t. v. - kroniek voor U... JAN CLERCKER of de Laatste Binders van Vlaanderen Belgische kleuren-t.v. nog niet voor morgen Krijgt Belgie duurste televisie ter wereld donderdag 2 nov. vrijdag 3 nov. DE WERELD VAN DE DIEREN Donderdag 2 november te 16.30 uur. Wij vergeten even de 20ste eeuw en het atoomtijdperk en keren terug naar de oor sprong van de aarde, miljoenen jaren gele den. Aanvankelijk is er geen spoor van leven te bekennen vuur, uitbarstingen en chaos beheersen de ruimte. Wanneer de warmte graad van de aardkorst daalt en onze pla neet rustiger wordt, ontstaat de eerste vorm van leven éénceliige dieren en planten. Ontelbare decennia gaan voorbij voor ze zich verder ontwikkelen en de oseanen be volkt worden met vissen. Het volgende sta dium wordt bereikt wanneer sommige dieren de zee verlaten en als halfslachtige wervel dieren op aarde rondkruipen. Zij evolueren tot de schrikwekkende voorhistorische mon sters, waaronder bv. de reuzenhagedis of dinosaurus. Aan de wijzigingen van het kli maat en de harde natuurelementen kunnen zij echter niet voldoende weerstand bieden; zij sterven uit en nieuwe schepsels ontstaan. Onder hen merken we de mieren en de ter mieten op, wier verfijnde organisatie en behoudsinstinct hun voortbestaan verzekerd hebben. Een nieuwe sprong in de tijd brengt ons in het tijdperk van de zoogdieren, de belangrijkste klasse in de dierenwereld. Pas een miljoen jaren geleden verschijnt de mens ten tonele. Door zijn denk- en spraak vermogen onderscheidt hij zich van meet af aan van de dieren en gaat soeverein heersen over de levende wereld. ZORRO Donderdag 2 november te 19.00 uur. Don Alejandro werd, tijdens een poging om het militaire bewind omver te werpen, zwaar gewond. Zijn zoon verbergt hem in een grot en gaat op zoek naar medicijnen. Diego loopt echter kommandant Monastario op het lijf. Deze laatste neemt natuurlijk de gelegenheid te baat om Diego op te slui ten. Dank zij een list kan hij echter ontsnap pen. Hij heeft namelijk aan de wachter enige flessen wijn gegeven en deze is nu natuurlijk dronken... MOGUL Donderdag 2 november te 21.25 uur. Mogul heeft een nieuwe brandstof voor straalvliegtuigen uitgevonden. Ze hebben echter weinig sukses, want het eerste vlieg tuig dat met deze nieuwe benzine vloog, stort neer, vlak voor de landing in Londen. De piloot was zeer ervaren, dus kan hij moeilijk een landingsfout gemaakt hebben. Zou het liggen aan de uitvinding van Mogul? Alec Stewart, als vertegenwoordiger van Mogul, zal een onderzoek instellen... LANGS DE PADEN VAN DE ROEM Vrijdag 3 november te 21.15 uur. September 1916. Het 701e infanteriere- giment heeft zware verliezen geleden. Ein delijk komt het bericht dat ze zuilen worden afgelost in de loopgraven en achter het front van een meer dan verdiende rust xunnen gaan genieten. Kolonei Dax, de bevelhebber van het regiment, is een kloeke, intelligente man, die zijn werk ter harte neemt, ofschoon hij geen beroepssoldaat is. In het burgerlijk leven is hij een befaamde advokaat. Amper is hij met zijn mannen achter het front of daar komt het bericht dat ze weer naar vo ren moeten. Generaal Mireau geeft Dax net bevel aan te vallen. Deze probeert zijn over ste te overtuigen van het onzinnige van dit bevel, maar Mireau heeft het voor het zeg gen. De soldaten doen hun best, doch moe ten wijken voor de hevigheid van de Duitse tegenaanval. Daar de aanval mislukte be schuldigt de generaal de mannen van ver raad en het lot duidt drie mannen aan e voor de krijgsraad zullen varschij ■«en. Dax stelt zich aan als hun verdediger... Wanneer zal de Belgische televisie starten met kleurentelevisie? Dat is een vraag die momentcel gans T.V.-kijkend Belgie bezig houdt. Terwijl de Nederlandse, de Franse en de Duitse kijkers zich sinds enkele weken kunnen verheugen in een tckleurrijk» T.V.-beeld, moeten de Belgen zullen we dan toch eeuwig de ach- ternalopers blijven zich nog altijd tevreden stellen met een zwart-wit beeld. De optimisten menen dat het nog vier tot vijf jaar zal duren vooraleer ons land zijn achterstand heeft goedgemaakt; de pes simisten daarentegen zijn van oordeel dat er nog wel een tiental jaren zullen over heen gaan. Ook op het Brusselse Flageyplein het hoofdkwartier van onze B.R.T. -- b' fi men hierop het antwoord schuldig en kan men niet bij benadering zeggen warneer we de eerste kleuren-programma's zullen voor geschoteld krijgen. Wat de mensen daar op het ogenblik meer interesseert, is de verhu s van radio en T.V. naar de «radiostad» de buitenwijk Schaarbeek. Niettemin is het verschijnsel van de kleu rentelevisie niet meer te stuiten en doet het in elk beschaafd land zijn triomfantelijke intrede, behalve in ons gezegend landje, waar men niet over de nodige financiële middelen blijkt te beschikken om het voor beeld van de meeste Europese landen te volgen. Dit alles ondanks het feit dat pre mier Van den Boeynants voor kort nog in een (niet gekleurde) televisietoespraak in verband met de aangekondigde radio- en T.V.-taksverhoging de noodzaak beklemtoon de dat onze T.V.-programma's dringend ver beterd moeten worden en de kleurentelevisie in het vooruitzicht werd gesteld. EUROPA S DUURSTE T.V. Onlangs nog heeft Mevr. De Riemaecker, Minister van het Gezin, bij de opening van een radio- en T.V.-tentoonstelling te Luik er de nadruk op gelegd dat het invoeren van de kleurentelevisie ons land voor ernstige technische en vooral financiële problemen stelt. Belgie zou het immers desgevallend bij twee procédés houden Het Duitse PAL en het Franse SECAM-systeem (moeilijk gaat immers ook Het is een publiek ge heim dat de R.T.B. voorstander is van het Franse procédé, terwijl de B.R.T. opteert voor het Duitse systeem He' waarom van dit alles is te verklaren door het feit dat de R.T.B. talrijke programma's van Parijs overneemt, terwijl de B.R.T. nauw samen werkt met de N.T.S., dat het Duitse PAL- systeem gebruikt. Zulks betekent ook dat elke Belgische T.V.-bezitter zal moeten be schikken over een toestel dat de beide sys temen kan ontvangen, wat er met andere woorden op neerkomt dat Belgie alsdan over de duurste T.V. van Europa en mis schien wel van de wereld zal beschikken. In elk geval is het zo dat de kleurentele visie in ons land nog zeker met voor morgen is. De technische problemen die er aan ver bonden zijn, zijn zo omvangrijk dat men vooralsnog rekent met een proefperiode van minstens drie jaar. De financiële moeilijk heden zijn eerder van bijkomstig belang, vermits het toch steeds de T.V.-kijker zal zijn die de rekening zal gepresenteerd krij gen Verantwoordelijke uitgever GUSTAAF SANDERS Schoolstraat 26. Aalst GOLFLENGTEN Brussel Vlaams lijn 625B kan. 2-10 Brussel Frans lijn 625B kan. 3-3 Nederland 1 lijn 62GE kan. 5-7 Nederland 2 lijn 625E kan. 27 Frankrijk 1 lijn 819F kar.. 12 Frankrijk 2 lijn 825F kan. 21 Duitsland 1 lijn 626E kan. 9 BRUSSEL NEDERLANDS 16.30 De wereld van de dieren 18.55 Zandmannetje 19.00 Zorro 19.25 Tienerklanken 19.52 Mededelingen en Hier spreekt men Nederlands 20.00 Nieuws 20.25 Sluk 21.25 Mogul 22.15 Premiere 22.45 Nieuws BRUSSEL FRANS 16.30 Feuilleton; «Het grote avontuur» 17.15 «Herfstindrukken» 17.30 De witte pijl 18.00 Te Peking 18.27 Nieuws 18.30 Schooltelevisie 18.55 Voor de jeugd 19.25 Grain de Sables 19.30 Les Atomistes 20.00 Joernaal 20.30 Film: The Birdman of Alcatraz 22.50 Prentencarrousel 23.20 Joernaal NEDERLAND 1 18.55 Pipo de clown 19.00 Joernaal 10.07 Circus in de openlucht 19.32 Welkom bij Franck Fernandel 20.20 Het Amsterdams kunstmaandorkest 20.50 TV-spel «De Slinger» 22.00 Brand punt 22.40 Joernaal 22.45 Verleden en toekomst NEDERLAND 2 18.55 Pipo de clown 19.00 Joernaal 19.03 Van gewest tot gewest 19.25 Mensen in de sport 19.45 Openbaar Kunstbezit 20.00 Joernaal 20.20 Feuilleton: Coronation Street 21.10 Dienstplicht in burger 21.56 Dichterbij Hosea 22.30 Joernaal 22.35 In me- moriam sir Malcolm Sargent FRANKRIJK 1 12.30 Uitzending voor de jonge kijker 13.00 Joernaal 18.30 Uitzending voor de jeugd 19.20 Goede nacht, kleintjes 19.25 Gewestelijk actualiteiten 19.40 Feuilleton; «Les Habits noirs» 20.00 Joernaal 20.35 Palmares des chansons 21.45 1917 23.00 Joernaal FRANKRIJK 2 18.00 Cursus van het Conservatoire Na tional der Arts et Métiers 19.40 Kiri de clown 19.45 Nieuws 20.00 Trois pe- tits Tours 20.05 Een kwartuur met 20.20 Enquetes et Temoignages 20.35 Film: «Entre onze Heures et Minuit» 22.05 Nieuws DUITSLAND 1 16.40 Nieuws 16.45 Kinderuur 18.00 Nieuws 18.10 Van Babyion tot overmorgen 18.25 Hier en nu 18.50 Goedenavond 19.00 Hier en nu 19.10 Libussa's gouden stad 19.40 Dieren ach ter tralies 20.00 Joernaal 20.15 Het grootste Theater ter V/ereld «Pitchi Poi» 23.05 Joernaal BRUSSEL NEDERLANDS 18.55 Zandmannetje 19.00 Filmmu seum van de schaterlach 19.10 De we reld is klein 19.35 Zoeklicht 19.55 De weerman 20.00 Joernaal 20.25 Ontdek de Ster 21.35 Film Langs de paden van de roem 23.05 Joernaal 23.10 Jumping. BRUSSEL FRANS 18.27 Nieuws18.30 Schooltelevisie 18.55 Affiches 19.25 Bonhommet et Tila- pin 19.30 Les Atomistes 20.00 Joer naal 20.30 Toneel La poudre aux yeuxl 21.35 Jumping 22.05 Bloc-Notes 22.45 Joernaal. NEDERLAND 1 18.55 Pipo de klown 19.00 Nieuws 19.07 Pick Up 20.00 Joernaal 20.20 Hier en nu 20.45 Stoelendans 21.25 De Stormridder 21.50 Farce Majeure 22.10 De zeventigers -22.45 Joernaal. NEDERLAND 2 18.55 Pipo de klown 19.00 Nieuws 19.03 Die van hiernaast 19.33 Open oog 20.00 Joernaal 20.20 Peyton Place 20.45 Danstest 68 21.45 Tele- vizier 22.20 Joernaal. FRANKRIJK 1 12.30 Paris club 13.00 Joernaal 18.25 Gewestelijke gastronomie 18.55 Jonge genodigden van de muziek 19.20 Goede nacht kleintjes 19.25 Regionaal nieuws 19.40 Les habits noirs 20.00 Joernaal 20.35 Cinq colonnes a la une 22.30 Oorlog of vrede 23.30 Joernaal. FRANKRIJK 2 19.40 Kiri le clown 19.45 Joernaal 20.00 Trois petits tours 20.05 Een kwar tier met... 20.30 Toneel Les Plaideurs 21.45 Les hommes ne pensent qu'a ca 22.50 Joernaal 23.05 Nuttige en nut teloze tips. DUITSLAND 1 16.40 Nieuws 16.45 Wat wilt ge wor den 17.05 De goudroes is voorbij 17.25 Hank 18.00 Nieuws 18.10 In de schijnwerper 18.25 Hier en nu 18.50 Goedenavond 19.00 Hier en nu 19.10 Belphegor 19.40 Muzikaal zelf portret 20.00 Joernaal 20.15 Monitor 21.00 Film Zeven parels en een koning 21.45 Joernaal 22.00 Verslag uit Bonn 22.15 Toneel Der Tolle Tag 0.15 Nieuws. Toen La Marche zag dat het getal volledig was, zegde hij Nu, makkers, opgepast; wij moeten bier zo kort spel maken als maar enigszins mogelijk is; maar zijt vooral voorzichtig en maakt geen gerucht. Ge denkt dat wij ons in het midden van een volkrijke gemeente bevinden en dat het minste gedruis alles zou kunnen doen mslukken. Vooral geen ge bruik gemaakt van uw vuurwapens, dan in de uiterste nood. Dit gezegd hebbende, opende hij omzich tig de deur en trad op zijn tenen binnen, gevolgd door al de anderen. Ontsteekt het licht, mompelde hij. Aanstonds brandden er vier dievenlan taarns. Dat twee mannen h.er aan de achter deur wacht houden, ging hij voort op de zelfde toon, en dat er zich dr.e in de bin nenplaats begeven, men weet noo.t wat er kan gebeuren; dat de andere vijf mij volgen. Aanstonds was iedereen op zijn post, de vijf mannen trokken met Pieter La Mar che de trappen op. naar boven. Aan de slaapkamer van Geestheuvel. w,er ligging hem van te voren was aangedu. l, waren zij verwonderd hun makker Veerboom aldaar niet te ontmoeten Maar verstdfct, daar dusver alles zo goed was gegaai, ze' La Marche Ziet, mannen, wij moeten omzichtig zijn, gij weet reeds waarom: men zou ons hier van alle kanten kunnen horen, "k 2Dl trachten, zonder gerucht, het slot der slaap kamerdeur uit te sn jden; gelukt dit n.et, dan moeten wij van de nood een deugd ma ken, de deur inlopen gezamenlijk binnen springen. Hij deed zich door een lantaarn aan het slot lichten, teneinde zijn voornemen uit te voeren, maar wat zag hij O blijdschap De sleutel bevond zich langs buiten de deur. De ongelukkige Geestheuvel had, mo gelijks door al de blijde ontmoetingen van de voorbije dag, wat ontsteld, of misschien wel dat hij 's avonds een glaasje te veel had gedronken, zijn kamer vergeten af te sluiten. Dat is nog beter, zei de aanvoerder; nu zijn wij zeker van onze zaak. Ik ga de deur openen; grijpt gelijktijdig Geestheuvel en zijn vrouw bij de keel, stopt hen de mond en bindt hen aan handen en voeten. Maar de meid, vroeg er een, zal die ons niet verklikken Waar mag die slapen Wel, ergens op de zolder, antwoordde La Marche. Houdt gij de wacht aan de trap; hoort ge daar schreeuwen, maakt er dan kort spel mede, zo niet, laat haar gerust; jonge mensen slapen vast, dat hier ook twee mannen buiten de kamer blijven, wij zijn met drie meer dan genoeg. Dit gezegd, deed hij zeer voorzichtig de deur open en de goede koopman, die ge rust lag te slapen, werd evenals zijn vrouw vastgegrepen, de mond gestopt en aan ar men en benen gebonden. Hoe spoed.g ailes toegegaan was, had Geestheuvel toch een kreet uitgebracht, toen men hem vastgreep. Het schreeuwen werd hem wel dadelijk onmogelijk gemaakt, doch de scherp snij dende gil had door heel het huis weerklon ken. Wie schreeuwt daar Mijnheer, roept g j mij klonk de stem van de meid, die door het gerucht schielijk was ontwaakt. Niemand' antwoordde haar, maar men hoorde weldra de trappen kraken onder de voeten van een Binder, die zich naar boven SILVAIN VAN DER GUCHT •n LODEWiJK VAN LAEKEN 69 spoedde. Een dof gesteun klonk nog naar beneden en als werd weer rustig en stil. Inmiddels begonnen de dr.e booswichten met de geldkas, die zich op Geestheuvels kamer bevond, open te breken; men roofde enige honderde frank en een mandje met zilverwerk, maar de buit waarvoor zij ge komen waren, was met te vinden. Pieter La Marche trok een geladen pis;ool uit zijn gordel en dit op het hart van de koopman plaatsend, sprak hij tussen een ijselijk ge vloek Ik ga uw mond ontstoppen, maar zo gij schreeuwt of roept, schiet ik u door het hart. En meteen ontstopte hij hem met de lin kerhand de mond en zegde Waar is het geld dat hier berust Spreek, of ik zend u naar de andere wereld. Van onder in deze geldkas is een ge heim, antwoordde de koopman met zwakke stem, hoe gij dit moet openen kan ik u niet zeggen, gij zoudt mij niet verstaan... Ver brijzel de twee zijplanken en gij zult het vinden. Is dat wel waarheid Pas op dat gij niet liegt, of ik trek uw kind, dat daar in de wieg begint te krijten, voor uw ogen aan stukken, vooraleer u en uw vrouw te doden. Hetgeen ik zeg is waarheid, zuchtte de ongelukkige, die klappertande van schrik. Zonder zich van zijn slachtoffer te ver wijderen, zei La Marche driftig tot zijn man nen Neemt het gereedschap en zaagt de planken aan stukken; toe, jongens, spoed gemaakt. Deze laatste woorden werden verdoofd door het geknal van een vuurwapen dat in de voorkamer werd afgevuurd. Lezer, laat ons eens gaan zien wat daar gebeurd is. Victor Leefmans had nauwelijks vijf kwar tier geslapen, toen hij gewekt werd door het verschuiven van een stoel en ander ge ritsel dat men op zijn kamer maakt. Nog half slapend en misnoegd van zo vroegtijdig in zijn eerste slaap te worden gestoord, v/reef hij zich de ogen en trachtte te zien wat de oorzaak was van het geruft, dat hij had gehoord. Hoe groot was zijn verwondering de scheepsluitenant bezig te zien met zijn zee- mansvest aan te trekken. Hij had die, gelijk men weet, voor zich half gekleed op het bed te werpen, op een stoel gesmeten en het was waarschijnlijk met dezelfde daar terug te nemen, dat de stoel verschoven en daarmede gerucht genoeg was gemaakt om de sergeant wakker te maken. Ook scheen de zeeman zich niet te storen en er zich al zeer weinig om te bekommeren dat hij zijn slaapgezel had gewekt. De maan scheen helder door de venster ramen in de kamer, zodat Victor alles be- scheidelijk kon zien. Wat duivel, sprak hij, wat gaat gij zo vroeg verrichten Zijt gij onpasselijk of hebt gij gedroomd Gij zegt dat het te vroeg is, antwoord de de andere, en het is reeds te laat. Hoezo Wel als ik mij te bed heb geworpen, was ik vast voornemens geen oog te sluiten; het was immers reeds elf uur en een uur is toch spoedig voorbij. Ik weet niet hoe het kwam, mij dunkt dat ik tegen mijn dank enige ogenblikken ben ingeslapen, maar dit kan toch niet zeer lang zijn geweest. Ik ont waak daar zo even, spring uit mijn bed en begeef mij naar het venster om bij de mane schijn mijn uurwerk te raadplegen en daar zie ik dat het reeds lang twaalf uur is ge slagen en onze mannen hier ten huize reeds aan 't plunderen moeten zijn. Deze woorden deden Victor geweldig ver schrikken. Hij begreep nu maar al te goed wie zijn slaapmakker was, maar niettegen staande hij al lang de gewoonte had de ge varen van allerlei aard te trotseren, hield hij zich enige ogenblikken stil tot hij een weinig zou bedaren. Midderwijl ging de Binder voort Gij zoudt ook wijselijk doen van op te staan; men heeft u toch gezonden om mij onderstand te verlenen. Wie weet of wij beneden geen handje kunnen helpen. Hoe weet gij dat ik alhier ben gezon den om u te ondersteunen Wel, hoe kan het anders wezen Ik zou wel eens willen weten, wat gij hier an ders komt doen. Dit is mijn geheim. Het zijn uw zaken. Het is mij genoeg dat gij een der onzen zijt en geen oninge wijde. Maar hoe weet gij dat Wordt voortgusl

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 4