DE KEUKEN de belangrijkste arbeidszone van de woning I I Bank van Brussel ©HBHE BANK VAN BRUSSEL, Aalst goed zitten een dialoog met de architect Voortaan zult U uw rekeningen van de electriciteits- maatschappij en van de waterdienst moeten betalen door overschrijving op Postcheckrekening. I I I I 1 Bespaar U deze moeite, laat de voor U het werk doen. Wees praktisch, opent een rekening bij de - Nieuwstraat, 27 - O.L. Vrouwplein, 9 Wordt gratis eigenaar van Uw keuken ter waarde van 30.000 fr. Haal uw deelnemingsformulieren in toonzaal Plan prijs aanbieding volledig gratis KEUKENS goed Aapen Te dikwijls nog worden de ontelbare hulpmiddelen van de industrie jammer genoeg gebruikt om ideale keukens te verwezenlijken, die dan op het Salon van het Huishouden de bewondering afdwingen van een publiek, dat zich door de tentoongestelde uitrusting laat bekoren. Het blijft echter vaak bij een droom, omdat men denkt dat al het geexposeerde alleen bij rijke lui thuis hoort. En toch blijft men desondanks vasthouden aan zijn ouderwetse Europese keuken, die op een paar details na, blijft gelijken op de keuken van onze grootmoeder. Men gaat dan statistieken opmaken en stelt vast dat in Frankrijk bv. slechts 700.000 van de 14 miljoen gezinnen, hetzij 15 t.h., beschikken over een nagenoeg kom pleet uitgeruste keuken. De rest is armzalige rommel, waarover men zich schaamt, die men verbant naar een verloren hoekje van de woning, waar geen bezoeker ooit komt. Dan vraagt men zich af waartoe het alle maal dient zoveel moois te produceren, ver mits uiteindelijk het resultaat praktiscn nul is. Wij zagen weliswaar ons hout niet rneer in de keuken, zoals onze de middeleeuwse voorvaderen dit deden, maar toch zijn we ons geenszins bewust van de kloof die zch vormt tussen wat zou kunnen zijn en wat is. MODERNE APPARATEN NOODZAKELIJK Maar men moet er rekening mede houden dat vrouwen steeds meer gaan werken. De vrouw is bediende, arbeidster, autobusbe stuurster, advokaat, bedrijfsleidster of poli tieagente. In het Europa der Zes hebben 25.000 vrouwen een beroepsaktiviteit en hun aantal vertegenwoordigt tot 35 t.h. van de aktieve bevolking in Duitsland, Frankrijk, en Belgie en 22 t.h. in Nederland. De huishoudelijke en beroepsprestaties van de vrouw schommelen aldus tussen 14 en 18 uren per dag. Dat is te veel, veel te veel. Zij moet dus noodzakelijk haar toevlucht kunnen nemen tot elektrische huishoudappa- raten, die haar in de gelegenheid moeten stellen al dat werk in minder tijd en zonder overdreven vermoeidheid uit te voeren. Bij de inrichting van de woonkamer en slaapkamer dient rekening te worden gehouden met steeds uitgebreider elektronische uitrusting (radio, T.V., platenspeler, elektrisch orgel, klankzui len, enz.) maar vooral in de keukon, de belangrijkste arbeidszone van de woning, dient gestreefd naar oplossin gen die uiteindelijk zullen leiden tot een enorme tijdsbesparing en tot een aanmerkelijke vermindering van de physische inspanningen. HOE EFFICIENT INRICHTEN Hoe zal men hierbij tewerkgaan De meest logische en meest rationele op vatting bestaat er in de keuken te beschou wen als een plaats waar de levensmiddelen ontvangen, opgeslagen, bereid en soms ook verbruikt worden. Bij de inrichting moet daar dus rekening mee gehouden worden, d.w.z. dat men bij de ingang de koelkast zal plaatsen, met daarnaast een bergruimte voor de niet aan bederf onderhevige produkten. Dan komt de werktafel, met daarnaast de gootsteen, een ruimte voorbehouden voor het bereiden van de maaltijden en tenslotte het fornuis. De afwasautomaat en de automatische was machine worden best tegenover de goot steen geplaatst, met het oog op een ver eenvoudigde aan- en afvoer van het water Oplossingen zijn er bij de vleet, ongeacht of het gaat om I-, T- of U-vormige keukens, al naargelang van de bouwstijl van het voor dit doel voorziene lokaal. Of het nu gaat om een woning te huren, I I fl.DE KERPEL S ZONEN N V. te kopen of te bouwen, steeds moet het probleem van de keuken beschouwd worden als een funktie van de snelle drievoudige evolutie van de sociale ge woonten, van de inkomsten en van de techniek. DRIE BELANGRIJKE FAKTOREN VAN KEUKEN - ARCHiTEKTUUR. Het ontwerp voor een keukenuitrusting moet o.m. een funktie zijn van het begrip «Ruimte». Waartoe dient het inderdaad, een uitgebreide reeks apparaten te ontwikkelen, indien de in de woning beschikbare ruimte hun integratie niet mogelijk maakt. Bijgevolg en dit geldt vooral bij de bouw van een nieuwe woning dient de uitrusting van de keuken in het beginstadium onder ogen te worden genomen, d.w z. vanaf het eerste kontakt met de a'chitoK. Van dat ogenblik af dienen het aantal en de aard bepaald van al de toestellen ö.e men er wil of later zou willen opstellen, en moet er gedacht worden aan de nod-ge plaats en oppervlakte waar men o e dingen wil neerzetten. Het is vooral noodzakelijk het probieem te beschouwen zonder rekening te houden met de beschikbare financiële middelen. Men moet kunnen bouwen en mriciten met het oog op de toekomst, mat het oog op een andere, in financieel opzicht, geluk kiger periode. Niet aan een halve meter knagen, zich een duidelijk beeld vormen van wat men wil verwezenlijken, is op zichzelf reeds een Zeggen of schrijven dat er niets anders op zit dan zo maar te zitten in een vormloze stoel of zetel of schommel die vermoeide ledematen niet weten te omhelzen, getuigt van onbekendheid met de humane bezorgd heid van de eigentijdse vormgevers. Neem daar bv. de kantoorstoel die door Knoll International voor het eerst aan het publiek in 1965 werd voorgesteld. Een stoel ontworpen door de bekende Amerikaanse vormgever Charles Pollock. Een stoel officieel ontworpen voor direkteuren en alle andere lui met een zware verantwoordelijkheid (o.w. niet het minst de huismoeders) die bestaat uit een aluminium opbouw, een plastieke schelp met een aange past kussen van schuimrubber en polyester vezels op de rug. Een bekleding naar keuze uit leder of uit andere uitgekozen weefsels. besparing. Het is ongetwijfeld kostelijker achteraf te moeten wijzigen, dan van bij het begin rekening te houden met een evo lutie van de huishoudelijke uitrusting en voor ieder apparaat een bepaalde plaats te voorzien, zelfs indien zij in afwachting van betere tijden onbezet moet blijven. De beste resultaten worden bekomen in dien de dialoog met de architekt van bij het begin gevoerd wordt op basis van een zeer duidelijk begrip van wat de klient wenst. Wanneer hij zich bewust is van deze problemen zal de architekt goede raad kun nen geven en rationele oplossingen kunnen voorstellen, die passen bij de voorziene installatie. Over het algemeen beheersen drie belang rijke faktoren de architektuur der keuken 1. De totale oppervlakte ervan en haar toegang tot de rest van de woning. 2. De verdeling van de keuken in berg en werkzones, in zones, bestemd voor het keukenmeubilair en de toestellen, alsmede een voorbehouden vrije ruimte. 3. Het voorzien van muuroppervlakten, waartegen apparaten en kasten kun nen geplaatst worden (niet te veel deuren of vensters). Wij herhalen dat men, bij de besprekin gen met de architekt, duidelijk zijn opvat tingen en voorzieningen i.v.m. de keukenuit rusting moet bepalen. Het probleem is immers niet eenvoudig. Er dient eveneens gedacht aan water, gas en elektriciteitsvoorziening van al deze ap paraten, terwijl ook voldoende leidingen moeten voorzien worden voor de afvoer van het vuile water. Maar dat zijn twee andere begrippen die aan de basis liggen van ons huidig en toekomstig komfort. Het is bekend dat zelfs de meest stijlvolle slaapkamer, meer bepaald bedsteden, nog geen waarborg bieder, tegen slapeloosheid. Amerikaanse deskundigen inzake sla peloosheid zijn tot de volgende konklusie gekomen Grote mensen die niet gemakkelijk in slaap geraken doen er best aan niet langer in bed te blijven liggen, maar in een wieg die kan schommelen. De bewegingen van die wieg zijn de beste remedie om vlug en zonder last naar dromenland te verhuizen. Hier ligt wellicht nog een 'rrroin open voor een nieuwe lijverheij. B O G O M A de beste deuren Houthandel JULES MUYLAERT Bredestraat, 31, Aalst. Tel. 213.23 Bezoek onze tentoonstelling

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 4