m meu 3 Bruisende drank Dames, voor U alleen... Weekkalender van auto's en mensen Wat eten wij deze week Voor de lekkerbekken... \)7y Voorbereidingen op de winter Agatha Christie Om het maximum uit uw benzine te halen ZONDAG Tonijncocktail Juliennesoep Varkensgebraad Schorseneren Gekookte aardappelen Koffiepuddng. MAANDAG Koud varkensgebraad Appelmoes Gebakken aardappelen Cho coladevla. DINSDAG Gestoofde kabeljauw Aardappelpuree Maizenapudding met gedroog de abrikozen. WOENSDAG Gehakt Andijvie Gekookte aardappelen Gestoofde peren. DONDERDAG Biefstuk Witloof Gekookte aardappelen Fruit. VRIJDAG Mosselen Frites Citroerrijst. ZATERDAG Kaas, tomaten, gehaktschotel Vanillepudding. TONIJNCOCKTAIL BENODIGD 1 blikje tonijn, 2 eetlepels mayonaise, 1 eetlepel room, tomaten ketchup. paprikapoeder, 1 kleine pompelmoes. BEREIDING Meng mayonaise, room tomatenketchup en paprikapoeder dooreen tot een smakelijk sausje. Maak de pompelmoes schoon en verdeel het vruchtvlees in kleine stukjes. Laat de tonijn uitlekken. Even voor het opdienen pompelmoes en tonijn vermengen. Verdelen over 4 glazen of schaaltjes en de saus er over scheppen. JULIENNESOEP BENODIGD 1 liter bouillon, getrokken van geurig rundvlees, 50 g wortel, 50 g knolselderij, 1 prei, 1 stukje witte stoofselderij, 1 uitje. 25 g boter, het hartje van een kropje sla, kervel, peterselie, zout en een tikje suiker. BEREIDING Maak de groenten, behalve de sla, schoon. Was ze en snijd alles in zo dun mogelijke reepjes van ongeveer 3 cm. lengte. Laat de boter smelten, doe er de groenten in en strooi er wat zout en een tikje suiker over. Laat alles in gesloten pan een klein half uurtje smoren. Doe er dan de eveneens in reepjes gesneden sla bij en voeg ook de bouillon toe. Laat de soep nu nog heel even aan de kook komen (de sla mag immers niet lang koken, daar ze dan slap wordt) en voeg er als slot de fijn gehakte kervel en peterselie bij. KAAS-, TOMATEN- EN GEHAKTSCHOTEL BENODIGD 8 sneetjes bruin brood, melk, 300 g gehakt, peterselie, 1 groene paprika, peper, zout, boter, 4 tomaates, 250 g kaas en 2 eieren. BEREIDING Week het brood, dat ontdaan is van de korstjes in wat melk. Ver meng het gehakt met peper, zout, fijngehakte peterselie en de kleingesneden (van zaad en zaadlijsten ontdane) paprika. Beboter een vuurvaste schotel en leg het geweekte brood op de bodem. Leg het gehakt als een laag er overheen. Leg langs de rand de gehalveerde tomaatjes. Klop de eieren los en vermeng ze met de in blokjes gesneden kaas. Schenk dit nu in het midden van de schotel. Dek de schotel af met aluminium folie en zet hem in het midden van een voorverwarmde oven. Na een kwartier de folie verwijderen en de schotel nog 15 minuten in de oven laten staan alvorens op te dienen. Inox is gewoon roestvrij chroom-nikkelstaal. Cromargan daarentegen is een veredeld staal met zilverglans. Onaantastbaar en gemakkelijk te onderhouden. En later kunt u altijd bijpassende stukken bijkopen, want alles wat tot het Cromargan - programma behoort kan afzonderlijk bekomen worden. Cromargan heeft te Aalst in de gespecia liseerde geschenken-zaak VAN LIMBERGEN, Hoogstraat, een volledige afdeling Cro margan - geschenken. LEVENSWIJSHEID De dood eist alles op. Sterven is een na tuurwet, geen straf. (Seneca). WENS HUN EEN GELUKKIGE NAAMDAG 5 nov. Zacharias, Elisabeth. 6 nov. Leonard, Winnocus. 7 nov. Clarus, Engelbert, Ernest, Willibrordus. 8 nov. Godfridus. 9 nov. Theodoor. 10 nov. Andreas, Nympha, Trifon. 11 nov. Martinus, Elvira. Gaudentia, Mennas. BIJZONDERE DAGEN Zondag 5 november Inzet van de Week van de Jeugd, onder het motto «Met allen samen voor een betere wereld». Maandag 6 november Kerkwijding. Woensdag 8 november De vier HH. Ge kroonde Martelaren. Deze heiligen worden de Gekroonden genoemd, omdat men lange tijd hun namen niet kende en daar zij door hun martelaarschap gekroond werden in de hemel. Het waren vier gebroeders. Donderdag 9 november Wijdingsfeest van de Aartsbasiliek der Allerheiligste Ver losser. Deze Aartsbasiliek, ook nog St. Jan In Lateranen genoemd, is de hoofdkerk van Rome en van gans de wereld. Zij werd door keizer Constantinus na zijn bekering aan de Paus geschonken. Deze kerk is vernield ge weest en daarna herbouwd door Benediktus XIII in 1726. Vrijdag 10 november H. Andreas Avel- linus. Deze heilige was een rechtsgeleerde. Hij trad in de Orde der Theatijnen in Napels. Na enige tijd doorgebracht te hebben in gebed werkte hij ijverig voor het heil der zielen. Hij is gestorven te Napels aan de voet van het altaar waar hij de H. Mis ging celebreren in het jaar 1608. Zaterdag 11 november Wapenstilstands viering 1918. Sint Maartensfeest. De H. Martinus was krijgsman en gaf op zekere dag een stuk van zijn mantel aan een arme. 's Nachts verscheen hem Christus, bekleed met dit stuk mantel. Later werd Martinus bisschop van Tours. Hij overleed in 397 te Candes nabij Tours. AGENDA Zondag 5 november WAREGEM Nat. Cross der Jongeren. IN DE NATUUR 5 nov. Ontbladeren van de trilpopulier, de es, de mispeldoorn en de frambo- zenstruik. 6 nov. Ontbladeren van de hagebeuK en de zuurbes. 7 nov. Ontbladeren van de plataan, de kastanje en de sneeuwbal. 8 nov. Ontbladeren van de eik, de wilde laurierboom en de beuk. 10 nov. Normale datum voor de eerste vorst. Ontbladeren van de perelaar. 11 nov. De laatste kwartels vertrekken. VOLKSE WEERKUNDE De misse van Sint Merten Brengt ons de winter in 't herte. Sinte Martinus, warmte en .egen. Brengt het zaad geen grote zegen. Is om Sint Maarten nog loof aan de bomen. Zo moogt ge van een strenge w nter dromen. WENSKAARTEN voor elke gelegenheid GEBOORTE VERJAARDAG FEESTDAG VERLOVING HUWELIJK ruime keus e. a. De eerste «koude» nachten beginnen in ons land steeds in de maand november, 's Nachts vriest het nog niet hard, maar de temperatuur daalt wel rond het vriespunt. De automobilisten die een wagen hebben met watergekoelde motor, moeten er dus aan denken dat het koelwater in de radiator en in de motor bevriest bij 0 graden Celsius. Doch voor men anti-vries in de radiator giet, moet men eerst het koelsysteem gron dig reinigen. Dit kleine werkje kunnen we gemakkelijk zelf uitvoeren. Onze garage houder heeft vaak dringende herstellingen uit te voeren en doet dit werkje dan slordig onder het voorwendsel dat het maar van weinig nut is. Integendeel, het koelsysteem moet grondig gezuiverd worden van roest en kalk. Indien we dit nauwgezet uitvoeren, zal onze autokachel ook vlugger en meer warmte geven. Hoe gaan wij te werk We brengen de motor eerst flink op bedrijfstemperatuur. We kunnen dit doen door een rit te maken, bv. naar onze toebehorenhandelaar, waar we onze anti-vries kunnen kopen in blikken van 1 liter. Men koopt best anti-vries van een bekend merk en in gesloten blikken. Soms zijn deze enige frank duurder dan anti-vries die men «los» koopt, maar dan is men zeker dat men er geen andere produk- ten heeft bijgevoegd om hem te vervalsen. Daarbij komt nog dat deze anti-vries korosie en roestwerende middelen bevat, die een zeer gunstige invloed hebben op het koel systeem van de wagen. Als de motor flink warm is, openen we onder aan de radiator het aflaatkraantje. Daarna verwijderen we de vuldop boven cp de invulopening van de radiator. A!s het koelsysteem ledig is sluiten we het aflaat kraantje en vullen de radiator met f.alkïrm water, d.w.z. met zuiver regenwater of bij gebrek hieraan met leidingswater. We ope nen weer het aflaatkraantje en starten dan dadelijk de motor. Daar het koelwater nu uit het koelsysteem loopt, vullen we, terwijl de motor draait, regelmatig de radiator. Op die wijze spoelen we de motorblok en de radiator omdat de waterpomp de nod ge druk geeft om roest en kalk te verwijderen. Na enkele minuten zetten we de motor af en sluiten goed de aflaatplug. Nu vullen we «Toe, zeg eens, is er iets «Nee, heus niet. Maar Anthony, wil jij eens wat vertellen «Ja, als ik kan I» «Ben jij... ben jij ooit op Rozemarijn verliefd geweest Even was het stil aan de andere kant en toen volgde er een lachje. «Dus dat was het Ja, Iris, ik ben heus een beetje ver liefd geweest op Rozemarijn. Wat was ze ook lief, hé Maar op een keer, dat ik met haar stond te praten, zag ik jou de trap afkomen... en toen was alles voorbij. Toen hield ik dadelijk alleen nog maar van jou. Dat is de nuchtere waarheid. Daar mag je nu niet meer over tobben. Zelfs Romeo heeft zijn Rosalinde gekend voor hij eens en voorgoed zijn Julia ontmoette «Dank je, Anthony, ik ben erg blij dat te horen.» «Tot vanavond. Je bent jarig vandaag, is het niet «Eigenlijk pas volgende week... maar toch is het mijn verjaarspartijtje.» «Je bent weinig enthousiast I» «Dat ben ik ook «Ik denk, dat George wel weet wat hij wil. maar eerlijk gezegd vind ik het heel gek, dat hij het in hetzelfde restaurant doet...» Och, we zijn sedertdien al vaker in het Luxembourg gewees.... sedert Rozemarijn, bedoel ik... dat kan ook moeilijk anders.» «Dat is ook zo. Nu, ik heb in elk geval een mooi cadeautje voor je, Iris. Ik hoop tenminste, dat je het mooi zult vinden. Au revoir Hij brak af. Iris ging naar tante Lucilla om haar te troosten en verder gerust te stellen. Zodra George op kantoor kwam, liet hij Ruth bij zich komen. Zijn gezicht ont spande zich wat, toen zij binnentrad met haar rustig «Goede morgen.» «Goede morgen, Ruth. Het is weer mis. Lees maar eens.» Zij nam het haar toegestoken telegram. «Alweer Victor Drake «Ja, hij kan opvliegen I» Zij was even stil en hield zich aan de tafel vast. Een mager, gebruind gezicht, met rimpeltjes om de neus, wanneer hij lachte... Een spottende stem klonk haar in de oren «Het slag meisje, dat met de baas gaat trouwen Hoe levendig zag zij het voor zich. Ze dacht «Het had gisteren kunnen zijn.» George's stem bracht haar terug tot de werkelijkheid. «Is het niet net een jaar ge leden, dat we hem hebben weggewerkt Ze dacht even na. «Dat geloof ik ook. Het was, meen ik. de 27ste oktober.» «Wat heb jij toch een geweldig geheugen. Daar sta ik altijd weer van te kijken.» Ze dacht stilletjes, dat ze een heel goede reden had om zich die datum zo nauwkeurig te herinneren. Toen ze pas van Victor Drake was teruggekomen had ze Rozemarijns non- de radiator en gieten er de nodige anti vries bij. De verhouding anti-vries '.oelwater staat op de bus aangegeven. De inhoud van de radiator vinden we in het instruktie- boekje van de auto. We kontroleren ook of de rubberen waterslangen tussen de motor en de radiator niet lekken. Indien ze ver dachte sporen vertonen moet men ze iaten vervangen. Automobilisten die een luchtgekoelde wagen hebben of een gesloten koelsysteem, moeten dit vanzelfsprekend niet doen. Die automobilisten (en natuurlijk ook de andere) kunnen de batterij eens een extra beurt geven. Dit onderdeel van onze wagen zal gedurende de winterperiode zeer veel werk moeten leveren. We kunnen best de beide klemmen die rond de positieve en de negatieve pool zitten losschroeven en de batterij voorzichtig uit de wagen nemen. Let op het «water» dat eventueel uit de batterij zou kunnen lopen, is verdund zuur. Het tast metaal en kleding stoffen onherroepelijk aan. De witte korst die men vaak op de polen van de batterij aantreft, moet men verwijderen en dan deze met een stuk schuurpapier blank schuren. Hetzelfde doet men bij de beide klemmen. Daarna koppelen we de batterij terug aan en zien we dat ze flink vaststaat in de wa gen. Let op de manier van aansluiting de rode pool is de plus-pool en de blauwe de min-pool. We strijken een laagje vet over de beide klemmen, nadat deze flink vastgezet zijn, om de corrosie tegen te gaan. Het vloeistofpeil van de batterij vullen we aan met gedistilleerd water tot ongeveer 2 cm. boven de platen. Eventueel laten we de motorolie verversen en de wagen eens doorsmeren. Dit zal nu veel beter gaan dan in het hartje van de winter, wanneer het vet stijver is door de koude en zo moeilijker in de smeernippels kan doordringen. De automobilisten die hun wagen zo heb ben voorbereid op die nare winter, zullen niet ongerust moeten zijn als het eens hard vriest of als ze 's morgens de motor van hun wagen moeten starten. E.V.D.B. chalante stem door de telefoon aangehoord en duidelijk geweten, dat ze de vrouw van haar baas haatte I «We mogen nog blij zijn, dat hij het daar zo lang heeft uitgehouden,» zei George. «Ook al heeft het ons drie maanden geleden vijftig pond gekost.» «Het lijkt me nu ditmaal wel erg veel, driehonderd pond «O ja, maar zoveel krijgt hij niet I Wij zullen eerst de gebruikelijke inlichtingen in winnen.» «Zal ik me maar weer in verbinding stel len met mr. Ogilvie Alexander Ogilvie was hun vertegenwoor diger in Buenos Aires... een nuchtere, stijf koppige Schot. «Ja, sein hem direkt. Natuurlijk is zijn moeder weer helemaal van streek. Bijna zou ze ons feestje van vanavond in de war sturen.» «Vindt u het soms beter, dat ik vanavond bij haar blijf «Neen, volstrekt niet.» Met de grootste nadruk zei hij dit. «Geen sprake van. Jij bent juist de enige, die ik er niet bij zou kunnen missen. Ik heb je nodig, Ruth.» Hij vatte haar hand. «Jij bent zo onzelf zuchtig.» «Ik ben helemaal niet onzelfzuchtig Met een lachje vroeg zij «Zou ik niet eens proberen m. Ovilgie op te bellen Dan lukt het misschien voor vanavond de zaak tot Voor de automobilist die er prat op gaat zonder moeilijkheden zijn bestem ming te bereiken, maar dit tracht te doen met een geringer benzineverbruik, heeft een Britse firma een nuttig hulp middel op de markt gebracht. De inrichting heet «Econometer» en wijst aan wanneer het geen zin heeft een hogere snelheid of meer versnelling te verwachten door alleen op het gas pedaal te drukken. Dit geschiedt aoor middel van een vacuummeter te mon teren op het inlaatspruitstuk d e de inrichting kontroleert. De aflezingen worden overgemaakt aan een Wijzer plaat met draaisegment op het instru mentenbord en een blik hierop is vol doende om te weten door de Kleur van het segment of men alles haalt uit het gaspedaal of men integendeel brandstof verspilt. De segmenten van de wijzerplaat zijn in helle kleuren zodat men zich niet kan vergissen. De fabrikant levert ook een adapter om de inrichting ïan te brengen op de motor. De Econometer heeft nog een andere toepassing om de motor zo af te stel len dat maximale bedrijfszuinr-giieid ge- kombineerd wordt met soepel draaien. DE GAZET VAN AALST en omstreken Verschijnt tweemaal per week 3 maandab 6 maandab Jaarab. 62.50 F 120.— F 230,— F Kantoor Schoolstraat 26, Aalst Telefoon 241 14 Postrekening 881.72 klaarheid ie brengen.» «Een uitstekende gedachte. Dat is kosten wel waard.» «Dan maak ik er nu dadelijk werk van.» I Heel zachtjes maakte zij haar hand los I uit de zijne en verliet het vertrek. George I was verder de hele ochtend bezig en ging I tegen half één met een taxi naar het Luxem-1 bourg. Hier trad Charles, de oberkellner, de ver- I maarde en populaire Charles, hem minzaam I tegemoet. «Goede morgen, mijnheer Bar- ton.» «Goede morgen, Charles. Is alles in orde I voor vanavond «U zult tevreden zijn, mijnheer.» «Hetzelfde tafeltje «De middelste tafel in de tussenkamer, dat is 'm t^ch, nietwaar «Ja... en je hebt voor een extra stoel gezorgd «Dat is ook voor elkaar, mijnheer.» «En heb je mooie rozemarijn kunnen krij- I gen «Zeker, mijnheer Barton, maar ik geloof I toch, dat die bleekblauwe bloempjes niet I erg decoratief zullen staan. Zouden we er I niet iets fleurigs aan toe kunnen voegen... I laat ons zeggen wat rode bessen of een I paar chrysantjes «O neen, dat vooral niet, uitsluitend ro- zemarijn «Uitstekend, mijnheer. U zult ongetwij- feld het menu willen zien. Giuseppe Met een knip van zijn vingers toverde I Charles een grijnzend Italiaantje van middel- bare leeftijd te voorschijn. «Het menu voor I mijnheer Barton.» Giuseppe haalde het voor de dag. Oes- I ters. Heldere soep. Tong a la Luxembourg. Fasant. Poires Hélène. Kippenlever met I spek. Charles liet er een blik over gaan. «Juist, I uitstekend.» Charles geleidde hem naar de deur. Hij I sprak iets minder luid en begon «Mag ik u I zeggen, mijnheer Barton, hoezeer wij het op prijs stellen, dat u hier weer... terug- I komt Er verscheen een glimlach, een enigszins I ijzingwekkende glimlach, op George's ge- I zicht. Hij antwoordde «We moeten het I verleden trachten te vergeten... Op een ge- geven ogenblik moet je je daarvan weten los te maken.» «Inderdaad, mijnheer Barton. U weet hoe I ontzettend wij destijds getroffen waren. Ik I ben overtuigd, dat mademoiselle een aller- aardigst verjaarsdinertje zal krijgen en dat alles naar uw zin zal zijn.» Met een gracieuze buiging nam Charles I afscheid en stoof onmiddellijk als een horzel I af op een of ander aankomend kellnertje, dat iets verkeerd stond te doen aan een tafeltje aan het raam. Nadruk verboden. vervolgt

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2