en omstreken Nationale luciferindustrie gecentraliseerd in de Denderstreek Een niet alledaagse onderneming «Galerie DE KEIZER» Vlaanderenstraat 6 AALST - Tel. 242.81 «Stekiesdoosjes» eerlang in karton... meer dan honderd jaar belgen grote luciferverbruikers minder lonen (Aalsterse) POLITIE Kordater optreden tegen onvoorzichtige jeugdige weggebruikers «SANDERUS» nieuwe eenheid van baggersvloot «N.V. Ondernemingen Jan De Nul» te Hofstade op Nederlandse werf te water gelaten OPINIES Het spoorwegverkeer in de streek Vt Gazet van Aalst NEC SPE. NEC METU. I if CÏ*"JL: SCHENKT UW VERTROUWEN AAN INGANG VRIJ 23ste JAARGANG Nr. ZATERDAG 9 DECEM3ER 1967 MET BIJVOEGSEL 2.50 F HET NUMMER (Eigen Berichtgeving) Geraardsbergen. Goed of slecht nieuws voor de verzamelaars, maar in elk geval nieuws de traditionele Belgische stekjesdoosjes eigenlijk een exclusivkeit van de Denderstreek zuLen in het kader van rationalizatie- plannen eerlang vervangen worden door kartonnen doosjes. Dit wordt vernomen in kringen van de Belgische luciferindustrie, die in feite gecentralizeerd is in de Denderstreek, resp. te Overboelare-Geraardsbergen en te Ninove, de twee enige Belgische bedrijven van lucifers. AANTAL MINDERJARIGEN BETROKKEN BIJ VERKEERSONGEVALLEN STIJGT De Aalsterse politieinstanties, daartoe aangezet door de Prokureur des Ko- nings, willen paal en perk stellen aan do verregaande onvoorzichtigheid van jeugdige weggebruikers, die vooral op weg naar de school en naar huis blijk geven van een miskenning der belang rijkste verkeersvoorschriften. In een brief aan de direktie van de onderwijsinstellingen te Aalst vestigt Adj. - Politiekommissaris Cottyn de aandacht op het feit dat een toenemend aantal minderjarigen betrokken zijn bij verkeersongevallen. INBREUKEN Als de meest voorkomende inbreuken, gepleegd door de minderjarigen worden in deze brief genoemd het naast elkaar rijden; rijden zonder stuur vast te houden; Burgemeester Bianckaer; 25-jarig jubileum als raadslid Schepen Rin- goir, Schepen Van Hoorick, en raads leden D'Haeseleer en Dr. Du Four 20-jarig jubileum als raadslid tij dens de recente hulde ten stadhuize. Het feit dat de luciferindustrie in ons land, in de Denderstreek is gevestigd, is ongetwijfeld terug te leiden tot het ontstaan van deze nijverheid, nu meer dan een eeuw geleden. Het was in wat we zouden noemen een stuk Waalse Denderstreek, meer bepaald in Lessen, dat in 1832 een fabrikant in schoen smeer, met name Balthazar Mertens, op bescheiden wijze met de lucifersfabrikatie begon, nadat reeds voordien iin Frankrijk een zekere Sauria er toe gekomen was het sedertdien vrijwel onmisbare stekje ofte lucifer uit te vinden. In 1965 bedroeg de totale produktie 1.022 miljoen doosjes van 50 stuks, in 1966 1.050 miljoen doosjes van 50 stuks. De produktie gaat dus in stijgende lijn, maar is natuurlijk ook in belangrijke mate bestemd voor export De Belgen ?elf z'jn veruit de grootste verbruikers, uitgerekend 8 per dag. De luciferindustrie in de Denderstreek is ook niet ontsnapt aan sommige problemen die voortspruiten uit de Gemeenschappelijke Markt. Belangrijke afnemers van de Bel gische luciferindustrie zijn Nederland, En geland, Kongo, Zwitserland. Zoals hier reeds vroeger werd gemeld •is de luciferfabriek te Overboelare begonnen met de fabrikatie van vezelplaten waarbij de afval van de luciferfabrikatie 'in verwerkt werd. Een nieuw rationalizatieplan bestaat er evenwel in de houten luciferdoosjes te ver vangen door kartonnen. Het aanwenden van dit procédé heeft inderdaad een besparing aan lonen tot gevolg, omdat het aantal ar beiders per machine, volgens dit nieuw fa- brikatieproces, van 6 tot 1 kan worden teruggeleid. In elk geval, de tijd is niet ver meer af dat de traditionele houten stekjesdoosjes tot het verleden gaan behoren, meteen een zeldzaamheid zullen worden. Voor specu lerende verzamelaars is dus het ogenblik aangebroken. DOC. (Nog) niet in hef Suez-kanaal. Maar toch reeds in de Gentse haven, kanaal-ring vaart, de Antwerpse haven, Zandvliet, enz. baggert een vloot die nu in totaal 12 eenheden omvat, een baggersvloot nog wei, die de kern uitmaakt van een eigen lijk Aalsterse onderneming, de N.V. Onderneming Jan De Nul, gevestigd net over de stadsgrenzen, te Hofstade. Aan de top van deze onderneming inderdaad de Aalstenaar Jan De Nul, een man die naar verluidt i zijn «vak» een crack wordt genoemd en in de rij van soort gelijke niet zo ta'rijke ondernemers in ons land een belangrijke plaats inneemt. Een certifikaat van de expansie van dit bedrijf de «Sanderus», een sieephop- perzuiger, die recentelijk op een Nederlandse werf werd te water gelaten. 1.000 MENSEN Een niet alledaagse onderneming, de N.V. Jan De Nul, al merkt de buitenstaander en in dit geval is dat de Aalstenaar, de Hof stadenaar, enz. dit met, omdat nu een maal de aktiviteiten van deze onderneming niet regionaal, maar nationaal zoal niet in ternationaal zijn afgestemd. Maar er komen in totaal toch om en bij de 1.000 personeelsleden bij kijken, zegt de h. De Vlies met een Nederlands accent en kennelijke feeling voor public-relations waar aan het doorgaans het merendeel van onze grote regionale bedrijven ontbreekt. Een personeel dat uiteraard qua aanwer ving met beperkt biijft to. de eigen kon- treien, maar dat toch te denken geeft om trent de belangrijkheid van deze onderne ming. DYNAMISCH De te water lating van een nieuwe een heid van deze onderneming op een (Neder landse) werf te Sliedrecht was een aanlei ding voor de Nederlandse pers om aan dit Aalsters bedrijf aandacht te schenken. Over de Moerdijk heeft men nu eenmaal 'n boon tje voor dergelijke bedrijven. Een kanjer van een sleephopperzuiger, de «Sanderus», met een laadruimte-inhoud van 5.000 kubieke meter. Dus zo maar geen Dender baggerbootje. En voor wie van technische gegevens houdt twee zuigbuizen aan het achterschip die tot 22 meter diepte kunnen baggeren. 2.870 pk., Smit M.A. motoren ten behoeve van de twee schroeven en twee 1190 pk. Smit M.A.N. motoren voor de baggerpom- pen. Een kapiteinskajuit onder de brug, een accomodatie voor 12 officieren en 24 be manningsleden in het voorschip. Deze sleephopperzuiger, zoals de Nieuwe Rotterdamse Courant hem precies weet te noemen, met de welluidende naam «Sande rus» zal in de as. len.e volledig af zijn. Hoeveel BF of Gulden met deze nieuwe eenheid van de baggersvioot gemoeid zijn, is ons niet bekend. Maar als leek kan men stellen dat het voor deze niet alledaagse vloot zowat moet zijn wat een admiraalschip voor een gevechtsvloot betekent. De N.V. Jan De Nul is zich vanaf 1952 gaan bezig houden met wat genoemd wordt het natte grondverzet. Voordien, dat was vanaf 1938, beperkte het zich tot wat ge noemd wordt het droge grondverzet. Waaruit het dynamisme blijkt van de Aal stenaar Jan De Nul, die in zijn onderne- mingssektor blijk geeft van ideeen, van ver beelding en, zoals dat luidt, bergen «werk» heeft weten te verzetten... Clk. van richting veranderen zonder deze verandering aan te duiden of zich te overtuigen dat ze dit zonder onge vallen kunnen doen; voorrang; kruisen en inhalen; verlichting van hun fiets. Het zijn vooral deze inbreuken op de wegcode vanwege scholieren die het ambt van de Prokureur des Konings zijn opgeval len. Er wordt dan ook aangedrongen op een kordater optreden ten overstaan van deze onvoorzichtige jeugdige weggebruikers. Eerstdaags zal een aktie worden ingezet om die inbreuken te beteugelen. Er wordt gerekend op de medewerking van de schooldirekties te Aalst, teneinde de leerlingen voor te lichten omtrent de ge vaarlijke risico's die voortspruiten uit deze veelvuldige inbreuken. Men kan zich beginnen afvragen of het wel enig nut heeft zoveel studie en energie te besteden aan het opmaken van streek plannen, als die om kleine plaatselijke pre tenties toch weer volledig mogen worden ontwricht en met alle middelen getracht wordt het hekken aan de oude stijl te laten hangen. Het door het plan Sodegec en het huidig plan zo noodzakelijk geachte reorganisatie van het spoorwegverkeer dreigt volledig op een sisser uit te lopen. Het ligt er werkelijk vingerdik op dat het belang van andere ge westen van de Denderstreek feestelijk kan gestolen worden indien daaruit zou voort vloeien dat een gedeelte van het spoorweg verkeer niet meer over Denderleeuw zou lopen. Het prestige van dit station primeert blijkbaar op ieders belangen. Als men de resoluties van de laatste vergadering van de plaatselijke C.V.P.-afdelingen uit enkele gemeenten van de streek onder de loepe neemt, dan wordt het er klaar en duidelijk in gezegd. Het plan voorzag een snellere en kortere verbinding Kortrijk Brussel over Aalst en Asse en ook de NMBS wenst het minuten lang immobiliseren van treinen in bepaalde transitstations (wegens de belemmering ver oorzaakt door 't overstappen der reizigers) te vermijden. Door deze maatregelen zou men er toe komen de treinstellen aan een hogere frekwentie te laten rijden, wat nood zakelijk is om het vervoer renderend te maken. Wat zijn nu de tegenargumenten van be doelde vergader ng Ze heeft niets tegen volwaardige en snelle verbindingen Aalst Kortrijk (terminus) zo deze aangelegd wor den over Denderleeuw I Deze verbindin gen zouden even belachelijk en even nutte loos zijn als de zogezegde rechtstreekse verbinding met Gent. waarover Aalst be schikt, via Denderleeuw. Dus kommentaar overbodig. Bovendien drijft men het cynisme nog een beetje verder door te verklaren dat de ver gadering zich verheugt over die verbinding... Hoe vriendelijk, hé Tegen een kortere ver binding Aalst Brussel over Asse zouden ze zich niet verzetten (van pretentie ge sproken) op voorwaarde dat men die lijn met zou gebruiken als afleiding van de trei nen van Kortrijk en daarbij alleen als dit om verkeerstechnische redenen noodzakelijk moest blijken. Sneller en komfortabeler ver keer voor de duizenden pendelaars uit Aalst en aansluitingen die van hoger komen, speelt voor die zeer demokratische heren, die hun vergadering stellen in het teken van de ver korte pendel (voor hen zelf natuurlijk) geen de minste rol. Eens te meer wil men ook deze verbinding beletten... omdat ze dus niet over Dender leeuw loopt. Het 'is nu eenmaal zo dai zij alleen de gerechtigde pendelaars zijn en dat de hele Denderstreek blijkbaar beperkt wordt door de strook van circa 10 km. van Denderleeuw tot Burst. Verder worden ook nog rechtstreekse ver bindingen geeist met de kanaalzane vanuit Denderleeuw (natuurlijk) of over Zottegem, vanwaar men wonder boven wonder Zelzate in een tijdspanne van «amper» een half uur zou kunnen bereiken. Dit laatste mogelijk per helikopter... Deze nieuwe v/eikgeltgen- heid zou voor de streek zeer welke n zijn, maar de Aalsterse agglomeratie met aan sluitende buslijnen heeft hieri-ir. natuur ijk geen behoefte. De klap op de vi.urp.jl .s 'Jan natuur lijk het gekende deuntje dat de afschaff'ng van de sek!:e Burst Denderbel, w e-r de ver vanging door autobussen, de dood van de streek zou betekenen— Het is inderdaad zo dat het verdwijnen van dit stuk spoorweg de geplande ner/or- mingen niet meer in de weg zou kunnen staan en daarom moet het kost wat kost behouden blijven. Men vraagt zich ir s he melsnaam af waarom het inleggen van ver vangingsautobussen in de dr.ehoek Dender leeuw Burst Aalst, waar men nergens meer dan een paar kilometer van een van voornoemde direkte stations is verw jderd, de ondergang van de streek zou betekenen. Integendeel zou het opruimen van deze zeer hinderlijke spoorweg einde ijk de aanleg en de valorisatie mogelijk maken van belang rijke oppervlakten der door-;ruis'2 gemeen ten, die thans op vele olaats^.n echte eilan den zijn. Men beklaagt zien over het gebrek aan industrie, maar men denkt toch niet dat men op dergelijk terrein ooit op vestiging moet hopen De spoorlijnen Aalst Opwijk en Aalst Dendermonde werden ook 'ior autobus sen vervangen en het waren rvanzser pen- dellijnen als Burst Denderleejw. De ous- sen komen thans de mensen in de bebouwde kommen ophalen in plaats van ze te laten ploeteren naar afgelegen en meestal zeer primitieve stationnetjes en brengen ze recht streeks naar de direkte stations, waar ze vroeger toch algelijk moesten overstappen. Op de lijn Aalst Opwijk zijn op de werk dagen in elke richting*ru,m 25 ritten inge legd en op de lijn Aalst Dendermonde circa 45 en dit met uitbreiding tot gemeen ten die vroeger van alle verkeer verdoken bleven. Hoe kan men dan in alle orns' be weren dat een goed georganiseerd en fre- kwent busverkeer, dat toelaat het rpoo-ver keer vlotter te laten verlopen, de dood van een streek zou kunnen beteken jn Het wordt in elk geval de hoogste tijd dat men in Aalst ook eens zijn belangen ernstig ter hand gaat nemen, want het zijn n et alleen eigen belangen, maar tevens uie van een belangrijk gedeelte van beide Vlaande ren. Sommige politiekers moeten n.et U't het oog verliezen dat de Aalsmaars ook kiezers zijn I R.W.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1