2>e 4t en omstreken Hoogdringende beraadslaging over Kuituurcentrum Nieuw projekt van AaSsters architekt Theo Lefevre in Aalsterse Raadszaal i SWAMI SATCHIDANANDA te Aalst Aangepast dossier klaar voor 10 december a.s. Technische wijzigingen nopen tot bijkomend krediet Rond het parkeerprobleem Neomycine uit wagen van Aalsters veearts gestolen De kettingbotsing op de autosnelweg Literaire Dirk Martensprijs 1967 voor Maria Rosseels Aalsters jeugdschrijver bekroond met Provinciale Literaire Prijs Pleidooi voor hechtere samenwerking tussen de Lage Landen NEC SPE. NEC IIETU Gazet van Aalst OE GAZET VAN AALST en omstreken Verschijnt tweemaal per week 3 maandab. 62.50 F 6 maandab. 120.F Jaarab. 230,F Kantoor Schoolstraat 26. Aals Telefoon 241 14 Postrekening 881.72 23ste JAARGANG Nr. 91 DONDERDAG 23 NOVEMBER 1967 2,50 F HET NUMMER Het is hoogst ongewoon dat de ge meenteraad van Aalst rond de tafel wordt geroepen voor een dagorde waarop slechts één punt voorkomt. Zo was het officieel met de vermel ding «aanpassing raming en vraag om toelage voor de funderingen en waterdichte kuip van het kuituurcen trum». Ingevolge een kontaktname tussen het stadsbestuur en de pro' vinciale diensten moest dit echter enigszins worden' bijgeschaafd, zo dat dit punt uiteindelijk tot drie uit groeide. De inzet zelf was nochtans alvast belang rijk genoeg om de raad bij hoogdringend heid samen te roepen. Het kuituurcentrum is immers een van de realisaties die de Aal- sterse bestuurders in geen geval nog langer willen uitstellen. De voorgeschiedenis begint enkele jaren terug, maar toen de gemeenteraad op 28 juni jl. het ontwerp goedkeurde, kwam alles in de goede baan terecht. De aanbesteding werd dan gehouden voor de grondwerken, maar het bleek dat iets verkeerd gelopen was. De drie inschrijvingen waren immers niet gelijkluidend en er werden varianten voorzien om een steviger fundennn tp kun- nen bouwen. Hierop werd door de provinciale tech nische dienst een verslag ingewonnen van een studiebureau waaruit bleek dat er enige wijziging moest uitgevoerd worden. GEVAAR VOOR INSTORTING... Het bleek immers niet mogelijk langs de vier zijden damplanken te voorzien in de fundering. Dit zou vooral langs de zijde van het Instituut der Dames van Maria proble men doen rijzen en gevaar voor instorting zou niet denkbeeldig geweest zijn. Er moesten derhalve drie damplanken voorzien worden met een diepte van 18 m. en een betonwand langs de overige zijde. Deze wijziging bracht echter het ganse plan in gevaar om de subsidiering van de werken nog in 1967 te kunnen aanrekenen. Op de departementen van Openbare Wer ken en Kuituur was men bereid alles te regelen indien voor 10 december het vol ledig dossier in Brussel kon worden inge diend. En daarom precies werd de hoog dringende bijeenroeping van de raad ge houden. Deze noodzakelijke aanpassing zal noch tans een weerslag hebben van tien miljoen od deze eerste werken, die tot 25 miljoen zullen oplopen. Na het plan Blanckaert in verband met de ondergrondse parkeerruimten, waar over onze lezers reeds uitvoerig werden voorgelicht, heeft een ander Aalsters architekt, Henry Bundervoet, op zijn beurt een nieuw projekt uitgewerkt, waarover in deze bijdrage nadere gegevens worden verstrekt. Het parkingprobleem is meer dan ooit zeer scherp gesteld. Vooral nu stilaan wordt vastgesteld dat blauwe zones, openstelling van alle beschik bare ruimten en (soms) lijdzaam toezien van wetsdienaars niet alles kunnen oplossen. Er zijn nieuwe ideeen nodig. Zij moe ten niet revolutionair zijn, maar een voudig aangepast aan de mogelijk heden die worden geboden. Enkele tijd geleden werd een een plan voorgelegd om ondergrond se parkings aan te leggen. Het zal heel waarschijnlijk bij een plan blij ven. omdat de juridische weerslag van een dergelijke realisatie zeer groot is. Een andere Aalstenaar, de architekt Henry Bundervoet, heeft thans een oplossing uitgewerkt. Een oplossing die in feite zo vlug mogelijk voor de ogen van de verantwoordelijke in stanties zou moeten voorgelegd wor den, omdat er stof in steekt. geelte, rollend over een tandrad. De beweging van deze schijf is elektrisch en het platteau kan worden, tot stilstand gebracht op de bepaalde plaats. Het vast gedeelte rond de draaiende schijf wordt onderverdeeld in parkeerplaatsen, terwijl een ruimte wordt vrijgelaten voor de toe gang tot de draaiende schijf, eveneens in gedeeld in parkeerplaatsen en met een rJim- te om het op- en afrijden van de wagens mogelijk te maken. Deze bewegingen kunnen gedaan worden zonder dat ook maar één wagen moet ver plaatst worden. De toegang tot deze scha ven wordt mogelijk gemaakt door een stel toegangswegen. 85 T.H. RENDEMENT De grote verdienste is wellicht dat wordt uitgegaan van de gedachte dat het parking probleem slechts kan opgelost worden, in dien aan de beschikbare ruimte het grootste rendement wordt geboden. Vermits met dit projekt een benuttiging van 85 tot 90 t.h. wordt verzekerd, is het duidelijk dat hier mee alle moeilijkheden kunnen opgeklaard worden. MOGELIJKHEDEN Deze hellingen zijn zes meter oreed, voor zien tussen twee rijen schijven, en kunnen gescheiden worden naargelang van de be schikbare ruimte. Het geheel *an trouwens met een dak worden bedekt, waar even eens parkings kunnen ingericht worden. Architekt Bundervoet plant in deimate ruim 1.100 wagens op een voorziene ruimte van vier verdiepingen en een oppervlakte van 50 meter op 100 meter. Het is een 'ende- ment dat tot hiertoe nog niet kon bereikt worden en is alleszins een nieuwigneid cp dat stuk. Trouwens, de prijsberekening is nog niet tot in de puntjes uitgewerkt, maar zodra ent gebeurd is, zouden wel vele mensen verrast kunnen opkijken. De prijs voor een parking zou immers de normale prijs van ee.i auto bergplaats niet bereiken, waardoor de ge boden mogelijkheden nog meer zouden be nadrukt worden. Het is een praktische oplossing voor een probleem van deze tijd. Schepen Van Hoorick betoogde dat de kredieten niet mogen verloren gaan. vermits van de drie centra. Turnhout, Eeklo en Aalst, die aanvankelijk waren voorzien, ondertus sen al Eeklo is weggevallen, aangezien de dossiers niet klaar zijn. Door de oppositie werden nog inlichtingen ingewonnen aangaande de veiligheidsmaat regelen en de administratieve regeling, waarop schepen Claus antwoordde dat de drie inschrijvers in staat worden gesteld nieuwe offertes in te dienen overeenkomstig het gewijzigde bestek. HET SPORTCENTRUM Bij het indienen van de begrotingswijzi ging voor deze werken aan het kuituur centrum, kwam ook het sportcentrum ter sprake. Drie miljoen werden immers naar 1968 overgeheveld voor het nieuwe slacht huis, terwijl drie miljoen wordt voorzien voor het sportcentrum en elf miljoen meer voor het kuituurcentrum. Schepen Claus verklaarde dat er redelijke hoop bestaat om de draineringswerken aan het sportcentrum nog op de kredieten van 1967 te laten doorgaan, waardoor men in staat zou gesteld weden, de aanbesteding te laten uitschrijven. NIET ALLEDAAGSE INBRAAK Van het stijgend aantal diefstallen en in braken in de streek was er tijdens het voor bije weekend alleszins een niet alledaagse. Inderdaad werd het voertuig van Dr. vee arts Ermens, wonende aan de A. Lienartstr., opengebroken en een scheikundig produkt gestolen, met name neomycine, dat bij een zeker gebruik dodelijk kan zijn. 18 GEHOSPITALISEERDEN IN STEDELIJK ZIEKENHUIS Naar vernomen wordt bedroeg woensdag middag het aantal gekwetsten die ten ge volge van de spektakulaire kettingbotsing op de autosnelweg in het stedelijk ziekenhuis dienden gehospitaliseerd te worden in totaal 18. Een aantal andere personen konden na de eerste verpleging het ziekenhuis verlaten. «GESPREKKEN MET GELOVIGEN EN ONGELOVIGEN» De Literaire Dirk Martensprijs 1967 werd door de jury (André Demedts. Lou s Paul Boon, Karei Jonckneere) toegekend aan de bekende Vlaamse romanschr.jf- ster en joernaliste Maria Rosseels voor haar zo pas verschenen werk «Gesprekken tussen gelovigen en ongelovigen». De uitreiking van deze prijs gaat door in de feestzaal van het Aalsters stadhuis op 19 december te 20 uur, ter welker gelegenheid een gesprek wordt op touw ge zet van gelovigen en ongelovigen met Maria Rosseels. Andere kandidaten voor de Dirk Martensprijs waren o.m. nog Marnix G:jscn en Hugo Raes. Voor Maria Rosseels is de toekenning- van de Dirk Martensprijs, naar z j zelf ver klaarde, een verheugende verrassing. Dat deze waardering voor het literaire talent, de joernal stieke moed en dc intel- lektuele eerlijkheid van M R precies door de jury van de Aalsterse I terairc prijs werd erkend, is meteen ook een eer voor de Dirk Martensstede. Het provinciebestuur van Oost-V'aanderen heeft de «Prijs voor het Jeugdboek» toegekend aan Juliaan Liebrecht voor zijn werk «Dagboek uit Vietnam». De auteur is leraar aan de Rijksmiddelbare School van Aalst (Binnenstraat). De in de Belgische politiek zo fel betwiste figuur van oud-premier Theo Lefevre blijft alleszins uitermate attraktief. Zijn af en toe non-konformistische on-orthodoxe snedige uitspraken, die fronsen ontlokken op eminente voor hoofden, worden blijkbaar door een niet onbelangrijk gedeelte van de bevol king in arbeiders- en sommige inte.lektuele kringen op prijs gesteld, m.a.w. beantwoorden kennelijk aan bepaalde verzuchtingen in dit land. In elk geval heeft hij als gast van de Aalsterse groep NU, in de raads zaal een talrijk en aandachtig gehoor weten te boeien, een «gehoor» dat niet eens homogeen was, maar alvast geintrigeerd. De huidige Minister van State werd op pittige wijze ingeleid door de Aalsterse C.V.P.-voorzitter M. De Bisschop. BENELUX Inhakend op de huidige tijdskritiek in ons land, herinnerde Lefevre aan de vooroor logse periode, toen, vooral tijdens de der tiger jaren, diverse oplossingen voor staats hervormingen werden vooropgesteld, oplos singen als deze van een vooropgesteld auto noom Vlaanderen tot deze van «Ie grand seigneur Van Severen», die Groot-Nederland méér, een Boergondische staat, voorstond. Maar deze Groot-Nederlandse gedachte zou in werkelijkheid een vorm krijgen via Benelux, door de resp. Belgische Neder landse en Luxemburgse oorlogsregeringen te Londen opgericht. Een belangrijk gedeelte van deze cau serie van de C.V.P.-voorman was ove rigens een fors pleidooi voor de verdere verwezenlijking van de Benelux-gedach- te, waardoor het Europa der Zes zou kunnen herleid worden tot een Europa der Vier. en meteen de Lage Landen, Belgie, kortom ook het Vlaanderen van nu. een steviger positie zou innemen, zo ekonomisch als kultureel. De zwakke plekken in Benelux z-jn o.m een gevolg van de afwezigheid van een werkelijke Benelux-struktuur, wij! tot dusver de resp. drie staatsadmimstra- ties deze samenwerking moesten op gang houden. WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK Inzake Amerikaanse investeringen moet inderdaad thans meer selektief tewerk wor den geg'aan, aldus Lefevre, die in dat ver band de opvattingen prees van zijn vriend wijlen Minister Spinoy. De toekomst van dit land zal tenslotte in ru.me mate bepaald worden door de be tekenis van het wetenschappei.jk onderzoek, vooral in een tijdperk dat dit van computers zal zijn. Vlaanderen heeft nood, niet aan traditio nele bedrijven, maar aan speer.ndustrieen, die sociaal-ekonomisch in de nabije toe komst meer dan ooi» van fundamenteel be lang zullen zijn. Wij moeten dan ook zorgen voor een uitgerust wetenschappei.jk kader. Deze causerie, die meer een vur g betoog was. zou besloten worden met enkele vra gen waarbij o.m. B.S.P.-volksvertegenwoor diger Van Hoorick verklaarde akkoord te zijn met de belangrijkste gegevens door de spreker vooropgesteld, maar n de hu.d ge evolutie van de industrialisatie n Vlaanderen met als kerngebied Brussel - Mechelen - Antwerpen en een stuk Oost-Vlaanderen, toch een gevaar meende te zien voor de randstreken o.w. ook de Denderstreek. Namens de groep NU dankte Mter Wil- lems de spreker en het publiek. ZIE VERDER IN DIT BLAD Het bezoek van een wereldberoemd Yogi is geen alledaags feit. En toch gebeurt dit in Aalst met een zekere regelmaat in mei 1966 was Swami Satchidananda van Ceylon hier 5 dagen, in januari 1967 was het Ma Yogashaktie van Bihar. En van 1 tot 8 december zal het opnieuw Swami Satch dananda zijn. Er moet dus wel een grote aantrekkingskracht uitgaan van het Yogawerk in Aalst. De Yogaschool van Aalst heeft 3 maal per week klassen van 50 tot 60 leerlingen en geeft een eigen tijdschrift uit. Maak van deze uitgelezen gelegenheid gebruik om te komen kennismaken met de peter en het petekind met de exotische Swami Satchidananda en de bloeiende Yogaklub uit uw eigen streek. En wie weet... wellicht wordt het ook voor u de weg naar een evenwehtiger bestaan, want zegt Swamin Satchidananda «Yoga is niet zo zeer op uw hoofd staan, maar op uw eigen benen leren staan.»

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1