SPORT JAN CLERCKER of de Laatste Binders van Vlaanderen Week kalender Dames, voor U alleen..*- C Wat eten wij deze week Voorde lekkerbekken... Het Aalsters Soldatenhoekje VOETBAL HET «HARDE» EENDRACHT Eendracht wil koste wat het wil de titel in de wacht slepen. Daarom wordt niets verwaarloosd wat nuttig kan zijn in het titel- debat. Men is er zelfs niet voor terugge schrikt de roede te hanteren tegen een vijf tal spelers van het fanionelftal, d e onder de vorm van een geldboete tot de onder vinding kwamen dat de ijzeren hand van Eendracht voor geen verontscnuldigngen vatbaar is. Trouwens de tucht die trainer Figeys heeft ingevoerd, is ook van kracht in de jeugdrangen. Inderdaad, de nochtans beloftevolle kadet W il am De Smet kreeg vier weken schorsing op liet boekje, omdat hij niet met de B-ploeg heeft willen spelen. Dit om aan te tonen dat Eendracht er n.et mee spot en van n.emand en.g slippertje of weiger.ng zal dulden. Wij geloven dat deze maat'egel reeds da nodige vruchten heefi afgeworpen, want le gen Lauwe hebben alle Eendracatspeiers zonder onderscheid gevochten «Is leeuwen om een machiige prestatie voor het voet licht te brengen. Dat zij hierin geslaagd z jn bewees de uitslag tegen Lauwe en dat men hetzelfde beoogi met de topmatcn tegen Zottegem is ook geen geheim. De wedstrijd tegen Zottegem kunnen we zowat als DE match van het jaar betitelen, want wij en velen met ons, geloven dat het titeldebat uiteindelijk tussen de twee Oost- vlaamse formaties van Eendracht en Zotte gem zal uitgevochten worden. Meteen be grijpt men het belang van deze partij, die voor de winnaar een rozenpad naar de top zal klaarleggen. Een geluk voor de Aalstenaars dat nu juist de aanvalsbjn op volle toeren draait, wat honderd procent te danken is aan de terugkomst van Gaston Van der Eist, d,e na zovele jaren zijn vertrouwd publiek rond het Eendrachtveld nog eens aan het juichen heeft gebracht. Het is .mmers voor de klei ne Gaston een blijde intrede geworden, waarbij de kijkers hem in alle aspekten van zijn voetbaltalent hebben kunnen zien. Zj hebben hem echter niet gezien in zijn vroe gere rol waar.n hij de snelle buitensDeler was die met een pijlsnelle rush zijn ogen- strever voorbij snelde on dan een u {geme ten voorzet te brengen. Hij was oii keer m een nieuwe rol gebracht, die hij tot eikeons voldoening heeft gespeeld. Van der bfst was de schakel tussen het middenveld Colrjns- Taelemans en de driemansvoorhoede Denul- Everaert-Lecocq en precies daarop hebben de Westvlam.ngen nooit k irnen antwoorden. Naast Gaston hebben, zoals w,i noger zegden, alle spelers de Eendrachtdirigenien kunnen overtu gen, zodat v/ij denken dat Eendracht voor de wedstr.jd tegen Zottegem op dezelfde spelers zal beroep doen, natuur lijk met het nodige voorbehoud voor de ge kwetste Fons Lockefeer, wiens plaats dan bijna zeker door de stoere Suys zou w.idon ingenomen. AANDACHT VOOR SPORTKRING Sportkring heef; op twee wedstrijden 12 doelpunten gescoord, wa or natuurlijk op wijst dat de aanvalslijn eindelijk het goede ritme heeft gevonden. Op'ccht jammer van de archi-slechte start n deze kompetitie, waarbij de punten zov/at deer deuren en vensters werden gegooid. Gelukkig is Sportkring tijdig zichzelf ge worden, zodat alle mogelijkheden voor de titel nog voorhanden zijn. Dat de mannetjes van president Van Mossevelde een kans op slagen hebben in het titeldebat, is ailesz.ns een feit dat niet te loochenen valt. Welke ploeg uit Tweede Provinciale kan Imma-s bogen op een schaar klassespelers als De Coster, Van Der Perre, Molem, Hoogho, Bellon, De Schrijver, Dooms, Clocheret, Van Royen, De Coninck, Roelandt en anderen, die in staat moeten zijn om de eindzege in de wacht te slepen De Aalstenaars hebben anders morgen zondag een harde dobber voor de boeg. Inderdaad, een reis naar het naburige Mere is geen lachedingetje daar het geweten is dat de Merenaars in eigen omgeving dubbe, sterk zijn. Tijdens de jongste speeldag neb ben zij trouwens op Sportkring Erembode- gem een zeer sterke wedstrijd gesoaeld, zodat zij met veel vertrouwen de komst van de Ajuinen zullen afwachten. Nu dat wij echter weten dat bij Sportkring alles naar wens gaat, aarzelen wij ook niet em hen weer favoriet te geven. WEINIG HOOP AREND De Arendmannen blijven van iedere mee val verstoken om suksessen te oogsten. Het moreel blijft onaangetast, doch er zouden toch spoedig een paar klinkende -esjiUton moeten geboekt worden, ten einde de aan hangers te overtuigen. Of dit morgen ids het geval zal zijn is een ander paar mouwen. De Ajuinen moeten immers in het s. e,k tegen de Schroevers van Moorsel, waarvan het geweten is dat zij in deze Kompetitie met alle krachten zullen strijden voor cle promotie. Zo gezien geloven wij dan ook met dat er voor het moedige Arend veef zal te rapen zijn bij hun tocht naar Moorsel. BASKETBALL BIJ BLACK BOYS 't Was een eerder stille week bij Black Boys, maar toch konden zij zich niet wach ten om op zondag een vriendenmatch te beleggen tegen Amicitia Lokeren van tweede provinciaal. De reserven wonnen met 49-38 en in deze wedstrijd werd eens de basis- ploeg der kadetten voor een tijdje opgesteld d.e aan die mooie uitslag werkelijk haar steentje heeft bijgedragen. De fanionploeg kreeg duchtig op haar kop en moest het laten bij een 50-62 stand. Amicitia was werkelijk* niet te kloppen. De punten van Black Boys Van Nuffel (24), Sonck (12), Goubert (5), Teerlinck (5), De Luyck (2), Nolf (2). Zaterdag waren de kadetten 'te gast Lij Panters Baasrode en hebben zich daar fel te weer moeten stellen tegen deze ploeg, die ook nog geen enkele match had ver loren. Er werd na vinnige strijd toch gewon nen met 37-54. Punten Schollaert (19), De Neef (16), Callebaut (6), D'Herdt (6), Buys (4). De dames waren ook op zaterdag te gast bij Aurora Zele, waar zij in alle deftigheid op hun donder kregen, alhoewel Zele abso luut niet sterker was. Nu, daar kan voldoen de en energieke training toch nog veel aan veranderen en dus met volle moed naar de volgende ontmoeting. Punten De Vidts (10), De Nul (2), Meersman (2), Calle baut (2). LEVENSWIJSHEID Als je een koe koopt, vergewis je er dan van dat de staart bij de koop is inbegrepen. (Spreekwoord uit India) WENS HUN EEN GELUKKIGE NAAMDAG 15 okt. Leonard, Teresia. 16 okt. Alof, Boudewijn, Geert, Martin, Maxime. i*7 okt. Margareta, Hedwig, Radolf, Mamelta. 18 okt. Justus, Lucas, Monon, Tryfonia. 19 okt. Amaat, Laura, Pieter, Lucius, Theofried. 20 okt. Jan, Irene, Fides, Wendelijn. 21 okt. Abercius, Celina, Hilarion, Malchus, Ursula, Walfried. MAANSTANDEN Volle maan op 18 oktober te 10u 11 BIJZONDERE DAGEN Zondag 15 oktober H. Teresia, maagd. Deze heilige te Avila (Spanje) geboren, trad op zeer jeugdige leeftijd in het klooster de-- Carmelitessen. Zij schreef verscheidene werken over mystieke godgeleerdheid. Zij heeft de Carmelitenorde hervormd. Maandag 16 oktober H. Hedwig, konin gin, weduwe. De heilige Hedwig, koningin van Polen, leidde een streng en boetvaardig leven. Zij gaf hulp en troost aan de armen en verzorgde de melaatsen. Na de dood van haar echtgenoot trad zij in het klooster te Trebnitz. Zij overleed in 1243. Woensdag 18 oktober H. Lucas, evan gelist. Hij werd geboren te Antiochie. Was reizend gezel van de H. Paulus op vele van zijn missiereizen. Dank aan de betrekkingen met de andere apostelen heeft hij Kunnen het derde evangelie schrijven. Ook de Han delingen der Apostelen zijn door hem ge schreven. Hij wordt afgebeeld door een os Hij is de patroonheilige van de aannemers, boekbinders, geneesheren, molenaars, kunst schilders, beeldhouwers, tekenaars. Zaterdag 21 oktober H. Ursula en Ge zellinnen, maagden en martelaressen. De H. Ursula, samen met haar Gezellinnen, ves tigde zich te Keulen. Om hun geloof en hun zuiverheid werden zij door de Hunnen ver moord omstreeks het jaar 300. AGENDA Zondag 15 oktober LIER Grote Sint Gummarusprocessie. YVOIR Feest van de snoek. WIEZE Laatste dag der Oktoberfeesten. IN DE NATUUR 16 okt. De snip en de buizerd trekken over. 18 okt. De zwarte kraai trekt over. 20 okt. Normale datum voor de gemid delde temperatuur van het jaar 9"5. 21 okt. De witte kwikstaart vertrekt. VOLKSE WEERKUNDE 15 oktober Omstreeks deze tijd komen nog enige schone dagen, die «Zomer van Sinte Teresia» worden genaamd. F ZONDAG Toast met sardineboter Erwtensoep Gekookte kalfstong RagoJ saus Gekookte rijst Koffievla. MAANDAG Biefstuk Witloof Gekookte aardappelen Vruchtensap. DINSDAG Gekookte eieren Zure botersaus Sla Gekookte aardappelen -j Vanillepudding. WOENSDAG Stoofkarbonaden Gekookte aardappelen Chocoladepudding. DONDERDAG Gehakt Andijvie Gekookte aardappelen Flensjes. VRIJDAG Gebakken tong Frites Rijst met rozijnen. ZATERDAG Varkenskoteletten Spruitjes met roomsaus Fruit. BENODIGD drie-kwart liter melk, 75 g suiker, 60 g griesmeel, 1,5 df koffie extract en wafeltjes. BEREIDING Breng de melk aan de kook; strooi er, al roerende, de suiker e de griesmeel doorheen en laat enige minuten doorkoken. Voeg er dan, van het vu da koffie-extract aan toe. Laat de massa wat bekoelen en klop daarna zolang tot d vla luchtig en schuimig wordt. Giet in kleine schaaltjes en steek er een wafeltje in. NOTA koffie-extract is heel sterke koffie, die men het best in een filter maakt. PEREN MET VRUCHTENSAP BENODiGD 4 grote of kleine peren, 100 g suiker, 2,5 dl water, citroensap, eer achtste liter slagroom, 1 blaadje gelatine en gekonfijte kersjes. BEREIDiNG De peren schillen, halveren en de klokhuizen verwijderen. Een sui kerstroopje koken van het water en de suiker. Hierin de perenhelften wellen, dit isi tegen de kook aanhouden tot ze glazig zijn. De perehelften uit het vocht scheppen en op een glazen schaal rangschikken. Het vocht met citroensap op smaak brengen ed met een in koud water geweekt blaadje gelatine van het vuur af vermengen. Het vruchj tensap laten afkoelen en onder af en toe omroeren iets geleiachtig laten worden. Hef vruchtensap om de perehelften gieten. De room met wat suiker stijfslaan en in dB pere-opemngen spuiten. Elke perenhelft met een gekonfijt kersje garneren. SPRUITJES MET ROOMSAUS BENODIGD 1 kilo spruitjes, zout. Voor de saus 25 g boter, 25 g bloem, 1,5 dl melk, 1 dl room, peper, zout, nootmuskaat. BEREIDiNG De spruitjes zorgvuldig schoonmaken. Ze met een bodempje koj kend water en wat zout opzetten en vlug gaar koken in ongeveer 20 minuten. Onder tussen een sausje maken door 25 g boter te smelten De bloem toevoegen en goed dooreenmengen, zodat een samenhangende bal ontstaat. Bij scheutjes tegelijk de melk met de room toevoegen en de saus steeds opnieuw laten doorkoken. De saus op smaak brengen met peper, zout, en wat nootmuskaat. De gaar gekookte en uitgelekte spruit jes met deze saus vermengen, nog even op temperatuur laten komen en warm opdie nen. WIST U - Dat sdt. KRO WAUTERS ULRIK fier is te 'behoren tot een wapen dat thans de glorievolle benaming uit het verleden terug heeft aangenomen, nl. de pantser- cavallerie. Een eenheid die echter haar dienstplichtigen weinig rust laat en hen zelfs weinig nachtrust gunt... - Dat tijdens het vorig weekeind een nachtoefening doorging voor reservisten in de streek van Impe, Smetlede, Wanzele, Serskamp en Wichelen. Een goedgelo vige Oorde'gemnaar wees zelfs de weg aan waarlangs eventueel doortocht voor 4.000 man en 800 kamions mogelijk was. De ploegen die aan de kompetitie deelnamen waren vol lof over het goed onthaal dat ze bij de burgerbevolking ge noten en niet het 'minst de inrichters en verkenners van de oefening. Vooral de gulheid waarmee het ganse personeel van café «Ce Leie» te -Smetlede zlijfi beschikbare woon- en droogruimte, muziek, opkikkertjes en koffie-sets als col latie aanbood, verzekerde aan de Aalsterse ploeg het nodige moreel om de w.s- selbeker te winnen... Je vrienden van het thuisfront. De heer Protain, die nauwelijks enige stappen van daar was, snelde ter plaatse, greep be moordenaar vast en wilde hem aan houden, maar het wanschepsel, als razend en verhit op zijn prooi, bracht hem ver scheidene dodelijke steken toe. De heer Protain plofte op zijn beurt machteloos ten gronde. M.'dderwijl sprongen wij insgelijks beide toe; woedend vloog de booswicht op mijn kapitein. Het ware met hem gedaan geweest indien ik de moordenaar met langs achter had vastgegrepen en op de grond geworpen. Als een weerlicht sprong h;j haastig weg en nam spoed.g de vlucht, doch, vooraleer tussen het geboomte te verdwijnen en ge waar wordende dat ik hem dapper op de hielen zat, loste hij zijn pistool en trof mij zo ongelukkig aan de linkerhand, dat ik, ten gevolge van dat schot, het bovendeel der beide vingers verloor. De dreef, waarin het schelmstuk gepleegd werd, heeft uitzicht op de plaats van Esbe- kijsch; een landman, die juist voorbijging op het ogenblik dat de generaal uitriep «Ik ben vermoord liep gans verbaasd en in allerijl naar het huis van generaal Damas an drong met schroom en angst door de genodigden die nog vergaderd waren, toen lij hen die schrikwekkende schreeuw van' <leber aankondigde. Zij stonden allen tege- ïjk in wanorde op. haastten zich ter plaatse :e snellen en vonden ongelukkigl - 't slacht offer in zijn bloed gesmoord en zelfs van alle liefder.jke hulp en zorg beroofd. Klebers hart klopte nog; hij wilde nog .preken, maar de krachten ontgingen hem an zachtjes gaf hij de geest n de tegen woordigheid van de aanwezigen. Hoe groot v/as aller droefheid, aller me- ielijden, bij het zien van zulk treurig en schrikwekkend schouwspel Hoezeer waren da harten van allen getroffen, wanneer zij nu het leger van Egypte van dit kloekmoedig opperhoofd beroofd zagen en dat de over winnaar van Heliopolis zo jammerlijk ver moord lag. Mijn kapitein had een diepe, doch niet dodelijke wonde in de schouder bekomen; hij verloor veel bloed en ik was niet bete gesteld met mijn wonde aan de hand, d.e mij bitter lijden veroorzaakte. Men daad ons verplegen en ondervroeg ons, doch het was onmogelijk iets te ontdekken, daar wij geen van beide de moordenaar kenden; al leenlijk kon ik de plaats aanduiden langs- waar hij was gevlucht. Inmiddels was men met de opzoekingen begonnen en zette men die met ijver voort. De Mamelukken zelf, die beter de plaatsen kenden, hielpen de Fransen in hun navorsin gen. De bouwkundige Protain, nadat hij tot bewustzijn gekomen was, had de moorde naar aangewezen. Het was Soleyman. Op die aanwijzing stelde men een Sje'k in vrijheid, die door Zijn gezwore.i haat tegen de Fransen alom gekend was en op wie men groot vermoeden had. Eindelijk in de hovingen van het kwartier werd hij ontdekt. Tevergeefs verklaarde Protain en wij bei de hem te erkennen, tevergeefs getuigden vele personen hem gezien te hebben, lopend rondom de plaatsen die gemeenlijk door de zo wredelijk vermoorde veldoverste bezocht werden; tevergeefs bood men hem de moordpriem aan, welke nog met bloed be zoedeld, in een schuilhoek was gevonden; de ellendeling, door vragen en bewijzen ge dwongen, volhardde er in zijn schelmstuk te loochenen en om hem tot bekentenis te doen overgaan, was het nodig hem stok- door SILVAIN VAN DER GUCHT en LODEWIJK VAN LAEKEN 64 slagen toe te dienen volgens het Oosters gebruik. Dan vernam men met grote schrik de verraderlijke ophitsingen van Jussus- pacha. Een krijgskommissie werd benoemd om Soleyman en de Ulemans van de Moskee van El-Kassan te veroordelen, waarvan hij de medeplichtigheid had bekend gemaakt. Dne van deze ministers werden aangehou den. Overtuigd door deze verklaringen en schandelijke verwijten van lafhartigheid waarmede de Syrische dwepers overvallen werden, betoonden zij de allergrootste mis noegdheid; maar de moordenaar hield niet op, van het ogenblik dat hij zijn moord be kend had, zich gedurig op zijn misdaad te beroemen en dezelfde te verheerlijken. Soleyman-el-Habbi had zich bij zijn ge loofsgenoten aanzienlijk gemaakt door een vurige godsvrucht; hij ontving van de groot vizier een moordpriem, om die zogezegde roemrijke daad te voltrekken. Het was dan in een tempel dat deze ongelukkige jonge ling zich kwam versterken in zijn boos en gruweldadig opzet. Drie Ulemans, of om be ter te doen verstaan, drie opperhoofden der Mohammedaanse wet, waren zijn vertrou welingen en, in plaats van hem schrik in te boezemen voor zijn misdaad, vuurden zij zijn bloeddrift meer en meer aan en spie gelden hem voor, dat hij in het paradijs de lauweren voor deze moord ontvangen zou. Gedurende een maand bereidde Soleyman zich tot het heilig gevecht, door gebeden en vasten; hij volgde alle dagen zijn slacht offer, gmg met naarstige zorg zijn gewoon ten na en maakte zich aldus gemeenzamer met het hoofdkwartier. Eindelijk bleef hem niets over dan een gunstige gelegenheid af te wachten om zijn boos voornemen ten uit voer te brengen en hij vond deze maar al te spoedig, zoals ik u reeds heb verhaald Vervolgens werden de drie Ulemans tot de dood verv/ezen. Het gerechtshof, om al len te verschrikken die de verfoeilijke jver van Soleyman zouden willen navolgen, be val dat men eerst zijn rechterhand, waar mede hij de moord gepleegd had, zou ver branden en hem vervolgens levendig aan een paal spietsen. Hier viel de dikke Leuvense heer Victor in de rede Maar, zonder kwalijk te nemen, ser geant, vroeg hij, wat wil dat zeggen spiet sen Dit is een woord dat ik niet versta. Spietsen, antwoordde Victor, dat is een straf die in het Oosten en bijzonder in Turkije wordt gebruikt in het Frans noemt men het «empaler»; men plaatst de misda diger op de punt van een scherpe paal en trekt hem dan zo geweldig met de beide benen, dat het boveneinde van de paal hem door het lijf gaat en gewoonlijk tussen de schouders uitkomt. Goede hemel, wat wrede strafuitvoe ring is dat riep de heer Geestheuvel uit. Ja, zegde de dikke heer, ik word er koud van tot in mijn tenen. Zijn lichaam, vervolgde de sergeant, verlaten op het werktuig van zijn straf, moest tot voedsel dienen aan de roofvogels. Men stelde de uitvoering van het vonnis uit tot op de dag dat de generaal ter aarde besteld werd. Sedert het ogenblik van Klebers dood werd elk half uur een kanonschot gelost. De plechtigheid der begrafenis werd in de morgen van 17 juni aangekondigd door het losbranden van het grof geschut, waarvan het kasteel het teken gaf en hetwelk door al de bolwerken werd beantwoord. De troepen der provincie, de opperoffi- cieren, de voornaamste leden van het be stuur. de stadsraad. Christenen en Moham medanen. verenigd in eenzelfde gevoel van weemoed, kwamen plechtig naar het hoofd kwartier, om het lijk van de generaal te ontvangen. De doodskist was op een lijk wagen gelegd, welke door zes paarden ge trokken werd; een zwart laken, met zilveren tranen doormengd, overdekte ze en deze rouw stak wonderbaar af met de tekens van het gerecht. De lijkstoet volgde in godsdienstige orde de voornaamste straten der hoofdstad van Egypte, onder het aanhoudend donderend losbranden van het kanon. De stoet naderde met stille schreden het afgelegen kamp, aangeduid onder de naam van Ibrahim-bey. In de engte van het bolwerk had men een heuvel opgericht, wiens hoogte met cypres- bomen omzet was; in één woord, alle uiter lijke tekenen van rouw en droefheid waren daar op te merken. Wordt voortQOzat

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 6