een halve eeuw geleden ward Lenin eerste diktator v. Rusland vrouwen kroniek TERLINDEMPARK Dag der Vier Gekroonden gevierd te Aalst bij een gouden jubileum... Keukengeheimen Nuttige wenken Klankjes uit de modewereld Basis-garderobe Vluchtige aantekening vanaf 425.000 F UW APPARTEMENT SLEUTEL OP DEUR RAFFELGEMSTRAAT - AALST De Liturgie na het Concilie Verkeersongevallen De werkloosheid Reeds wekenlang heerst in de Sovjet-Unie een koortsachtige drukte. Op indruk wekkende en niet minder fees l-. >.e wijze werd er de 50e verjaardag voorbe reid van de Oktoberrevolutie, die Lenin aan de macht bracht en een keerpunt betekende in de rijke geschiedenis van de Sovjet-Unie. Op 9 november 1917, twee dagen nadat de winterresidentie van St. Peters burg (Leningrad), waar c!e voeriopics burgerlijke regering van Kerenski ver bleef, stormenderhand was tr.g en de Bolsjewisten de macht hadden over genomen, werd Wladirrur llji'sji Oeljanow, alias Lenin, voorzitter van de pas opgerichte Sownarkom (Raad van Vcikskommissarissen) en meteen de eerste diktator van het Rode Rusland. Hieraan is een hele geschiedenis van om wentelingen voorafgegaan. De Russische revolutie, die in 1917 zou uitlopen op de dichting van de Sovjetstaat, begon inder daad veel vroeger en kan zowat in drie fazen worden ingedeeld. De eerste kende haar hoog:epunt in 1905 met een stakingsgolf van meer dan 400.000 arbeiders in 2.000 bedrijven van het ganse land. Hun eisen waren wat we voor dis tijd gedurfd mogen noemen vermindering van de arbeidsduur en loonsverhog ng. Ook de boeren kwamen in opstand tegen de groot grondbezitters en dit alles leidde tot een beperkte burgeroorlog die haast twee maan den duurde. Tenslotte trok het tsarisme (voorlopig) aan het langste eind. Twaalf jaar later zou echter de revolutie opnieuw in het offensief gaan onder impuls van Lenin, zoon van een schoolopzichter die van jongsaf revolutionaire strekkingen aan kleefde en een aktief aandeel had in de tweede faze (1917) die men gewoonlijk de «februari-revolutie» noemt. De opstand laaide in februari 1917 op te St. Petersburg onder impuls van de Bolsje wisten (radikalen van de Russisch sociaal- demokratische partij). Spoedig zouden zelfs de troepen die de opstand moeten onder drukken, overlopen. Arbeiders en soldaten behaalden na een bloedige strijd de overwinning en dwongen Tsaar Nicolaas tot troonsafstand. De voor lopige regering, bestaande uit vertegenwoor- digèrs van de bourgeoisie, nam toen het bestuur van het land in handen, onder lei ding van de minister van defensie Kerenski. Maar ook deze ploeg kon de gistende bevolking niet kalmeren en toen het offen sief van Kerenski's troepen tegen Duitsland mislukte, kwam het op 3 juli te St. Peters burg tot enorme betogingen, die door Ke renski bloedig werden uiteengedreven. Lenin beschuldigd van samenzwering met de Duit sers, moest tot het einde van de februari- revolutie onderduiken. Misschien heeft U zich wei eens af gevraagd: «Wat is er goedkoper, diepvries of verse kip?» Om bovenstaande te beantwoorden kocht de Nederlandse Consumenten-Bond een groot aantal diepvr.es- en verse kippen. Alle werden gewogen, gebraden, ontbeend en opnieuw gewogen, waarna de prijs per kg gebraden kippevlees werd bepaald. Hoewel diepvrieskip in de winter per kg goedkoper is, bleek dat dat, eenmaal ge braden, lang niet altijd meer het geval. De reden was, dat de diepvrieskip meer vocht verloor, waardoor er tenslotte minder van overbleef. Om de smaak van slagroom, die b j vruchten gepresenteerd wordt, te verhogen, kan men tijdens het stijfkloppen enkele druppels likeur aan de room toevoegen Is er een restje wijn blijven staan? Ge bruik dit dan eens om er een aardappel gerecht mee te maken. Sch.l de gebruike lijke hoeveelheid aardappelen en kook deze op de gewone wijze gaar in wat water met zout. Wanneer de aardappelen bijna gaar zijn giet u ze af en voegt witte wijn toe. Voor vier personen neemt u één glas wijn. Voeg eveneens een stukje boter toe en wat fijngehakte peterselie. Laat de aardappelen dan met het deksel op de pan nog vijf mi nuten doorkoken. De geurende wijnaardap pelen dient u vervolgens zo snel mogelijk op. Het wordt meer en meer een gewoon te om na een diner kaas te presenteren. Kies hiervoor een assortiment van verschil lende soorten: de ietwat zoete Zwitserse Emmerthaler, de romig zachte Saint Pau- lin, de pikante Camenbert en de nog pikan tere Roquefort (met blauwe aderen). Geeft hierbij stokbrood, Knackebrood, rogge brood en boter. Kalfsvlees, dat deel uitmaakt van het zogenaamde «witvlees» moet om smakelijk te zijn, altijd in gare toestand op tafel ko men. Het mag onder geen enkele voorwaar de halfgaar blijven. Bewaar naalden, of het nu naai-, stop of machineneelden betreft, nooit in een me talen doosje of kokertje. Door het regelma tig kontakt met het metaal stompen de pun ten af. Een bewaarplaatje van hout of pla stiek voldoet beter. Opgepast voor anti-vries. Anti-vres preparaten zijn gevaarlijk voor kinderen. De meeste produkten bevatten ethyleengly- col, waarvan 100 gram al dodelijk is voor volwassenen. Het zou niet de eerste keer zijn, dat een kind, dat van het preparaat dronk, bezweek aan een ernstige vergifti ging. Die zachte wollen truitjes en vestjes zijn in de winter een heerlijke dracht. He laas hebben wij weieens de onaangename gewoonte om te gaan «haren». En hierte gen is bitter weinig te doen. Het enige middel is de kledingstukjes na het wassen te stijven met een plastiek stijfsel. LENIN AAN DE MACHT Aangemoedigd door dit schijnbaar sukses vatten de reaktionairen weer moed en stuur den onder bevel van generaal Kornilow op 27 augustus een grote troepenmacht uit om de opstand te St. Petersburg derde faze in bloed te smoren. Zijn soldaten sympatizeerden evenwel met de revolutio nairen en Kornilow moest een roemoze af tocht blazen. Bij de hieropvolgende verkiezingen be haalden de Bolsjewisten de volstrekte meer derheid. Onder leiding van de weer opge doken Lenin nam het Bolsjsw.st.sch partij bestuur het besluit tot een gewapende op stand (november 1917), dat waarop het Sovjet-kongres in de hoofdstad bijeenkwam. Het winterpaleis waar de regeringsleden een toevlucht hadden gezocht, werd verde digd door een regiment kozakken en kadet- ten van de militaire akademie. De kru se<- «Aurora» en drie torpedojagers van de op standige vloot in Kronstadt, namen posities in van waaruit zij het palais onder vuur konden nemen. Zij kregen daarbij da steun van de artillerie van de 'andmacht. In de vroege morgen van 7 november verbrak een salvo van de «Aurora» de gespannen stilte. Na urenlange gevechten bestormden oDstan- delingen het paleis en werd de rjde vlag gehesen. Twee dagen later werd Lenin vowz'tter van de Sownarkom, de Raad van Volkskom- missarissen, en eerste diktator va.i de Sovjet-Unie. Een nieuw tijdperk .n Rusiand's veel bewogen geschiedenis was meteen be gonnen. Wie werkelijk goed gekleed w.l gaan moet beg.nnen met een basis-garde robe Deze bestaat uit dr.e of vier op elkaar af gestemde kledingstukken, o,c we aoorlo pend kunnen aanvullen ai naargelag- de om] standigheden waarvoor we ze nodig hebben We kiezen de kledingstukken in een be paalde hoofdkleur. Bij rr_; aanvullen houdert we dan natuurlijk reken ng'met deze kleur: alles moet harmoneren met de basis-garde- robe. Meestal zal deze bestaan uit een man tel, een eenvoudige japon, een pakje of deux-pièces en een gekleed jurkje. Tas, schoenen en handschoenen worden gekozen in een kleur die bij vrijwel alle kledingstuk ken gedragen kan worden. Een voorbeeld: bij de hoofdkleur bruin passen accessoires in beige tot donkerbru.n. Bij een grijze hoofdkleur kiest men zwart of camel. Bij groen cognac. Bij rood doet zwart het uit stekend. Het komt er vooral op aan het juiste te kiezen. Koop dus nooit als U maar eventjes tijd hebt, maar doe dit steeds op uw ge mak en goed doordacht. U weet toch ook dat jurken en rokken altijd 1 a 2 cm kor ter moeten zijn dan de mantel? Het best gekleed is de vrouw, die kleren kiest overeenkomstig haar leeftijd. Dus be slist geen tienerkleding als U die leeftijd reeds ver achter de rug hebt; U maakt zich daardoor alleen maar belachelijk. Wanneer U niet beschikt over een wel gevulde beurs, vermijdt dan die modesnuf jes, welke hoogstens één seizoentje mee gaan. Een klassiek jurkje of pakje zal U heel wat meer diensten bewijzen. TWEEPERSOONSBED ONGEZOND? Ernest Brauer, 58-jarig gemeenteraadslid van Sponnymoor, in Ierland, heeft de hoop uitgesproken dat echtparen zullen gaan af zien van het tweepersoonsbed en zullen gaan slapen in afzonderlijke ledikanten. «We leven in een tijd van rookloze konglo- meraties opeenhopingen) met centrale verwarming en betere woningen», zei Brau er. «Maar we houden vast aan dat zinne beeld van ziekte, het tweepersoonsbed.» Brauer vindt dat arbeiders, die allaen slapen, beter rusten en dat het gevaar van besmetting met verkoudheid afneemt naar gelang men alleen ligt. WAAROM E T R I M O EIGENAAR WORDEN OMDAT ALLEEN ETRIMO U DE 8 WAARBORGEN SCHENKT VOOR VOLLEDIGE VEILIGHEID EN VOLKOMEN VOLDOENING BIJ DE AANKOOP. 1. Waarborg van de beste financiering 2. Waarborg van totale financiële veiligheid 3. Waarborg van afwerking binnen de gestelde termijn 4. Waarborg van de beste kwaliteit en het grootste komfort aan de voordeligste prijs 5. Waarborg van de bij kontrakt bepaalde prijs 6. Waarborg van degelijke voltooiing 7. Waarborg van een perfekte «dienst» na verkoop 8. Waarborg van goede rendabiliteit en meerwaarde Inlichtingen en bezoeken ter pSaatse Open alle dagen ook zaterdag Tel. 299.37 - 299.38 In het Kultureel Centrum van de abdij te Affligem wordt op maandag 13 november te 20 uur een voordracht gegeven over de Liturgie na het Concilie, door de heer Paul Leemans. Na afloop zal er gelegenheid zijn tot bespreking. De bedoeling is na te gaan het waarom van de liturgische hernieuwing zoals deze ingezet is door het Concilie en te ondei- zeek en welke oriëntatie de hedendaagse ont wikkeling neemt. Tijdens de week van 30 oktober tot en met 5 november hadden op de wegen en in de agglomeraties waar het toezicht op het verkeer door de rijkswacht uitgeoefenJ wordt, 1.668 ongevallen plaats. Bij deze ongevallen zijn 26 personen ter plaatse om het leven gekomen, 288 werden ernstig en 819 licht gewond. In de loop van het jongste weeke nde hadden 480 ongevallen plaats waarbij 12 personen ter plaatse om het leven kwamen en 106 ernstig gewond werden. De belangrijkste oorzaken van de ongeval len met dodelijke afloop waren overdreven snelheid 1; gevaarlijk inhalen 3; weigeren voorrang te verlenen 9: rijden op de ver boden rijstrook 5; vermoeidheid 1; slip pen 1; voetgangers die zonder voorzorgen de rijweg overstaken 6. Tijdens de week van 22 tot 28 oktober werden per dag gemiddeld 62.803 volledig en 24 020 gedeeltelijk werklozen gekontro- leerd, hetzij een totaal van 86.823. Vergeleken met de vorige week werd een vermeerdering van 1.658 volledig en een vermindering van 1.300 gedeeltelijk werk lozen genoteerd. De stijging van de volledige werkloosheid is voornamelijk tot uiting gekomen in de sektoren bouw. metaal, textiel en kleding. De daling van de gedeeltelijke werkloos heid is vooral te danken aan de minder tal rijke werkonderbrekingen in de schoennijver heid, de textielnijverheid, het bouwbedrijf en onder de havenarbeiders. 28 januari 1968 Werelddag voor de melaatsen REIKT ONS DE HAND OM ANDERE HANDEN TE REDDEN p.r. 462.50 De traditionele dag der Vier Gekroonden werd ingezet met een mis in de dekenale kerk van Sint Martinus, waarna voor de 22e keer de werkgevers en werknemers uit het bouwbedrijf samen kwamen om verdienste lijke vereremerkten te vieren. Voorzitter Meganck mocht talrijke vooraanstaanden begroeten in het stadhuis, evenals afgevaar digden uit de bouwsektor. Nadat de voorzitter zijn dank had uitge sproken tegenover het stadsbestuur, stipte hij aan, dat dergelijke bijeenkomsten een goede verstandhouding kunnen scheppen in de bouwondernemingen. Hij betoogde o.a dat een wederzijdse verstandhouding tussen werknemers en werkgevers ononjbeerlijk is voor de goede werking van de onderneming Bovendien zag hij in de onderscheiding van talrijke werknemers de bevestiging dat ge hechtheid aan het bedrijf ook n da bouw sektor bestaat. Vervolgens werden de onderscheidingen uitgereikt en werd de akademische zitting besloten met het nationaal hymne. De dag werd nadien voortgezet met een banket. Door vertegenwoordigers van de bouw verenigingen werden nog toespraken gehou den en werd ook gewezen op de betekenis van de dag der Vier Gekroonden, die met een algemene verbroedering werd besloten. ERETEKENS Volgende eretekens werden uitgereikt tijdens de Dag der Vier Gekroonden Werknemers Ie klas Van Caelenbergh Alfofns, Jules Schaillee, IJsebaert Gaston. 2de klas De Smet Petrus, Delcourt Oscar, Seeuws Viktor, Van Gansbeke Ch. Werkgevers Eerste klas Bombaert Norbert, Ouden- aardsestg. 17 Goeferdinge; De Neef Louis, I Heuveistr. 42 Erembodegem; De Neef Jan. Groenstr. 121 Aalst; De Neef Marcel. Groen- str. 145 Aalst; De Pierre Edmond, Volks- verheffingstr. 63 Aalst; De Rouck Edmond, Kraningenstr. 14 Appelterre; De Rouck Mau- rits, Mraningenptr. 14 AppeJtierre; Raes Omer, Churchillstg. 51 Erembodegem; Van Der Borght Alfons, Kruisabeel 5 Moorsel; Van Hoorde Victor, Geraardsbergsestr. 64 Ninove; Van Landuyt René, Hogeweg 17 Gijzegem; Van Landuyt Louis, Drapstr 26 Gijzegem; Van Landuyt Oktaaf. Hogeweg 21 Gijzegem. Gouden Medaille der Orde van Leop. II De Man Albert, Ledebaan 167 Aalst; Wij- nant Gustaaf, Reaentiestr. 5 Welle. Gouden Medaille der Kroonorde Van den Broeck Louis, Jan Frans Vonckstr. Baarde- gem. Bijzonder ereteken der Beroepsvereniging. Werkgever - 2de klas Wauters Emiel, Zonnestr. Aalst.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2