reizen laten, zegt de kunst schilder. In beide laat ik me niets gelegen aan wat en vogue is, maar volg mijn eigen weg. Misschien dat ik daarom precies Hon garije koos, ook al lag dit thans voor de a hand, ingevolge de uitnodiging voor een kongres. Want momenteel is Hongarije nog het land dat van alle Oost-Europese in het Westen het minst aan zijn toeristische trek ken komt. De niet zo talrijke toefiste'n die men in Hongarije vooralsnog ontmoet zijn hoofdza kelijk afkomstig uit Duitsland, Yoegoslavie en Nederland. De Nederlanders zijn de Bel gen altijd wat voor... Toerisme bevorderen De Aalsterse kunstschilder die meer dere pijlen op zijn boog heeft kongres- seerde te Boedapest als jeugdschrijver (ps. Lode Stevenberg, wiens jeugdboeken in 't Vlaamse land jaarlijks bij ettelijke duizenden aan de kinderen wordt gebracht). Neen, Le Compte gelooft niet dat dit ge brek aan belangstelling vanwege het Wes ters toerisme te maken heeft met remini- centies aan de opstand in 1956. Overigens de Hongaarse instanties doen momenteel een krachtdadige inspanning om In onze vorige uitgave publiceerden wij reeds het eerste gedeelte van de toe spraak van Gilbert Claus voor de Oost- Vlaamse provincieraad. Hierna volgt het tweede en laatste ge deelte, waarin de Aalsterse schepen pleit voor een moderne staatsstruktuur waardoor aan de provincies in het kader van de decentralisatie meer politieke macht zou toegekend worden. Bij de aanvang van ue bespreking der provinciale begroting menen wij dat het nut tig is ons enkele ogenblikken te bezinnen over het door de heer Houben aangekondig de voorstel betreffende de herverdeling van de politieke macht in dit land. inhoudende een radikale decentralisatie naar de provin cies toe. De studie van de inhoud en van de doel stellingen van dit voorstel, kan vermijden dat we elkaar bestrijden op grond van een steriel woordenspel terwijl deze woorden bij degenen die het oprecht menen dikwijls dezelfde reeel-politieke bedoeling hebben. Decentralisatie zelfbestuur autonomie het toerisme naar Hongarije te bevorderen en. naar men mag aannemen, zullen ze de eerstvolgende jaren niet zonder resultaat zijn. In funktie van het toerisme zijn bv. aan het prachtige Balatonmeer het grootste <n Europa, op ca. 100 km. van Boedapest een reeks hotels-buildings aangebouwd, die qua vormgeving en komfort met de mo derne hotels in het Westen mogen wed ijveren. In de nabijheid van deze hotels zijn zoge naamde Konzum-Toerist voorzien, waar de vreemdeling bij aankopen moet betalen in dollars, maar eventueel ook in dollars wordt terugbetaald. In het kader van deze planning zijn 7.000 nieuwe bedden voorzien, terwijl, ook ten be hoeve van de Hongaren zelf, uitzonderlijke zorg wordt besteed aan de uitbouw van kom- fortabele kampings. Belangrijke infrastruktuurwerken, o.m. de aanleg van autosnelwegen, komen ook het autotoerisme ten goede. Opvallend is ook de aandacht van over heidswege voor historische gebouwen, niet het minst voor de talrijke prachtige histo rische kerkgebouwen. In vrijwel alle belangrijke steden zijn aller hande grote openbare werken aan gang. Villa's en Landhuizen voor arbeiders Over Hongarije, weleer het land bij uit stek van groot grondbezitters en de adel uit het Oostenrijks-Hongaarse Keizerrijk, zegt Le Compte nog Men ontkomt niet aan de indruk dat het huidige regime vooral wenst tegemoet te komen aan de massa. Er is in tien jaar tijd veel veranderd. Aan de oorlog en de opstand worden de Honga ren blijkbaar liefst niet meer herinnerd. Zo het tempo van de nieuwbouw mis schien onvoldoende is. wordt er anderzijds gezorgd dat de arbeiders een behoorlijk verlof kunnen genieten. Daartoe staan de duizenden villa's en landhuizen van de voor malige rijke burgerij in de toeristische oor den ter beschikking. E>genaara;g genoeg genieten met de ar beiders ook de kunstenaars van een zekere voorkeurbehandeling. Arbeidersgezinnen en kunstenaarsgezinnen kunnen bv. ook gebruik maken van speciale toeristische komplexen a rato van 40 F per persoon, dit voor vol ledig pension. Yé-Yé muziek Langs de lanen van Boedapest toch een van de prachtigste steden die ik ooit heb gezien wordt je af en toe wel ge- konfrónteerd met het Westen mini-meisjes en Ye-Yé-muziek in sommige drankgelegen heden. En Le Compte, die eenmaal uit zijn be- scheidenhe.d en zwijgzaamheid is wegge rukt, een prettig causeur is En ook wel toveracht-ge modeshows met knappe Hon gaarse mannequins en romantische zigeu- nermuziek. Totaalindruk Maar wat toch hoofdzakelijk treft en ais het ware mijn totaalindruk is Het rustige levensritme van de Hongaarse mens, zowel in zijn arbeids- als ont spanningsmilieu. Niets van het jachtige nerveuze tempo van onze Westerse steden. Er zijn natuurlijk van die kleine dingen die bijblijven Een Brueghel in het kunstmuseum van Boedapest, een van de vele Vlaamse Meesters aldaar. Het prachtige, indrukwekkende parlements gebouw met in de grote vergaderzaal, geschaard rond een centraal aange brachte «ster», een serie onverstoor- mare, rustig toekijkende, want gestand- beelde Hongaarse koningen. En ook nog dit het standbeeld van Stefanus, als ik me niet vergis de eerste katolieke koning van Hongarije, staat in het centrum netjes onderhou den, maar over het voetstuk van het in 1956 neergehaalde Stalinmonument is een grote kist geplaatst. Wat mijn belangrijkste ervaring is tij dens vele zwerftochten Alle mensen houden van de vrede. Ook de Hongaren charmante mensen, hebben vooral een grote wens dat iet nooit meer oorlog wordt. Clk. Zonder een stel goedwerkende schokbre kers op onze wagen zou het onmogelijk zijn op onze wegen een rit te doen. De auto zou hevig beg.nnen te trillen van zodra we met een van onze banden in een oneffenheid van het wegdek komen. Want een schok- breker heeft als eerste taak de beweging van het wiel af te remmen. Een voorbeeld Een wiel gaat over een hindernis. Het gaat omhoog en botst dan weer door de kracht van de stalen schroef- veer op het wegdek. Daar de rubberen band zeer veerkrachtig is, zal het wiel weer om hoog gaan om dan terug op het wegdek te komen en dit verschillende tientallen malen voordat het tot rust komt. Bij een volgende oneffenheid herbegint de beweging. (Dit voorbeeld geeft zeer traag de bewe ging weer van een onafgeveerd wiel. De schokbreker heeft nu als doel de beweging van het wiel te onderbreken, af te remmen. Een voorbeeld Het wiel gaat over een hindernis in 'het wegdek. Het gaat omhoog, maar als de band op de weg terug komt. zal hij niet meer omhoog wippen, want de schokbreker verhindert dat. Een schokbreker is een stalen buis waarin olie zit. Bovenaan is een zuiger aangebracht voorzien van een ventiel. Dit ventiel laat toe dat de olie traag naar boven 'kan geperst worden om zo de nodige weerstand te heb ben om de krachtige beweging van het wiel af te remmen. Die kracht is zeer groot want de middenpuntvliedende kracht heeft een handje in het spel. De schokbrekers die op onze wagen staan werken normaal gedurende ongeveer 50.000 km. Daarna zal de werking verminderen. Dit ondervinden we vlug. Het stuur zal be ginnen te trillen, een verschijnsel dat men «shimmy» noemt. Dit kan zijn oorzaak vin den doordat de schokbrekers «dood» zijn. Bij hoge snelheden kan het zeer gevaarlijk zijn. Een eenvoudige test om te zien of de schokbrekers nog in goede staat zijn is men duwt krachtig op de bumper van de wagen. Daarna mag de auto hoogstens twee maal op en neer bewegen. Schokbrekers die langs buiten vettig of olieachtig zijn moet men vervangen. Schok brekers vervangt men steeds per paar, om een gelijke werking te krijgen. Laat uw schokbrekers tijdig vervangen u zult komfortabeler rijden de wagen zal veiliger zijn u zult met een gerust geweten naar de technische kontrole gaan. E.V.D.B. Reeds tussen de beide oorlogen was men er van overtuigd dat onze staatsinstellingen fundamenteel moesten worden herdacht en aangepast aan de nieuwe noden en aan de gewijzigde situaties. Een koninklijke kommissaris voor de her vorming van de Staat werd benoemd. Toen reeds werden vormen van deconcen tratie en decentralisatie uitgewerkt. Wanneer in 1945 het leven van onze de- mokratie weer mogelijk werk, schreef de C.V.P. in haar Kerstprogramma «De de centralisatie zal voornamelijk doorgevoerd worden ten bate van de provincies... som mige belangen echter, nl. inzake taal en kuituur, gelden een streek en moeten door interprovinciale organismen behartigd wor den.» Koningskwestie, schoolstrijd, bekendma king der talentelling en dergelijke, gaven telkens zo'n schok aan het volksgemoed dat in onze rangen steeds meer konkreet aan nieuwe strukturen werd gearbeid, zodat de reeel-politieke synthese hiervan in de vorm van een wetsvoorstel bij het parlement zal worden neergelegd. Wij hebben de indruk dat de andere par tijen minstens met de principes van deze herverdeling van de politieke macht akkoord gaan. Daar deze herverdeling van de politieke macht in hoofdorde de wijziging van art. 65 van de provinciale wet van 30-4-1936 voor ziet, past het hier, het in deze raad meer van nabij te bekijken. Deze herverdeling heeft als eerste doel de efficiëntie van onze instellingen te ver beteren, doordat alleen deze materies aan het centraal gezag voorbehouden zullen blij ven welke nodig zijn om de gemeenschappe lijke belangen te behartigen en de eenheid van het land op politiek, sociaal en ekono- misch gebied te vrijwaren en te verstevigen. Zodoende zal dit centraal gezag ontdaan van de onnodige overbelasting, zich beter kunnen wijden aan zijn werkelijke taak. De provincies en de interprovinciale vere nigingen zullen autonomie, dit is eigen regle menterende bevoegdheid en zelfbestuur, d.i. administratieve beslissingsmacht en uitvoe ringsbevoegdheid verwerven, zonder onder worpen te zijn aan de opportuniteitsvoogdij. Dadelijk valt het op dat deze herverdeling van de politieke macht radikaal is, daar ze fundamenteel de verdeling van de wetgeven de en uitvoerende bevoegdheden tussen centraal gezag en provincie wijzigt, vermits voortaan al wat niet tot de eigenlijke op dracht van het centraal gezag behoort, vol ledig binnen de provincie zal afgehanJeld worden, alleen beperkt door de legalite ts- kontrole. De voorgestelde hervorming heeft ook het voordeel realistisch te zijn, in die zin dat ze decentraliseert naa>- bestaan-de strukturen, nl. de provincies en dat ze te zelfdertijd interprovinciale :ooperatie uit drukkelijk in het vooruitzicht steit. Het belangrijkste gevolg van deze her vorming zal zijn dat de Vlaamse en de Waa.- se gemeenschappen een eigen polit eka ge stalte verwerven door de inrichting van vol waardige wetgevende, uitvoerende en rech terlijke organen. oooo Welke materies zullen door deze herver deling van de politieke macht aan de pro vincies worden toegewezen In het algemeen alle zaken van provin ciaal belang, welke met uitsluiting van het centraal gezag, provinciaal of interprovin ciaal geregeld zullen worden en onder meer de volgende 1. De regionale ekonomie, met de institu tionalisering van de provinciale ekonomische raad als stud'ie- en adviesorgaan voor elk openbaar gezag met de stichting van pro vinciale instellingen en de stimulering van interprovinciales en interkommunales met het oog op de realisatie van regionale ini tiatieven op volgende domeinen Ekonomische uitrusting en reconversie. Aanleg van het grondgebied. Huisvesting. Watervoorziening en infrastrukturen. Deze opdracht houdt ook in dat de pro vincie de toelagen verleent aan ekonomisch zwakke gewesten. 2. Onderwijs alle onderwijs met uitzon dering van het universitaire. De minimale normen betreffende de programma's, de vereiste diploma's en de betoelaging zullen door het centraal gezag worden bepaald. 3. Kuituur Institutionalisering van een provinciale kultuurraad en van 2 interpro vinciale kuituurraden, een voor Vlaanderen en een voor Wallonië, met als doel kulturele aktiviteiten te programmeren, openbare en private initiatieven in verband met volksop leiding aan te moedigen en kontrole uit te oefenen op de kulturele instellingen en ak tiviteiten afhangende van de openbare sek- tor binnen hun gebied. 4. Openbare Werken Alle wegen en infrastruktuurwerken, met uitzondering van de autosnelwegen, de radiale rijkswegen, de havens, stuwen en de bevaarbare water lopen. De urbanisatie zo nodig interprov. 5. Justitie met a) het benoemingsrecht van magistraten, gerechtelijk personeel en notarissen binnen de provincie en tot en met de rechtbank van 1ste aanleg; b) de jeugd bescherming; c) de bisdommen en paro chies. 6. Landbouw a) Technisch landbouw onderwijs en landbouwhuishoudscholen; b) Veeverbetering - melkkontrole; c) Ziekte bestrijding; d) Infrastruktuur van de land- bou w-ruilverkaveling. 7. Gezin en huisvesting a) De institu tionalisering van een provinciaal komitee voor de huisvesting; b) grondbeleid; c) Krotbestrijding; d) De gezinspolitiek. 8. Toerisme De reglementering van het onthaaltoerisme. 9. Volksgezondheid a) Algemene pro- phylae, b) Drinkwaterkontrole; c) Bestrij ding der lucht'bezoedeling; d) Steun aan behoeftigen. 10. Arbeid en tewerkstelling a) Beheer der beurzen van de Arbeid; b) Herklas sering der gehand'ikapten. Een bijkomend voordeel van deze regeling is hierin gelegen dat de centrale overheid verplicht wordt wil ze het toezicht op de provincies verzekeren nationale pro gramma's uit te werken, bv. voor ruimte lijke ordening, oprichting van gezondheWs- centra, ziekenhuizen, kuituurcentra, zuive ring van afvalwaters, enz. De voogdij De passieve voogdij De goedkeuringsvoogd'ij zou worden af geschaft, d.w.z. dat geen enkele beslissing goedgekeurd dient te worden door de cen trale overheid vooraleer uitvoerbaar te zijn, met uitzondering van de beslissingen inzake begrotingen en rekeningen. Deze zouden slechts kunnen vernietigd worden door een in de ministerraad overlegd en met redenen omkleed koninklijk besluit. Alleen de wettelijkheidsvoogdij blijft be houden. De nietigheid op grond van het in strijd zijn met het algemeen belang vervalt; deze regel holde de provinciale bevoegdheden uit De aktieve voogdij Geen enkel gemeentelijk dossier verlaat nog de provincie vermits het de bestendige deputatie zal zijn die deze voogdij uitoefent en niet de koning. De provinciale organen Een Nederlandse ambtenaar uit Maarn, F. Terborgh, heeft zopas op 85-jarige leef tijd na 120 lessen en drie eksamens zijn rijbewijs gehaald. De h. Terborgh liet zijn in 1936 behaalde eerste rijbewijs vijftien jaar geleden uit zuinigheidsovorwegingen verlopen. Hij ging toen over op een klein wagentje, waarmee hij echter sinds 1 jan. van dit jaar niet meer op de Nederlandse autowegen mag komen. Omdat hij het rijden niet wilde opgeven zag hij zich genoodzaakt opnieuw proeven af te leggen voor het bekomen van een rij bewijs. Hij heeft de lessen bij vier verschillende instrukteurs genomen. «Ik wilde me op de hoogte stellen van de diverse opvattingen der instrukteurs», voegde hij er veelbeteke nend aan toe. Het aantal verkeersongevallen gaat de jongste jaren zowat overal ter wereld on rustwekkend de hoogte in. Overal wordt uitgezien naar een oplossing voor dit angst- wekkend probleem dat reeds zoveel mensen- levens kostte. Het laatste snufje in dit verband is zeker de kreatie van een Amerikaanse automobiel fabriek, die een radartoestel heeft ontworpen ten dienste van... slapende automobilisten. Het blijkt inderdaad dat vele ongevallen op de weg worden veroorzaakt door het feit dat de autovoerder tijdens de rit in slaap valt. Het toestel dat vooraan in de auto dient geplaatst, stelt onmiddellijk de remmen in werking van zodra een hindernis opduikt. Hoe origineel en praktisch deze uitvinding ook is, vinden we het toch geraadzaam wak ker te blijven tijdens een autorit, met of zonder radar I bij de rechtbanken van 1ste aanleg in te richten. C. De gouverneur wordt de kommissaris van de regering, de hoeder der wettelijkheid, beslissingen van de provinciale raad of van de deputatie zijn inderdaad alleen wegens onwettelijkheid ver nietigbaar. Hij is tevens het hoofd van de gedeconcentreerde staatsdiensten in de pro vincie. Interprovinciale samenwerking Het spreekt vanzelf dat deze uitbreiding der provinciale bevoegdheden de aange paste politieke en administratieve strukturen vereist. A. De provinciale raad Deze zal zijn huidige geatrophieerde vorm dienen te verlaten om een volwaardig pro vinciaal parlement te worden. Zijn rol zal erin bestaan 1) De algemene normen van de provin ciale politiek te bepalen en uit te werken. 2) De begroting te stemmen. 3) De bestendige deputatie te kontro- leren. Hij zal van rechtswege vergaderen op vaste termijnen en het recht hebben besten dige kommissies te vormen, specialisten te raadplegen. Hij zal recht van onderzoek hebben. B. De bestendige deputatie zal de werkelijke executieve worden van de provinciale macht, het zal de provinciale regering zijn, aangeduid door de provinciale raad en verantwoordelijk tegenover hem. Het aantal bestenldig afgevaardigden zal aangepast moeten worden. De jurrsdictionele bevoegdheden van de bestendige deputatie o.m. inzake gemeentekieswet, fiskale be twistingen, enz. worden overgedragen aan de gewone rechtbanken. Volgens mij is dit een gelegenheid om administratieve kamers Onder de vorm verenigingen met rechts persoonlijkheid kunnen meerdere provincies materies regelen, welke een gemeenschap pelijk belang vertonen (bv. interprovinciale plannen van aanleg, regionale ontwikkeling, kultuurbelefd, enz.) cf. interkommunales. De financiering De herverdeling van de politieke macht zal dode letter blijven indien de provinciale raad niet over eigen financiële middelen beschikt. De hier besproken toekenning van nieuwe bevoegdheden heeft betrekking op 61 mil jard of op een derde van de gewone begro ting van het jaar 1966 en op 5,5 miljard of op een vierde der buitengewone begro ting, terwijl de oorspronkelijke begrotingen der provincies van 1966 5 miljard bedroe gen, waarvan 1,2 rr.iljard geput uit het fonds der provincies. Om over 66 miljard te kunnen beschikken zullen aan de provinciale raden een dubbele fiskale bevoegdheid worden verleend a) een eigen normatieve fiskale bevoegd heid; b) een toekenningsbevoegdheid op de ontvangsten door de centrale overheid geirfd, volgens centraal te bepalen nor men. Opdat alle provincies gelijke kansen zou den hebben zal er een interprovinciaal fonds moeten tot stand komen. oooo Deze enkele cijfers tegenover elkaar ge steld geven ons een beeld van de radikale en fundamentele ommekeer in de verhouding der politieke macht. Wij zijn er van overtuigd dat deze her verdeling dringend dient te gebeuren, zo eensgezind mogelijk. Het zal de taak zijn van de provinciale raden de aanzienlijke macht welke ze zullen bekomen efficient aan te wenden o.m. door het uitbouwen van een moderne adminis tratie. om zodoende aan onze demokratische instelling nieuwe inhoud te geven, in het j belang van onze provincie en langs daar om in het belang van de Vlaamse gemeenschap en voor het ganse land.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 3