SPORT JAN CLERCKER of de Laatste Binders van Vlaanderen Hs van auto's en mensen Voetbal Basket-ball de automobilist anno 2000 rijdt 'op't gehoor, B C Ook IJsland rijdt vanaf 1968 rechts weldra hoorbare verkeerstekens Veilig verkeer Afhaling rijbewijzen EENDRACHT WEER NAAR HET WALENLAND Eendracht moet morgen zondag weer naar het Walenland op bezoek, deze maal naar Jambes. Een ploeg die in waardever houding ongeveer Marchienne, de jongste tegenstander van de witzwarten, benadert. Op het eerste gezicht dus geen moeilijke verplaatsing voor de Aalstenaars, doch laat ons geen mosselen roepen vooraleer zij aan wal zijn. Inderdaad, want ook tegen Marchienne heeft het aan een zijden draadje gehangen of Eendracht liet er een punt in de brand. Een geiuk dat men dan ten volle kon reke nen op een rotsvaste defensie met portier Van Hoorne als grote uitblinker, toen de Walen met volle overgave de stormklok hanteerden. Dit om aan te tonen dat geen enkele wedstrijd op voorhand gewonnen is. Een meevaller voor Eendracht is het ook dat de aanvalslijn op volle toeren draait, nu ook Dré Denul de goede kadans heeft te pakken gekregen. Zijn nummertjes te Mar chienne met zijn maat Lecocq waren effenaf schitterend en die verrichting heeft de sym pathieke Dre weer ten voile in de kijxer gebracht. De selektieheren kunnen het werk dan ook met de glimlach aanpakken, alhoewel er een schaduwzijde is. Gaston Van der Eist klaagde immers tijdens de wedstrijd tegen Marchienne over aanhoudende pijnen in de lies, zodat er zelfs een ogenblik werd ge vreesd dat hij het einde met zou halen. Hij is echter toch op post gebleven omdat hij zeer goed wist dat het morele vertrouwen van de ploeg volledig op zijn schouders ligt. Ondertussen zijn de pijnen nog niet gans verdwenen, alhoewel Gaston hoopt om er morgen tegen Jambes te kunnen bijzijn. Het ware immers jammer moest men nu de ploeg moeten wijzigen, op een ogenblik dat het in de Eendrachtrangen zo gesmeerd loopt. EENDRACHT-RESERVEN THUIS Heden zaterdag te 15 uur in de Brede straat Eendracht Jambes. Roland Suys. Bossaer, Schollaert, Eddy Van der Eist en doelman Dierickx, de vijf kern-spelers van Eendrachts eerste elftal, moeten bij machte zijn om met de steun van enkele flinke jeugdspelers, het Waalse elftal te overw.nnen. Het wordt alleszins een aantrekkelijke wedstrijd. Algemene toegang 20 fr. (ook voor de tribune); kinderen 10 fr. S.K. AALST ONTVANGT TERJODEN Na een weekje rust komen de Sportkrin gers weer in de dans en moeten onmiddel lijk in het strijdperk voor het afhaspelen van een derby tegen de gasten van Terjoden Zijn de Aalstenaars momenteel in felle op mars en heeft men nog slechts twee punten goed te maken op leider Berlare, dan kan men niet hetzelfde zeggen van Terjoden. Immers, de oranjen hebben er tijdens het huidig seizoen nog met veel van terecht ge bracht, aihoewel trainer De Maere geen in spanningen spaart om de wederopstanding te verzekeren. Voor het derby tegen Aalst komt men zelfs met een gans gewijzigde formatie in het strijdperk, waarvan de Ter- jodenaren veel verwachten, te meer daar de veelbesproken Verbruggen zijn wederoptre den zal v.eren. Natuurlijk doet zulks niets af aan de bijna zekere zegekansen van de Hanngmannen, alhoewel wij hen toch zou den aanraden van de zaken niet langs de lichtzinnige kant op te nemen. De ploeg, die reeds 6 weken ongeslagen bleef, bl.jft als volgt behouden P. Vandermeirsch; Van De Perre, Hooghe, Molem, Deschrijver; Van Royen, Bellon; Clocheret, Roelandt, De Coninck en Doorns. AREND TEGEN BOONWIJK Ook Arend speelt aan huis. De Aalste naars moeten het opnemen tegen Boonwijk, een ploeg die tot de goede middelmaat be hoort. De Arendjongens maken dus een lichte kans op de overwinning, tenminste in dien men nu tijdens de tweede helft kan stand houden. Het is immers zo dat de Aal stenaars steeds een zeer sterke eerste helft spelen en het zelfs de allergrootsten lastig maken, om nadien reddeloos ten onder te gaan. ALLES OF NIETS De partij tegen Avanti, nog een der kop stukken uit de kompetitie, wordt voor de Aalsterse basketbalploeg Okapi alles of niets. Inderdaad, nadat de Ajuinen tegen Destelbergen ingevolge ongunstige omstan digheden het onderspit hebben moeten del ven, kan men nu bij gebeurlijk verlies tegen Avanti met alleen over alle titelplannen een kruisje maken, maar zou men zelfs de plaats bij de uitverkoren groep moeten prijsgeven. W.j en vele Okapi-aanhangers hebben een rotsvast vertrouwen in Okapi, dat reeds zo dikwijls tegen allerhande grootmeesters heeft geschitterd, om nu tegen de Brugge lingen van Avanti een schitterende weder opstanding :n te luiden, tenminste als deze maal alle troeven op tafel worden gegooid. De vliegtuigpiloten vinden het de normaal ste zaak van de wereld het merendeel der informaties via hun oren te ontvangen. Voor de automobilist ligt de zaak hele maal anders. Hij reageert wel op een cla xon of het geloei van politie- en ziekenwa gens, maar de rest van de onderrichtingen, verkeersborden, knipperlichten, remlichten, handgebaren van agenten, enz. zijn werk voor het reeds vaak overbelaste oog. Er is nog een andere reden waarom op het ogenblik in verschillende landen proeven worden genomen met zogezegde uhoor- bare» verkeerstekens. Men houdt er im mers rekening mee dat de tijd niet meer zo ver af is dat men snelheden van 180 tot 200 km. per uur niet meer als uitzonderin gen zal beschouwen. Bij zo'n snelheid is het voor een met normale zintuigen uitge ruste automobilist niet langer mogelijk alle verkeerstegens langs de weg in zich op te nemen. Met behulp van geluid is de autovoerder snel in te lichten. Indien er ergens een ket tingbotsing of verkeersopstopping plaats vindt, kan via radio of telefoon een bood schap worden opgedragen aan een zender die is afgestemd op de «aanloopweg» van de plaats van het onheil. In Amerika en ook in verschillende West Europese landen zoekt men nu op een sys teem dat het mogelijk moet maken alleen de automobilist hoorbaar te benaderen voor wie de boodschap bestemd is. Het beproef de systeem waarschuwt de autovoerder via de autoradio, ongeacht of het toestel op dat ogenblik al dan niet ingeschakeld is. boodschap komt immers uit de auto zelf in de bagageruimte van de wagen bevin zich een «elektronisch brein» met cassette Wanneer de zender langs de weg een paald bericht moet doorgeven dan wor een hoogfrekwentie-signaal uitgezonden d; aan het «brein» achterin de wagen de oi dracht geeft een bepaald bandje af te dra ien. De automobilist hoort dan de booj schap tot driemaal toe en is een gewaaj schuwd man. Vier Zweedse deskundigen die zich des tijds hebben bezig gehouden met de voor lichting van de Zweedse bevolking omtrent de omschakeling naar het rechts-verkeer, zullen thans IJsland helpen om volgend jaar zonder al te veel moelijkheden dezelfde maatregelen door te voeren. Midden novem ber werd een soortgelijk plan voorgelegd. Het Zweedse team bestaat uit een ver keersspecialist, twee propaganda-experts en een radioproducent. Vooraleer zich persoonlijk naar Reykjavic te begeven om met de overheden te onder- Het klinkt enigszins vreemd, maar op de lijst van verkeersdoden staat Amerika als het veiligste land ter wereld bovenaan. In 1966 waren hier slechts 52 doden per 100.000 geregistreerde auto's. Nieuw Zeeland volgt als het tweede land met 53 doden per 100.000 auto's. Daarna komen Canada, Zweden en Groot-Brittannie, hetgeen bewijst dat linkshoudende landen, zoals de beide laatsten in 1966 waren, hier- handelen, verzamelt de groep het nodige feiten- en cijfermateriaal om de gewoonten van het volk en de geografische voorwaar den van IJsland na te gaan en zich met de verkeersvoorschriften vertrouwd te maken Met zijn 200.000, inwoners en 40.000 autovoertuigen wil IJsland de overgang de finitief op 26 mei 1968 doorvoeren. De kosten worden op circa 60 miljoen B.F. geraamd, of nauwelijks één procent van wat Zweden met zijn 8 miljoen inwoners en ruim 2 miljoen motorvoertuigen voor de ver- keershervorming van 3 september jl. uitgaf Interessant is ook dat dit zendertje evi eens zou kunnen worden aangebracht o| politie-, brandweer- en ziekenwagens, dj op deze manier de weg voor zich zoudej kunnen «schoonvegen». De onderzoekers beweren dat het vooj lopig nog maar alleen een kwestie van tasten» is van de mogelijkheden die er we licht schuilen in de auditieve signalering di in het jaar 2000 een feit zou zijn. Dat het een uiterst kostbare ondernemin zal worden ligt evenzeer voor de hand. Me heeft berekend dat er 800 zendlussen nodi zullen zijn om een 3500 km. lang net va autobanen behoorlijk te kunnen bestrijkei De totale kosten van dergelijke onderrn ming zouden neerkomen op ruim 900 miljoe B.F. Daarbij komt dan nog een slordige 30 miljoen voor de kortegolfzendertjes. Voor de automobilist anno 2000 zal he dus niet langer meer alleen een kwestie zij van de ogen goed open te houden, maa vooral een kwestie van de oren te spitsen Voor de maanden november en december komen de inwoners van volgende straten in aanmerking voor het afhalen der rijbe wijzen op het politiekommissariaat Van 27 november tot 2 december Korte Zoutstraat, Kreupelvefdstraat, Kroonstraat, Kruisstraat, Landbouwersstraat, Lambrecht- straat. Van 4 tot 9 december Langestraat. Van 11 tot 16 december Lange Zout straat, Ledebaan. Van 18 tot 23 december Leo de Bethu- nelaan, Leopoldlaan. Leliestraat. Liefdadig heidstraat, Lokerenveldstraat. Van 26 tot 30 december Lindenstraat, Maanstraat, M. Claserstraat, Marktweg. door niet bepaald onveiliger werden. De onveiligste landen zijn Japan, waar heel hard wordt gereden, 402 doden per 100.000 auto's, Finland met 261 doden, Italië met 257 doden, Oostenrijk met 242 doden. De Beneluxlanden zweven er tussen Het totaal aantal verkeersdoden is jaar lijks gelijk aan het aantal slachtoffers van een oorlog. Een Veiligheidsraad kon hierin een taak vinden... DE GAZET VAN AALST en omstreken Verschijnt tweemaal per week 3 maandab. 6 maandab. Jaarab. 62,50 F 120— F 230,— F Kantoor Schoolstraat 26, Aalst Telefoon 241.14 Postrekening 881.72 Dit kon waar zijn en, aanzag Jan het als heel gevaarlijk, aan dergelijke persoon geld toe te vertrouwen, hij besloot daarover niet meer te spreken. De hond, die hij zo deerlijk gewond in zijn huis had gebracht, was reeds, dank zij de zorg van de inwoners der herberg «De /lope van Vrede» en wel bijzonder van Roos je. volkomen genezen. Het was een verkwikkende en zonrijke lentemorgen. Jan stond aan de deur van zijn woning een pijpje te roken. Toen hij met het krieken van de dag opstond, had hij, na ontbeten te hebben, aan zijn vader en zuster gezegd Heden morgen moet ik naar Aalst; ik heb de heer De Winter nog niet gezien se dert hij de gevangenis heeft verlaten en ik heb hem bijzonder te spreken. De hond lag voor zijn voeten, hem vrien delijk aankijkend en kwispelstaartend toen zijn redder hem met belangstelling aanzag. Sedert het dier, buiten alle verwachting, genezen was, volgde hij Jan overal waar deze ging en het zou niet gemakkelijk ge weest zijn hem kwaad te doen, ja, men moest maar stuurs tegen zijn nieuwe mees ter spreken om hem te horen grommen -«n hem zijn tanden te doen laten zien. De jongeman was op een vrij zonderlinge wijze achter de naam geraakt van zijn vriend. Toen het dier eerst begon te genezen en het in zijn nest lag te sluimeren, had hij alle bedenkelijke hondennamen genoemd, wel wetende dat. indien hij toevallig de zijne uitsprak, de hond niet zou verwaarloosd hebben recht te springen. Dit bleef lang vruchteloos, tot Jan, in aanmerking nemend dat hij zo gitzwart was van kleur, dat men geen plekje wit op zijn huid kon bespeuren, dacht dat hij wel Moor kon heten. Inder daad, nauwelijks had hij die naam uitgespro ken of het dier richtte zich kwispelstaartend op en kwam hem de handen likken. De naam van de hond was gevonden. Jan bewonderde nu, aan zijn deur staand, de ontwakende natuur. De bomen begonnen reeds u t te botten en de lentebloempjes met duizendtallen tussen het groene gras te ontknoppen. Met welluidend gezang steeg de leeuwerik uit de koornakker omhoog, terwijl de bot- en distelvinken in de nabij gelegen bomen kwinkeleerden. Het was zeven uur 's morgens. Jan was vast besloten die dag naar Aalst te gaan om de heer De Winter de duizend frank te overhandigen, die hij van hem bij de notaris Vosselaer achtergehouden had. Dit geld, zei Jan, behoort mij niet toe. Ik wil het met langer bij mij. Hij stond daar te wachten tot de gendar men, d.e 's nachts op verkenning uitgegaan waren, terug zouden zijn, om reden dat hij zijn oude vader, die zeer ziekelijk was, niet graag alleen thuis liet met Roosje. Het moest wel zijn dat zij langer vertoef den dan gewoonlijk, want Jan scheen on geduldig te worden. Eindelijk daagden zij in de verte op er de heldere zon weerkaatste op de blinkende lopen hunner karabijnen. Dit gezicht maakte de jongeling opgeruimd. Hij bleef staan wachten en toen de beide gendarmen hem waren genaderd, groette hij de overste, zeg gend Hebt gij deze nacht een goede vangst gedaan, brigadier Ach neen. citoyen, antwoordde deze. Wij hebben gezamenlijk met onze gezellen uit het dorp een ronde gemaakt, 't Scheen door SILVAIN VAN DER GUCHT en LODEWIJK VAN LAEKEN 76 dat wij goede inlichtingen hadden, doch het is al weer op niet uitgelopen. Het is te hopen dat het de naaste keer beter gaan zal, zegde Jan glimlachend Maar nu van iets anders gesproken, blijft gij vandaag thuis Voorzeker, want onze paarden zijn erg vermoeid en wij zijn niet minder afgebeuld dan zij. Het is, vervolgde Jan, dat ik een klein reisje wil maken en ik mijn oude vader en mijn zuster aan uw zorg zou aanbevelen. Ga gerust heen, antwoordde de bri gadier, al waart gij drie dagen afwezig, al tijd zal een der onze uw huis bewaken. Het is maar dat ik niet meer gerust heenga uit onze woning, sedert de tijd dat ik op het «Valkensteen» naar de binders geschoten heb. Wees gerust, zegde de brigadier, hem binnengaande de hand drukkend, als ik eens iets beloof, houd ik stellig mijn woord. Jan ging binnen, nam het geld, dat hij zorgvuldig op zijn kamer had verborgen, en stak ook twee geladen pistolen in zijn zak. Hij nam vervolgens zijn stok, vulde en ont stak zijn pijpje, dat reeds uitgebrand was en na zijn vader, die zich nog te bed be vond, te hebben gegroet, iets waaraan hij nooit te kort bleef wanneer hij zich van huis verwijderde, zegde hij in het heengaan aan Roosje, die hem tot aan de deur verge zelde, dat zij niet ongerust wezen mocnt, indien hij 's avonds met terugkeerde. Ik ga naar Aalst, zegde hij, bij de heer De Winter en het zou wel kunnen ge beuren dat ik daar blijf vernachten. Hiermede zoende hij zijn zuster op hef voorhoofd, drukte het goede meisje de hand en na zijn hond, die hij besloten had mee te nemen, geschuifeld te hebben, was hij vertrokken. Het lieve Roosje bleef haar broer en ge tijd met veel belangstelling achterna staren. Zij zag hem toch zo gaarne, haar brave broeder, en al verborg zij hem steeds haar onrust, zij was evenwel met beter tevreden dan wanneer Jan zich 's avonds aan de haard of aan de deur in hun gezelschap ten huize bevond. Als Jan eindelijk uit het gezicht verdwe nen was, sloeg zij de ogen ten hemel en zuchtte Ach, goede God, bewaar toch mijn lieve broeder in deze onveilige tijden en maak dat wij hem ongedeerd binnen weinige uren mogen weerzien. Hiermede trok zij in huis, om zich bezig te houden met haar dagelijks werk. Jan Clercker ging midderwijl peinzend voort; zijn hond, de trouwe Moor, volgde hem op de hielen. De jongeling vergeleek, zijn weg voort zettend, het goed en helder weder van dit ogenblik met de regenachtige dag, toen hij, nog geen vijf weken geleden, dezelfde reis had gemaakt. Reeds was hij de eerste hui zen der parochie voorbij en bijgevolg reeds een half uur van zijn woning verwijderd, toen hij, toevallig de steenweg opwijkend, in de verte aan de afspanning «De Zwaan» een sjees bespeurde, die aan de deur had stilgehouden. Hij nam daarop in het begin weinig acht. maar toen hij nader kwam, scheen hij het rijtuig te herkennen. Inderdaad, die gele sjees, met rode wielen en een grijs paard, dat daar uit de haverbak zo smakelijk stond te eten, had hij meermaals gezien. Terwijl hij bij zichzelf dacht aan wie dit rijtuig mocht toebehoren en overwoog waar hij het nog gezien had, was hij met gewone stop voortgaande, rechtover de herberg geko men, waar plotseling op de vensterruiten werd geklopt. Jan keek om en hoe groot was zijn blijde verrassing, toen hij de heer De Winter zag, die zich in de afspanning bevond en die hem teken deed binnen te komen. Hij trad nu zonder vertoeven de herberg binnen en groette de goede heer, die aan de tafel bij het vensterraam gezeten was, in gezelschap van zijn neef, een jongeling van slechts zestien jaar. Jan, jongen, riep hij uit, zo haast deze bij hem was gekomen, waar gaat gij zo vlug naartoe Uw reis is waarlijk een te leurstelling voor mij, want ik was juist voor nemens naar u te komen. Weet ge wel dat gij u laatst gedragen hebt als een held Gans de stad spreekt van u en ik, die uw lof niet wil verkleinen, kwam u bedanken voor de diensten die ge mij hebt bewezen. Vervolgt Nadruk verboden

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 6