en omstreken t Aalsters beleid Wanneer nieuwe Denderbrug klein logboek t- ill «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 Nieuwe stadssekretaris en politiekommissaris benoemd Werkplaats voor gehandikapten Nieuwe wagens voor politie- en stadsdiensten Kulturele infrastruktuur De nieuwe stadssekretaris Een uitzonderlijke eensgezindheid Het gewest en de 5 novemberbetoging te Antwerpen Nieuwe pastoor te Lede Nationale Loterij Aalmoezenier Wiliems te Aalst Betere verkeerstechnische uitrusting Verdwijnt het P. Cornelisstadion Gazet van Aalst NEC SPE. NEC METU cruPMirr UW VERTROUWEN AAN INGANG VRIJ 23ste JAARGANG Nr. ZATERDAG 4 NOVEMBER 1967 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER Had de jongste raadszitting niet veel om het lijf en waren het merendeels leningen voor werken en uitrustingen die aan de orde waren, dan was het zwaartepunt beslist het aanduiden van de nieuwe stadssekretaris en nieuwe hoofd-politiekommissaris. De keuze van de raad viel voor eerstgenoemde funk- tie op de h. Christiaan Wiliems, terwijl de h. Cottijn, die tot nog toe ad- junkt kommissaris inspekteur was, als kommissaris werd aangeduid. diensten voor een bedrag van 150.000 fr., terwijl voor de stadsdiensten twee lichte vrachtwagens zullen aangekocht worden voor een bedrag van 250.000 fr. Er werd tijdens de gemeenteraad ook gesproken over de oprichting van een be schermde werkplaats voor gehandikapten. Er werd hierover nog niets beslist, daar de h. Dhaeseleer de voorziene interpellatie ingevolge ziekte niet kon houden. Schepen Van Hoorick deelde mee dat het kollege een voorstel had uitgewerkt, dat nadien door de raad werd aangenomen. Toen de stad de inrichting van een be schermde werkplaats plande <in de gebou wen Ghijsbrecht .in de A. Nichelsstraat, werd door Levensvreugde, het Aalsters werk voor gehandikapten, eenzelfde plan uitge werkt. Er werd toen een bijeenkomst belegd teneinde een ontwerp uit te werken. Er werd dan overeengekomen een vergadering te houden met vertegenwoordigers van het stadsbestuur, van Levensvreugde, van alle fracties van de raad, van de bonden voor gehandikapten, de Rijksdienst voor Arbeids voorziening en de rijksinrichting die in de stad gevestigd is. Hierop zal dus moeten beslist worden of de oorspronkelijke plannen kunnen aange past worden in de richting van een plura listisch organisme. Het stadsbestuur heeft besloten een nieu we wagen aan te kopen voor de politie- Met de benoeming van de h. Chris Wiliems tot stadssekretaris, in opvolging van de h. Öe Meyst het interim werd voortreffelijk waargenomen door de h. R. Van de Wiele komt op het hoogste niveau van de stedelijke administratie een vertegenwoordiger aan bod van de jongere, naoorlogse generatie. De taak van een stadssekretaris is nog om andere dan loutere administra tieve aangelegenheden belangrijk. De betekenis van dit ambt op het vlak van het prestige van een stad wordt al te vaak onderschat. Er zijn in enkele van onze Vlaamse steden voorbeelden, in welke ruime mate een dergelijk ambtenaar kan bijdragen tot een kontinuiteit van een sociaal, kul- tureel en ekonomisch, kortom modern stadsbeleid. De nieuwe stadssekretaris is een jonge man met talenten, met een frisse, open kijk op deze tijd. de tijd van zijn generatie. Wij wensen hem een vruchtbare loopbaan in dienst van de Aalsterse ge meenschap. In de zaal Madeion ging donderdagavond een voorlichtingsvergadering door in het vooruitzicht van de 5 novemberbetoging, morgen te Antwerpen. Deze bijeenkomst kende een ruime be langstelling en werd overigens ook bijge woond door tal van vooraanstaande persoon lijkheden uit alle politieke partijen, sociale en kulturele verenigingen. Ingeleid door de h. E. Saeys. voorzitter van het regionaal komitee, werd dan het woord gevoerd door Prof. Gerlo, voorzitter van het Vermeylenfonds, Prof. Verhulst, voorzitter van het Willemsfonds en Clement De Ridder, sekretaris-generaal van het Davidsfonds. De verschillende sprekers lichtten de be- Aan de grens van de gemeente werd E.H. Scheire plechtig ontvangen door de burgerlijke overheid, mot aan het hoofd schepen Lievens. Als getuigen traden op, zijn twee broers, beiden priesters, terwijl hij door Z.E.H. Deken De Vos van Aalst tot pastoor van Lede werd aangesteld. De verkoop van biljetten van C~ aiio- nale Loterij tijdens de peiicdc 1CCC cn 1966 bedroeg in totaal 310.864.717 fr. Een Brusselse volkvertegenwccr-.'cor heeft thans aan de Minister van Finan ciën gevraagd aan welke licfC-- instellingen deze bedragen overhaniiigJ werden. Op maandag 13 november a s. wordt te 19.30 uur in de feestzaal van het stadhuis een voorlichtingsavond gegeven voor toe komstige soldaten in aanwezigheid van Aalmoezenier Wiliems. X Tijdens dezelfde zitting werd ook een fonds van 300.000 fr. voorzien ten behoeve van de wijkbibliotheek op de tuinwijk Affli- gemdreef-Bergekouter. Het waren vrij sombere woorden die de hh. Rombaut en Vernimmen spraken tijdens de jongste raadszitting in verband met de toekomstmogelijkheden van Eendracht. Het schijnt inderdaad vast te staan dat de eigenaar van het stadion in geen geval de huurovereenkomst zal hernieuwen, die nog loopt tot in 1970. Wel zou hij het terrein in zijn geheel aan Eendracht willen verkopen, doch of de klub over de nodige fondsen zal kunnen beschikken is een ander paar mouwen. Hoorden wij niet fluisteren over een verkoopsom van een slordige 20 miljoen... Hoe ook, er zal tussen het Eendracht- bestuur en het stadsbestuur een bijeenkomst gehouden worden om te onderzoeken wat kan gedaan worden. Onze stad «verheugt» zich in het bezit van niet minder dan drie bruggen over de Dender. Buitenstaanders, die niet vertrouwd zijn met de realiteit, zullen wellicht onom wonden verklaren dat dit meer dan genoeg is en dat de Aalstenaars absoluut geen re den tot klagen hebben. Reden tot ontevre denheid is er nochtan- ruim te ovei. Laten wij aannemen dat de Zeeberg- en Sint Annabrug nog enigszins in staat zijn om de steeds toenemende verkeersintensi teit te slikken, dan blijft daar echter nog altijd het probleem van de hopeloos ver ouderde Zwarte Hoek-brug. die rechtstreeks uit de middeleeuwen lijkt te stammen. Verschillende boze, ongeruste of ontev>e- den lezers stuurden ons hierover reeds brie ven. Inderdaad konden wij er ons zelf zonder moeite van vergewissen dat bovengenoen.de brug op de spitsuren werkelijk chaoiische verkeersopstoppingen veroorzaakt, waaraan de beklagenswaardige agent van dienst, on danks alle goede bedoelingen, weinig kan verhelpen. Een spoedige oplossing voor deze ver velende toestand dringt zich dan ok op. temeer daar de Zwarte Hoek-brug dagal.jks een grote massa verkeer dient te si kken door het feit dat de geplande ringlaan rond de stad, welke een aanzienkjk deel van J;t verkeer dient over te nemen, ook noj steeds wacht op een verbinding over de Oendei Wij gingen even ons licht opsteken bij de heer Claus, schepen van Openbare WerKen, en mochten daar bemoed gende 'heiningen ontvangen. Het probleem van de Denderbruggen ver toont inderdaad twee afzonderlijke fzcetten, die nochtans nauw met mekaar in verband staan. Wat de Zwarte Hoek-brug betreft, moet vooreerst opgemerkt worden, dat deze brug een uitzondering is op de beslaande toeslan- den. Inderdaad, waar andere bruggen, zoals de Zeeberg- en Sint Annabrug, staatseigen dom zijn, is deze brug eigendom van de stad. Dus vailen alle kosten betreffende deze brug ten laste van de stad. Onderhan delingen zijn dan ook gaande wssen het stadsbestuur en de staat, teneinde de brug door de bevoegde staatsinslanties te laten overnemen. Verder onderhandelt de stad Aarst mo menteel met de stad Oudenaarde over de eventuele overname van een brug met dub bel rijvak zoals de Sint Annabrug d.e nog niet zo oud is en die wegens verbred ng van de Schelde in Oudenaarde, daar niet meer kan gebruikt worden. Een dergel.jke overname zou natuurlijk veel goedkoper uit vallen dan een totaal nieuwe brug, waarvan de kosten, die geraamd worden op 10 a 15 miljoen, volledig ten laste van de stad vallen. Feit is nochtans, en hier raken wij het tweede facet van het probleem aan, dat de Zwarte Hoek-brug in de nabije toekomst veel aan belang zal verliezen door de vol tooiing van een deel van de ringlaan, die, zoals hoger gezegd, een aanzienlijk deel van het verkeer, dat thans over de Zwarte Hoek- brug moet geleid worden, zal overnemen. Het is immers zo, dat men reeds begon nen is met de onteigeningen voor het aan leggen van een vaste brug over de Dender, welke de twee stukken van de r.nglaan, die nu eindigen op de Ledebaan enerzijds en de Verbrandhofstraat anderzijds, met elkaar zal verbinden. Aldus zal een groot deel van het verkeer Gent Brussel kunnen emoe- leid worden en zal ook de Zwarte Hoek- brug grotendeels ontlast worden. De uitgaven van deze nieuwe brug, die volledig ten laste van het Rijk vallen, zullen ingeschreven worden op de volgende oe- groting, zodat men hoopt ten laatste over 4 a 5 jaar met deze ringlaan-brug klaar te komen. Terloops weze ook nog opgemerkt, dat n een verdere, echter niet zo verre toekomst, ook nog een brug zal gekonstrueerd v/orden die de Parklaan zal verbinden me; he Al- brechtlaan. Deze, eveneens vaste, brug is gepland op de plaats waar thans de spoor wegbrug over de Dender ligt en zal c:us ge bouwd worden in de omgeving van de elek triciteitscentrale. Het hoeft wellicht niet benadrukt te wor den dat door de bouw van deze Vouwe bruggen een belangrijk deel van het verkeer dat thans nog steeds door onze stad raost, langs de ringlaan zal kunnen omgele.d wor den en dat het stadscentrum hierdoor on getwijfeld aan rust en kalmte zal winnen. Langzaamaan wordt Aalst dus ongel.v jfeld wel de moderne stad. welke wij ons alien wensen. tekenis toe van deze 5 novemberbetoging en haakten daarbij in bij de acute Vlaamse problematiek. Namens het regionaal komitee werd het dankwoord uitgesproken door de h. De Wolf. AALSTERSE GEMEENTERAAD SOLIDAIR. In een motie aan de Eerste Minister heeft de Aalsterse gemeenteraad zich akkoord verklaard met de opvattingen van het Ver bond van de Vlaamse Verenigingen betref fende de-Vlaamse betoging die morgen te Antwerpen gehouden wordt. MET MUZIEK. Het betogers-enthousiasme van de Aalste naars te Antwerpen zal op een prettige wijze kracht worden bijgezet door de aan wezigheid van de fanfare Kunst en Vermaak. DEMOKRATISCHE BENOEMINGEN. Belangrijke benoemingen, zowel op natio naal als plaatselijk vlak, geven altijd aan leiding tot een verscherpte politieke belang stelling. tot een politieke inzet, van de di verse opinies. Dat is normaal in een demo- kratie, de beste van alle slechte maatschap pelijke strukturen om het diverse filosofen na te zeggen. Men zou er verkeerd aan doen het voor te stellen alsof belangrijke benoemingen en soms ook wel benoemingen toui zou. c in het Aalsterse meer dan elders het voor werp zijn van politieke spielereien allerhan de. Dat dergelijke benoemingen het voor werp zijn van publieke gesprekken mot de pittige volkse kommentaren, is op -Je keper beschouwd niet onfris, wel integendeel. In Griekenland er zijn ook andere voorbeelden zal zich momenteel wel geen burger mogen permi;eren bv. kritiev. uit '.e brengen omtrent wat hij zou loemen ae show achter de coulisien rond de bene - van een veldwachter van een dorpje hij Sparta. En de machthebbers *.oudan tot overmaat van ramp nog gelijk hebben ook die kritiek niet zo maar te nemen. Wam zou er zo geen show achter de coulissen mee gemoeid zijn, omdat elke benoeming er ge beurt zonder tussenkomsten of afsp-rken, maar zo maar diktatoriaal... INFORMATIE DE BENOEMING VAN EEN HOOFDPOLITIEKOMMISSARIS. Er is duidelijk een misverstand omtrent de benoeming van een hoofdpolitiekommis- saris, en dit naar aanleiding van de besl.s- singen tijdens de raadszitting van dmsdag jongstleden. Afgezien van de verschillende benoemin gen zie verder het verslag over de raads zitting dient duidelijkheidshalve aange stipt dat de benoeming van een 'loofdpol.t'e- kommissaris, een uitsluitend pregoratief is van de burgemeester, die een derganjke benoeming dan voorlegt aan z.jn hiërar chische overheid. De burgemeester kon evenwel elk jaar een nieuwe hoofdpolr.ie- kommissaris aanduiden. In het konkrete Aalsterse geval, waar momenteel twee kandidaturen voor deze betrekking zijn voorgedragen, kan de bur gemeester er daarenboven nog een derde aan toevoegen. DE KRISIS IN HET BIOSCOOPBEDRIJF. Uit een enquete over de b.oscoop en de t.v. door Prof. V. Peeters blijkt, dat de im port van films verminderde van 674 in de jaren 1954-55 tot 498 in 1960-61. Anderzijds, steeds volgens deze enquete, vermeerderde het aantal bioscoopzalen in de periode 1945-1960 van 967 in 1945 tot 1516 in 1960. Maar nadien verminderde dit aantal terug tot 1245 in 1962. De netto-ontvangsten die in 1957 1,5 mil jard bedroegen verminderden tot 0,9 miljard in 1963. Van deze krisis in het bioscoopbedrijf wordt overigens ook op het gewestelijk vlak een beeld gegeven door het verdwijnen van de meeste bioscoopzalen in de kleinere ge meenten.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1