Bruisende drank Dames, voor U alleen... Iets nieuws voor de huisvrouw Kerk van Erondegem wordt gerestaureerd Stichting Lodewijk de Raet Wat eten wij deze week Voorde lekkerbekken... Programma St Barbarafeesten Agatha Christie ZONDAG Gevulde eieren Groentensoep Varkensgebraad Schorseneren Gekookte aardappelen Griesmeelpudding met ananas. MAANDAG Koud varkensgebraad Appelmoes Gebakken aardappelen Cho coladevla. DINSDAG Gesmoorde visfilets Worteltjes Gekookte aardappelen Gewonnen brood. WOENSDAG Stoofkarbonaden Gekookte aardappelen Gebakken appelen. DONDERDAG Biefstuk Sla Frites Caramelvla. VRIJDAG Kabeljauwstaart in de oven Aardappelpuree Fruit. ZATERDAG Franse uiensoep met stokbrood Pannekoeken. GRIESMEELPUDDING MET ANANAS BENODIGD 3/« liter melk, een stukje citroenschil, 150 g griesmeel, 60 g suiker, 1 klein blikje ananas, 10 g aardappelmeel, 2 dl sinaasappel- en citroensap. BEREIDING De melk met het citroenschilletje langzaam aan de kook brengen. De griesmeel met 75 g van de suiker vermengen en roerende in de kokende melk doen. In ongeveer 5 minuten gaar en dik laten worden. Citroenschil verwijderen en de aan stukjes gesneden ananas op één schijf na voor de garnering door de hete mas sa roeren en in een omgespoelde vorm gieten. Het ananassap binden met het aange lengde aardappelmeel en de rest van de suiker er in oplossen. Na afkoeling sinaasappel en citroensap aan de saus toevoegen. De afgekoelde pudding keren, wat saus er omheen gieten en garneren met de achtergehouden ananas. De rest van de saus apart opdie nen. GEBAKKEN APPELEN BENODIGD 4 mooie stevige appelen, wat rozijnen, bruine suiker, gember, boter en kruidnagelen. BEREIDING Was de appelen en boor er het klokhuis uit. Vul de opening met een mengsel van rozijnen, bruine suiker en wat fijngehakte gember. Steek in elke appel een kruidnageltje en leg een klontje boter op de opening. Geef rondom in het midden van de appel een insnijding in de schil. Zet de appelen in een vuurvast schoteltje, waarin een bodempje heet water is gegoten en een klontje is gelegd. Bedek de schotel met een stuk aluminiumfolie en zet ze in een voorverwarmde tamelijk hete oven. Laat de appelen daarin 45 minuten bakken. Aan tafel er desgewenst wat stroop over gieten. Vergeet niet de kruidnagels te verwijderen. FRANSE UIENSOEP BENODIGD 2 liter bouillon van soepbeentjes, 500 g uien, boter, wat bloem, een witte boterham, 4 eieren en geraspte kaas. BERE DING Trek een sterke bouillon van soepbeentjes met kruidnagelen, laurier bladen, peper en zout. Zeef ze. Maak de uien schoon, snijd ze aan reepjes en laat ze in wat boter glazig, maar vooral niet bruin worden. Strooi er wat bloem op tot een mooi wit gebonden sausje is bekomen. Voeg er, al roerende, in scheutjes de bouillon aan toe. Laat de soep onder toevoeging van de boterham zachtjes gaar koken. Leg in elk soepbord een eierdooier en schenk hierop de kokende uiensoep. Dien op met een flinke hoeveelheid pittige geraspte kaas en geef er stokbrood bij. Croque Monsieur, is een elektrisch apparaat dat toelaat op 2 minuten een grote variëteit van ver schillende fijne gerechten te bereiden. Is zeer praktisch en ekonomisch resten van vlees, kip, charcuterie kunnen als ■croque» of toast geprepareerd worden. Smakelijk I Het apparaat «croque Monsieur» met receptenboekje is te verkrijgen in porcelein- en geschenkenzaak VAN LIMBERGEN, Hoogstraat Aalst. Prijs 375 fr. VRIJWILLIGE BRANDWEER AALST Zaterdag 25 november Te 20 u. in de Salons Verspaille, winters, veteranen, brandweermannen, muzikat( boden aan de beschermleden erewachterkoncert door de muziekafdeling, aange ten an achtbare familieleden. Maandag 4 december Te 17 u. in de St. Martinuskerk, plechtig Lof met sermoen en processie. Zondag 10 december Te 9.15 u. bijeenkomst in het arsenaal. Te 9.30 u. op de koer van het stadhuis schouwing van het korps door de bevel hebber. Neerleggen van kroon ter nagedachtenis van onze overleden leden aar, de gedenkplaat «Louis De Rijcke». Naamafroeping van de in het voorbije jaai overleden leden. Te 10 u. in de St. Martinuskerk, solemnele krijgsmis, zang en orgelspel. Na dj kerkelijke plechtigheid optocht door de stad. Te 11.30 u. op de Grote Markt, voorstelling en overhandiging van nieuw brand! weermateriaal door de h. Blanckaert, burgemeester. Afroeping der dienstjaren. Uitreiking van nationale Orden en eretekens. Hulde aan de uittredende leden Adjj Jozef Van Cauwenbergh en Serg. Louis Stalpaert. Te 13 u. in de zaal Madeion, Grote Markt, officieel banket. Zaterdag 16 december Te 21 u. Bal der Brandweer in de zaal Rink, De Ridderstraat. Zondag 24 december Te 11 u. in de St. Martinuskerk, H. Mis met offer opgedragen ter nagedachtenis van de overleden leden. Te 15 u. in de Salons Verspaille, kinderfeest aangeboden aan de kinderen van de brandweermannen en muzikanten. Erondegem, een van de oudste gemeen ten uit het Aalsterse (er is reeds sprake van in 868) heeft een merkwaardig kerkje. De toren met zijn hoge, scherpe spits trekt onmiddellijk de aandacht. Ook in de muren van het koor vindt men overal tekenen van een zeer oud verleden: een toegemetselde deuropening met een prachtige spitsboog een sierlijk gotfvisch venster of grote, ruwe steenblokken die de onderbouw uitmaken. Deze merkwaardige en mooie getuigen uit cte middeleeuwen (ze dateren uit de 14e en 15e eeuw) zulen worden gerestaureerd Een eerste restauratieplan is reeds opge maakt. De studie van het officieel ontwerp is nu volop aan de gang. Vooreerst zal de toren worden aange pakt. Het binnenwerk zou volledig worden vernieuwd. Veel houtwerk is vermolmd en moet vervangen worden. Ook de galmgaten zouden worden her steld. De buitenbekleding zou daarna wor- i den nagezien. Vervolgens, of gelijktijdig misschien zouden alle geklasseerde delen van het gebouw worden aangepakt: de spitsbogen, de stenen van de middeleeuwse muren en de ramen. De kleine steunberen 'zouden worden herbouwd. De uitvoerings termijn voor dit werk wordt geschat op t 200 werkdagen. Erondegemse kerk met spitse toren STADHUIS 9 - DECEMBER A.S. STUD.'EWEEKEINDE «DIENT FEDERALISME POLITIEK GESTRUKTUREERD OF NIET EN HOE De Stichting Lodewijk de Raet richt op zaterdag 9 en zondag 10 december a.s. in het stadhuis te Aalst een studieweekeinde in met als thema Dient Federalisme poli tiek gestruktureerd of niet en hoe In de inleiding tot dit weekeinde wordt geschreven «Geen enkele beslissing van een kabinetsraad, van het parlement, van een overheidsinstelling of ze wordt federa listisch getroffen. Soms is dit federalisme tegen de Vlamingen gericht om ons slechts 40 te geven wanneer wij in een unitair pers- pektief op 60 zouden recht hebben. Soms handelt men eerlijk en krijgen we ons part en deel. Over het bestaan van «fedarlisme» •in de «geesten» van de politiek dient dus niet gedebatteerd. Het federalisme is er. De enige vraag die blijft dient federalisme politiek gestruktureerd of niet en hoe PROGRAMMA Historisch overzicht van de federalistische gedachte en democratie waarom wat Kan een radikaal federale struktuur van wege het Vlaamse politieke overwicht overbodig worden geacht Is er een wisseloplossing van geleidelijke verwezenlijkingen en uitzien D.w.z. dat het bestaan van de twee Belgische ge meenschappen als één van de hoofdfakto- ren meespeelt. «Ja, Barton had me uitgenodigd mede van de partij te zijn. Maar dat had ik ge weigerd. Ik had er bezwaar tegen, tegen dat hele plan van hem. Ik had hem aangeraden, wanneer hij verdenkingen koesterde omtrent de doodsoorzaak van zijn vrouw, eenvoudig naar de lui van het vak te gaan, naar jullie.» Kemp knikte. «Had hij dat maar gedaan.» «In plaats daarvan had hij zich in het hoofd gezet de moordenaar een valstrik te spannen. Hij wilde me niet zeggen, wat hij er precies op bedacht had. Maar ik was zo weinnig gerust dat ik gisteravond besloot in het Luxembourg een oogje in het zeil te houden. Mijn tafel stond op enige afstand zodat ik niet in de gaten liep. Ongelukkig genoeg kan ik niets vertellen. Ik heb niets opgemerkt, dat ook maar enigszins verdacht was. Er is niemand bij zijn tafef geweest dan de kellners en zijn eigen gasten.» ■Juist, maar dat limiteert toch de moge lijkheden. vindt u niet opperde Kemp. «Het is dus een hunner geweest of de kell- ner Giuseppe Balsano. Ik heb hem vanoch tend op het matje laten komen... voor het geval u hem mocht willen spreken. Maar hij schijnt mij buiten iedere verdenking. Is al twaalf jaar in het Luxembourg... uitstekende naam, getrouwd, drie kinderen. Geliefd bij de hele klientele.» «Er blijven dus alleen maar de gasten over.» «Zo is het. Dezelfden, die bij de dood van mevrouw Barton aanwezig waren I» «Wat denkt u daarvan, Kemp «Die twee gevallen staan natuurlijk met elkaar in verband. Adams heeft het vorige jaar de zaak behandeld. Het was geen over tuigend geval van zelfmoord, maar toch niet onwaarschijnlijk. Men kon er niet anders van maken. Er zijn per slot heel wat van derge lijke gevallen. We houden ze naderhand nog in de gaten... soms met verrassende resul taten Zoals in dit geval. Er heeft iemand aan de heer Barton geschreven, dat zijn vrouw was vermoord. Barton is toen op eigen gelegenheid blijkbaar op het goede spoor geraakt... zodat de dader nerveus is geworden en Barton zelf uit de weg heeft geruimd. Zo zie ik het op het ogenblik ten minste, en u «Zeker, dat is vrij duidelijk. Wie weet wat voor valstrik de man had weten te be denken... er stond namelijk nog een lege stoel aan tafel. Misschien moest daar een onverwachte getuige plaats nemen. In elk geval was het resultaat boven verwachting. De schuldige is er zodanig door gealarmeerd dat hij of zij maar niet heeft gewacht tot de val dichtsloeg...» «Nu.» zei Kemp, «we hebben vijf ver dachten. En we hebben de eerste moord als punt van uitgang mrs. Barton.» «U is er dus definitief van overtuigd dat zij geen zelfmoord heeft gepleegd «Deze laatste moord levert het bewijs, dat het geen zelfmoord kan geweest zijn I Hoewel niemand het ons kwalijk zal nemen, dat wij toen die zelfmoordtheorie als de meest waarschijnlijke hebben aangenomen.» «Er was trouwens een motief voor.» «Inzinking na een zware griep Kemp's houten gezicht vertoonde de schaduw van een glimlach. «Dat was bij het voor-onder zoek. Het klopte met de geneeskundige ver klaring en spaarde de gevoelens van alle betrokkenen. Zulke dingen komen dagelijks voor. Bovendien was er een half afgemaakte brief aan haar zuster met aanwijzingen voor het verdelen van haar persoonlijke be zittingen: dat bewees dat zij rondgelopen had met de gedachte een eind aan haar 32 leven te maken. Dat zij reden had om neer slachtig te zijn, daar twijfel ik niet aan de arme stakker bij vrouwen is het in negen van de tien gevallen een liefdesge schiedenis. Bij mannen zijn het meestal geldzorgen.» «Dus u wist dat mrs. Barton in een lief desaangelegenheid verwikkeld was «Ja, daar zijn we vrij gauw achter ge komen. Het was een geheim, maar het kostte ons geen moeite er achter te komen.» «Stephen Farraday «Ja. Zij plachten elkaar te ontmoeten op een flat in de buurt van Earl's Court. Dat heeft ongeveer een half jaar geduurd. Laat ons aannemen, dat ze ruzie hebben gekre gen... of, wat waarschijnlijker is, dat hij er genoeg van heeft gekregen... hoe het zij, zij zou niet de eerste vrouw zijn, die in een vlaag van wanhoop de hand aan zich zelf heeft geslagen.» «Maar cyaankali, in het openbaar in een restaurant I» «Óch ja... bij een theatrale natuur... vlak voor zijn ogen, weet u I Je hebt van die mensen. Naar ik hoor, had zij ook vrijwel maling aan conventie. De voorzorg kwam alleen van zijn zijde I» «Is er ook gebleken, dat zijn vrouw er van op de hoogte was «Voor zover wij konden nagaan heeft zij er niets van geweten.» «Toch kan ze haar wetenschap onder zich hebben gehouden, Kemp. Zij is niet het type dat het hart op de tong heeft I» «Volkomen juist I Daarmede dienen wij rekening te houden. Dus twee verdachten h'j terwille van zijn toekomst: zij eenvoudig uit minnenijd.» «En wat denk je van die sekretaresse «Ook een mogelijkheid. Ze kan een oogje op George Barton hebben gehad. Ze heeft ten minste een van de telefonistes ontslagen die had nagegaan hoe Barton haar hand had vastgehouden en gezegd had, dat hij onmogelijk buiten haar kon. Daar scheen miss Lessing dus bijzonder gevoelig voor te zijn. Verder erfde de zuster Iris een bom duiten bij de dood van mevrouw Barton. En tenslotte heb je nog die andere jeugdige aanbidder van mrs. Barton.» «Ik ben benieuwd wat u van die jongeman te weten bent gekomen.» Kemp antwoordde langzaam «Opmerke lijk weinig... en niet veel goeds. Zijn pas is netjes in orde. Hij is Amerikaans staats burger. Hij logeerde in het Claridge en is er in geslaagd in kontakt te treden met Lord Dewsbury.» «Wapenindustrie,» merkte Race op. «We hebben laatst die herrie gehad met de nieu we tank-proeven in de fabrieken van Dews bury.» «Juist. Deze Browne was dus geïnteres seerd bij de wapenfabricage. Kort na zijn bezoek heb je dat geval van sabotage bij die tank-proeven gehad. De man had naar mijn idee meer te zien gekregen dan wen selijk was. Bij een paar fabrieken, die hij op 'introductie van Dewsbury en zijn vrien den bezocht heeft, zijn naderhand ook al moeilijkheden geweest.» «Maar hoe is hij met mevrouw Barton in kontakt gekomen Had Barton iets met de wapenindustrie te maken «Volstrekt niet I» Na even wachten vroeg Race «Heeft u nog moeite gedaan om de brieven, die Bar ton ontvangen had, op te scharrelen «Ja. Die heb ik gisteravond in een lade van zijn bureau gevonden. Juffrouw Marle wist ze te vinden.» «Aha. dat interesseert me I Wat denken de deskundigen er van Nadruk verboden. vervolgt personenlifthef- en transporttoestel, rolstoelen E J krukken en wandelrek- ken, nachtstoelen en binnenhuissfnelen VERLENEN HUN MEDEWERKING Dr. M. van Haegendoren, voorzitter van de Stichting de Raet (Heverlee). B. Van Hoorick, volksvert. (Aalst). W. Martens, voorzitter C.V.P.-Jongeren (Gent). J. Olsen, hoofdredakteur «Het Pennoen» (Oostende). H. Todts, bedrijfsadviseur (Deurne-Zuid). Inschrijving op p.r. 84.936 van J. Van Beneden, Stationstraat 13 Aalst, ondervoor zitter Regionaal Komitee Dender-Noord van de Stichting de Raet Bijdrage 100 F. Uurrooster Zaterdag 9 december begin te 14.15 u., einde omstreeks 21 u.; zondag 10 december begin te 10 u., einde rond 12.30 u. Gent PAUL LOUIS N. V. Geldmunt 27 Tel. 09/23.76.11 Brussel 3 Grondwetstraat 31 Tel. 02/18.49.07 Luik rue Lonhlenne 15 Tel. 04/23.48.64 VOOR GEHANDIKAPTEN grote keus in modern materieel voor verzorging en revalidatie van gehandikapten

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2