en omstreken Far-West. sövp Aalsters kerkhof bestaat 100 jaar Joannes Philemon COUNET Kiein Logboek Strikt naleven van opgelegde beroepsplichten Traditionele Dodenherdenking ontsnapt niet aan eigentijdse mentaliteit KRONIEK Gesneuvelden herdacht Dodelijk ongeval te Lede Auto gekanteld te Erembodegem Architekten uit het Aalsterse: Gazet van Aalst NEG SPE. NEC METU Nf DE GAZET VAN AALST en omstreken Verschijnt tweemaal per week 3 maandab 62.50 F Kantoor Schoolstraat 26. Aals: Telefoon 241.14 Postrekening 881.72 23ste JAARGANG Nr. 85 DONDERDAG 2 NOVEMBER 557 2,50 F HET NUMMER E.D. Op 15 februari 1867 werd de jonge Maria De Smedt, want amper 38 jaar, als eerste ten grave gedragen op de nieuwe Aalsterse begraafplaats. Voordien bestond te Aalst o.m. het zg. Gennemiekenskerkhof nabij de icKatte- straatpoort», in gebruik genomen in 1783. Deze oude Aalsterse begraafplaats werd genoemd naar Gennemie Meert, echt genote J.B. Callebaut, die er als eerste haar grafsteen kreeg. Het Gennemiekenskerkhof werd gepland ingevolge een bevel van de toenmalige iet wat progressistische keizer Jozef II, tijdens het Oostenrijks Bewind, waardoor een de kreet werd uitgevaardigd dat het verboden was sommige vooraanstaanden, zoals dat toen de geplogenheid was, nog in de kerk te begraven. Het huidige Aalsterse kerkhof is sedert 1867 herhaaldelijk vergroot. Om diverse redenen werd ook destijds verzaakt aan een geplande begraafplaats te Mijlbeek. De traditionele begraafplaatsen, vooral dan in grote agglomeraties, stellen in toe nemende mate diverse problemen gebrek aan gronden, dure onteigeningen, mede de inplanting in het kader van een eigentijdse ruimtelijke ordening zijn hiervan slechts en kele aspekten. SOBERHEID Er is ook wel iets gewijzigd in de heden daagse mentaliteit van de levenden, onge acht hun levensbeschouwelijke opvattingen, tegenover de begraafplaatsen, in die zin bv. dat het aantal piëteitsvolle bezoekers aan zienlijk verminderd en slechts tijdens dagen als Allerheiligen en Allerzielen nog zeer aanzienlijk is. Aldus het oordeel van een bewaker van een grote begraafplaats. De soms wel pralerige monumenten op begraafplaatsen verminderen eveneens in aantal, hoofdzakelijk dan in de grote centra. De oude traditie blijft tenslotte nog het meest aan bod komen in de landelijke stre ken. Sommige gemeentelijke instanties, vooral dan ingevolge het verdwijnen van begraaf plaatsen rond de kerken, hebben bij het ontwerpen van een nieuwe begraafplaats meer en meer aandacht gaan schenken aan een verantwoord urbanistisch en esthetisch uitzicht en dit dan vooral in navolging van enkele mooi ontworpen soldatenkerkhoven, zoals bv. in West-Vlaanderen en Limburg. Te Aalst werd tijdens het de gesneuvelde Oud-PupJien herdacht. Deze herdenking g.r.g door ,n d; -Pupil lenschool», waar namens het stadsbestuur aan het monument bloemen werden n .-ge legd door schepen Van Sinay en nr :ns de gewezen Pupillen en Kadetten door eneraai Van Cools, kolonel W,,ckmans en de heer Landelot. Verder werden ook bloemen neer gelegd door de Vaderlandse Verenigingen en het Geheime Leger 40-45. Een gelijkaardige ceremonie heihaalde zich voor het monument op het Vredeplein. Zondagavond omstreeks 22 uur had te Lede een dodelijk ongeval plaats. Do oer Bayens uit Wanzele eed per aulo in de Hoogstraat, toen hij op een vrachiauio reed die geparkeerd stond aan het huis van de heer Bosman. De 60-jarige Bayens werd op slag gedood. Zijn zoon, die naast hem zat, is met zware verwondingen naar het stedelijk hospitaal te Aalst overgebracht. Ook voor zijn leven wordt gevreesd. EEN DODE EN ZES GEWONDEN Fatale gangsterdroom If I were a rich man... De Brusselse olievlek neemt angstwek kend toe. In afwachting dat Asse, Essene, Hekelgem, Erembodegem alvast tot de toe komstige hoofdstad van Europa gaan gere kend worden, en dit volgens de bekende Brusselse administratieve, ekonomische, so ciale normen, in afwachting daarvan, of be ter als voorboden, trekken de zware jongens vrij naar L.D.L. vergezeld door hjn lichte mini-meisjes reeds naar de Vlaamse vlakten. Weg uit het oerwoud dal B-ussei is en waar de konkurrentie te groot word.. Zo kwam het dan dat vrijdagavond :e Ressebeke - Erembodegem het Vissershof, een gemoedelijke gelegenheid, het bezoek kreeg van een koppel, een ogensch jnlijk doodgewoon koppel, waarvan je op 't eerste zicht kon veronderstellen dat zij Vondtis spreuk indachtig waren. Zo lief ah ze daar samen stonden bij de Juke Box. Maar boven op 't dak van 't Vissershof stond op datzelfde ogenblik een andere men If I were a rich man die wachtte op het signaal tot inbraak, signaal dat komen moest via de Juke-Box. •Eilacie, de dief boven op het dek had letterlijk en figuurlijk zonder de jonge waard gerekend, de 17 jarige René Segers d.e de dief bemerkte en alarm sloeg. Meteen begon de Far-Westfilm de man op het dak nam de benen en het koppel beneden wist er stiekum ook van tussen u-t te knijpen. Er ontspon zich een achtervol ging waarbij tenslotte twee varoru'kers, Willy Van Gyzeghem uit Hekelgem en Pros per Van Eygem uit Ressebeke, de dief Dijna bij de lurven hadden. Beide dappere achter volgers werden echter onder vuur genomen door de dief, die metterdaad gangster- allures had gekregen. Van Gyzeghem werd getroffen in de dij en Van Eygem in de en derbuik. Maar uiteindelijk werd de man over meesterd. En ook het gevluchte Koppel ge raakte in de politionele netten. De ganse bende bleek afkomstig uit het Brusselse, zoals gezegd, de vuile o.ievltk die angstwekkend toeneemt. Clk. Vijftig jaar geleden, op 3 november 1917, overleed op 64-jarige ouderdom. Philemon Colinet, te Aalst geboren in 1853 en er ook begraven. B.j het doorsteken van het oude bolwerk, dat eens de Zoutstraatpoort hielp verde digen, verdween de afspanning «De Mei boom» en werd de nieuwe straat de Kanun nik Colinetstraat, Een wijze daad was dat vanwege de toenmalige raadsheren. Want deze ere kanunnik van Sint Baafs was immers een vooraanstaande professor aan de universiteit te Leuven. Met zijn wer ken over Oosterse Wetenschappen en ver gelijkende godsdiensten, stond hij hoog aan geschreven. vooral in net buitenland. Tevens was hij de grondlegger van de wetenschap pelijke Nederlandse dialektkunde. Wie hierover iets meer wenst te horen, raden wij -aan de zondag 17 december vrij te houden. Op de jaarlijkse algemene ver gadering van de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon verneemt U dan hoe deze Waalse familie hier belandde, waar ze zich vestigde, welke de grote verdiensten waren van deze grote geleerde, tevens Vlaming uit één stuk. DE VERDRAAGZAAMHEID Vanuit een katoliek-theologisch standpunt heeft Pater Dumon, van de Benediktijner- abdij van Steenbrugge, en destijds sekre- taris van wijlen Dom Modest van Assche, op een studieweekeinde van de Stichting De Raedt, op het Aalsters stadhuis zijn op vattingen gegeven omtrent pluralisme en verdraagzaamheid. De verdraagzaamheid, zegt Pater Dumon, is met het prijsgeven van een overtuiging, noch van werving. Wel eist ze eerbied, waardering voor elke andersdenkende per soon of groep. Verdraagzaamheid is op prin cipieel zedelijke grondslag gefundeerd. Ove rigens, theologisch is de kern van de ge- loofsakt een vrije wilsadhesie. Het heil van de kerk, aidus Pater Dumon, vraagt ten andere de confessionalisatie van de partijen. En dat niet alleen op papier (zoals dit reeds gebeurde bv. met het C.V.P. programma), maar ook in de praktijk en dat zowel van de ene als van de andere zijde. De confessionalisatie der partijen eist de politisering van de kerk. Bepaaldelijk over de verdraagzaamheid tussen geloofsgenoten wees Pater Dumon op het onderscheid dat moet gemaakt wor den tussen geloofspunt en zijn verwoording, tussen het zekere en mogelijke interpreta ties. En dit eist, steeds volgens spreker, niet alleen verdraagzaamheid, maar weder zijdse eerbied voor eikaars geweten, met uitsluiting van ketterjagerij, verdachtmaking en integrisme. VLAAMSE ZIEKEN Vice-premier De Clercq moge dan al te Ronse verklaard hebben dat het einde van de Vlaamse Beweging in 't zicht is en iedereen hoopt dat dit zou mogelijk kunnen zijn enkele uit de vele gegevens die om trent de Brusselse situaties door Dr. Mare Galle op de Paneelavond van de kultjrele vereniging De Rank werden naar voor ge bracht, zijn van aard om elke zachtaardige Vlaamse ziel te doen kotsen. Een van de meest zorgwekkende Vlaamse maar nog meer sociale problemen is dit van de Brusselse ziekenhuizen en K.O.O. Enkele uit de vele voorbeelden In het bekende Sint Pieiersziekenhuis ofte St. Pierre 150 Franstalige dokters... 1 Nederlandstalige dokter In het Brugmanhospitaal 118 Franstalige dokters... Van 123 door de Brusselse K.O.O. aan geworven dokters... geen enkele Neder landstalige... En in de K.O.O. van Elsene, Sint Jans Molenbeek, enz. >s de toestand niet veel beter. IN BRUSSEL Destijds heeft een minister aan een zijner vrienden, een vooraanstaand Vlaams Socia list, verweten dat hij deelnam aan een van de Brusselse marsen. Het antwoord van deze laatste lag vervat in het triestig ver haal van het levenseinde van zijn vader, een simpele Vlaamse man, in een van die fa meuze Brusselse ziekenhuizen. Om het Mare Galle na te zeggen nog dit lokaal toemaatje Twee recente gevallen Een hoogbejaarde Vlaamse vrouw die door haar familieleden uit een Brussels K.O.O. ziekenhuis naar een rustoord in de streek wordt overgebracht, en een andere vrouwelijke patient, die eveneens vanuit Brussel naar een ziekenhuis in de Dender streek wordt getransporteerd Want in bei de gevallen was er met uitzondering van een verpleegster of een huisvrouw, niemand, maar dan ook niemand die beide patiënten in min of meer verstaanbaar «Vlaams» kon te woord staan. Alsof dit alles, die ganse situatie van de Vlamingen in de hoofdstedelijke ziekenhui zen nog niet volstond, is er nog de grenze loze schaamteloosheid of naiviteit van som mige «weldenkende middens in dit land» die verwachten dat de Vlaamse dag- of week bladpers toch niet te veel «die grieventrom- mei» zou roeren. Zondagavond deed zich op de autosnel weg Brussel Oostende te Erembodegem ter hoogte van de rubberfabriek een opzien barend ongeval voor, toen een au.o met zeven inzittenden van de snelweg reed en irï een 10 meter lager gelegen veld terecht kwam. De 17-jarige Marie-Rose Breckpot. wo nende Vredestraat 12 Erembodegem, werd hierbij op slag gedood. De chauffeur, Fred dy Van Mol. Statiestraat 61 Liedekerke. en Marie-Louise Heyman. Kleemputten 12 Lie dekerke, zijn zwaar gekwetst. •De overige jonge inzittenden Jacque'.ne Wijn. Kleemstraat 17 Pamel, Paul De Wolf. Koebrug Roosdaal, Magda De Leeuw, Sta tiestraat 65 Liedekerke, en Guy Raymae- ckers, Vrijheidstraat 51 Erembodegem. zijn allen naar het hospitaal te Aalst overge bracht. De architekten van Aalst en omliggende, bijeengekomen in algemene vergadering te Aalst op dinsdag 24 oktober 1967, hebben de toestand geschapen ingevolge de publikatie in het Belgisch Staatsblad van 19 augustus 1967 tot goedkeuring van het door de Nationale Raad van de Orde van Architekten vastgesteld reglement van Be roepsplichten, onderzocht. Eenparig zijn zij vastbesloten de door het voornoemd regle ment opgelegde beroepsplichten strikt na te leven en wederzijds hun rechten te laten gelden. In het bijzonder wensen zij de aandacht van hun geacht klienteel er op te vestigen dat 1. Zij krachtens art. 27 van voornoemd reglement er toe gehouden zijn elke opdracht in geschrifte te laten vast leggen. 2. Zij behoudens hiermee strijdig beding steeds worden geacht te zijn belast met een volledige opdracht die over eenkomstig art. 28 van voornoemd re glement omvat de uitwerking en het opmaken van de plans, namelijk het voorontwerp, het ontwerp voor uitvoering en de uitvoe- ringsdetails. het opstellen van het bestek, de be schrijving van de werken met in voor komend geval de meetstaten; de verrichtingen van aanbesteding en toewijzing; de leiding van de uitvoering van de werken tot bij de volledige afwerking; de voorlopige en de uiteindelijke aan vaarding; het nazicht van de rekeningen; en op verzoek van de opdrachtgever, een raming van de uitgaven. Krachtens art. 30, 2e lid van voor noemd reglement mag geen enkel ar- chitekt een gedeeltelijke opdracht die beperkt is tot het opmaken van de plans aanvaarden, tenzij hij de ver zekering heeft dat een vakgenoot rnet de rèst van de opdracht is belast. In voorkomend geval is hij gehoudari de overheid van de Orde hiervan i". kennis te stellen. 3. Zij krachtens art. 42 van voornoemd besluit er toe geRouden zijn hun cie- loon ten minste te stellen op een be drag dat hen toelaat volledig en eer vol alle verplichtingen, eigen aan hun opdracht, te vervullen. Dit bedrag zal vastgesteld worden met inachtneming van de schaien van de erelonen, voor geschreven door de Orde van Arch"- tekten bij wijze van een deontolo- gische norm (nr. 2). Zowel in het belang van de opdrachtgever als tot vrijwaring van de waardigheid van hun beroep, zijn de architekten vast oesio- ten hieraan de hand te houden. En het regle ment van de beroepsplichten en de deonto- logische norm nr. 2 houden zij ter nzage van hun geacht klienteel.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1