en omstreken een jaar brandweer- aktiviteiten klein logboek Voor de domes. «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 aótoor 'poelaert overleden De streeksituatie Oud-Aalstenaar verwerft lof in de letterkunde JAN VAN CAMPENHOUT 9e Gazet van Aalst NEC 8PE. NEC IIETV, SCHENKT UW VERTROUWEN AAN INGANG VRIJ 23ste JAARGANG Nr. 92 ZATERDAG 25 NOVEMBER 1967 MET BIJVOEGSEL 2,50 F HET NUMMER Van de 10.000 oproepen die de brandweer in ons land jaarlijks te verwerken krijkt, heeft 't Aalsterse korps ruimschoots zijn deel. Tussen november 1966 en novem ber 1967 om precies te zijn tot 19 november II. werden de Aalsterse brandweermannen 57 maal voor brandbestrijding in de stad zelf opgaroepen en 42 maal voor brandbestrijding buiten de stad. Dat is niet alles, want daarbij kwa men 815 oproepen ingevolge nood weer, overstromingen, reddings werken, enz. De Ambulancedienst van de brandweer kreeg tijdens hetzelfde tijdstip 769 gewonde personen ingevolge ongevallen te vervoeren en 1.339 personen die wegens ziekte drin gend dienden gehospitaliseerd te worden. Het Hulpcentrum 900 registreerde 8.962 telefoonoproepen voor hulpverlening en 1.363 hulpaanvragen over de telestrade. De hieruit voortvloeiende communicaties belie pen 16.579 telefoonverbindingen, 1.363 tele- stradeverbindingen en 6.446 radioverbindin gen. BINNEN DE 5 JAAR BEROEPSDIENST De Aalsterse brandweer behoort tot deze korpsen die ingevolge het vorige week in het Staatsblad verschenen organisatieplan, be hoort tot de zg. groep Y en derhalve een belangrijk aantal beroepsbrandweermannen zal moeten in dienst nemen. OORZAKEN VAN BRAND In een zopas verschenen brochure van de Koninklijke Belgische Brandweerfederatie wordt nog eens de aandacht gevestigd op de belangrijkste oorzaken van brand. Deze komen hoofdzakelijk voort door elektrische toestellen,.onvoorzichtigheid van rokers, verwarmings- en kookapparaten, me- canische verhitting en vonken, met lucifers spelende kinderen, verbranden van afval- produkten, las- en snijapparaten, hanteren van ontvlambare vloeistoffen, schoorstenen*. Gemiddeld worden elk jaar om en bij dé 800 personen ingevolge brand gekwetst of gedood. Dezer dagen overleed te Ninove in de leeftijd van 79 jaar Pastoor Poelaert. Een naam die vooral nog velen van de oudere generatie in de Denderstreek als betekenis vol voorkomt. Geboren te Viane bij Geraardsbergen, was Z.E.H. Poelaert als leraar tijdens de eerste wereldoorlog was hij legeraalmoezenier en later als pastoor van de Sint Theresiaparochie te Ninove, een figuur die een diepgaande invloed heeft gehad op verschillende studentengeneraties. Hij was bekend om zijn volkse overtu ging, zijn betrokkenheid bij het tijdsgebeu ren. In die zin was hij een gewaardeerd kroniekschrijver van het weekblad «De Dender klok», dat in een In Memoriam deze tekst van Pastoor Poelaert citeert «Vlaanderen heeft iets van zijn eigen, iets dat ge nergens anders in de wereld vindt; er is nog met genoeg reklaam voor gemaakt, anders kwamen Oost en West er naar kijken. Het zijn twee mensensoorten. De eerste mensen van onze streek, geen vreemdelingen, maar inboorlingen, wiens voorouders dezelfde muts, dezelfde kiel, de zelfde klompen gedragen hebben als de onze en die de taal van hun streek misprijzen, die fier zijn omdat zij die niet kennen en omdat zij een vreemde taal kunnen radbra ken. En dan de tweede soort, die dat hoort en ziet en gebeuren laat zonder «de kwade beest te jagen». RESOLUTIE VAN A.B.V.V. INSTELLING VAN GEWESTELIJKE INVESTERINGS MAATSCHAPPIJEN In een resolutie van het A.B.V.V., op het statutair kongres van de gewestelijke afde ling Aalst, wordt in verband met de streek situatie vastgesteld «dat in het arrondisse ment Aalst 5.500 betrekkingen verloren werden in de laatste 10 jaar ingevolge de sluiting van bedrijven en rationalisatie. Dat in dit gewest men het hoogste aan tal werklozen telt in verhouding tot de aktie- ve bevolking. Dat het arrondissement Aalst het groot ste aantal pendelaars heeft en dat dit aantal van jaar tot jaar toeneemt. Het A.B.V.V. verzet zich in deze omstan digheden tegen verdere sluiting van bedrij ven en vraagt dat de regering onmiddellijk maatregelen zou nemen om elke sluiting te verhinJeren -indien niet vooraf een gelijkaardig aantal betrekkingen worden gecreeerd; eist effectieve kontrole en medezegging schap van de arbeiders en hun vakbonden in de gang van elke onderneming; spoedige opstelling van industriële ge westplannen waardoor het privaat kapitaal verplicht wordt de nodige investeringen ge heel of gedeeltelijk te verzekeren; -instelling van gewestelijke investerings maatschappijen beschikkend over de nodige middelen en ruime bevoegdheden om de ekonomische expansie te stimuleren en daar waar het privaat kapitaal in gebreke blijft zelf initiatieven te nemen. Zoals wij thans autorijscholen kennen, hadden onze voorouders wielrijscholen. Een van de eersten ontstond in Antwer pen in 1888 en zij gaf op de volgende wijze raadgevingen aan haar vrouwe lijke leerlingen «Houdt altijd één kant van de weg wan neer paarden bij uw nadering schrik ken, stap dan af, spreek de dieren met zachte stem toe en zij zullen rustig voorbij stappen. Het dragen van een voile wordt voor de zomer aanbevolen tegen stof en in- sekten. Voor de winter tegen het be vriezen van het neuspuntje. Gebruik liefst geen kousebanden, maar wilt ge ze toch dragen, maak ze dan weer los onder de knie vast. Het bo venste van de kous moet dan over de kouseband worden heen geslagen, daar dit anders de vrije kniebeweging hin dert. Houd het stuur stevig omkneld en laat uw aandacht niet afleiden door futili teiten...» Dit laatste is wellicht nog het enige dat ook geldt voor de vrouwelijke leerlingen van de autorijscholen I I I Bij de Nederlandse Boekhandel te Ant werpen is het eerste deel verschenen van het verzameld werk van William Shakes peare. De vertaling is van de hand van Willy Courteaux. Na de negentiend-eeuwse ver taling van de Nederlander Prof. Burgsrsdijk is hij, als Vlaming, de eerste die het heeft aangedurfd het gehele oeuvre van de grote dichter in onze taal over te zetten. Veertien jaar heeft hij er over gedaan, het is een levenswerk dat van officiële zijde bekroond werd met de Koopalprijs. De kran ten hebben trouwens aan deze vertalingen uiterst lovende besprekingen gewijd en een vooraanstaande anglist, Prof. Dr. Herman Servotte uit Leuven, heet het «een weerga loze prestatie». «Soöer en nerveus, zonder stroefheid of dwang, klinkt het Shakespea- riaanse vers in de zuiver Nederlandse 'eksi» (Manu Ruys). Iedere tragedie heeft een waardevolle in leiding die de psycholog.sche ,nterpreta;ie van stuk en personages behandelt; zij ver raadt een grote bekendheid met de c.'.ge breide literatuur over Shakespeare. De no ten op het einde van ieder stuk zijn onmis baar om de Engelse zegswijzen cn opvai- tingen uit de late zest-ende eeuw te kunnen begrijpen ook zij die de grote Will xunnen lezen in de oorspronkelijke taal krijgen I. er door een sterk verhelderend inzicht. Het pas verschenen deel behandelt Ti tus Andronicus Romeo en Julia Junus Cesar Hamlet Othello Macbeth Lear Antonius en Cleopatra Cor.aia* nus Timon van Athene. Deel 2 verschijnt beg.n 1968 met Een klucht vol verwarring De feeks wordt getemd De twee Veronezen Love's Labour's Lost Midzomernachtsdroom De koopman van Venetie Veel drukte 1 om niets De vrolijke vrouwtjes van Wind- so'r. Deel 3 verschijnt einde 1960 Zoals het u bevalt Driekoningenavond Troilus en Cressida Eind goed al goed Maat voor maat Cimbelijn W.nLersprookjes De storm. Deel 4 verschijnt beg.n 1969 Richard II Hendrik IV (I) Hendrik IV (II) Hendrik V Hendrik VI (I) Hendrik VI (II) Hendrik VI (III) Richard III Koning Jan Hendrik VIII. Het is een eer voor onze stad dat een van haar zonen zich door zelfstudie heeft opgewerkt tot «waarschijnlijk de beste Shakespeare-kenner in ons taalgebied... en 1 DE hedendaagse Shakespeare-vertaler». (H. Servotte). nodigt Ued. uit tot het bezoeken van de tentoonstell.ng van z.jn werken ZAAL BELFORT te AALST van 25 nov. tot en met 10 dec. 1967 alle dagen van 14 u tot 19 u. zondag van 10 tot 12.30 en 15 tot 19 u. Snaaskerke (Oostende) Atelier Kalsydebrug Tel. 059/287.09 EEN L.V.V. STANDPUNT GEVOLGD DOOR... «De P.V.V. telt stellig een groot aantal leden van het L.V.V. Zij dragen, zoals dit van hen verwacht wordt, het liberalisme en de Vlaamse beweging uit in een partij, die het liberalisme vaak verloochent en de Vlaamse belangen negeert. Deze mandata rissen en militanten, die op eerlijke en moe dige wijze trachten hun opvattingen ingang te doen vinden, verdienen de waardering van alle Vlaamsgezinden. Hun strijd is niet gemakkelijk. Maar velen voelen zich niet meer thuis in de P.V.V. Meer en meer Vlaamse partijleden zijn de voortdurende vernederingen, de eenzijdige toegevingen en de vervalste kompromissen beu. De kruik begint te barsten.» En De Standaard, die deze stellingname van het Volksbelang, het orgaan van het Liberaal Vlaams Verbond, citeert, voegt daar o.m. aan toe «Dat klinkt heel mooi. Maar wat leren de feiten Dat de parlementsleden van de P.V.V. die ook lid zijn van het L.V.V. als puntje bij paaltje komt. steeds opnieuw hun Vlaamse overtuiging verloochenen met de pink op de naad van de broek in het P.V.V.-gelid opstappen. Het is erg goedkoop er nu en dan aan te herinneren dat men lid is van het L.V.V. en voor 't ove rige de anti-Vlaamse richtlijnen van de P.V.V.-leiding zwijgend te aanvaarden en uit te voeren.» INFORMATIE En toevallig aansluitend bij dit kómmen- taar, deze regionale informatie Precies in het arrondissement waar de voorzitter van het L.V.V. woont, die tevens ook P.V.V.-volksvertegenwoordiger is, zijn aanvang november enkele jonge liberale Vlaamsgezinden, vooralsnog lid van de P.V.V., in vergadering bijeengekomen. Enkele, dus niet zeer talrijk, maar in elk geval geen onbetekenende figuren uit de liberale ofte P.V.V.-rangen uit het arron dissement. Op deze gesloten vergadering hebben deze jonge Turken zeer scherp hun ontevre denheid uitgedrukt omtrent de houding, al vast arrondissementeel, van hun partij t.o.v. de Vlaamse problematiek. Zonder de grenzen van de joernalistieke onbescheidenheid te overschrijden, kan daar nog aan toegevoegd worden dat op deze vergadering enkele maatregelen werden vooropgesteld die niet bevorderlijk zouden zijn voor de P.V.V.-eenheid in het arrondis sement. Zelfs als deze jonge Turken blijk geven van een overschatting van hun eigen poli tieke mogelijkheden, dan is dit toch een teken aan de wand. En... un homme averti in dit geval de voorzitter van het L.V.V., tevens P.V.V.-par- lementair en vaut deux«. OOK DAT GAAT ONS ALLEN AAN... Wie in dit land als bescheiden zelfstan dige en uitsluitend broodwinner van zijn gezin voor een lange periode ingevolge ziek- te werkonbekwaam wordt, heeft de sombere zekerheid dat zijn eventuele spaarcenten, ja, zijn moeizaam verworven eigen huisje, in het gedrang komen. Wordt diezelfde be scheiden zelfstandige definitief werkonbe kwaam, dan tekent zich een uitzichtloze ellende af, waarvan het ganse gezin het slachtoffer is. Er zijn dan inderdaad nog altijd de K.O.O. en hier en daar een liefdadigheidsinstelling. Afgezien van alle andere maatschappe lijke bespiegelingen is dat nog steeds de bittere realiteit. De lezer zou zich deerlijk vergissen indien dit beeld van mizerie in een welvaartsstaat zoals de onze pleegt genoemd te worden, slechts kan betrekking hebben op enkele zeer zeldzame gevallen. Natuurlijk is het een kleine minderheid, een minderheid die nu eenmaal elektoraal niet belangrijk is. GEVOELLOOS Een reeks dergelijke schrijnende mizerie gevallen uit het Aalsterse zijn ons de laat ste tijd gesignaleerd. En de reeks zal wei niet volledig zijn. Wij hopen er dan ook eerlang uitvoeriger op terug te komen. Het is een menselijk probleem dat allen moet aangaan die door een zekere welvaartseuforie met gevoelloos zijn geworden voor de mizerie, het schrij nende leed van een minderheid. KINDERKRIBBE De dringende noodzaak aan een moderne stedelijke kinderkribbe te Aalst en ove rigens in tientallen centra elders in het Vlaamse land moet hier zeker met meer aangetoond worden. Het huidig stadsbestuur heeft overigens deze noodzaak sedert enkele jaren ingezien en is dan ook. zoals men weet. met een dergelijk projekt van wal gestoken. Jammer, de oprichting ervan geschiedt in een te traag tempo. Inmiddels heeft naar verluidt de O L Vrouw-kliniek eveneens besloten tot het op richten van een soortgelijke instelling. En het ziet er naar uit dat dit privaat initiatief wel eens vlugger zou kunnen verwezenlijkt worden dan het officiële. Wat het privaat initiatief soms vermag, niettegenstaande sommige tegenkantingen, werd overigens bewezen door direkteur Raman van de bekende instelling voor op leiding van kinderverzorgsters met een kinderkribbe te Evergem bij Gent. Willens nillens kan intussen te Aalst eenl situatie ontstaan die men alleen kan beireu^ ren met name de inplant.ng van twee ge lijkaardige instell.ngen een private en een stedelijke op betrekkel.jk korte afj stand van elkaar. Het luidt dat het schepenkollege kontakt heeft genomen met de direkt.e van de O.L. Vrouw-kliniek, die men natuurlijk het rech^j tot 'n dergelijk initiatief n et kan ontzeggen. Waar het uiteindelijk om gaat is om het gemeenschapsbelang En de vraag is of twee kinderkribben in dezelfde omgeving daaraan beantwoorden Het antwoord daar op kan overigens nog het best worden gege-3 ven door de honderden jonge, bu.tenhuis3 werkende moeders uit het Aalsterse. d EEN STAD VERZORGT HAAR REPUTATIEn Dezer dagen in het Nederlandse stadje Breda troffen wij achter de ruitenwisser van een auto volgend viertal.g bericht «Hartelijk welkom in onze mooie stad" Breda Wij hopen dat dit bezoek u goed is bevallen. Wel moeten w;j er u attent op maken dat uw auto geparkeerd stond op een plaats, waar dit verboden is. Mogen wij voortaan op uw medewerking rekenen De kommissaris van politie Of hoe sen stad haar public-rel3tions kan verzorgen en hoe dit voorbeeld bv. ook to Aalst, alvast ten behoeve van vreemde lingen, zou kunnen nagevolgd worden.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1