en omstreken mensen in de streek... logboek Gesprek Ludovic Moyersoen na Afrika-reis «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 cïeine^ zelfstandigen in de rand van de welvaart... help u zelf.. jong gezin... RIB kent geen Vlaamse muziek... Kerk van Mijlbeek wordt toch hersteld JAN VAN CAMPENHOUT 9e Gazet van Aalst NEC SPE. NEC HETU. CrUPMVT UW VERTROUWEN AAN INGANG VRIJ 23ste JAARGANG Nr. 94 ZATERDAG 2 DECEMBER 1967 MET BIJVOEGSEL 2.50 F HET NUMMER De man die tegenover ons zit een net hu sje in een Denderdorp is niet verbit terd. Ondanks het feit dat hij sedert jaren iet meer kan werken. Een tijdje heeft een familielid me ge loipen. Maar dat kon niet blijven duren. Een Krantenverkoper moet 's morgens wat teg ik 's nachts uit de veren. Ik heb dan mjn «ronde» maar «overgelaten». Als zelfstandige heb ik geen inkomen neer. Ik leef van mijn spaarcenten en de lulp van mijn kinderen. 'Maar dat kan niet bi jven duren. Ofschoon ik van nature opti mist ben, ben ik toch bang voor de toe komst. Misschien kan ik het houden tot ik aan mijn pensioentje geraak als zelfstan dige. Maar ik ben nog maar 55. De vrouw zit er stilletjes bij te luisteren Ook zij is kennelijk bang voor de onzekere toekomst en hunkert reeds naar het kleine pensioentje van haër man... Maar dat duurt nog wel ettelijke jaren. Qe buren noemen haar 'n moedige vrouw Een stuk van haar leven heeft zij als het ledereen in dit land mag staken. Zelfs de mannen van de T.V. De krantenverko pers moesten het nu maar eens doen. De meesten zijn zelfstandigen en weinigen slagen er in een statuut als loontrekkende to verwerven. Je verdient ais krantenverkoper goed je boterham. Maar wee de dag dat je ziek wordt en je «ronde» moet staken. ware opgeofferd voor haar ouders Mijn zuster en broers waren gehuwd en hebben zich buiten de streek geves; tigd. Ik was vooraan in de twintig en ik kon het niet verantwoorden mijn moeder en vader, die reeds bejaard en sukkelachtig waren, alleen te laten. Toen mijn ouders gestorven zijn restte mij een deel van de erfenis, dat was een derde van de opbrengst van de verkoop van het ouderlijk huis. Ik stond alleen, was reeds om en bij de veertig en heb toen een kruideniers winkeltje geopend. Dat floreerde. Tot ik nu reeds een jaar geleden zelf begon te sukkelen. Een hulpvaardig nichtje is me bijgesprongen. Maar het meisje huwt eerlang. Gelukkiglijk ben ik van kindsbeen aan gesloten bij de mutualiteit. Maar toch, de geneesmiddelen slorpen maandelijks een behoorlijk sommetje op. De dokter zegt dat ik omwille van mijn gezondheid best mijn winkeltje zou stopzetten. Overigens, de mensen ko pen niet graag in een bedrijf waar een zieke is. Mijn klienteel vermindert dan ook geleidelijk. Mijn familie zegt Je moest getrouwd hebben. Moest ik dan mijn ouders aan hun lot overlaten... Ik weet waarachtig niet wat ik ga doen de dag dat ik mijn winkel moet sluiten. Hij, een nog betrekkelijk jonge man, vader van een jong gezin met kinderen, oefende 7 jaar zijn zelfstandig beroep uit. In dat bepaald beroep zijn de meesten zelf standig. Tot hij ziek werd. Na e6n ver blijf van enkele maanden in een ziekenhuis waren de spaarcentjes verdwenen. De dokter zei dat hij nog bezwaarlijk een beroep zal kunnen uitoefenen. Noodoplossing zijn echtgenote doet ge legenheidswerk want moet onvermijdelijk ook haar huishouden kunnen beredderen en verdient derwijze 5.000 fr. per maand. Van dat bedrag, verhoogd met de kinder toeslag voor zelfstandigen, moeten zij leven alles betalen, huishuur incluis, en de regel matige, dure geneesmiddelen... Reken zelf maar eens uit, mijnheer Eer- gezin van vijf mensen... Een recent verblijf van oud-minister Moyersoen in Afrika is uiteraard belangwekkend genoeg om daarover een informatief gesprek tu voeren. Do reis van de h. Moyersoen hield verband met de werking van de I.V.P.O., de Internationale Vereniging voor Plattelands ontwikkeling. Vanzelfsprekend bood dit gesprek ook ruimschoots de gelegenheid om de aktuele Kongolese politieke situatie aan te snijden en meteen de Belgische aanwezigheid al daar. Het doel van uw reis was dus de werking van de Internationale Vereniging voor Plattelands- Ontwikkeling ter plaatse na te gaan Zijt U tevreden over deze aktie Hetgeen onze mensen daar verrichten is werkelijk zeer doelmatig. In Burundi werden ze door het Hoge Kommissariaat voor de vluchtelingen gelast met het establishement de streek van de Mugers (Noord-Oosten van Burundi) van de Ruandese Tutsi, die hun land hebben moeten verlaten. Terwijl het Kommissariaat in de onmiddellijke nood voorzag, met medewerking van onze men sen, zorgden wij voor het aanleggen der jwegen (68 km.), de watervoorziening (in 61 dorpen) en het draineren van de moeras sen, ten einde ze bebouwbaar te maken (3710 Ha.). Op twee jaar tijd is dit klaar. Het Kommissariaat gaat zich nu terugtrek ken, maar I.V.P.O. zal nu haar eigen taak voortzetten, nl. globale rurale ontwikkeling b:j middel van animatie. Vermelden wij ook dat wij die methode toepassen in de streek van Karuzi, waar we ook de hoeve van Ka- ruzi uitbaten. In Ruanda heeft de I.V.P.O. zich gespe- cial.seerd in hydraulische werken. Dit berg achtig land (zoals Burundi eveneens) heeft een zeer grote nood aan dergelijke werken en beschikt ook over veel water. Maar men moet het capteren leiden naar de plaatsen waar het moet gebracht worden. We bouwen ook veel, doch met Ruandese ondernemers, die we vormen en voor wie we de plannen ontwerpen en die door onze tech nic worden bijgestaan. Ten Oosten van Rtanda, in de streek van Rusami, werden gelast een reusachtig domein van 25.000 Ha. bewoonbaar te maken; dit betekent dat er de Tsé-Tsé-vlieg, die deze streek teis terde, moesten uitroeien, wegen moesten aanleggen en zorgen voor de nodige water voorziening. Dit is thans klaar. Het eerste vee werd verleden week aangevoerd en binnenkort zullen jonge boerenfamil.es die het te eng hebben elders in Ruanda (het land is over bevolkt) deze streek komen bewonen. Niet ver van Rusami in de streek van Kibungu. hebben we een jonge ploeg aan het werk die aan landelijke animatie doet. Deze werkingsmethode vindt stilaan ingang en is tot een grote uitbreiding geroepen. Hebt U steun van de plaatselijke overheden Ik heb zowel in Burundi als in Ruanda herhaalde kontakten gehad met de rege ringsleden en op lager echelon met de pre- fekten; ze zijn daar zeer ingenomen met ons werk en vragen dat wij ons akthveid zouden uitbreiden. Overigens wordt de technische hulp van Belgie zeer geapprecieerd. In zonr veel lei dende organen vindt men bekwin-e en in vloedrijke ambtenaren die deel uit.naKen van de Belgische hulpverlening. Wat denkt U over de politieke toestand Ruanda heeft zijn sociale revolutie achter de rug. Het is thans de meerderheid, de Hutu's. die besturen. De president van de Republiek, Kaybanda, die ik niet heb kun nen ontmoeten wegens het overlijden van een zijner kinderen, is een merkwaardig man, die een voorbeeld geeft van onbaat zuchtigheid. Zijn levenswijze is zeer sober gebleven. Hij wordt zeer graag gezien door het volk. Onder zijn ministers zijn waarde volle elementen. Dit land heeft zware pro blemen dicht-bevolktheid (300 inwoners per km2), niet veel grondstoffen, primitieve «De katholieke opinie most weten dat zelfs indien Belgie ooit officieel Kongo moest loslaten, de missies nooit Kongc zullen verlaten» VOLKSVERTEGENWOORDIGER OTTE STELT PARLEMENTAIRE VRAAG Volksvertegenwoordiger R. Otte heeft aan de ministers die de kuituur onder hun bevoegdheid hebben een originele parlementaire vraag gesteld, waarvan het ant woord wei eens onder de ogen van ae massa gebracht mag worden. «Gelieve mij voor één maand het aantal muziekplaten op te geven, dat door de RTB en BRT werd uitgezonden en deze platen te verdelen per taal.» De gegevens die verstrekt werden luiden als volgt BRT Duits 164, Engels 543, Frans 127, Grieks 4, Italiaans 68, Jiddisch 9, Latijn 20, Nederlands 528, Roemeens 3, Russisch 11, Spaans 30, Tsjechisch 2. Voor de RTB Frans 2.241, Engels 948, Spaans 25, Italiaans 5, Pocls 4, Duits 2 voor de lichte muziek; voor de klassieke muziek Frans 9, Duits 9, Italiaans 1. Het ligt voor de hand dat uit deze cijfers alleszins reakties zullen voortvloeien. Er bestaat immers een opvallende wanverhouding tussen de gegevens van de BRT, die een grote diversiteit in de platen nastreef;, en de RTB, die eenvoudig niet weet dat er in Vlaanderen ook zangers bestaan. Of streeft men er naar om allo Vlaamse zangers ook in het Frans op de plaat te doen verschijnen Dat mag wel eens gevraagd worden... van de kerk om verkeerstechnische redenen verantwoord is, evenals vanwege het feit dat vier miljoen herstellingswerken well.cht nog door andere werken zouden gevolgd worden. Het kerkbestuur heeft er de aandacht van het stadsbestuur op gevestigd dat de kerk op dit ogenblik niet bouwvall g is en dat herstellingswerken de kerk helemaal kunnen opknappen. Ook betwijfelt het kerk bestuur of de verdwijning van de kerk zo veel belang zal hebben in het verkeer, dat nu toch vrij goed wordt gekanaliseerd. Over één zaak was men het nochtans eens de herstellingswerken zijn noodzake lijk en MOETEN uitgevoerd worden. Het stadsbestuur zal enkele experten aanstellen die de werken op plan zuilen moeiui bren gen, waardoor uiteraard ook een meer pre cieze raming zal kunnen geschieden. Enkele weken geleden kwam de kerk van Mijlbeek plots in het nieuws. Er werd mede gedeeld dat dringende herstellingswerken moesten uitgevoerd worden, die verscheide ne miljoenen zouden belopen. Door 't stads bestuur werd de zaak besproken in een zit ting van de verenigde frakties van de meer- derhed. Daarop werd de mening naar voor gebracht dat de herstellingswerken een on nuttige investering zouden zijn. Er werd dan ook besloten met de bevoegde besturen kontakt op te nemen om een nieuwe kerk te bouwen en hiervoor werd zelfs al een perceel grond aangewezen. Door het kerkbestuur van Mijlbeek, dat toch een beetje te ver van de ganse kwestie werd gehouden, werden deze berichten met een beetje verwondering aanhoord. Het schepenkollege heeft tegenover een afvaar- d.g ng dan verklaard dat de verplaatsing landbouw, en vooral zijn ligging, ver van de zee, die de handel bemoeilijkt, zowel in- als uitvoer. De mensen zijn wel wantrouwig; dit ligt aan de honderden jaren onderdrukking, maar toch meegaand, eens dai men het ver trouwen heeft kunnen winnen. Hulp blijft geboden... en is ook vruchtdragend. In Burundi zijn de Tutsi aan de macht. De spanning tussen Tutsi's en Hutu's is er echter niet zo groot als dit het geval was ■in Ruanda, daar de rassen er meer gemengd zijn. De president van de Republiek, een jonge officier van 27 jaar. De gemiddelde ouderdom van de ministers, voor driekwart hogeschool-gediplomeerden, is ook 27. De problemen zijn niet zeer verschillend van die van Ruanda. Burundi beschikt echter over de vlakte van Ruzizi, waar zeker nog zeer veel kan uitgehaald worden op land bouwgebied. Hier ook helpt ons land zeer doelmatig. Laten we tenslotte nog vermelden dat in beide landen Belgie vertegenwoordigd is door ambassadeurs die een groot gezag genieten, zich sterk inzetten om de Bel gische hulp te steunen en een grote vlijt aan de dag leggen op alle gebied. Het is voor Burundi generaal Henniquiau en voor Ruanda de jonge Vlaamse diplomaat de Hennin. (vervolg op blz. 2) DG PENDELBEWEGING (I) Over het probleem van de aanzienlijke pendelbeweging vanuit het Aalsterse, hoofd zakelijk naar het Brusselse, maar ook, weze het in mindere mate, naar andere streken, zijn de meningen verdeeld. Men kan de pendel in zijn geheel niet verwerpen als een sociaal - ekonomisch on verantwoord verschijnsel Aldus wordt vast gesteld in een A.B.V.V.-verslag over de ekonomische situatie van het arr. Aalst, waaraan hier, ten informatieve titel, een reeks gegevens worden ontleend. Het overschrijden van een provinciegrens of de afstand tussen woon- en werkplaats is niet bepalend voor pendelaars, aldus dit verslag, waarin verder nog te lezen staat De werkelijke tijdsafstand tussen woon- en werkplaats is hiervoor de juiste basis. Er wordt algemeen aanvaard dat een afwe zigheid uit de woning van 12 uur en meer voor een dagtaak van 9 uur sociaal niet verantwoord is. Dit betekent dat de persoon welke dagelijks minimaal 1u30 nod.g heeft om zijn werkplaats te bereiken en eventueel om terug huiswaarts te keren, behoort tot de lange afstandspendelaars. DE PENDELBEWEGING (II) Uit de hiernavolgende gegevens, steeds volgens dit verslag, blijkt dat op basis van de volkstell.ng van 1961, meer dan 27.000 loon- en weddetrekkenden tot deze groep behoren Tijdsafstand naar het werk van de Aalsterse forenzen 30 minuten 12.540 30 min. tot 1 uur 11.034 1 uur tot 1.30 uur 14.383 1.30 uur tot 2 uur 9.685 2 uur en meer 2.934 onbekend 65 op logement 1.327 Overigens steeg het aantal forenzen in totaal van 1947 tot 1961 van 23.442 tot 31.787. De pendelbeweging geeft dan het volgen de beeld tijdens de voormelde periode 1947 1961 Antwerpen 261 502 Brabant 20.042 29.650 West-Vlaanderen 123 195 Henegouwen 3.017 1.440 nodigt Ued. uit tot het bezoeken van de tentoonstelling van zijn werken ZAAL BELFORT te AALST van 25 nov. tot en met 10 dec. 1967 aHe dagen van 14 u. tot 19 u. zondag van 10 tot 12.30 en 15 tot 19 u. Atelier Kalsydebug - Snaaskerke (Oostende) Tel. 059/287.09

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1