SPORT Televisiekijkers, voor U... JAN CLERCKER of de Laatste Binders van Vlaanderen t.v.-kromek Voetbal Basketbal Handbal Turnen donderdag 9 nov. vrijdag 10 nov. S.K. AALST STEEDS MEER IN DE AKTUALITEIT Sportkring komt steeds meer op het voor plan en de dag ligt met meer zo ver af dat het de leidersplaats in het bezit zal nemen. Hiervan is elkeen die de wedstr.jd tegen Borsbeke gezien heeft overtuigd. Trou.»ens onze zegsman van Borsbeke had dezelfoe zienswijze en sprak van de beste ploeg uit de reeks waartegen de Zebras reeds hebben gespeeld. Om tegen een Borsbeke, öat toch kan bogen op het overwinnen van ae kopploegen Standaard Denderleeuw en Serskamp, met 7-0 te zegevieren moet de ploeg op volle rendement draaien Bijzonder Willy Bellon is tijdens deze partij op het voorplan gekomen. Willy, de man die in het middenveld de zaken moet regelen is immers nu ook vooraan in de kijker getre den met zomaar liefst een hattrick te ver wezenlijken. Heeft Willy zich dus opgetrok ken aan het algemeen peil van de ploeg, dan waren in de aanval ook De Con ncK en Roelants allebei zeer verdienstelijk. Zij waren het trouwens die de indere doelpun ten voor hun rekening namen. Oprecht spij tig echter werd de overtuigende reeks van Pie Vandermeirsch gestopt. Hij liep immers een kwetsuur op en diende naar de kleed kamers te trekken. Zo kwam Roland De Coster dan weer onder de lat terecht en het mag gezegd dat hij het werk dat hij kreeg op zeer secure wijze opknapte. Trou wens niemand van de elf viel uit de toon, zodat de selektieheren niet de minste kop zorgen hebben voor de volgende speeldag. OSIRIS IN DE KIJKER Waren de groten uit de Aalsterse basket balwereld met rust, dan heeft de formatie van Osiris hiervan gebruik gemaakt om de Aalsterse basketballiefhebbers van haar ka- paciteiten te overtuigen. Deze Aalsterse basketbalploeg was immers reuze tegen het nochtans zeer sterke Euroman Mere en ze gevierde liefst met elf punten verschil. Aan de rust was de stand trouwens reeds 27-13 in het voordeel van de Ajuinen, die nadien onder stuwkracht van Goubert, Dhaese, Moyersoen, De Schrijver, Lecompte en Mo reels verder de bezoekende korf onder vuur namen. Osiris Aalst zal dan ook een der grote trekpleisters zijn van het tornooi dat door Green Stars op Wapenstilstandsdag op het terrein aan het Aalsters Torenhof ingericht wordt en waaraan ook Green Stars, The Donalds Geraardsbergen en een militaire ploeg van T.T.R. Keulen zal deelnemen. SPARTA WON DERBY DUEL De prestigestrijd van de Aalsterse derby tussen Eendracht Vrij en Sparta werd ge wonnen door de mannetjes van voorzitter Lootens. Eendracht Vrij heeft immers moe ten plooien na een wedstrijdverloop dat boordevol spanning en kontrasten stak. Toen Sparta immers onmiddellijk van 0-3 cijfers naar een 6-9 voorsprong stevende waren alie kijkers de mening toegedaan dat de Spartanen naar een vlotte en gemakkelijke overwinning zouden wandelen. Doch niets was minder waar, want de reaktie van Een dracht Vrij kwam er met veel kracht en bezieling en Sparta, met Mare Lootens ais de grote uitblinker, diende alle krachten te bundelen om stand te houden. Iets waarin men tenslotte slaagde, zodat men het doel ook heeft kunnen bereiken, namelijk een plaats in de eerste gelederen van de klas sering en de bevestiging van de huidige beste Aalsterse handbalformatie. Voor Eendracht Vrij is het trouwens een zeer ongelukkige dag geworden, daar ook de damesploeg in de hoek werd gezet. De Eendracht Vrij-meisjes kwamen er zelfs niet bij te pas tegen hun stadsgenoten van Aalst Sportief, die onder impuls van het duo Hut- sebaut-Praet eventjes 4-21 cijfers op het berd brachten. INTERNATIONAAL TREFFEN TE AALST De Aalsterse Turnkring heeft voor de vol gende organisatie de zaken groots opgevat. Inderdaad, men is er in geslaagd een inter nationaal treffen in mekaar te steken met formaties uit Denemarken en Engeland, die het tegen Belgie zullen opnemen. De diri genten, de hh. Rudy Everaert en Jan Borms, hebben niets onverlet gelaten om deze in richting tot een echt turnfestijn uit te bou wen. Wij geloven wel dat zij in hun opzet zijn geslaagd daar de beste turners uit bo vengemelde landen op het appel zullen ?ijn; terwijl het nu reeds vast staat dat de Aal sterse talenten John Van Den Brempt en Francois Lievens in het strijdperk zullen komen. Hoe ook, zondag 26 november wordt een grote dag voor de Aalsterse turnsport, daar ook de televisie rechtstreekse beelden vanuit de Okapizaal zal uitzenden, wat met een de eerste sportmanifestatie zal zijn die rechtstreeks van uit de Ajuinstad wordt uitgezonden. DE GAZET VAN AALST en omstreken Verschijnt tweemaal per wee- 3 maandab 62,50 F 6 maandab. 120.F Jaarab. 230,F Kantoor Schoolstraat 26. A. is- Telefoon 241.14 Postrekening 881 72 Verantwoordelijke ustye- GUSTAAF SANDERS Schoolstraat 26. Aalst HET BEVOLKINGSVRAAGSTUK IN DE WERELD Donderdag 9 november te 21.15 uur. Onder deze titel werd voor de Amerikaan se N.E.T. een reeks dokumentaire opnamen gemaakt, die de kijkers een beter inzicht geven in de gevaren die voortvloeien uit de huidige bevolkingstoename in de wereld. Ten onrechte wordt de kern van het pro bleem beschouwd als zijnde de onevenre dige toename van de bevolking enerzijds en van de voedselvoorraden anderzijds, ten gevolge van de achterstand van de ontwik kelingslanden. Een meer rationele kijk op de zaak plaatst drie andere belangrijke fak- teren op de voorgrond ten eerste gelijkt de situatie van die achtergebleven landen op die van onze Europese en Noord-Ameri kaanse gewesten enkele eeuwen geleden; in de tweede plaats dient opgemerkt dat de historische opgang daar slechts geleide lijk verliep een proces dat nu versneld kan voltrokken worden dank zij de moderne wetenschap en techniek tenslotte ligt de oplossing van het probleem niet in het aanleggen van grote voedselvoorraden diepgaande strukturele maatschappij veran der,ngen dringen zich op. In de eerste aflevering van deze reeks wordt de situatie van Brazilië van naderbij bestudeerd. Natuurlijke rijkdommen alleen volstaan niet om een voorspoedige ekono- mische ontwikkeling mogelijk te maken. In dien Latijns Amerika beschikt over voldoen de ruimte, mensen en een rijke bodem, wat ontbreekt er dan om het land een rooskleu rige toekomst te verzekeren Het antwoord ligt in een niet zo gemakkelijk te verwezen lijken opdracht een nieuwe sociale struk- tuur, een behoorlijk werkend administratief apparaat en een opvoedingssysteem dat er op gericht is de eigen rijkdommen ten bate van eigen volk aan te wenden. Dat in deze opzichten nog heel wat weg dient afgelegd te worden, bewijst de huidige, ogenschijn lijke paradox van een betrekkelijk schaars bevolkt land dat men als overbevolkt be stempelt. O O O O HET GELAAT VAN DE OORLOG Vrijdag 10 november te 20.25 uur. De Zweedse cineast Tore Sjoberg stelde onder deze titel een montagefilm samen, waarin hij archiefopnamen verwerkte uit meerdere oorlogen. Het leidmotief is de stelling dat oorlog nooit lonend is. dat in de eerste plaats de eenvoudige kleine men sen de hoge prijs betalen van dood en ver schrikking. Om deze idee te staven laat Sjoberg authentieke beelden voor zichzelf spreken; in opeenvolgende sequensen be handelt hij de wereldgeschiedenis in het licht van gewapende konflikten sedert 1944 tot op onze dagen. «Het gelaat van de oorlog» neemt een aanvang bij de val van Berlijn en de ineen storting van Duitsland, waar gebombardeer de steden en ontredderde mensen een deso late aanblik bieden. Volgende strijdtoneel is het verre Oostén, waar Japan en de Veren;gde Staten in hardnekkige gevechten dood en vernieling zaaien. De atoombommen op Hiroshima en Nagasaki maakten geschie denis. Nu nog getuigen honderden m litaire begraafplaatsen en verminkte mensen van het onnoemelijk leed dat de tweede wereld oorlog heeft teweeggebracht. Niettemin blij ven wapens de geschillen beslechten. GOLFLENGTEN Brussel Vlaams lijn 625B kan. 2-10 Brussel Frans lijn 625B kan. 3-8 Nederland 1 lijn 825E kan. 5-7 Nederland 2 lijn 6255 kan. 27 Frankrijk 1 lijn 819F kan. 12 Frankrijk 2 lijn 625F kan. 21 Duitsland 1 lijn 625E kan. 9 BRUSSEL NEDERLANDS 14.05 Schooltelevisie 18.55 Zandman netje 19.00 Zorro 19.25 Tienerklanken 19.55 Hier spreekt men Nederlands 20.00 Joernaal 20.25 Op de man af 21.15 Het bevolkingsvraagstuk in de wereld 22.05 Première 22.35 Joernaal. BRUSSEL FRANS 14.00 Schooltelevisie 18.27 Nieuws 18.30 Schooltelevisie 18.55 Facetten van het Liberalisme 19.25 Grain de sable 19.30 Les créatures du bon Dieu 20.00 Joernaal 20.30 Film Le septième jurée 22.05 Prentencarrousel 22.50 Joer naal. NEDERLAND 1 18.55 Pipo de klown 19.00 Nieuws 19.07 Leningrad 20.00 Joernaal 20.20 Televizier 20.45 T V.-spel Het zwijgen van de telefoon 22.00 Muziekmozaiek 22.40 Joernaal. NEDERLAND 2 18.55 Pipo de klown 19.00 Nieuws 19.03 Van gewest tot gewest 19 25 in ternationaal landbouwmagazine 20.00 Joernaal 20.20 Met de Yankee door Europa 21.00 Jeroen aan het woord 21.02 Boedapester Zigeunerorkest 21.20 Plaats voor een naam 21.56 Kerken 22.30 Joernaal. FRANKRJJK 1 12.30 Filmfragmenten op verzoek van de kijkers 13.00 Joernaal 13.30 Demain la T.V.A. 16.30 Uitzending voor do jeugd 18.40 De wereld in 40 minuten 19.20 Le petit lion 19.25 Regionaal nieuws 19.40 Les habits noirs 20.00 Joernaal 20.35 Een tegen allen 21.15 Voor het genoegen 22.16 Steden en dorpen 22.45 Tribune 23.05 Joernaal. FRANKRIJK 2 18.15 Schooltelevisie 19.40 Kiri le clown 19.45 Nieuws 20.00 Trois petits tours 20.05 Een Kwartier met... 20.30 Avonture animale 20.35 Film Robinson Crusoe 22.15 Uitzending ge wijd aan Senegal 23.00 Joernaal. DUITSLAND 1 16.40 Nieuws 16.45 Die Museumrat ten 17.20 James Tierleben 18.00 Nieuws 18.10 De kleine vagebond 18.25 Hier en nu 18.50 Goedenavond 19.00 Hier en nu 19.10 Belphegor 19.40 Klein noordwesteuropees feuilleton 20.00 Joernaal 20.15 T.V.-spel Heiraten ist immer ein risico 21.30 Beroemde d ri genten 22.30 Joernaal 22.50 Boksen 23.50 Joernaal. BRUSSEL NEDERLANDS 14.05 Schooltelevisie 18.55 Zandman netje 19.00 Filmmuseum v#n ae schater lach 19.10 Ziet u er wat in 19.35 Zoeklicht 19.55 De weerman 20.00 Joernaal 20.25 Film Het gelaat van de oorlog 22.00 Joernaal 22.10 Strijd om een kroon. BRUSSEL FRANS 14.00 Schooltelevisie 18.27 Nieuws 18.30 Schooltelevisie 18.55 Affiches 19.25 Bonhommet et Tilapin 19.30 los saintes chéries 20.00 Joernaal 20.30 Toneel Les joies de la familie Aanslui tend Joernaal. NEDERLAND 1 10.20 Schooltelevisie 18.55 Pipo de klown 19.00 Nieuws 19.07 Hoepla 20.00 Joernaal 20.20 Lou Rawis zingt 20.45 Speciale berichtgeving 21.15 De onkreukbaren 22.20 Stijloefening 22.40 Joernaal. NEDERLAND 2 18.55 Pipo de klown 19.00 Nieuws 19.03 Die van hiernaast 19.33 Open oog 20.00 Joernaal 20 20 Achter het nieuws 20.45 Coronation Street 21.10 Mies en scene 22.10 Uitgerekend 22.20 Joernaal. FRANKRIJK 1 12.30 Paris club 13.00 Joernaal 15.30 Schooltelevisie 18.25 70-75-80 18.55 Telefilatelie 19.20 Le petit lion 19.25 Regionaal nieuws 19.40 Les habits noirs 20.00 Joernaal 20.25 Panorama 21.35 Bienvenue 22.35 De school der ouders 23.00 Joernaal. FRANKRIJK 2 19.40 Kiri le clown 19.45 Nieuws 20.00 Trois petits tours 20.05 Een kwar tier met... 20.20 Programma niet mede gedeeld. DUITSLAND 1 16.40 Nieuws 16.45 Oriëntering voor jonge mensen 18.00 Nieuws 18.10 In het land der dieren 18.12 Jazz 18.25 Hier en nu 18.50 Goedenavond 19.00 Hier en nu 19.10 Belphegor 19.40 Ballade 20.00 Joernaal 20.15 Report 21.00 Film Der Bewahrungs- helfer 21.45 Joernaal 22.00 Verslag uit Bonn 22.15 Toneel Der Himoïer- pflucker 0.10 Joernaal. Victor schoten trannen uit de ogen, als hij die ellendige marteling zag. Hij trok zijn mes uit de zak en sneed de koorden van mijnheer Geestheuvel door; vervolgens be wees hij dezelfde dienst aan de vrouw, die nog altijd in een staat verkeerde, welke de sergeant deed vrezen dat zij reeds opge houden had te leven. Het was zo gemakkelijk niet de koop man tot bedaren te brengen; deze wist met wat er was gebeurd en dacht dat men hem van alles had beroofd. Victor deed hem met weinige woorden verstaan, dat het kwaad op verre na zo groot niet was als hij meen de; dat de Binders gevlucht waren en dat zij slechts eene onbeduidende som konden medegenomen hebben, daar de geldkas nog niet helemaal opengebroken was. Na zich overtuigd te hebben dat Victor de waarheid sprak, wist hij niet hoe de jon geling ziin dank te betuigen, in zijn ver voering schier vergetend dat zijn vrouw zich in zeer bedenkelijke staat aan zijn zijde bevond. Maar nu vielen zijn ogen op zijn teerbeminde gemalin en op haar bleke wangen. Helaas! Hij waande haar dood en liet zich onder droeve klachten, wenend op het bed nedervallen. Na enige woorden van troost, waarnaar' Geestheuvel zeer weinig luisterde, spoed de de sergeant zich naar beneden om water Eerst vooral sloot hij de achterdeur, langs- waar de Binders ingekomen waren. Een emmer water was dra gevuld en na zijn brandende dorst te hebben geest, liep hij met een verse emmer naar boven. De koopman dronk met volle teugen het kille vocht, dat Victor hem aanbood, ,die ook het aangezicht waste van de vrouw, welke nu ook, buiten alle verwachting, tot haar zelve begon te komen. Terwijl deze akelige dingen in de woning van de ongelukkige Geestheuvel gebeurue, waren enige geburen ontwaakt door het ge rucht van drie pistoolschoten bij tussenpo ben gelost, hadden gemaakt. Er was vroeg in de avond in de buurt een mens gestorven, en volgens een oud ge bruik, bewaakte 's nachts twee vrienden de dode; die wakers hadden met geaarze^ op straat te lopen en daar ontmoetten zij Jaak Wagemans, de bakker, die zeer laat had gewerkt en nu meende slapen te gaan, toen hij verwonderd door het geweldig sch.eten, naar buiten was gekomen; zij hadden schoon rond te zien in de straat, niets kon den zij ontdekken. Wel, bakker, vroeg een der wakers, hebt gij ook dat schieten gehoord? Wat mag dat weeral betekenen? Men ziet hier niemand. Ik zou doof moeten zijn, om dat niet te horen, antwoorde Wagemgns. Mij dunkt dat het gerucht van hier rechtover uit het huis van Geestheuvel komt; kwestie is men niet bezig met hem te vermoorden. Zulk een goed mens, en zijn woning zo dicht bij de kerk! Wel, bakker, wat peinst gij dan? Men kan niet weten, antwoorde deze, die goede mens heeft geld en het zijn toch zulke aardige tijden. Zo sprekende waren zij tot bij het huis van de koopman genaderd en luisterde san de deur. Inderdaad, zij hoorden een ver ward gerucht... Het was juist het ogen blik dat de Binders, de trap afstuivend, langs achter wegvluchten, en Victor Leef- mans aan de gang was met hun aanvoerder Pieter La Marche. Zij klopten met hevigheid aan de deur en riepen, doch kregen geen antwoord. door SILVAIN VAN DER GUCHT LODEWIJK VAN LAEKEN 71 Wat nu gedaan zegde de een tot de andere. Hoort, sprak Wagemans, wat wij moe ten doen. Ik zal hier in de nabijheid blijven om te zien of de deur niet open wordt ge daan, spoedt u ondertussen beide naar de meier en de champetter, want voorzeker is er een ongeluk hier in dit huis gebeurd. Maar, zegde een der wakers, wij kun nen toch onze dode zolang niet alleen la ten? Bah, bah antwoorde zijn gezel, hij zal toch niet meer levend worden; wij mo gen n;et aarzelen, als het er op aankomt, om een levende te helpen. Braaf gesproken, zegde de bakker, maakt nu spoed en doet wat ik u gezegd heb. Loop gauw naar de Overheid; ik zal hier zolang vertoeven. Zo gezegd, zo gedaan. Wagemans ver school zich achter de muur van het kerkhof en de beide andere verdwenen in de scha duw van de nacht. De meier van de parochie van Lede was eeh jeudige onversaagde boer, die bij lan ge zo bang niet was van de Binders als de meier van Meire. Nauwelijks had hij verstaan waar er on raad was, of hij vloog op uit zijn bed, kle- de zich haastig, en na zich gewapend te hebben met jachtroer. was hij wel aan stonds gereed. De champetter liet zich ook niet wachten; deze kwam halfgekleed toe gelopen. Daar hunne woning met ver van het gemeenteplein gelegen was, waren de wakers enige minuten later reeds met de bevoegde Overheid terug, gevolgd door enige met stokken en vorken gewapende boeren, die de champetter op bevel van de meier onderweg opgeklopt had. Toen zii aan het huis van de heer Geest heuvel waren, kwam de bakker uit zijn schuilhoek gekropen en verklaarde niets bij zonders te hebben gehoord of gezien, geen wonder, want op dit ogenblik was de laat ste Binder reeds weggevlucht, en bevond Victor zich boven bij de gemartelde. Buiten de woning was alles rustig geble ven. Niettemin begon men hevig op de deur te kloppen en te roepen, gebiedende in naam van de wet, open te doen. Dit lawaai deed de twee lijders verschie ten; maar Victor raade dadelijk wat er aan de voordeur op de straat gebeurde. Hij vertelde hun dat het gerecht reeds daar was en dat er hulp opdaagde. Dit zeggende spoede hij zich naar bene den. Na wel gehoord te hebben wie er aan klopte, en aan hun gesprek de overheid der parochie erkennende, opende hij de deur. De meier en champetter, met enige der bijzonderste boeren, traden binnen, de meier beval aan de overigen buiten te blij ven. Victor geleide hen door het huis en van daar naar boven, inmiddels aan de meier alles verhalende wat er was voorgevallen. Men stelde de dood vast van twee Bin ders; de Hollander, Willem Veerboom die na de koopman zo schelmachtig bedrogen te hebben, door Victor in zijn slaapkamer was gedood, alsook de Binder, die aan de deur van Geestheuvel slaapvertrek was ne- dergeschoten. De eerste kende niemand, maar de tweede werd door enige herkend als zijnde een boer van Mespelaer, zekere Pieter Verbeest, boomsnoeier van beroep, die wel niet heel juist van leven was ge weest, maar die toch door niemand voor moordenaar of Binder werd aanzien. De kindermeid vond men dood naast haar bed; men had het ongelukkig meisje de keel afgesneden. Terwijl de meier de heer Geestheuvel en ■de huisvrouw ondervroeg, en proces-ver^- baal opstelde, was men om de dorpsdcK- toor gelopen, ten einde de slachtoffers te verplegen. Gelukkiglijk bestond er voor hen weinig gevaar; een lichte aderlater) was al wat de geneesheer nodig achte aan de koop man toe te dienen, om alle gevolgen van be roerte te voorkomen. Aan de overigen be val hij niets dan de rust. Veel gestolen was er niet, wel te verstaan naar evenredigheid der geldsommen die zich in huis bevonden. Slechts drie hon derd frank en enig zilverwerk. De ongeluk kigste, en die het meest werd beklaagd, was de zo wreed vermoorde meid. Toen de gendarmen met hunne geleider te Lede aankwamen, was het te laat; alles was reeds afgedaan. Zij konden maar vast stellen dat door de meier was opgemaakt, die heel wel zijn plichten had gekweten. Na het nodige afschrift, vertrokken de gendar men en uur na hunne aankomst naar Oor- de gem terug, tot grote blijdschap van va der Coorman, die tranen storte van aan doening toen hij zijn dorp wederzag. Vervolgt Nadruk verboden

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 4