ETRIMO vrouwen kroniek TERLINDENPARK Kern '63 met "Sassafras,, De Posterijen in cijfers SASSAFRAS UW APPARTEMENT IN EEN PARK 425.000 F RAFFELGEMSTRAAT - AALST Toneelleven te Aalst Keukengeheimen I Een Adventkrans O, die griep Allerhande Het sparen Verkeersongevallen De werkloosheid VANAF SLEUTEL OP DE DEUR RUIME FINANCIERING VOORDELIG WONEN IN HET INLICHTINGEN EN BEZOEKEN TER PLAATSE OPEN ALLE DAGEN OOK ZATERDAG Tel. 299.38 - 299.38 OP 3 4 10 11 DECEMBER IN STADSSCHOUWBURG Het vlees is werkelijk te duur om een biefstuk onverschillig te behandelen. Neem zoveel mogelijk één grote biefstuk. Bijvoor beeld voor 4 personen één stuk van onge veer 300 gr. Deze blijft het lekkerst tijdens het bakken kleine biefstukjes drogen snel uit van binnen. Een goed gebakken biefstuk moet aan de buitenkant een mooi bruin korstje hebben, maar behoort van binnen rood te zijn. Een biefstuk, die we te lang laten bakken, wordt taai. j Het beste resultaat bekomen we 1. Met de boter in de koekepan bruin te laten worden. Giet ze daarna in een kommetje en schroei de biefstuk nu in de vette pan snel bruin. Pas als de biefstuk de gewenste kleur heeft aangenomen, doen we de gesmolten boter weer in de pan en maken de jus af. i 2. Bak de biefstuk snel aan weerskan- 3 ten bruin in een weinig boter en voeg de rest van de boter toe als het vlees uit de pan is genomen. 3 Het ziet er naar uit dat we deze win- :i •i I Aanstaande zondag begint de tijd voor ie herdenking van de komst van Christus. Deze tijd, die vier zondagen voor Kerstmis omvat, noemen we de Advent. Evenals de Kerstboom begint ook de Ad- ventkrans meer en meer in onze woningen door te dringen. Degenen, die reeds een <\dventkrans bezaten, weten uit ondervin ding welke sfeer van stemmigheid en inge togenheid zo'n groene krans in de huiska- "ner weet te scheppen. Degenen, die er nog jeen hadden, kunnen naar de bloemist gaan en er een kopen. Maar is het niet veel ple- 4 zieriger er zelf een te maken Kom, steek de handen uit de mouwen, het zal u niet oerouwen. Gebruik voor het geraamte een hoepel of draai van een stevige ijzerdraad een i( flinke cirkel ineen. Omwindt deze met stro j of raffia en vlecht daaromheen denne- of sparregroen, dat met dun koord, sievfig jaren of dunne ijzerdraad wordt vastgebon den. Breng op regelmatige afstanden vier ter heel voordelig rode kool kunnen kopen. Ook appels zijn er in overvloed, dus goed koop. Rode kool bevat veel vitamine C. Breng ze daarom van tijd tot tijd op tafel. Maak er een gewoonte van de koel kast op regelmatige tijden te ontdooien. Dit is beslist nodig om het volle profijt er van te hebben. Het sneeuwlaagje om het vrieslichaam kost niet alleen extra-stroom, het houdt bovendien ook ongewenste geur tjes vast. U hoeft niet te klagen als de koffie niet snel genoeg door de filter loopt. Al wat u te doen heeft is wat fijne suiker in de filter te strooien alvorens de gemalen koffie er in te doen. Het koffiegruis kan nu niet in de gaatjes van de filter kruipen. Een aangesneden ui kunt u enige tijd goed houden wanneer u het snijvlak inwrijft met wat zout. Leg de ui omgekeerd op een schoteltje of berg hem op in een plastic zakje. U weet toch dat de koelkast geen goede bewaarplaats is voor aangesneden uien Tenzij u de ui in een bekertje of een kommetje doet met een dekseltje dat de geur ook goed afsluit. rode linten aan, die op de gewenste hoogte worden samengehouden met een flinke gor dijnring, waarmee de krans wordt opge hangen. Versier nu de krans met takjes hulst en hier en daar een kleine denneappe! of iets dergelijks. Tenslotte plaatsen we vier witte of rode kaarsen op regelmatige afstand van elkaar op de krans. Iedere week wordt een kaars meer aan gestoken, zodat we de laatste zondag voor Kerstmis de vier kaarsen mogen aansteken. Vooral onze kinderen zullen vreugde aan deze Adventkrans beleven, die het aanste ken van de kaarsen met zich brengt, maar ook ouderen zullen er een steun in vinden om de Adventtijd op betere wijze te beleven. Er zijn helaas te weinig mooie oude ge bruiken in omloop. Laten we in ieder geval dit Advent-gebruik in ere houden. We hopen van harte dat we er voor ge spaard blijven, maar meestal komt er rond dit tijdstip van het jaar een griep-epidemie over ons land. Deze ziekte, waarvan men zo vaak hoort zeggen «0, 't is maar een doodgewone griep», is in feite zeer besmet telijk. Vooral voor mensen met bepaalde ziekten, zoals suikerziekte, hart- en vaat ziekten, longziekten, voor bejaarden en voor vrouwen die in verwachting zijn, is het verstandig besmettingsgevaar zoveel mogelijk te vermijden. Wat kunnen uw voor zorgsmaatregelen zijn Vermijd zoveel mogelijk grote opeen hopingen van mensen (bioscoop, schouw burg, tram, bus, trein, enz.). Blijf uit de buurt van besmette men sen, die u door hoesten of niezen de ziekte kunnen overbrengen. Vermoeidheid verhoogt uw kans op besmetting. Neem dus vooal in deze tijd voldoende nachtrust. Belangrijk is ook een goede afwisse ling in de maaltijden. Let er op dat er vol doende vitamine C in is verwerkt. Zodra men vermoedt met griep be smet te zijn, moet u naar bed gaan en de dokter waarschuwen. De verschijnselen zijn: plotselinge hoofdpijn, vaak met pijn achter de ogen, pijn in rug- en beenspieren, rillerig heid en koorts. Na het verdwijnen van de koorts kunnen soms neusverkoudheid, keel klachten en hoesten optreden. Ga vooral niet te gauw weer aan het werk. NAAR DE WINTERSPORT Heerlijk! Maar bedenk, dat hoewel zon en sneeuw een fijne kombinatie zijn, dit voor een tere huid schadelijke gevolgen kan hebben. In plaats van fris en gezond kan zo'n huid er wel eens verweerd gaan uitzien. Maar hier tegen is gelukkig wel wat te doen de avond tevoren wordt gezicht en hals grondig ingewreven met een goede zonnebrandolie. Op die manier zal de huid mooi en gelijk matig bruin worden, zonder onaangename verschijnselen. Weet ge dat nylon, astralon en andere synthetische garens niet bestand zijn tegen nagellak, haarlak en remover Wees dus zeer voorzichtig met deze spulletjes als u een truitje of ander kledingstuk van astralon of iets dergelijks aan hebt. Last van ruwe ellebogen Bewaar dan de halve schillen van uitgeperste citroe nen en zet er de ellebogen een poosje in. Na enkele weken is de huid zacht. Wij lazen «De granietvloer in uw badkamer wordt prachtig glanzend wanneer u hem geregeld schuurt met bruine zeep». Heel juist. De vloer wordt dan prachtig glanzend... maar ook spiegelglad. En dit laatste vinden we een gevaar, vooral voor kinderen en oudere mensen, die gemakke lijk uitglijden en zodoende lelijk kunnen vallen. Er zijn andere middelen genoeg om de badkamervloer schoon te houden. Tegenwoordig kan men prachtig be drukte badstof per meter kopen. Wij vinden dit materiaal ideaal voor gordijnen in de badkamer. De stof neemt vocht op, kreukt niet en kan na een wasbeurt meteen, zon der strijken, weer worden opgehangen. Onvoorstelbaar grappig, eigenlijk dol-ko- misch, of zoals regisseur Wilfried De Langhe het noemt «een frisse gekdoenerij met de klassieke wildwest-film a la Hollywood der jaren '30 met de vergrijsde rancher-kolo nist (Nolle Versijp), de verlopen dokter (André Van Daele), de voorbeeldig-goede moeder (Jenny Tanghe), de zoon-avontu- rier (Walter Boni), de smachtende dochter (Peggy Scholliers), de edele cowboy-held (Gerard Walleyn), schatje-altijd-raak (Hed- wig Hoefmans), de goede en de slechte Indiaan (Oswald Versijp), een plezierige Spielerij vol gekke anachronismen en toe spelingen, een werk zonder problemen.-» Hiermee presenteert Kern '63 weer eens de lichte toets. Een nieuw soort komedie met een totaal eigen toon die van René de Obaidia. De teaterkenner deze sukses- volle Franse auteur voorstellen zal wel niet nodig zijn. Thans 49 jaar oud, werd hij eerst als romancier bekend en startte in de vijftiger jaren met een paar impromptus, nl. «Le defunt», «Le sacrifice du Bourreau» (1957) en «Edouard et Agrippine» (1960) waarvan Toneelstudio '50 de Vlaamse kre- atie bracht. Zijn kijk op de dingen leunt aan bij lonesco en Adamow, verwant met het kabaret en eigenlijk niet vreemd aan de wispelturige intelligentie van bv. Boris Vian. «Du vent dans les branches du Sassa fras» vertaald als «Als 't waait door de kruinen der Sassafras» (1961) kwam op de affiche van alle teaters over de hele wereld. Van hem wordt dit jaar «Genousie» ge speeld door het Nederlands Toneel Gent. Het Aalsters publiek is met de vertolkers voldoende vertrouwd: ook met de spelers van Volksteater Vertikaal, die hier o.m. al met «Juno en de Pauw», «De knecht van twee meesters» en «De Burgemeester» lau weren oogstten. Deze reeks voorstellingen gaat dan ook in co-produktie. Jenny Tanghe speelde in zowat alle Vlaamse kamerteater9 en vervulde heel wat kontrakten bij de T.V.; Hedwig Hoefmans debuteerde twee jaar geleden in «Het hu welijk van Mr. Mississippi» en beëindigt nu haar toneelstudie aan het conservatorium: Gerard Walleyn is van bij de stichting al bij zowat alle produkties van Vertikaal betrokken, en Oswald Versijp, die net als zijn broer Nolle, een volbloed teatermens is, heeft zowat alle scene'9 van het land «ge daan» met groep Poos; Nolle Versijp kreeg zijn teateropleiding in Toneelstudio '50 en werkte er onder Dré Poppe, Walter Eysse- linck e.a. Wat regisseur Wilfried De Langhe betreft zijn voorkeur gaat naar alle werk dat goed is en buiten de platgetreden paden loopt, zeer vindingrijk en een virtuoos van het tea- terrytme. Sassafras is bij hem in veilige handen. De vertoningen lopen nu zondag en maan dag 3 en 4 december en ook de daaropvol gende zondag 10 en maandag 11 december telkens doek te 20 u. stipt. ELKE BELG SCHRIJFT 68 BRIEVEN PER JAAR Zopas is het jaarverslag van de Bel gische Posterijen gepubliceerd. Het bevat een reeks interessante details omtrent het postwezen in ons land. In totaal heeft de post tijdens het voorbije jaar 1966, 2.584.792.000 zendingen «verwerkt», of 18 miljoen meer dan in 1965. De financiële ver richtingen bedroegen 6.629 miljard of 11,7 t.h. meer tegenover het jaar tevoren, wat met andere woorden gelijkstaat aan 698.000 fr. per in woner. Dat de Belg stilaan de reputatie krijgt van een drukke briefschrijver, blijkt wan neer men ziet dat het totaal aantal zendin gen van 2.007.931.000 in 1953 gestegen is tot 2.584.792.000 in 1966. Wanneer deze ontwikkeling aanhoudt dan zal men in 1980 tot een totaal van 4,5 miljard komen. Ook het aantal aan de postloketten ver richte handelingen neemt bestendig toe 103.342.953 in 1962 tegen 118.207.636 in 1966. Het aantal postbussen steeg van 16.629 tot 16.759. De spoorwegen en de buurtspoorwegen vervoerden vorig jaar ge zamenlijk 5.600.000 postzakken. Ook het luchtpostverkeer is niet achter gebleven bij deze evolutie het gezamenlijk gewicht aan luchtpost bedroeg 952.042 kg tegenover 888.557 kg in 1965. In 646 gemeenten van het land wordt de post eenmaal daags besteld, in 1.965 ge meenten tweemaal en in 55 gemeenten zelfs driemaal per dag. Het aantal brievenbestel lers bedraagt 2.963, terwijl er 5.186 fran- keerapparaten in de privé-bedrijven in ge bruik zijn. PORTVRIJE ZENDINGEN VOOR MILITAIREN BETEKENEN 51 MILJOEN VERLIES Een voorname verliespost betekent voor de ^Belgische Posterijen de portvrije brief wisseling met Belgische militairen in de Duitse Bondsrepubliek; men heeft uitgecij ferd dat zulks de post per jaar 51 miljoen frank kost. Maar dit cijfer ligt aan de lage kant als men bedenkt dat de ministeriele diensten, die ook van dit voorrecht genieten, een verliespost betekenen van 240 miljoen Het jaarverslag toont verder aan dat de verkoop van fosforescerende postzegels in de provincie Brabant tijdens het voorbije jaar een sukses is geweest 70 t.h. der ver zendingen waren met deze zegels gefran keerd. Om de postbedeling in Brussel te vereen voudigen en te rationaliseren wacht men thans de bouw af van de metro om een aanvang te maken met een pneumatische post, d.w.z. een verzending door onder grondse buizen, waarmee men in 1968 hoopt klaar te komen. Ook Antwerpen zou daarna met soortgelijk systeem worden uit gerust. Het drukwerk neemt wel de voornaamste plaats in in het binnen- en buitenlands post verkeer; daarna volgen kranten en tijdschrif ten. Pas op de derde plaats komen de brie ven (607.532.000), gevolgd door de dienst- stukken (275.645.000), postpaketten en monsterzendingen (92.228.000), briefkaar ten (42.542.000) en tenslotte de spoedbe stellingen (5.332.000). Wat tenslotte de aan het buitenland ge adresseerde post betreft, staat Frankrijk met 19,7 t.h. aan de spits der verzendingen, gevolgd door Duitsland, Nederland, Groot- Brittannie, Italië, Luxemburg, Zwitserland en Spanje. 22,42 t.h. van de internationale briefwisseling is bestem voor landen buiten Europa. Tijdens de maand oktober bereikten de stortingen op boekjes van partikulieren bij de Spaarkas 6.299 miljoen frank en de te rugbetalingen 3.446 miljoen. Het spaarover schot bedraagt derhalve 2.853 miljoen fr. Het partikulier spaartegoed bij de instel ling beloopt op het einde van de maand 127.532 miljoen frank, tegenover 120.322 miljoen op 31 december 1966. Tijdens de eerste tien maand van het jaar bereikte de aangrooi dus 7.210 miljoen frank. Verkouden LACH u gezond met Kern Stadsschouwburg 3 - 4 - 10 - 11 december Tijdens de week van 20 tot 26 november zijn door de rijkswacht 1.570 verkeersonge vallen vastgesteld. Daarbij verloren 26 per sonen het leven, werden er 205 ernstig en 730 licht gewond. Tijdens het weekeinde deden zich 526 verkeersongevallen voor met 16 doden ter plaatse, 94 zwaar en 272 licht gewonden. De voornaamste oorzaken van de dode lijke ongevallen zijn overdreven snelheid 3; rijden aan de verboden kant 2; niet inachtneming der voorrangsregels 1; rich tingswijziging 2; gevaarlijk inhalen 5; gevaarlijk maneuver 1; onvoorzichtigheid van voetgangers 4; mist 2. Tijdens de week van 12 tot 18 november werden er per dag gemiddeld 69.204 volle dig en 28.726 gedeeltelijk werklozen gekon- troleerd, hetzij een totaal van 97.930. Vergeleken met de vorige week werd een vermeerdering met 1.546 volledig en met 1.708 gedeeltelijk werklozen genoteerd. De stijging van de volledige werkloosheid treft voornamelijk de sektoren bouw, steen bakkerijen, landbouw, kleding en voeding. De stijging van de gedeeltelijke werkloos heid vloeit voort uit toegenomen werkonder brekingen in de sektoren bouw, textiel, kle ding en leder, alsmede onder de havenar beiders te Antwerpen; daarentegen wordt een vermindering van de gedeeltelijke werk loosheid opgetekend in de automontage.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2