de Volkswagen 1800 bedrijfsauto JAN CLERCKER of de Laatste Binders van Vlaanderen 7 u/btbm mm 15 D o E a> ra Van auto's en mensen.. even voorstellen Motor en overbrenging Stuurinrichting en vering Remmen en onderhoud Afwerking Laadruimte Besluit C O O (J) Wat eten we deze week? Voor de lekkerbekken Dit jaar was de modernisering van het koetswerk het hoofddoel van Volks wagen. Ook de VW bedrijfsauto kreeg een nieuw koetswerk. De motor is de bekende luchtgekoelde 4-cilinder/4-iakt-boxermotor van 1600 cc inhoud. Hij heeft een vermogen van 47 DIN pk bij 4000 omw. per minuut. De kompres- sieverhouding is 7,7 tot 1. De versnellings bak heeft 4 volledig gesinkroniseerde ver snellingen. Bijzondere aandacht verdient de automatische toerentalbegrenzer die stan daarduitvoering is. Door dit vernuftig toestel kan men de motor in de tussenversnellingen niet boven het maximum toerental jagen. De top- en tevens kruissnelheid is 105 km. per uur. Het benzineverbruik schommelt tussen de 9 en de 13 liter per 100 km. Met een halve nuttige lading (500 kg) en met de van de max. snelheid hadden we een verbruik van 10 liter per 100 km., wat voor een bestelwagen van 1600 cc niet hoog is. De bedrijfsauto heeft een geheel zelfdra gende stalen koetswerk en is voorzien van een frontbesturing. Daar de draaicirkel slechts 12,3 rpeter is, is het rijden in de stad en het parkeren een waar genoegen. De nieuwe eendelige voorruit is zeer breed en hoog, zodat men een ruim en klaar uit zicht heeft op de weg. De VW bedrijfsauto heeft 4 onafhanke lijke wielen, torsiestaafvering en hidrauli- sche schokbrekers. Het veerkomfort is zo als in een personenauto. De voortrein heeft kogelgewrichten die weinig onderhoud eisen. Achteraan heeft men een geheel nieuwe kon- struktie toegepast. De traditionele pendel assen heeft men vervangen door dubbele kruiskoppelingen. Het gevolg hiervan is, dat de achterwielen steeds in dezelfde stand blijven, ongeacht of de auto volgeladen is of ledig. De wegligging is uitstekend. We hebben de bedrijfsauto getest, zowel volge laden als ledig steeds was de wegligging uitmuntend. Een voornaam punt van een auto is het remsysteem. De VW bedrijfsauto heeft 4 grote trommelrernmen, die de kracht van de motor op een veilige wijze onder alle omstandigheden kunnen afremmen. Daarbij heeft men nog een dubbel remcircuit, zodat er steeds met twee wielen nog kan worden geremd bij een eventuele breuk van een remolieleiding. Het onderhoud is zeer gering. Het is be perkt tot het verversen van de motorolie om de 5.000 km. en een periodieke onder houdsbeurt om de 10.000 km. Als men achter het stuur zit van de VW bedrijfswagen heeft men de indruk in een personenwagen te zitten. De kabine biedt de chauffeur een zeer komfortabele, moder ne en veilige ruimte. De rugleuning van de bestuurdersstoel kan al rijdend door een draaiknop versteld worden. Er zijn twee openingen voor frisse lucht voorzien. Het verwarmingssysteem werkt vlug en doelma tig. Er is ook een handschoenkastje voor zien. De kabine is geheel bekleed met kunst- Iéder. Er zijn sloten op de twee deuien en er is een rubberen vloerbekleding. De ruiten wisser heeft twee snelheden en er werd een pneumatische ruitensproeier ingebouwd. De kabine en de laadruimte hebben elk een verlichtingslampje. Veel aandacht werd er ook besteed aan de veiligheid van de wagen. De handgreep voor de medereiziger is buigzaam en het bovenste deel van het instrumentenbord is gekapitoneerd alsook de twee zonnekleppen die zijwaarts kunnen worden gedraaid. Er zijn bevestigingspunten voorzien voor veilig heidsgordels. De voornaamste veiligheids voorziening is ongetwijfeld de nieuwe stuur- kolom, die, zoals op de personenwagens van Volkswagen, vervormbaar is bij een even tuele botsing. Het nuttig laadvermogen is 1.000 kg. en het laadvolume is 5 m3. De laadruimte is bereikbaar vanuit de kabine, daar de zit plaatsen bij de standaarduitvoering geschei den zijn. Verder kan men de laadruimte bereiken langs een handige en brede schuif deur langs de zijkant van de wagen. De bo dem is volledig vlak zodat er geen ruiml verloren gaat. ZONDAG: Bleekselderij met Ham en Mayonaise Champag- resoep Gebraden Haas Appelmoes Gekookte Aardappe len Caramefvla. MAANDAG. Witloof met Ham en Kaassaus in Schotel Aard appelpuree Ananas met slagroom. DINSDAG: Gestoofde Paling Gekookte Aardappelen Broodpudding WOENSDAG: Gebraden Worst Rode kool Gekookte Aardappelen Pannekoekjes DONDERDAG: Biefstuk Gestoofde Prei Gekookte Aard appelen Fruit VRIJDAG Mosselen Frites Rijstevla ZATERDAG Gebakken Lever Gestoofde Cien Gekookte Aardappelen Yoghurt BLEEKSELDERIJ MET HAM EN MAYONAISE BENODIGD: 2 struiken bleekselderij, zout, 150 gr gekookte ham, mayonaise, toastjes, boter en 2 tomaatjes. BEREIDING: Ontdoe de bleekselderij van de bladeren en verwij der lelijke stukken van de stengels (dit zogenaamde afval kan uit stekend voor de soep gebruikt worden). De stengels van de struiken loshalen, schrappen of zo nodig schillen en wassen. De groente met kokend water en zout in onge veer 1 uur gaaikoken. Laten uitlekken en aïkoelen. Een schotel met de selderij bedekken. De bolle kanten van de groente moeten boven 1'. ?n. De ham fijnsnijden en er met mayonaise een smakelijk e'se! van maken. Dit mengsel over de bleekselderij uitstrijken. Jzt fijngehakte peterselie over het gerecht strooien. Het gerecht n2t partjes tomaat garneren. Er toast met boter bij presenteren. RIJSTEVLA BifiODlGD - 1 liter melk, 50 gr rijst, iets zout, citroenschil, 5 gr vanillepuddingpoeder en 60 gr suiker. BERE'DING De melk aan de kook brengen met zout en ci- iletje. De gewassen en goed uitgelekte rijst toevoegen en - rende aan de kook brengen. Onder nu en dan roeren zachtjes iaicn koken 30 min. De puddingpoeder met een beetje achter- cehoudcn koude melk tot een glad papje vermengen en dit roerende de r jstpap gieten. Even laten doorkoken. De citroenschil eruit nemen en de suiker er door roeren. CHAMPIGNONSOUFFLE BE iDDIGD 250 gr champignons, 3 dl melk, 30 gr boter. 30 gr bloem, 2 eieren, zout en peper. BEREiDiNG. Laaf de boter smelten, strooi de bloem erin, roer to oen gladde massa en voeg met beetjes tegelijk de melk toe. Laat roerende koken tot een mooi gebonden saus. Van het vuur af de e erdooiers door deze saus roeren en de gewassen en zo nodig r. stukken gesneden champignons toevoegen. De massa met peper zout op smaak brengen. De eiwitten zeer stijf slaan en voorzich tig door de Champignonmassa scheppen. Het mengsel dadelijk in een bi oterde, vuurvaste schotel of soufflepotjes overdoen. Een grote ongeveer 15 minuten bakken. De soufflé onmiddellijk opdie nen. NOTA Dit schoteltje vormt een smakelijk tussengerechtje of een lekker hapje bij de avondboterham. Deze nieuwe Volkswagen bedrijfsauto ze niet slechts de traditie van zijn voorgange in alle takken voort, doch hij kan vanweg de technische nieuwigheden beschouwd wc den als een van de modernste bestelwagen van zijn klasse. De rijvaardigheid, komfort en veiiigh- zijn uitstekend. De standaard bestelwage wordt aangeboden voor 91.900 F. Verde zijn er talrijke varianten mogelijk op dez standaard uitvoering. Allerlei supplemental [g kunnen de VW bedrijfsauto omvormen naa de wens en de behoeften van zijn eigenaa; zoals een driezitbank vooraan en een tussen schot tussen laadruimte en kabine. Deze wagen werd ons bereidwillig voo een proefrit ter beschikking gesteld door he Autobedrijf EUROPA Schoolstraat, 41, Aalst Tel. 277.28 E.V.D.B. Het was een hele vooruitgang sinds de niet-klevende bakpannen met tefon-bedek- king het bakken zo eenvoudig maken. Er bleef nog één klein nadeel deze bakpannen verdroegen geen scherp voorwerp en bleven kwetsbaar. Daaraan is ook nu verholpen. De Boe:ng- pan heeft een kras-vrije, niet-aankievende laag. Vreest noch vork noch mes. Men kan ze ook gerust gebruiken voor het bakken en roosteren van vlees zonder boter of vet. Een pluim voor de uitvinder. Deze Boeing-pannen zijn te verkrijgen bij VAN LlMBERGEN, Hoogstraat, Aalst. Gevraagd HALVE GASTE HAARKAPSTER manicure kennende Zich aanbieden na 19 u. Salon Marina Gentsestraat 62 Aalst. Tel. 217.30 Ik dank u bij voorbaat, mevrouw, en zeg hem dat wij het over de prijs wel eens zullen worden. Ik zal dit doen, mijnheer, en indien Victor niet te vermoeid is. zal hij voor de avond bij u zijn. Ondertussen had men het paard aange bracht; de koopman nam afscheid, na de waardin haar belofte nog eens te hebben herinnerd; hij drukte de waard de hand als oude kennis, want hij had toch reeds zo lange tijd in de afspanning zijn intrek ge nomen. De staljongen stopte hij enig drink geld in de hand, gaf zijn draver de sporen en was vertrokken. Hij reed welgemoed de straten der stad door, sloeg buiten de Nieuwstraatpoort de heirbaan in naar Lede en zonder ongeval of zender iets achterdochtigs te hebben ont waard, was hij een half uur later reeds aan zijn huis. Hij steeg af, opende de deur en nauwe lijks was hij in de doorgang om eerst en vooral zijn paard te gaan stallen, of hij werd door zijn vrouw, die hem opwaentte, volgens gewoonte liefderijk ontvangen. Nadat zijn draver was verzorgd, trad hij binnen en toen de meid zijn zware rijlaar zen uitgetrokken had, naderde hij de wieg waar zijn zoontje, dat bloosde van gezond heid, te slapen lag. Hij boog zich over het rustend kind, bleef het enige stonden met liefde en voldoen:ng aanstaren en, na het op beide wangen te hebben gezoend, voor zichtig genoeg om het niet te wekken, richt te hij zich op en zijn gemalin de hand druk kende vroeg hij haar, hoe zij het gedurende zijn afwezigheid had gesteld, of er geen handelsbrieven voor hem gekomen waren, of de boomsnoeier de wijngaard aan de achtergevel had komen snoeien en meer dergelijke zaken, zoals men na een kort stondige afwezigheid vragen kan. De vrouw gaf op alles een voldoend ant woord; brieven had zij met ontvangen; de wijngaard was goed verzorgd. Zij zetten zich beiden aan de haard en bleven nog lang over allerhande zaken vrien delijk kouten, zoals getrouwde lui, die elkaar beminnen, zouden doen. Geestheuvel sprak ondertussen van Victor, de Franse sergeant, verhaalde wie deze jongeling was en terzelf- dertijd al de omstandigheden van hetgeen hij hun aan de publieke tafel had vertelrj over Klebers dood en de schrikkelijke straf van de moordenaars. Zijn gemalin, die haar man bijzonder gaarne hoorde vertellen, luisterde met open gespalkte ogen naar die vreemde gebeur tenissen; toen hij ophield met spreken en het duister reeds begon te vallen, vroeg zij nog veel over het gebeurde, vragen welke de goede Geestheuvel naar vermogen be antwoordde. Zo kwam het gesprek weer op Victor en hij verhaalde nu ook de bijzondere aanbe veling die de waardin uit de «Koornbloem» ten voordele van deze had gedaan en zijn voornemen de met eer gediende sergeant, indien zulks hem beviel, bij hem te laten irrtvonen. Dan zal ik toch, zegde hij, zo achter dochtig niet moeten zijn, dat mijn geliefde huisvrouw iets kwaads gedurende mij afwe zigheid zal overkomen. Wel, antwoordde deze daarop, indien dit waarlijk een deftig en eerlijk man is, en hoe zou het anders kunnen wezen, als de waardin uit de «Koornbloem», die wij reeds zo lang kennen, dit zegt, moet ik uw voornemen prijzen. Gij zijt wel niet dikwijls 's nachts afwezig, maar als dit voorvalt, is door SiLVAiN VAN DER GUCHT en LODEWIJK VAN LAEKEN 66 het mij hier alleen toch zo benauwd. Morgen moet ik naar Brussel en mis schien zal ik er moeten vernachten, maar morgen ten laatste kan Victor Leefmans hier zijn en misschien nog vandaag. Het wordt reeds laat, maar indien hij logeerkamer kunnen vernachten; die heeft deze namiddag nog kwam, zou hij op de wel uitzicht naar voren en daar staan wel twee bedden op, maar indien hij wil blijven, zal ik morgen een bed doen gereedmaken op de achterkamer; het is langs daar dat ons huis het onveiligst is, want langs voren geloof ik niet dat men zal inbreken. Schier op hetzelfde ogenblik dat de koop mansvrouw deze woorden sprak, werd er zachtjes aan de straatdeur gebeld. De jeugdige dienstmeid, die volgens het zeggen van de koopman bijna nog een kind was, opende de deur. Een vreemdeling, even of het een zee man was, doch heerlijk en net gekleed, bood zich aan en verzocht om mijnheer te mogen spreken. De meid, die nog nooit dergelijke perso nen bij haar meester had gezien, bezag hem met bewondering, maar tevens met eerbied. Zij deed hem binnenkomen en ge leidde de kerel in de spreekkamer, hem ver zoekende een weinig te wachten. Zij ging dadelijk haar heer verwittigen, zeggende dat er een zo aardige vent was ingekomen, die naar hem vroeg. Het gebeurde wel meer dat er vreemde lingen kwamen bij de heer Gaestheuvel, evenals bij alle handelaars; hij kon dan ook dit bezoek niet zonderling vinden en zonder argwaan begaf hij zich naar het spreekver trek. Hij opende de deur en bevond zich in tegenwoordigheid van de aangeduide per soon. Mijnheer, sprak de vreemdeling, ik ben luitenant van de Hollandse driemaster «De Hoop», komende van het eiland Java en slechts enige dagen geleden in de haven van Enkhuizen aangeland. Ik moet u zeggen, mijnheer, dat ruim een jaar voor onze terug reis, op dit eiland een Europeaans koopman is aangekomen, die op zeer brede voet leeft. Daar alle Europeanen, die zich deftig gedra gen, hem welkom zijn, begaf de kapitein van ons schip en ik, meer uit nieuwsgierig heid dan om enige andere reden, ons naar een banket dat hij zijn landzaten aanbood. Wij werden feestelijk onthaald, maar toen het ten einde ging, riep hij ons beide tot zich en daar hij wist dat wij Hollanders waren' en binnen korte dagen naar het va derland terugkeerden, vroeg hij ons zeer beleefd of wij een van beide de goedheid zouden willen hebben zijn groeten te willen overbrengen aan een broeder die hem waar schijnlijk reeds lang dood waande, wijl hij reeds lange jaren het vaderlijk huis had verlaten en in de onmogelijkheid was ge weest hem tijding te doen. Ik vernam bij toeval, vervolgde onze gastheer, dit is slechts een jaar geleden, uit de mond van een Ledenaar. een zekere Walkiers. die zich ook in Java bevindt, dat mijn ouders en al mijn andere broeders en zusters overleden zijn, uitgenomen mijn broeder Amandus Geestheuvel, die te Lede. een dorp dicht bij de stad Aalst, m Belgie, woonachtig is. Zijt dan zo goedhartig, ik zal uw reis van Holland naar Belgie bekostigen, deze doos aan mijn broeder te overhandigen. Zo spre kende, trok hij een hoornen doos uit zijn kolder, welke hij mij aanbood en die ik met dienstvaardigheid aanvaardde. Zeg, vervolgde hij, dat ik hem verzoek dezelfde inhoud als een gedenkenis van mij te be waren en dat ik hoop toekomende jaar naar mijn geboorteland terug te keren. We heb ben die vraag ingewilligd, mijnheer, en ik heb de boodschap op mij genomen. Ziehier de doos. Terwijl de vreemdeling sprak, was de koopman meer en meer opmerkzaam ge worden en hoe verder hij in zijn mededeling ging, hoe meer de andere zich ontroerde. Hij had immers een broeder, die jong zijnde het land had verlaten, zonder dat men ooit van hem nog had horen spreken. En die broeder zou nog leven en hem in zijn naam door de zeeluitenant doen groeten I Waarlijk, het was genoeg voor een teer hartige mens als de koopman, om van vreugde te bezwijken Hetgeen hem nog meer geloof deed hechten aan het gezegde van de zeeman, dit was de bijzonderheid dat inderdaad drie jaar vroeger een Leedse jongeling, zekere Walkiers, die hij zeer wel kende, als matroos was vertrokken, uit vrees van door de Fransen soldaat te wor den gemaakt. Geen twijfel meer, het was deze die te Java van hem aan zijn broeder had gesproken. Wordt voortgezet Nadruk verboden

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 6