en omstreken Aanzienlijke verbetering van Theo Lefevre het sociaal statuut van zelfstandigen spreekt te Aalst Klein Logboek De landbouwsituatie in de streek Belangrijke uitvinding Ijsklomp te Erembodegem afkomstig van vliegtuig Machine om appels uit de bomen te schudden S.O.S. Honger te Aalst Zware val Duiven vergiftigd te Denderleeuw 2.741 vervallenverklaringen van recht tot sturen Reeds 3.720 ademproeven genomen bij weggebruikers Ma* Gazet van Aalst NEC SPE, NEC METU. DE GAZET VAN AALST •n omstreken Verschijnt tweemaal per week 3 maandab 62.50 F 6 maandab 120.F Jaarab. 230,F Kantoor Schoolstraat 26. Aalst Telefoon 241.14 Postrekening 881 72 23ste JAARGANG Nr. DONDERDAG 16 NOVEMBER 1967 2,80 F HET NUMMER Pensioen der zelfstandigen van 32.707 fr. tot 36.750 fr. Verhoging kinderbijslagen Ziekte- en invaliditeitsverzekering gevoelig uitgebreid De zesde en laatste reeks wetsbe sluiten in toepassing van de wet op bijzondere machten, die in het Staatsblad zijn verschenen, brengen voor de zelfstandigen een merke lijke verbetering met zich mee. PENSIOENEN Verhoging met ongeveer 12 t.h. moge lijkheid tot vervroegd pensioen versoe peling van het onderzoek naar de bestaans middelen. Het aandeel van de bijdragen dat bestemd is voor het onvoorwaardelijk pensioen wordt gebracht .voor de mannen van tweederden op 75 t.h.; voor de vrouwen van 50 t.h. op 60 t.h.; m.a.w. de solidariteitsbijdrage ver mindert. Voor de eerste maal voorziet het pen sioenstelsel in de mogelijkheid 'n vervroegd rustpensioen te bekomen, nl. vanaf de leef tijd van 60 jaar voor de mannen en 55 jaar voor de vrouwen. Het pensioen zelf wordt met ongeveer 12 t.h. verhoogd, dit betekent tegen het in- dexpeil 134,75, dat vanaf 1 januari 1968 van toepassing is een gezinspensioen van 36.750 fr. in plaats van 32.707 fr. een pensioen alleenstaande of een overlevingspensioen van 24.500 fr. in plaats van 21.805 fr. De versoepeling van het onderzoek naar de bestaansmiddelen wordt voortgezet. Het plafond der bestaansmiddelen dat geen in vloed heeft op het pensioen wordt voor het gezin van 18.000 fr. op 21.000 fr. gebracht. De weduwen en de alleenstaanden met kinderlast genieten sedert 1 november 1967 de regeling die van toepassing is op de «gezinnen». Het plafond der bestaansmiddelen dat buiten rekening gesteld wordt en in oktober 1967 nog 12.000 fr. bedroeg, wordt aldus per 1 januari 1968 verhoogd tot 21.000 fr. Voor de andere rechthebbenden wordt het plafond van 12.000 fr. op 14.000 fr. gebracht. Anderzijds worden de abatteme.iten die toegepast worden voor de betrokken woon huizen aanzienlijk verhoogd. Tenslotte worden de recente maatregelen bevestigd die op stuk van ondjrzock naar de bestaansmiddelen werden getroffen (neu tralisatie der onteigeningen na de pens.oen leeftijd, blokkeren der bestaansmiddelen vanaf een zekere leeftijd, enz.) KINDERBIJSLAG Het basisbedrag (1.000 fr.) van de kin derbijslag zal vanaf het derde k nd gelijk gesteld worden met hetzelfde bedrag in de sektor der loontrekkenden (1.250 fr.). Wordt de kinderbijslag voor het derde kind opgevoerd tot 1.350 fr. met ngang van 1 januari 1968 voor de loontrekkenden, dan geldt dezelfde regeling in de saxtor der zelfstandigen. ZIEKTEVERZEKERING De ziekte- en invaliditeitsverzekering wordt gevoelig uitgebreid. De regsr.ng was van oordeel dat buiten de tot nog toe ver zekerde «grote risico's» tal van behandelin gen het verstrekken van speciale zorgen vereisen, die nu niet gedekt z.jn door de verzekering. Zullen van 1 januari 1968 voor de zelf standigen door de verzekering gedekt wor den de algemene speciale verstrekkingen, de verstrekkingen vcor rontgendiagnose, ra diotherapie, radiumtherapie, inwendige ge neeskunde en klinische biologie; eveneens de verstrekking voor revalidatie en herscho ling. De staat zal zijn toelagen ter financiering van het sociaal statuut van de zelfstand yen jaarlijks met 4 t.h. verhogen. De verzeker den zullen van 1 januari af een op een nieuwe wijze berekende bijdrage moeten betalen, die verschillende elementen omvat maar in één enkel bedrag zal moeten ge stort worden. Iedere zelfstandige, onafgezien zijn inko men. zal voor de ziekteverzekering forfaitair 1.500 fr. moeten betalen, bedrag dat ge koppeld is aan de index en bij het begm van elk jaar aan de index zal aangepast worden. Bij dit forfaitair bedrag wordt voor pensioenen en kindergeld een tweede be drag gevoegd, bekomen door een heffing van 9.25 t.h. op b.*t bedrijfsinkomen van 50.000 tot 150.000 fr., en een heffing van 1,5 t.h. meer op het gedeelte van het be drijfsinkomen tussen 150.000 en 270.000 fr. Uit het verslag over de openbare werken en de ekonomie in het arr. Aalst door volksvertegenwoordiger L. Moyersoen blijkt dat het landbouwarsenaal in de streek vermindert, waardoor, aldus het verslag, het noodzakelijk is om het zo produktief mogelijk te maken. KLEINE LANDBOUWBEDRIJVEN NIET MEER LEEFBAAR Het landbouwarsenaal omvatte in de streek in 1959 28.269 Ha., in 1963 nog 26.492 Ha. Kleine landbouwbedrijven blijken niet meer leefbaar te zijn, derhalve moet de overschakeling naar tuinbouw (dit is intensieve en gespecialiseerde bedrijven) zoveel mogelijk bevorderd worden. Dit veronderstelt in de eerste plaats dat men de kom- mercialisatie van de tuinbouwprodukten verzekert. AANTAL WITLOOFKWEKERS STIJGT. In verband met de bevordering van de overschakeling naar tuinbouw wordt ver wezen naar drie specialisaties o.m. voor wat de hop betreft de opgerichte kooperatieve «Ashop» door de Belgische Boerenbond, voor wat groenten en fruit betreft de Tuin bouwveiling te Kwatrecht-Wetteren, inzake bloemen de Aalsterse bloemenveiling, de oprichting van een centrum voor wetenschappelijk onderzoek voor bloementeelt. Anderzijds wordt vastgesteld dat het aantal witloofkwekers in ons arrondissement voortdurend stijgt. ONDERZOEK INGESTELD Men heeft tot dusver het raden naar de afkomst van de spektakulaire ijs klomp die te Erembodegem-Terjoden zo maar uit de lucht is gevallen. Vast staat dat het hier in elk geval niet gaat om een reusachtige hagel steen; dit blijkt alvast uit het labo- onderzoek te Brussel. Uit dit deskundig onderzoek kon worden opgemaakt dat de ijsklomp niet samenge steld is uit regenwater, wel uit industrieel of drinkbaar water. Vandaar uit wint de op vatting veld dat het ganse geval wel kan afkomstig zijn van een of andere binnenin- stallatie van een vliegtuig. Maar in dit geval moet uitgemaakt wor den of rond de betrokken periode, met name woensdag 8 november, rond 9 u. een of ander vliegtuig het grondgebied van Erem bodegem of omgeving heeft overvlogen. In die zin werd dan ook reeds een onder zoek ingesteld. De moeilijkheden waarmede de fruit kwekers in de laatste jaren hadden af te rekenen, inzake het personeel voor fruitplukken, zullen ongetwijfeld verdwijnen. Dank zij een automa tische machine zullen de uurlonen van het personeel minder een rol gaan spelen. Inderdaad, een landbouwer uit 't Engelse graafschap Kent heeft een machine uitge vonden die de takken van appelbomen schudt zonder de boom of het geoogste fruit te beschadigen. Ze was aanvankelijk bestemd om kookappelen te plukken, maar indien de proefnemingen slagen, zullen de fabrikanten van het prototype misschien ook kleinere versies van de machine op de markt brengen voor eetappelen. Het prototype is 6 m. breed en werkt vanop een traktor. De uitvinder beweert dat men een ploeg van 5 man (2 verpakkers, 1 traktorbestuurder en 2 helpers) het werk zal doen van 20 handplukkers. Hij verklaar de ook dat zijn met de machine geplukte oogst vorig jaar niet te onderscheiden was van met de hand geplukte fruit en dezelfde prijs haalde op de markt. Vibratoren worden gebruikt om de takken te schudden door middel van buisstalen ar men die op een gaffel eindigen; de appelen vallen op een hellende koker die ze naar de transportbanden voert. De transportban den zijn voorzien van riemen om bladeren en snoeisel te scheiden en de appelen rollen in gevoecde verzamelbakken en worden dan in kisten geladen. Tot drie vibratoren die met samengeperste lucht werken, worden op de verbinding van de traktor gemonteerd. De hoogte van de koker en de stalen armen kan worden versteld en het plukken gaat geleidelijk naar omhoog beginnend met de laagste takken. De S.O.S. Honger-aktie te Aalst bereikte zondagavond een bedrag van 155.200 Fr. Verwacht wordt dat dit bedrag nog zal verhoogd worden door verschillende giften van diverse verenigingen. In het bedrijf Rombaut aan de Van Wam- bekekaai te Aalst is Odile Van Impe uit Erpe ingevolge een val doorheen een zoldering zwaar gewond geworden. De vrouw werd dringend naar het ziekenhuis overgebracht. Te Denderleeuw zijn tijdens de laatste da gen niet minder dan 78 duiven vergiftigd. Verschillende duivenverenigingen hebben klacht ingediend bij rijkswacht en politie. Op maandag 20 november spreekt Theo Lefevre te 20 uur in de kleine raadszaal van het stadhuis over «Het Vlaanderen van grootvader en het onze». Deze eminente politieke figuur aan onze lezers voorstellen, zal wel onnodig z jn. Alleen willen wij even terloops opmerke-», dat Theo Lefevre ook in onze stad gertu- deerd heeft en wel aan het Jezuietenkoilege. De lange politieke loopbaan van de spre- ker evenals het feit dat hij reeds tweemaal het premierschap van de regering bekleed de, staan er wel borg voor dat zijn beloog even boeiend als interessant zal zijn. Te meer daar Theo Lefevre er voor bekend staat een onderhoudend causeur te zijn, d e de gave schijnt te bezitten zelfs over het saaiste onderwerp op een originele en leven dige wijze te handelen. Als spreker wordt hij overigens zowel door politieke vrienden als vijanden oewon- derd en... geducht. Hij behoort dan ook tot de weinigen, wiens tussenkomsten in de Kamer met grote aandacht worden ge volgd, want... als Theo Lefevre iets te zeg gen heeft, dan doet hij dat steeds met br o en geeft hij altijd blijk van zijn groot en ontegensprekelijk redenaj^stalent Overigens laat ook reeds het onderwerp van de spreekbeurt vermoeden dat er d e avond nagels met koppen zullen geslagen worden en dat de aanwezigen net zullen huiswaarts keren dan na een vinn.g debat. Deze avond wordt ingericht door «NU». OFFICIEEL... Naar het tweemaandelijks orgaan van de Kamers voor Koophandel en Nijverheid van Aalst, Dendermonde en Oudenaarde signa leert werd door het Aalsterse kollege van Burgemeester en Schepenen beslist een luxe-album van groot formaat uit te geven over Aalst en Het Land van Aalst. De uit gave ervan werd toevertrouwd aan een Brus selse uitgeverij, met een Nederlandstalige en Franse editie. Steeds volgens hogervermeld orgaan zul len gemeentelijke mandatarissen en ambte naren diverse bijdragen leveren inzake his torische, ekonomische, kulturele en urbanis- tische aspekten van stad en streek. Op zichzelf een behoorlijk initiatief. Maar steeds in hetzelfde bericht worden de bedrijven uitgenodigd aan deze uitgave op het publicitaire vlak mede te werken, waardoor deze editie een kommercieel as- pekt krijgt. Het is de vraag of een dergelijk initiatief wel moet uitgaan van offic.ale instanties, J met name het Aalsterse bestuurskollege «AALST» OP 5 NOVEMBCRBETOGiNG In verband met de «Aalsterse» aanwezig heid op de 5 novemberbetog.ng wordt er op 3 gewezen dat onder de bekende Aalsterse j figuren die in de betoging opstapten ook oud-gemeenteraadslid Ray De Smet werd -j opgemerkt. j Waar hier in verband met de 5 november- ,1 betoging gewezen werd op de voorbeeldige ideologische representatieve vertegenwoor-I diging van het Aalsterse, mag dit wel gesig naleerd worden. De objektieve informatie heeft overigens haar rechten. Ji SOPHIA LOREN EN HET t KOLONIAAL TOERISME De Italiaanse filmvedette Sophia Loren". behoort tot een groep Italiaanse financiers1 die een projekt hebben voorgelegd voor de toeristische uitrusting van het sch ereiland 1 Mussulo, nabij Luanda, de hoofdstad van de Portugese kolonie Angola. TIJDENS DERDE TRIMESTER 1967 Uit de inlichtingen verstrekt door het Ministerie van Verkeerswezen blijkt, dat tijdens het derde trimester 1967 2.741 veivallenverklaringen van het recht tot sturen werden uitgesproken, waarvan 55 levenslang. Van die 2.741 vervallenverklaringen zijn er 1.533 of 56 t.h. wegens dronkenschap. Tijdens het tweede trimester waren er 4.086 vervallenverklaringen (2.331 of 57 t.h. wegens dronkenschap) waarvan 85 levenslang. Uit een mededeling van de Ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken blijkt dat gedurende de periode van 13 augustus tot 31 oktober door de rijkswacht enerzijds en door de gemeentelijke politiediensten van de vijf grote agglomerat es (Brussel, Antwerpen, Luik, Gent en Charleroi, hetzij 58 gemeenten) anderzijds, in totaal 3.720 ademproeven afgenomen werden bij verkeersongevallen of wanneer uitwendige tekens lieten vermoeden dat de bestuurder onder de invloed van de drank verkeerde. De uitslag van deze proeven waren de volgende 1.791; weigering van de bestuurder 77. positieve 1.852; negatieve In de mededeling wordt er speciaal op gewezen dat de bestuurders van voer tuigen, die weigeren de ademproef te ondergaan, zich blootstellen aan strafrechterlijke vervolgingen van korrektionele aard.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1