en omstreken logboek de schoen en pantoffel nijverheid in de streek KERKSCHENNER(S) TE AALST Vertegenwoordigers van Federatie beraadslagen met overheidspersonen Aalsterse gemeenteraad vergadert morgen Burgemeester van Erpe overleden Gazet van Aalst NEC 3PE, NEC METU 23ste JAARGANG Nr. 93 DE GAZET VAN AALST •n omstreken Verschijnt tweemaal per week 3 maandab. 62.50 F Kantoor Schoolstraat 26, Aalst Telefoon 241.14 Postrekening 881.72 DONDERDAG 30 NOVEMBER 1967 2,50 F HET NUMMER Op uitnodiging van het Aktiekomi- tee voor Ekonomische Expansie, werd maandag II. een informatieve vergadering gehouden met eendeels vertegenwoordigers van de Federatie van de schoen- en pantoffelfabrikan ten, geleid door de h. Vinck, ander deels de parlementairen Moyersoen, Van Hoorick, D'Haeseleer, schepen Ringoir, namens het stadsbestuur, en vertegenwoordigers van verschil lende bankinstellingen en vakbonds afgevaardigden. Na Izegem komt Aalst als belang- - rijkste centrum voor deze industrie in ons land, industrie, die zoals be kend, met diverse moeilijkheden heeft af te rekenen. DUMPINGPRIJZEN EN FISKALE LASTEN Het aantal bedrijven in deze sektor be droeg in 1955 530 bedrijven met 16.304 werkn. 1965 356 bedrijven met 12.573 werkn. 1966 291 bedrijven met 13.380 werkn. De ekonomische betekenis van deze sek tor blijkt nochtans uit de produktie die op nationaal vlak in 1966 toch nog 372 mil jard B.F. bereikte. De schoen- en pantoffelfabrikanten heb ben evenwel af te rekenen met een reeks ernstige moeilijkheden o.w. de forse kon- kurrentiele import uit landen van het ooste lijk blok, het Verre Oosten (aan de tradi tionele dumpingprijzen), de konkurrentie in E.E.G.-verband (o.m. de subsidiering van deze nijverheidstak in Frankrijk en Italië). In dit verband werd op deze vergade ring ook het feit naar voor gebracht dat de belasting op de toegevoegde waarde bv. in Duitsland reeds op 1.1.68 zal ingevoerd worden, in Nederland op 1.1.69, maar in Belgie pas in 1970... Nog andere bezwarende gegevens ingevolge de specialisatie in deze sek tor beschikken uiteraard de fabrikan ten niet langer meer over een uitge breide kollektie, zodat de afzet niet meer geschiedt via rechtstreekse ver tegenwoordigers, maar wel via grossis- ten, wat de overdrachttaks tot het dubbele, tot 14 t.h. hebben gebracht. In Belgie zijn de machines in deze nij verheidstak ekonomisch na 3 jaar al verouderd, maar de afschrijving wordt resp. voor de schoennijverheid en de pantoffelnijverheid pas na 10 en 5 jaar aanvaard, met alle fiskale gevolgen vandien. Deze belangrijke gegevens, die hier zeer bondig en vooralsnog onvolledig werden weergegeven, zullen als basis dienen voor een verdere studie van het Aktiekomitee, die dan bij een vol gende vergadering met de betrokken fabrikanten uit de streek zal worden besproken. Uiteindelijk zal tengevolge van deze kontakten tussen overheidspersonen en nijveraars op het konkrete vlak een eisenprogramma overwogen worden ter vrijwaring van de belangen van deze sektor, die voor het Aalsterse nog steeds een belangrijke sociaal - ekono- mischo betekenis heeft. (E.D.) BRUSSEL... EN DE FILOSOOF VAN HAGEM... De in onze streek vrij populaire T.V.-reeks De Filosoof van Hagem waarin o.m. het Aalsterse trio Willy De Swaef, Theo Van Gijsegem en Mevrouw Van Gijsegem met brio het Aalsters liefhebberstoneel verte genwoordigt heeft omwille van de gede biteerde streektaaltjes ofte dialekten in ver scheidene middens kritiek uitgelokt. Het C.V.P. gemeenteraadslid Szondi van Etterbeek, die aldaar op de barrikade staat voor de rechtmatige belangen van de Vla mingen, is niet te spreken over wat hij noemt «een allerplatst en voor velen onbe grijpelijk Vlaams dialekt» waarin deze reeks wordt uitgezonden. In «Eigen Leven», het orgaan van de Vlaamse Verenigingen v. Etterbeek, schrijft hij in dit verband nog «Te Brussel kijken vele mensen naar de Vlaamse T.V. en dat is goed. Maar u kunt toch wel denken dat velen van die halve Vlamingen wanneer ze naar dergelijke uitzendingen geluisterd hebben werkelijk niet aangezet worden om in hun verdere om gang in de hoofdstad 't Vlaams te gebruiken en hun kinderen naar Vlaamse scholen te sturen. En dan die zogezegde Franstaligen; ik bedoel niet de echte Walen, die over het algemeen maar naar de Franstalige T.V. kijken, maar de zoveel verfranste Vlamingen. Hoe reageren deze mensen Welke triomf cn tevens welke minachting in h-n stem als ze, zoals A.S. schrijft, ons dan kunnen zeg gen «Is dat die taal welke aan onze kin deren zou moeten aangeleerd worden Is het dat «kuituurtje» dat wij zouden moeten smaken en bewonderen Vergelijk dat nu eens met de Franse taal en de uitstralende Franse kuituur...» En Szondi schrijft nog «Als men nu absoluut dergelijk volks T.V.-spel wil uitzen den, waarom dit dan met eerst in een dege lijk Nederlands omzetten of tenminste aan zuiveren Sommigen in Vlaanderen zullen dergelijk standpunt misschien afkeuren of zelfs kleingeestig vinden; dat is hun goed recht. Maar het is ook mijn goed recht er een andere mening op na te houden en te verklaren dat ik er in ieder geval zeker van ben dat op 100 overtuigde Vlamingen te Brussel er alleszins 95 met deze zienswijze wel zullen akkoord gaan omdat zij maar al te goed weten hoe graag men te Brussel met onze taal en kuituur spot. DE WATERVOORZIENING IN DE STREEK In 1957 waren op 81 gemeenten uit het arrondissement amper 19 gemeenten aan gesloten op de watervoorziening. Momenteel is dit aantal gestegen tot 43, terwijl voor 27 gemeenten plannen voorzien zijn of de uitvoering ervan aan gang is. STREEKDEMOGRAFIE 'Het arrondissement Aalst telde op 31 december 1966 266.029 inwoners. In 1947 bedroeg dit aantal 238.443. DE TEWERKSTELLING Het arrondissement Aalst telt 4 onderne mingen met 500 tot 999 werknemers, 23 ondernemingen met 200 tot 499 werkne mers, 11 ondernemingen met 50 tot 199 werknemers en 1.014 ondernemingen met 5 tot 49 werknemers. Tijdens de jaarlijkse feestveryadering van het Sint Martinuskoor te Aalst, werd Clement Keppens gevierd voor zijn diamanten jubileum als kerkzanger EEDAFLEGGING NIEUWE GEMEEENTESEKRETARIS Morgen vrijdag vergadert de Aalsterse gemeenteraad in openbare zitting. Als eerste punt op de dagorde staat de eedaflegging van de h. C. Willems, on-, langs benoemd tot gemeenteseketaris. Verder o.m. het koninklijk besluit dd. 25 augus tus 1967 van de K.O.O. van Aalst inzake de oprichting van een interkommunale ver eniging voor het bouwen en exploiteren van een nieuw openbaar ziekenhuis, alsmede een voorstel tot oprichting van een beschermde werkplaats voor physieke gehandikap-, ten naar het voorbeeld van andere steden. 1 HULDE Na de raadszitting, omstreeks 21 uur, zal hulde gebracht worden aan burgemees ter F. Blanckaert, voor zijn 25-jarig mandaat als raadslid, en aan de hh. A. Van Hoorick, B. Ringoir, L. D'Haeseleer en Dr. A. Du Four, voor hun 20-jarig mandaat als raads-l lid. In de leeftijd van 63 jaar overleed burgemeester De Smedt van Erpe. De aflijvige was een bekende figuur in de autonijverheid in de streek. De plechtige lijkdienst heeft plaats zaterdag as. in de Sint Martinuskerk te Erpe om 11 uur. TERMURENKAPEL WORDl HERSTELD TE EREMBODEGEM De kapel van O. L. Vrouw Termuren, die elk jaar een grote begankenis kent tijdens de eerste helft van augustus, zal volledig hersteld worden. Sinds enkele dagen wor den immers werken uitgevoerd aan de dak bedekking, de ramen en de muren zelf, zo dat dit bouwwerk, dat dateert van 1763, over enkele weken een nieuw uitzicht zal krijgen. Deze kapel heeft trouwens een rijke histo rische achtergrond, vermits de huidige kapel in de geschiedkundige kronieken van Erem- bodegem sinds de middeleeuwen wordt ver meld. Het was echter in 1763 dat dit eerste bouwwerk werd gesloopt en vervangen door de huidige bouw, die voor vele tientallen jaren zal verzekerd zijn door de uitgevoerde werken. Het stemmige hoekje in de omgeving van een drukke verkeersweg zal nog meer aan trekkingskracht krijgen. Te Aalst vierden de echtgenoten Domien Muylaert-Limpens hun gouden bruiloft, met familie en schepen Ven Sinay die het oeechenk van de stad overhandiado Hier de jubilarissen samen Cliché Het Volk Onze kranten hebben er vol van gestaan. De geheimzinnige grafschenner(s), die eerst Zuid-Nederland en Limburg heeft onveilig gemaakt, zou afgelopen weekeinde zijn aktiviteiten verlegd hebben naar de zuide lijke Kempen en naar Oost-Vlaanderen. Zo beweren onze kranten. Wij staan tegenover deze beweringen nogal sceptisch. Wij hadden immers reeds, vóór één of méér onevenwichtigen het in hun overbelast brein kregen, de pas ver nieuwde Sint Jozefskerk en de monumentale Sint Martinuskerk te gaan besmeuren met dwaze en kinderachtige opschriften, een theorie. Onze stellingname komt in het kort hierop neer Vooreerst is het weinig waarschijnlijk dat een onevenwichtige en wij menen dat het hier geen twijfel lijdt, dat men met een of meer onevenwichtigen te maken heeft het werkterrein van zijn ziekelijke daden zo ver gaat uitbreiden. En nu gaan wij een steen gooien naar de «grote» dagbladen. Wij zijn immers van mening dat het juist door deze dagbladen is. dat deze «kerkhof-psychose» zich zo ver heeft uitgestrekt. Het is wel onze vaste overtuiging, dat daar wel degelijk in Lim burg een geestelijk gestoorde rondzwerft, die meent de nieuwe profeet van het kwade te zijn en zich psychisch gedwongen voelt allerlei «eerbewijzen aan zijn god satan» te betonen. Maar wij denken dat juist de ruchtbaar heid, die door de nationale pers, zowel de Nederlandse als de Belgische, aan deze armzalige psychopaat werd gegeven, er de oorzaak van is, dat dergelijke dingen zich reeds tot in onze stad hebben voorgedaan. Wij menen immers niet, dat het hier nog steeds om één en dezelfde persoon gaat. Ten tijde van de «Innovation-brand» stond men voor hetzelfde verschijnsel, toen enkele pyromanen, gedreven door de impuls van de brand in de Nieuwstraat, ook begon nen kleine brandhaarden te stichten. Is het dan eveneens niet mogelijk, dat onevenwichBigen, aangespoord en geprik» keld door het voorbeeld van de Limburgse grafschender, ook overal beginnen met der gelijke zielige praktijken Het is daarenboven bij ons weten de eerste keer dat de beruchte «dienaar van satan» het in zijn getormenteerd hoofd krijgt de binnenmuren van een kerk te gaan be smeuren. Volgens gerechtelijke kringen zou den de schenners van de Sint Jozefs- en de Sint Martinuskerk overigens minstens met twee moeten geweest zijn. Ergens zit dus waarschijnlijk wel iets mis. Het zou daarom naar onze mening wel niet zo dwaas zijn moest de nationale pers het geval doodgewoon stilzwijgen. Als gans de zaak door een of twee man werd ondernomen, dan blijkt in elk geval, dat hij of zij nood hebben aan publiciteit, zoals dat in dergelijke gevallen meer voor komt. En het lijkt ons niet zo onwaarschijn lijk dat de man, bij gebrek aan publiciteit, ofwel zijn aktiviteiten zal staken, ofwel nog driester zal worden en des te gemakkelijker tegen de lamp zal lopen. Ook wanneer het een geval van beïnvloe ding is, staan wij ypor hetzelfde probleem hoe minder ruchtbaarheid aan de zaak ge geven wordt, hoe minder andere oneven wichtigen door de daden van één gek zullen aangestoken worden. En ook voor de Sint Jozefsparochie is het een triestige zaak. Het zal ondertussen een waar probleem zijn de onterende op schriften te verwijderen uit de zandstenen pijlers in de «oude kerk». Nog maar pas werd de kerk totaal vernieuwd en gepleis terd waardoor zij een sober en werkelijk zuiver cachet had gekregen. En dit alles wordt zo maar op een minimum van tijd «naar de duivel geholpen» door de zieke lijke neigingen van een reeds te lang los lopende gek. J.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1