>1 Bruisende drank Dames, voor U alleen. Ludovic Moyersoen na Afrika-reis «Wat eten wij deze week Voorde lekkerbekken... Bericht aan onze klanten Weekkalender T0E6ANGSPRIJZEHI van 50101175 F. Agatha Christie Dl*J VA ZONDAG Garnalen-croquetjes Kippensoep Kip (uit de soep) met witte room- champignonsaus Gekookte aardappelen Vruchten met Advokaatvla. MAAANDAG Gepaneerde kalfslapjes Worteltjes Gekookte aardappelen Pannekeekjes. DINSDAG Gebakken tong Botersaus Gekookte aardappelen Griesmeel pudding met eieren. WOENSDAG Varkenskoteletten Spruiten Gekookte aardappelen Fruit. DONDERDAG Biefstuk Gestoofd witloof Gekookte aardappelen Vanille pudding. VRIJDAG Mosselen Frites Rijstpap. ZATERDAG Koolschotel met aardappelpuree en knakworstjes Chocoladevla. VRUCHTEN MET ADVOKAATVLA BENODIGD 0,5 liter melk, 50 g vanille-puddingpoeder, 100 g suiker, 2 zachtzure appelen, 2 peren, citroensap. 50 g rozijnen en 2 lepels advokaat. BEREIDING Kook van de melk. 50 g suiker en de puddingpoeder een gladde vla en laat deze afkoelen. Schil de appelen en peren, verwijder de klokhuizen en snijd ze in kleine stukjes. Vermeng ze onmiddellijk met de rest van de suiker en 2 eet lepels citroensap. Roer er de in lauw water gewassen en afgedroogde rozijnen door en laat alles even intrekken. Even voor het opdienen de vruchten verdelen over vier glazen of schaaltjes. Vermeng de afgekoelde vanillevla met advokaat naar smaak (voor kleine kinderen de advokaat liever achterwege laten) en schep dit over de vruchten. GRIESMEELPUDDING MET EIEREN BENODIGD 1 liter melk, 100 g griesmeel, 90 g suiker, 2 eieren, 50 g amandelen en wat zout. BEREIDING De melk aan de kook brengen. Suiker en griesmeel vermengen en in de melk strooien; zout toevoegen en roerende gaar laten worden. Van het vuur de eierdooiers, de vooraf gepelde en fijngehakte amandelen en het stijfgeklopte ei toevoe gen. De massa nu, onder voortdurend roeren, nog even verwarmen tot het eiwit vol doende gestold is en niet meer kan uitzakken. In een vorm gieten en laten afkoelen. Z»{ Al de nieuwigheden voor de feesten zijn praktisch binnen. Reserveer NU uw eindejaars-geschenken. Het is nog rustig, en U k:est nog uit een volledige collectie. Met de drukte van de laatste dagen hebt u het maar voor het halen. Op aanvraag wordt het natuurlijk ook thuis gebracht op de gewenste datum. Zoals ieder jaar hebben we voor al onze klanten een mooi cadeautje klaarliggen. Porcelein- en geschenkenzaak VAN LSMBERGEN Hoogstraat, 2S Aaisl Speciale voorwaarden voor bepaaide geschenken, dienstig voor klan ten en zaken-relaties, die vóór einde-jaar nog kunnen geleverd worden. Maar U verbleef ook in Kongo Ja, inderdaad. Ik was nu eenmaal zo ver dat ik even goed langs Kinshasa kon terug keren. Ik heb dit dan ook gedaan. Ik had hier geen opdracht te vervullen, maar ver moedde dat het bezoek van niet-officiele personen wellicht welkom zou zijn, zowel van Kongolese zijde als van Belgische zijde. Van Belgische zijde we mogen niet ver geten dat nog meer dan 40.000 Belgen in Kongo zijn, verspreid over gans het gebied, en dat ze er een voorname rol spelen, niet het minst op religieus gebied en op het gebied van het onderwijs. Ook ekonomisch zijn we daar nog steeds het sterkst vertegenwoordigd. «Alles is Belgisch hier», zei me een hooggeplaatst persoon, wijzend op een der jongste crea ties. De splinternieuwe wijk die Generaal Mo butu liet oprichten om zijn invités van de Afrikaanse Unie (A.O.U.A.) te herbergen is het werk van een Belgisch architekt, de meubels komen uit Belgie; overal ligt onze stempel. De stad Kinshasa, die een der mooiste verwezenlijkingen is op het gebied van ruim telijke ordening, was in het begin van het regenseizoen mooier dan ooit. Ik heb die zeer bedrijvig gevonden. Ik bezocht natuurlijk ook en dit voor de derde maal Lovanium, waar men nog volop aan het bouwen was en waar nu, volgens berichten die ik nog verleden week ontving van de rector Mgr. Tsibangu, het aantal eerstejaarsstudenten opnieuw ver hoogd is. Men kan moeilijk een universiteit uitdenken die mooier gelegen is en zo schoon werd uitgebouwd. Maar U zegt ons niets over de politieke atmosfeer in Kongo Ik heb met vele landgenoten gesproken die een voorname rol spelen in Kongo. Zij waren allen bekommerd over de openbare opinie in Belgie, zoals ze zich uitdrukt in de pers die hen bereikt. (De Vlaamse pers heeft nooit gedaan, wat ik haar reeds over 11 jaar vroeg, nl. drukken op licht papier dat het vervoer per vliegtuig toelaat). Zij staan er op dat Belgie zijn inspanin gen voor Kongo niet zou laten vaLen en wijzen op de verantwoordelijkheid die wij op dit gebied hebben. LEVENSWIJSHEID Ik praat het liefst met kinderen, want van hen kan men nog hopen, dat het een maal verstandige schepsels zullen worden. Maar die het geworden zijn, o jeminee (Soren Kierkegaard) WENS HUN EEN GELUKKIGE NAAMDAG 3 dec. Franciscus. Xaverius, Saverijs, Sophonias. 4 dec. Barbara, Ada, Osmond, Pieter. 5 dec. Crispins, Asella, Sabbas, Dalmatius. 6 dec. Niklaas, Florentina, Leontinus. 7 dec. Ambrosius, Eutropia. 8 dec. Eutychianus. 9 dec. Valeria, Georgonia, Leocadia. BIJZONDERE DAGEN Zondag 3 december begin v. de Advent. Maandag 4 december H. Barbara, pa troonheilige van de artilleristen, mijnwerkers 0 Dagelijks 20 uur. Middagvoorstellingen woensdags, zaterdags, zondags om 15 uur. Verminderde prijzen voor kinderen - Geredu ceerde prijzen voorscholen.groepen en autocars VOORVERKOOP IN HET KONINKLIJK CIRCUS Dagelijks van 10 tot 19 uur. Tel.18.20.15 Locatie Aalst De Gazet van Aals;, 26, Schoolstraat Tel. 241.14 (vervolg van eerste bladz.) Aanvallen op het staatshoofd, tenden- sieuze berichtgeving, enz. betreuren ze ten zeerste. De Kongolezen zelf zijn daaraan zeer gevoelig. Wij vergeten te gemakkelijk dat wij 150 jaar praktijk hebben van de persvrijheid, maar in landen zoal: Af^'ka waar het gezagsprincipe zeer sterk 's, en ook in andere landen, dringt het niet aoor dat wat in de pers verschijnt niet de staat engageert. Dat is een feit en dat gegeven van het probleem mag men niet over het hoofd z.en als men verantwoordelijkheidsgevoel neeft. U hebt ook Kongolese autoriteiten ontmoe; Ja zeker, en lang en veelvuldig. Ik ben door hen zeer goed onthaald geweest. Ik kan daar niets anders in zien dan hun ver langen verenigd met ons te blijven. Mijn diepe overtuiging is ook dat wij d:t moeten doen. We hebben daar een zedelijke verantwoordelijkheid die we niet kunnen ontgaan omdat wij historisch met het Kon golese volk verbonden zijn, omdat wij ze kunnen helpen en niemand kan het doen zoals wij. Overigens onze landgenoten heb ben daar zoveel verwezenlijkt dat wij hun werk niet mogen prijsgeven. Het groot probleem van de ontwikkelings hulp is de efficiency. Welnu, in Kongo, m Ruanda en Burundi kunnen we efficient zijn, meer dan gelijk waar, al ware het maar omdat onze landgenoten daar tegenwoordig zijn (nog meer dan 40.000), het land ken nen, zeer dikwijls de inlandse taal kennen en dat we langs hen om de volle waarde kunnen geven aan wat we doen. Goed en wel, maar is dat wel mogelijk, gezien de vele incidenten die plaats gegrepen hebben Hoofdzaak is dat we overtuigd zijn dat wij Kongo niet mogen verlaten. De inciden ten die plaats grepen zijn ten zeerste te betreuren; en niemand kan er voor instaan dat in een onmetelijk land zoals Kongo zich geen incidenten meer zullen voordoen. Het is in de eerste plaats de verantwoordelijk heid van de Kongolese autoriteiten, de vei ligheid te verzekeren van al wie in Kongo verblijft en niet het minst van diegenen die voor Kongo werken. Dat weten de hoogste autoriteiten zeer kolenhandelaars, begrafenisondernemers, zeelui, pompiers, bouwmeesters, geweer- en vuurwerkmakers. Woensdag 6 december Sinterklaasdag. Vrijdag 8 december Onbevlekte Ontvan genis. AGENDA Zondag 3 december ANTWERPEN St. Antoniuskerk Sint Christoffelbedevaart der automobilisten en zegening der wagens. Te 10 uur Be devaart der smeden en traktoreigenaars naar de St. Eligiuskapel, Hasseltberg. Maandag 4 december GENK Feest van de mijnwerkers. Dinsdag 5 december KRUISHOUTEM St. Eligiusmarkt. Donderdag 7 december AARLEN Student^noptocht. St. Niklaas- feest. Zaterdag 9 december BASTENAKEN Notenmarkt. Herdenking van het beleg van de stad in 1944. «Goedkoop papier, gewone inkt... vinger afdrukken tonen aan, dat Barton en Iris Marle ze in handen hebben gehad. Ze waren in blokschrift geschreven door iemand van goede opvoeding en normale geestvermo gens.» «Goede opvoeding Geen dienstperso neel I «Niet waarschijnlijk «Dat maakt het nog interessanter «Het betekent in elk geval, dat iemand anders vermoedens had.» «Ja, en iemand die er niet mede naar de politie wilde gaan. Dat is op zichzelf al vreemd. Bestaat de mogelijkheid, dat Bar ton ze zelf heeft geschreven, Kemp «Zeker, maar met welke bedoeling, denkt u «Wel, als inleiding tot zijn eigen zelf moord... een zelfmoord, waaraan hij de schijn van moord zou hebben willen geven.» «Ten einde Stephen Farraday aan de galg te brengen Geen gek idee... maar dan had hij eerst voor heel sterke aanwijzingen moeten zorgen, die in de richting van Farra day wezen als dader. Zoals de zaak nu ligt, hebben wij juist geen enkele aanwijzing te gen Farraday.» «En de cyaankali Is er nog een doosje of iets van die aard gevonden «Ja. Een papieren zakje lag onder de tafel, met nog enkele kristallen. Er zaten geen vingerafdrukken op dat zakje.» «En heeft geen van de gasten gisteravond iets verdachts opgemerkt «Ik heb gisteravond iedereen nog een kort verhoor afgenomen en ben toen met juf frouw Marle naar Elvaston Square gegaan om die brieven uit Bartons bureau te halen. Vandaag laat ik ze terugkomen en ook de genen, die aan de andere tafeltjes in de tussenkamer hebben gezeten...» Hij snuf felde in een paar papieren. «Hier heb ik Gerald Tollington, van het garderegiment Grenadiers, en Patricia Brice Woodworth. Kennelijk een pas verloofd stel. Die hebben natuurlijk niemand anders gezien dan elkan der. En een Mexicaan, Don Pedro Morales, niet zeer gunstig, tot zijn oogwit toe is geel... met een knappe blonde avonturier ster, Christine Shannon. Niet waarschijnlijk dat zij ons ook iets verder zullen brengen. Maar laten we beginnen met de kellner, Giuseppe. Die is hier al. Ik zal hem maar dadelijk laten binnenkomen.» HOOFDSTUK II Giuseppe Balsano bleek een man te zijn van middelbare leeftijd, tenger, met een ietwat aap-achtig intelligent gezicht. Hij deed zenuwachtig, hetgeen begrijpelijk was. Zijn Engels sprak hij, dank zij het feit dat hij van zijn 16de jaar af in het land was, vloeiend. Hij was trouwens gehuwd met een Engelse. Kemp ondervroeg hem op zeer welwillen de toon. «Welaan, Giuseppe, vertel ons eens of je na gisteravond nog nieuwe bijzonderhe den te binnen zijn geschoten.» «Ik vind het ontzettend, mijnheer. Ik ben het, die aan die tafel bediend heb en wijn heb ingeschonken... Mijnheer Goldstein sprak er al over, dat het maar beter was, als ik de eerste week wegbleef... Hij en monsieur Charles kennen mij te goed om mij van iets te verdenken... maar toch denk ik zelf Heb ik misschien een vijand, die mij dat aandoet «En», vroeg Kemp op onbewogen toon, «heb je zo'n vijand Het bedroefde apengezichtje ontplooide zich tot een lach. «Geen mens, alleen maar vrienden I» Giuseppe spreidde de armen uit en Kemp gromde wat. «Wat voor champagne was het gister avond «Veuve Cliquot, 1928... uitstekende, heel dure wijn. Zo was mijnheer Barton... van alles het beste.» «En hoe zat dat met die lege stoel «Dat had mijnheer Barton tevoren met Charles zo geregeld. Later op de avond kwam er nog een jonge dame, had hij ver teld.» «Een jonge dame vroegen Kemp en Race tegelijkertijd. Zij keken elkander on derzoekend aan. «Weet je ook wie goed, Ze weten ook zeer goed dat oproer en onrust niet alleen de vreemdelingen treft. Honderden Kongolezen zijn er het slacht offer van geweest. Deze taak is niet gemakkelijk, gezien de onmetelijkheid van het grondgebied en de gebrekkige middelen waarover de autoritei ten beschikken. Maar juist daar moeten we hen helpen. Dit land maakt onbetwistbaar oen krisis door. Er zijn reeds flinke inlandse krachten aanwezig, maar ze komen niet tijd aan bod. Dat is een van de oorzaken van de hui dige moeilijkheden. Om dit land aaneen te kunnen houden, zou er een goed ingericht leger moeten zijn. Daarvoor moeten de nieuwe kaders hun kans krijgen. De regering prooeert nu de eenheid te verzoxeren met de eenheidspai tij. Opdat hieruit geen dubbel gezag zou ontstaan in elke provincie, zoals het in feite is geweest, heeft Generaal Mobutu bes st dat voortaan Je gouverneurs voorziitor zou den zijn van de partij. In het algemeen wsid dit als een gelukkige maatregel beschouwd Er is onbetw sibaar nog veel te doen. We moeten de nu'dige regering helpen. D t is niet alleen genoden door de eero:ed die we moeten hebben voor een onafhanke lijk land, maar ü't is ook wijs. U zijdus optimist Ik ben dat van nature uit en ik meen dat g wanneer men iets voor heeft, dat optimisme nog de beste motor is. Dit optimisme is niet blind. Er zullen nog vele jaren over gaan vooraleer Kongo de vlucht kan hernemen die het eenmaal had. i Maar wij moeten Kongo helpen. Daar is veel psychologisch doorzicht voor nodig, takt en j geduld, begrip voor de eigen toestanden van dit land, persoonlijk kontakt en vol harding. Het is niet meer het Kongo van Papa, maar misschien wel het Kongo van Bon Papa, in deze zin, dat men dezelfde bezie ling moet hebben als de eerste pioniers. Er is een ganse reconversie nodig. Daar leggen onze missionarissen, onder de stu wing van hun oversten, zich op toe. De tech nische hulp gaat ook die weg op. De openbare opinie moet daarover voor gelicht worden en dezen steunen die op de voorlinie siaan. De sfeer van sympathie die hen moet omringen moet ook naar het land gaan waarin ze werken. Zoniet hebben ze de indruk dat men hen in de rug schiet of minstens afkeurt. De katolieke opinie moet bovendien we ten dat zelfs indien Belgie ooit officieel Kongo moest loslaten, de missies nooit Kongo zullen verlaten. De achterhoede, die wij zijn, mag dat ook niet. Giuseppe schudde het hoofd. «Ze zou later op de avond komen, dat is het enige, war ik gehoord heb.» «Vertel nog eens verder van de wijn. Hoe veel flessen waren er «Twee. En een derde stond bij de hand. De eerste was dadelijk leeg. Even voor het kabaret begon heb ik de tweede geopend de glazen weer gevuld en de fles in de koel bak gezet.» «Wanneer heb je mijnheer Barton voor het laatst uit zijn glas zien drinken «Toen hij, na het kabaret, op de gezond heid van miss Marle had geklonken. Het was haar verjaardag, hoorde ik. Daarop zijn zij allen gaan dansen. Net waren zij daarvan aan tafel terug of mijnheer Barton dronk nog wat en... een minuut later was hij dood «Had jij zelf de glazen nog bijgevuld, toen het gezelschap op de dansvloer bezig was «Neen. mijnheer. De glazen waren vol toen zij op de gezondheid van mademoiselle een teug hadden gedronken. Er zat nog meer dan voldoende in.» «Is er nog iemand anders... het komt er niet op aan wie... tijdens hun afwezig heid in de buurt van de tafel geweest «Neen, mijnheer. Ik weet zeker van met.» «Zijn ze allemaal opgestaan om te gaan dansen «Ja.» «En ook tegelijk teruggekomen Giuseppe sloeg zijn blikken omhoog bij een pog.ng zich alles nauwkeurig voor de geest te halen. «Mijnheer Barton kwam net eerst, met juffrouw Marle. Hij was nogal dik, weet u, en hield het nooit zo lang vol. Toen kwam de blonde heer, mr. Farraday, met de jonge dame in het zwart. Mrs. Alex andra Farraday en die donkere heer kwa men het laatst.» «Je kent mr. Farraday en mrs. Alexan dra «O ja, mijnheer, die komen heel vaak in het Luxembourg. Zeer gedistingueerde mensen.» «Zou jij, Giuseppe, het hebben kunnen zien, als een van de aanwezigen iets in het glas van mijnheer Barton had gedaan «Dat durf ik heus niet te zeggen, mijn heer. Ik bedien ook nog aan de twee andere tafels, moet u weten. Bovendien nog aan twee tafels in de grote zaal. Na het kabaret staat iedereen op om te gaan dansen, daar door hoefde ik niet te bedienen en kon ik zien dat niemand in die tijd bij de tafel van mijnheer Barton is geweest. Maar toen iedereen weer zat, was ik veel te druk bezig om nog om mij heen te kijken.» Nadruk verboden. vervolgt.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2