de k.a.j. te aalst ^ITlióóiezondacf 1967 Aalsters missiepotentieel Mededelingen vanwege 't stadsbestuur Plechtigheden Programma Karnavalfeesten 1968 Hij komt St. Maartensjaarmarkt Verkiezing Prins Karnaval Wedstrijd Karnavalaffiche Hoe ze begon door L. MOYERSOEN 40 jaar K.A.J.-V.K.A.J. Feestprogramma BIJVOEGSEL «DE GAZET VAN AALST». VAN ZATERDAG 21 OKTOBER 1967 Alvorens een overzicht te geven van de hu:d.ge tpestand op gebied van missionaris sen, eerst dit EEN NIEUWE... Deze week kregen we langs een anonieme brief kennis van een nieuwe Aalsterse mis sionaris, die we nog onder onze hoede na men. h'-.* betreft hier Padre Juan Deplancke die sedert vier jaar in San Salvador (Mid den Amerika) werkt. Hij is wel geen ras echte Aalstenaar, maar zijn ouders wonen hier reeds 12 jaar en zijn dus voldoende «ingeburgerd». Hij komt dus op onze lijst en zal reeds deze maand zijn eerste raket ontvangen. Jammer dat men ons niet vroeger zijn naam heeft opgegeven. ...EN AFSCHEID Pater Omer Van de Vijver is na de laatste onlusten uit Bukavu teruggekeerd en wei voorgoed. Zijn gezondheid liet reeds enkele jaren te v/ensen over. Daar hij een specia list is in sterrekunde, zal hij eerstdaags naar Rome afreizen en aldaar verbonden worden aan de Pauselijke Sterrewacnt. We wensen hem daar degelijk wetenschappelijk werk toe. Verder hebben we nog van onze lijst ge schrapt, een missionaris die alle aktiviteit heeft gestaakt. 67 MISSIONARISSEN Na bovenstaande wijzigingen telt onze stad nu 67 missionarissen, nl. 37 priesters, 18 missiezusters. 9 broeders en 3 leken- helpsters. Wat de verdeling per land aangaat is dit als volgt Kongo 29; India 7; Japan 3; Canada 2; U S.A. 2; Chili 3; Filip pijnen 2; Burundi 2; en dan een missio naris in de volgende landen PaKistan, Zuid Afrika, Frankrijk, Duitsland, IJsland, For mosa, Zweden, Antillen, Israel, Denemarken. Italië, Ruanda, Zuid-Korea en Brazilië. VERTROKKEN Deze week en wel op 13 oktober, vertrok E.Z. Ghislena De Grez terug naar Kongo. We v/ensen haar een goede reis en een rustig apostolaat toe. We vragen U een bijzonder gebed voor haar, want ze gaat naar een woelige streek. Ze kreeg natuur lijk van ons 3.000 fr., naaigaren en genees middelen mee, NCG IN VERLOF Zijn voor het ogenblik nog in verlof E.P. Gerard Goederber, E.P. Antoon Baert, E. Br. Lucianus Van Cauter, E.Z. Xaviera De Win ter, E.P. Antoon Van de Vijver. IN ZIEKVERLOF Verblijven om gezondheidsredenen in ons land E.P. Ghijsbrecht en E.P. Lode Van ds Vijver. VOORLOPIG E.P. Roger Baeyens en Broeder Boude- wijn Bosman verblijven reeds geruime tijd in ons land in afwachting dat hun oversten hen zullen terugzenden naar hun post in Kongo. EEN GANS JAAR LANG Niet alleen deze week, maar een gans jaar zorgt De Achterlinie voor deze 67 mis sionarissen. Elke maand starten steeds 12 raketten van 1.000 fr. naar hen, elk om beurt. En of ze er over in de wolken zijn Niet zozeer om het luttele bedrag, maar veeleer omdat ze nu weten dat de ganse kristelijke gemeenschap van Aalst achter hen staat, dat er telkens weer aan hen ge dacht wordt en voor hen gebeden. Zondag 29 oktober Huide aan de gesneuvelde oud-pupillen Te 10 u. 45 monument Graanmarkt, bijeenkomst. Te 11 u. Optocht en neerleggen van bloemen aan het monument Vredeplein. Woensdag 1 november Dodenherdenking Te 9 u. 30 koer stadhuis, bijeen komst. Te 10 u. Optocht naar het kerkhof Bloemenhulde en défilé monument Vredeplein aansteken van de fakkels der Herinnering en der Vlaamse Arde- nen. Zaterdag 11 november Herdenkingsdag Te 9 u. koer stadhuis, bijeenkomst. Te 9 u. 30 St. Martinuskerk, Plech tige H. Mis, gevolgd van Te Deum. na de H. Mis Optocht en neerleggen van bloemen. na de optocht koer stadhuis, aan spraak door de burgemeester en uit reiking van eretekens. Woensdag 15 november Koningsdag Te 11 u. 45 St. Martinuskerk, Te Deum. Men begeve zich rechtstreeks naar de kerk. De bevolking wordt vriendelijk verzocht op deze dagen de huizen te bevlaggen en aan de plechtigheden deel te nemen. Zaterdag 6 januari Te 20 u.. Belfortzaal, Driekoningenfeest. Voorstelling van de kandidaten «Prins Karnaval 1968 Vrijdag 9 februari Te 20 u., inkomzaal stadsfeesthalle, ver kiezing van Prins Karnaval 1968. Prachtig showprogramma. Zondag 25 februari Te 14 u. 40e Karnavalstoet, met deelname van alle historische en folkloristische reu zen van Belgie, talrijke nationale en inter nationale muziekkorpsen, de Aalsterse komische groepen. Maandag 26 februari Te 16 u. Karnavalstoet met de Aalsterse groepen. Te 17 u. 9e reuze-ajuinenworp «Gou den Ajuin 1968» en talrijke prijzen ge schonken door de Aalsterse Middenstand. Dinsdag 27 februari Te 22 u. Prachtige apotheose verbran den van Vastenavond. Zoals de traditie het sedert 1929 wil. zal Sint Maarten met de trein naar Aalst ko men, ZATERDAG 4 NOVEMBER 1967 te drie uur. Deze plechtige ontvangst, die voor de derde maal door het stedelijk feestko- mitee wordt georganiseerd, zal dit jaar nog grootser en aantrekkelijker worden uitge bouwd. Groot en klein zal alweer getuige zijn van de enorme populariteit van de grote kindervriend, die nergens zozeer als te Aalst vereerd en verwacht wordt. Op zaterdag 11 november vanaf 8 uur zal de 14e grote Sint Maartensjaarmarkt gehouden worden op de Houtmarkt, Water toren en aanpalende straten. Uitstallen en verkopen van alle-'hand'J koopwaren en voorwerpen bloemen, pian- ten, fruit, groenten, nieuwe en tweedehandse auto's, moto's, scooters, bromfietsan, rij wielen, landbouwmachines; in- en uitheemse vogels, sierduiven, enz. Op de Houtmarkt Grote veeprijskamp. Sint Maarten zal met zijn gevolg een be zoek brengen aan de jaarmarkt en snoep goed uitdelen aan al de kinderen. De markt zal worden opgevrolijkt door stemmings- en ontspanningsmuziek. BERICHT AAN DE KRAMERS De kra mers mogen voor 1 november e.k hun aan vraag tot deelname richten aan de h. Frits Van Mol, marktleider, Kan. Colinetstr. 7 Aalst, met opgave van het gewenste aantdi meters en de aard van de te koop te stellen waren. Vrijdag 9 februari 1968 zal in de inkom zaal van de stadsfeesthalle, Schoolstraat te Aalst, de verkiezing plaats hebben van Prins Karnaval 1968. De personen die zich kandidaat wensen te stellen voor deze titel, mogen hun aan vraag schriftelijk indienen op het sekreta- riaat van het feestkomitee, bureel 1, stad huis Aalst. De kandidaten moeten minstens 21 jaar oud zijn en Aalst bewonen. Zij dienen zich te presenteren in «rok» (hiervoor zorgt het inrichtend komitee) en hebben praktisch geen kosten. Prachtige prijzen zijn aan deze verkiezing verbonden. De verkozen prins krijgt, ter uitoefening van zijn funktie, het prachtig kostuum, spe ciaal daartoe vervaardigd. Kandidaturen worden ingewacht, uiterlijk tot 16 DECEMBER 1967. Door het stedelijk feestkomitee Aalst wordt ter gelegenheid van de 40e Karnaval stoet 1968, een wedstrijd uitgeschreven naar het geschiktste «motief», dienstig voor de affiche* van deze stoet. Aan het bekroonde werk zal een prijs van 15.000 fr. worden toegekend. Het reglement van deze wedstrijd kan bekomen worden bij de heer Henri Van De Perre, sekretaris-penningsmeester van het komitee, bureel 1. stadhuis Aalst. Telefoon 053-257.51 dan nr. 10. De stichtingsvergadering van 13 december 1927 De centrale kerngroep der K.A.J. kwam bijeen ten huize van E.H. onderpastoor Im- pens, aan het kerkplein, in de schaduw van de Sint Martinuskerk. Ik heb geen verslag van die vergadering teruggevonden, maar wel het schema van de uiteenzetting die ik er gegeven heb. Ik weet dat wij met twaalf waren zoals de apostelen. Louter toevallig, maar toch zinrijk. Zoveel als ik mij herinner waren daar aanwezig Michel De Saedeleer, Louis D'Haese, Gustaaf Van der Eist, Frederik Vermoesen, Ed. De Moor, Karei Colson. Van den Abeele, Leopold Keymeulen, Carlos .Nieuwlandt, Jules Van Scnuylenbergh. Pe trus Goffa en Joseph De Clerck. Ik had het voorrecht deze sympathieke en geestdriftige jongens, die door E.H. Deken Coppens en door verscheidene onderpas toors waren uitgekozen, in de Kajottersbe- weging in te leiden, door hun de volgende beschouwingen voor te houden «80 a 90 t.h. van de jonge werklieden gaan niet meer naar de kerk en nochtans ongeveer drie vijfden ervan hebben minstens acht jaar lang in de handen geweest van priesters. Hoe is zo een verval uit te leg gen Wat moet er gedaan worden om die jeugd terug te winnen voor het kristelijk ideaal Duizende jongens en meisjes verlaten elk jaar op 14 jaar wijl ze nog niet vol doende gevormd zijn de school en trek ken op naar de fabriek, op goed vallend uit. zonder voorbereiding, zonder oriëntatie en worden aldus op brutale wijze gekonfron- teerd met de werkelijkheden en de hard heden van het leven. Terwijl de burgerjongen die zijn studies voortzet in de school, er een atmosfeer vindt die hem recht houdt, vindt de jonge werkman in de fabriek een atmosfeer die hem neerhaalt. De oplossing ligt hierin de priester, de kerk, terug in de fabriek te brengen. Hoe dat Werklieden-apostels vormen die pries ters zullen zijn voor hun werkbroeders, die de jongens onder hun bescherming zullen nemen. Dat is katolieke aktie, die gedachte ligt aan de oorsprong van de K.A.J. Tot die taak moeten we ons vormen door een intens kristelijk leven, door de kennis van de pro blemen en van de oplossingen die de kris telijke leer biedt.» We stelden derhalve aan deze jongens voor zich in de rangen van de K.A.J. te laten inschrijven. We zouden gedurende verscheidene maanden niets anders doen dan ons op die taak voorbereiden. We vroe gen hun geheimhouding en onder mekaar de geest van broederlijkheid te ontwikkelen. Na enkele weken werd een voorzitter van deze kerngroep, later tot centrale studie kring hervormd, aangesteld in de persoon van Leopold Keymeulen. Ze traden allen geestdriftig toe en we zorgden er voor hun in onze kernvergade ringen de katolieke aktie-geest en de tech niek der Kajotterij bij te brengen. Wij aar zelden niet beroep te doen op eminente sprekers. E.H. Cardijn in eigen persoon kwam op een van de eerstvolgende vergade ringen om de kentekens met het Kajotters- scbtld op de borst van de eerste Kajotters te steken, en ook E.H. Vercruysse. Op 3 januari 1928 gaf ik een uitgebreide uiteenzetting over de betekenis van de kato lieke aktie en de kerk, haar geschiedenis, haar instelling. We deden voorwaar aan intense vorming. Ook onderzoeken werden gedaan, die een interessante dokumentatie bijeenbrachten. De eerste afdelingen We hadden gepland tamelijk lang dat cenakel-werk voort te zetten, maar de span ning was te groot en na vier maand verbor gen leven brak het jonge nest uit ter ver overing. De eerste afdeling die tot stand kwam was Mijlbeek. In de waarheid bestond daar reeds een jeugdgroep, gesticht destijds door een zeer sympathiek jeugdvriend, E.H. D Hollander, later pastoor-deken van Wetteren, en die in 1928 onder de leiding stond van de ijverige onderpastoor E.H. De Weirdt. Daar deze jeugdgroep hoofdzake lijk bestond uit bedienden en werkjongens, was het niet moeilijk deze groep tot een K.A.J.-groep te herdopen. Richard Van den Steen werd als voorzitter aangesteld en van toen af was er Leopold Keymeulen, die later vrijgestelde zou worden, zeer werk zaam. Ongeveer terzelfdertijd kwam de groep Sint Martinus tot stand. Op de eerste ver gadering sprak E.H. Ketels, later algemeen proost van het A.C.V. Als voorzitter werd Louis D'Haese gekozen en Gust Van der Eist als sekretaris. In het Volksblad van 2 juni 1928, een weekblad uitgegeven door Petrus Van Schuylenbergh, en waarin de K.A.J. vanaf mei regelmatig artikels liet verschijnen, wordt verslag gegeven van de tweede vergadering van deze vereniging. Nog vuriger indien het kon, stak de af deling Sint Jozefsparochie van wal, met Karei Colson als voorzitter en E.H. Van Temsche als proost. Karei Colson schreef artikels, schreef verzen, ging overal spreken over toneel en richtte het Kajotterstoneel op dat o.m. stukken van Henri Gheon opvoerde. De stichting van het Verbond Op donderdag 7 juni 1928 hield het Ver bond der K.A.J. van Aalst zijn eerste alge mene vergadering in de Meuleschettestraat. E.H. Lerno, diocesaan bestuurder van de K.A.J. nam er het woord. Inmiddels hadden we inderdaad een ver- bondsbestuur aangesteld. De eerste voorzit ter was Karei Colson. Het sekretariaat werd onder mijn leiding door Michel De Saedeleer waargenomen, die in februari 1928 bediende was geworden bij mijn vader. De K.A.J. ontwikkelde zich zeer vlug. In een verslag van de middenraad dd. 21 oktober 1928 staat Aalst vermeld met vier afdelingen en 107 leden. Die vierde afde ling was de afdeling Mere, die ik in septem ber 1928 ging inluiden. Tal van initiatieven werden door het ver bond genomen het stichten van een eigen Kajotterstoneelgroep, het deelnemen aan het eerste kongres van het Jeugdverbond voor katolieke aktie te Antwerpen op 27 augustus 1928, waar de geestdrift der Aal sterse afvaardiging bijzonder werd opge merkt, rekollekties gepreekt door E.P. Gyf- froy S.J. en later door Pater Bogaerts, een campagne tegen de werkongevallen met ten toonstelling, enz. In 1928 reeds stichtten wij een school van katolieke aktie. weldra herdoopt tot «gewestelijke sociale school» waar 's zon dagsmorgens les werd gegeven. De EE.PP. Jezuieten hadden een van hun schoollokalen ter onzer beschikking gesteld. De bedoeling was een grondige vorming te geven aan de leiders. Als lesgevers tra den op E.P. Geniets. die later provinciaal overste der Jezuieten werd, over godsdienst; Ir. Eugene Van den Bossche, toen profes sor aan da Vrije Technische School van Aalst, over «begrip van de sociologie»; Frans Van der Heyden, thans professor aan de Rijksuniversiteit van Gent, over bedrijfs organisatie; en ikzelf, die het eerste jaar het had over «katolieke aktie» en het twee de jaar over «hedendaagse sociale vraag stukken». Onder de leerlingen telden we Frans Roels, Georges De Hul, Kamiel Arijs, Leo pold De Schrijver, Karei Colson, De Clercq, Van der Eist, enz. De grote dagsri van de K.A.J. Weldra zouden de grote dagen van de K.A.J. komen; ik bedoel de Rome- en Lour- desbedevaarten (september 1929 en okto ber 1931), en de landelijke, provinciale en regionale K.A.J.-kongressen. Aan alles na men de Aalstenaars geestdriftig deel. Op 26 juli 1931 had te Aalst het dioce saan K.A.J.-kongres plaats. Tijdens het pon tificaal lof werd het vaandel van de gewes telijke K.A.J. Aalst door Mgr. Coppieters ingewijd. Het was een bijzonder mooi vaan del getekend door een kunsischilder. Jan Huet, lid van de «Pelgrims». Het motief een groot wit kruis dat als het ware de moderne industriestad omarmde. Na een optocht waaraan meer dan 2.500 Kajotters deelnamen, werd eon feestzitting gehouden in de katolieke werkmanskring - (Zonnestraat), voorgezeten door Alex Ver- plaetse, diocesaan voorzittei, en waarop het woord werd gevoerd door E.H. Lerno. Mgr. Coppieters en de feestrede uitgesproken door Cardijn, die zopas tot kannunik was bevorderd, geleid door E.P. Bogaerts of door E.P. Sigisbertus, Capucien. In een verslag over de werking van het jaar 1930-1931 teken ik op dat er toen zeven afdelingen besioncen (te weten naast de vier parochiale afael.ngen van Aalst) Hofstade, Haaltert, H.liegem, Mere, met een totaal van 288 leden. Drie rekollekties wer den gehouden, telkens door 30 a 35 be stuursleden bijgewoond; 31 leden namen deel aan de Lourdesbedevaart, waaronder drie zieken; het Kajotterstoneel was steeds aktief en richtte ook kabaretavonden in. Een nieuw bestuur was aangesteld met als voor zitter Pol Keymeulen en de leiderskring, onder leiding van Pater Arts. heringericht. De K.A.J. was dus voor goed in ons ge- west ingewerkt. De afdelingen kenden hoog- ten en laagten, naargelang de ijver van de bestuursleden en proosten. Globaal ging de beweging bestendig vooruit en de vorming van eigen leiders werd nimmer uit het oog verloren. Veertig jaar bestaan Nu bestaat ze veertig jaar. God alleen kan zeggen welk goed ze heeft verwezen lijkt. Zeker is het aat zij aan tal van jonge mensen heeft toegelaien hun jeugd te wij den aan een grooi ideaal en een der meest eigentijdse bewegingen van de twintigste eeuw mee te leven. Wij die het geluk hebben gehad het be gin van die beweg.ng mee te maken, zien met een diep gevoel van dankbaarheid en voldoening terug op die heerlijke dagen. Ze hebben zin gegeven aan ons leven, en ons hart en ziel verrijkt. Ze hebben ons toege laten vrije teugels te geven aan onze onder nemingsgeest. Met Cardijn geloofden we in onze taak, wij pasten zijn methodes toe, we legden onze harten open voor zijn geestdriftig woord. Deze herinneringen besluit ik op de dag zelf dat de radio ons de tijding brengt van zijn dood. God weze gedankt omdat Hij ons Cardijn heeft gegeven. Ik weet niet of met zijn dood een groot tijdperk van sociale en katolieke aktie wordt afgesloten. Wat zeker is dat is dat de jeugd van vandaag, zoals die van gisteren, wJ ze iets tot stand brengen, moet «geloven» in haar taak en dezelfde edelmoedigheid opbrengen die Cardijn aan onze jeugd heeft voorge leerd. ZATERDAG 21 OKTOBER In feesthalle, Schoolstraat, Aalst Aanvang 18 u. TIENER TOPPER SHOW Een beatgroep speelt tot welkom Camerakans voor afdelingen en plaatselijke vedetten Muzikale omlijsting door het orkest Jos Mondi Topnummer van de avond «Mondo-Kwis» een spelprogramma tussen (V.)K.A.J.-afdelingen, gepresenteerd door de T.V.-vedette Pol GHIJSELS. ZONDAG 22 OKTOBER j'V In feesthalle, Schoolstraat, Aalst 14.00 u. Verbroedering van leden en oud-leden. Feestvergadering Omkadering door de internationale Cardijngroep Klankbeeld over de geschiedenis 40 jaar K.A.J. VTO-Team. Feestrede 17.00 u. Naar de Sint Jozefskerk. 17.30 u. Eucharistieviering in Sint Jozefskerk Homilie door E.H. Bonte, Nat. Proost van de K.A.J. 19.00 u. Familiale dansshow met NORBERT, zijn Hey meisjes, UDO MONTEZ en de KORVICS. Inkom gratis.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 3