vrouwen kroniek ETRIMO TERLINDENPARK Het circus van Praag Keukengeheimen Klankjes uit de modewereld Allerlei Nuttige wenken Verkeersongevallen Algemeen Middenstands- verbond vergaderde De werkloosheid UW APPARTEMENT IN EEN PARK 425.000 F RAFFELGEMSTRAAT - AALST BERICHT Viering der sportlaureaten te Aalst CRANBERRY'3 Al brengt U met Kerstmis maar een ge woon gebraden kippetje op tafel, dan wordt het toch een echt feestmaal wanneer U de kip laat vergezellen van een cranberry-com pote of -saus. Eigenlijk ziet men ze niet zo heel veel de cranberry, die in onze eigen taal «veenbes» heet. Het zijn harde rode vruchtjes met een bijzondere smaak en bij uitstek geschikt om te worden opgediend bij wild of gevogelte. Goedkoop zijn ze echter niet, maar met Kerstdag mag er toch wel wat extra's op tafel komen Men kan ze vers kopen, doch ook in diepvries of blik. Cranberry's vragen door hun enigszins bittere smaak veel suiker, maar dan zijn ze ook heerlijk. En wanneer U vindt dat de compote na het koken wat dun ïs uitgeval len, begin dan niet met ze te binden, daar bij de afkoeling de compote vanzelf dik wordt. Koud smaakt deze compote trouwens het lekkerst. U kan ze geven bij konijn, haas, reebout, eend, kip en kalkoen. TENDENZEN LENTE EN ZOMER 1968 Genoteerd op het Salon voor gereedgemaakte kleding te Parijs Een vers gebakken cake of taart heeft de onaangename eigenschap bij het verde len af te brokkelen Wanneer ge het mes, tussen het snijden door, af en toe in heet water doöpt, zult ge zien dat het verdelen nu veel beter gaat en dat de plakken of stukken er mooi gaaf uitzien. Het is een feit dat gelatinepuddingen akelige weerbarstige dingen zijn als we ze uit de vorm willen halen. Als we de vorm echter heel even in een teiltje warm water houden, komt de pudding zonder moeite en onbeschadigd op de schotel terecht. En als we dan nog de voorzorg nemen de schotel vooraf even vochtig te maken, kan men de pudding ook nog mooi naar het midden laten glijden, wanneer dit bij het storten niet het geval mocht zijn. Wilt U met de komende feestavondjes ook eens ijs presenteren, weet dan dat het Italiaanse ijs (de echte Casata) nu ook in onze winkels kant en klaar te krijgen is. De casata is een driehoekige blok roomijs, die bestaat uit een laag vanille, een laag choco lade en een laag tutti frutti met stukjes ge konfijt fruit. De haute-couture voorstellingen voor de herfst en winter brachten zoveel verschei denheid en zoveel uiteenloDende strekkingen dat daarna de evolutie van de mode elke richting uit kon. Wat de zomerkollekties betreft, kon men trouwens zeggen, dat er vorig jaar een eind punt was bereikt, een extreem aan durf in kleur en eenvoud in belijning, zodat men zich algemeen met een zekere ongerustheid afvroeg hoe het nu verder moest. Dit Salon bewees meteen dat er voor vindingrijke ontwerpers steeds mogelijkhe den genoeg zijn om het modebeeld van een tonigheid en stagnatie te vrijwaren, zonder noodzakelijk in extravaganties te vervallen. De algemene indruk is die van een gema tigde, evenwichtige, goed draagbare mode, waarbij in de eerste plaats de verandering opvalt in de kleuren. Zonder te breken met die van de voorbije zomer, zijn de tinten toch gematigder, zach ter, meer gepastelliseerd. De grootste hevig heid is afgenomen, terwijl een brede keuze overblijft van zomerse frisse fruitkleuren pompelmoes, mandarijn, meloen, droge abri koos, zalmroze, lila, anemoon- en pervenche- blauw, watergreen, amandel, jade en absint. De grote klassiekers zijn bijzonder sterk vertegenwoordigd marine, bruin, beige, wit en gebroken wit. Grijs maakt een opmer kelijke come-back. In de junior-sektor zien we veel sombere kleuren zwart, expresse-bruin, kaki en olijf groen. Hoewel er nog talrijke druks te zien zijn van het afgeleide Pucci-genre, veelkleurige en hel, worden er opvallend veel tweekleu rige druks verwerkt, voornamelijk kombina- ties marine en wit, zwart en wit, donkerbruin en wit. De tekeningen zijn vaak grote gestyleerde bloemen, herinnerend aan het behangpapier uit de jaren 1900; voor de juniors komen terug de landelijke kleine bloemtrosjes op, gearukt op donkere natte katoensatijn, of op soepele batist. Verder zien we, naast de talrijke weefsels, een reeks afgeleide schotse ruiten en een duidelijke mannelijke inspiratie voor de veel voorkomende genopte tweeds, prince-de-gal- les ruiten en krijtstrepen op marine of grijze grond. FEESTKAARSLICHT Een Kerstfeest zonder kaarslicht is bijna ondenkbaar. Kaarsen mogen er dan overal branden (waar het natuurlijk geen kwaad kan). En al zijn er tegenwoordig allerlei kandelaartjes te koop aan goedkope prijzen, het zou toch kunnen gebeuren dat ge er nog tekort komt. Weet dan, dat ge hiervoor flessen kunt gebruiken. Maar vul deze dan eerst met een flinke laag gekleurde glazen knikkers of met water waarin ge allerlei kleurtjes schrijfinkt hebt gedaan. Schud het water en de inkt niet dooreen, maar zorg er voor dat de gekleurde inkt als wolkjes blijft zweven. Zet dan een gekleurde kaars in de hals van de fles en U bent weer een kandelaar rijker. Zet kaarsen echter nooit te dicht bijeen, een afstand van 10 cm. tussen twee kaarsen is raadzaam, anders worden ze door de onderlinge warmte week en trekken ze krom of gaan ze druipen. U weet toch, dat er speciale kaarsen be staan voor een tafelstukje Het zijn lange heel dunne kaarsen, die niet druipen. U kan ze dus ook schuin of in een waaiervorm neerzetten. 1.601 VERKEERSONGEVALLEN MET 20 DODEN 890 GEWONDEN Tijdens de periode van 11 tot 17 decem ber zijn door de rijkswacht 1.601 verkeers ongevallen vastgesteld, waarbij 20 personen ter plaatse om het leven zijn gekomen, 206 personen ernstig en 684 licht gewond wer den. Tijdens het weekeinde kwamen bij 616 ongevallen 12 personen om en werden er 109 ernstig en 275 licht gewond. De voornaamste oorzaken van de dode lijke ongevallen zijn slippen ingevolge over dreven snelheid 1; rijden aan de verboden kant 2; onaandachtige richtingsverande ring 1; inhalen van een voertuig 1; andere omstandigheden te wijten aan bestuurders 3, onvoorzichtigheid van voetgangers 7; ijzel 3; andere oorzaken 2. Het Algemeen Middenstandsverbond gewest Aalst hield in de afgelopen week een kaderdag, in aanwezigheid van tal van belangstellenden. Na een inleiding door de h. O. Van Roy, voorzitter, sprak de h. Van Dor- pe uitvoerig over de nieuwe vvetsbe- schikking die vanaf 1 januari a.s. pensioen, gezinsvergoedingen, ziek teverzekering voor de zelfstandigen samenbundelen in sociale verzeke ringskassen en het sociaal statuut der zelfstandigen uitmaken. Tijdens de week van 3 tot 9 december werden er per dag gemiddeld 76.407 volle dig en 48.309 gedeeltelijk werklozen gekon- troleerd, hetzij een totaal van 124.716. Vergeleken met de vorige week werd een vermeerdering met 2.737 volledig en met 7.716 gedeeltelijk werklozen genoteerd. De stijging van de volledige werkloosheid treft voornamelijk de sektoren bouw, metaal, textiel en voeding. De aanzienlijke vermeerdering van de ge deeltelijke werkloosheid vloeit bijna uitslui tend voort uit de invloed van het slechte weer. dat aan het einde van de week de bedrijvigheid in de bouwnijverheid belem merd heeft. Er werd evenwel een lichte ver mindering van de werkonderbrekingen waar genomen in de sektor kleding VERBETERINGEN Door de afschaffing van de afzonderlijke instellingen voor de drie takken van de so ciale zekerheid der zelfstandigen, wordt, al dus de h. Van Dorpe, een grote besparing gedaan aan administratiekosten, terwijl te vens de verplichtingen van de zelfstandigen worden vereenvoudigd. Spreker wees op het feit dat meteen grote verbeteringen werden aangebracht voor een aantal speciale kategorien van zelfstandigen, w.o. personen die na hun 65 jaar nog een aktiviteit uitoefenen. Tenslotte sprak ook nog de h. Flies, direk- teur van het Oostvlaams Beroepskrediet, die de mogelijkheden belichtte voor het be komen van goedkoop krediet. Met een dankwoord door de h. Van Roy werd deze bijeenkomst besloten. VANAF SLEUTEL OP DE DEUR RUIME FINANCIERING VOORDELIG WONEN IN HET INLICHTINGEN EN BEZOEKEN TER PLAATSE OPEN ALLE DAGEN OOK ZATERDAG Tel. 299.38 299.38 VAN HEDEN TOT EN MET 7 JANUARI IN HET KONINKLIJK CIRCUS DIENSTREGELING DER STADSDIENSTEN VOOR KERST- EN NIEUWJAARSVERLOF Er wordt ter kennis gebracht van de be volking dat, behoudens de hiernavermelde uitzonderingen, alle stadsdiensten gesloten zullen zijn op maandag 25 en dinsdag 26 december 1967 en tevens op maandag 1 en dinsdag 2 januari 1968. BIJZONDERE DIENSTREGELINGEN Kantoren stadhuis BURGERLIJKE STAND EN BEVOLKING zullen op 26 december en 2 januari open zijn voor het publiek, telkens van 9 tot 11 uur, uitsluitend voor de aangifte van geboorten en overlijdens en dringende gevallen. MILITIEDIENST voor het indienen van de aanvragen tot het bekomen van uitstel is het bureau geopend op dinsdag 2 ja'- nuari van 9 tot 12 uur. Werklozendienst werkt normaal op 26 dec. en 2 januari. Slachthuis gesloten op 25 december en 1 januari. Reinigingsdienst op 26 december en 2 januari wordt geen huisvuil opgehaald. Zwembad gesloten van 25 december tot 2 januari inbegrepen. S'e^elijke bibliotheken Centrale bibliotheek en discotheek geslo ten op 25 december en 1 januari. Op vrij dag 5 januari gesloten vanaf 17 u. Open op 26 december en 2 januari. Stedelijke jeugdbibliotheek gesloten op 25 december en 1 januari. Op 26 decem ber en 2 januari open van 15.30 tot 17.30 Filiaal 1, St. Jobstraat 88 - Filiaal 2, Bin nenstraat 308 - Filiaal 3, Oude Gentbaan gesloten op 25 en 26 december en op 1, 2 en 5 januari. Op het traditioneel tijdstip, gedurende de maand december, tijdens de eindejaarsfees ten, komt het circus van Praag voor de eer ste maal naar Brussel in het Koninklijk Cir cus, na een suksesvolle tournee, die men welhaast een wereldtournee kan noemen. Het circus van Praag gaf namelijk reeds voorstellingen in Hongarije, Roemenie, Bul garije, Polen, Rusland, China, Japan, Indie, Birma en kortelings in Spanje. De troep, die wij te Brussel te zien zullen krijgen wordt beschouwd als een der eerste ter wereld. Zij brengt ons de ganse rijkdom van de Tsjechische circuskunst. Deze rijkdom wordt ons duidelijk door een streng doorgevoerde selektie onder de artisten, die hun vak kunnen leren op een speciale circusschool. Indien hij hiertoe aan leg bezit, mag de eerste de beste liefhebber proberen een proeftijd af te leggen op deze school, die niet uitsluitend voorbehouden is aan kinderen van circusartisten. Een mijn werker bijvoorbeeld werd leeuwentemmer, timmerlieden zijn koorddansers geworden, en jonge stalknechten brachten het tot hoge school ruiters. De belangstelling die de autoriteiten van Tsjechoslowakije voor de circuskunst beto nen, is op zichzelf geen nieuw feit. Wat ech ter wel nieuw is bij de populaire spektakels, is, dat de circuskunst op hetzelfde plan ge steld wordt als de toneel-, de film- of de danskunst en da* de regering hieraan even veel aandacht besteed als aan de andere artistieke vorming. Op de school voor artisten probeert men alles om het aantal en de kwaliteit te ver groten en te verhogen. Er bestaan thans 3 rondreizende circus sen in Tsjechoslowakije en een groot gedeel te der artisten werd gevormd op de circus- school. De troep van het circus van Praag mag niet beschouwd worden als een tijdelijke groepering, doch eerder als een selektie. De direktie van de circusschool richt regelmatig wedstrijden in voor de leerlingen. Deze wed strijden gebeuren per specialiteit. Bij het publiek zijn zij bekend onder benamingen als «De jeugd in de arena», «Luchtakroba- tiek», «Het circus der roofdieren», enz. De leerlingen, die te dezer gelegenheid het bewijs leveren van uitzonderlijke be kwaamheid. die werkelijk nieuwe kunsttoe- ren of nog nooit verwezenlijkte daden voor stellen, zien hun moeite beloond. Zij worden opgenomen in de grote troep van het circus van Praag. Dit verklaart de kwaliteit van deze troep. Van heden tot en met 7 januari elke dag avondvoorstelling om 20 uur. Middagvoorstellingen woensdag, za terdag en zondag om 15 uur. Toegangsprijzen van 50 tot 175 fr. Verminderde prijzen voor kinderen. Voorverkoop Bureel van 't blad iedere dag van 8 tot 12 en van 13 tot 20 uur. De overwinnaars en sportlaureaten in het interscholentornooi werden in de feestzaal van het Aalsters stadhuis gevierd. Het wel komwoord werd uitgesproken door de voor zitter van het Stedelijk Sportkomitee, de h. Willy Vernimmen. Spreker legde vooral de nadruk op de werking van het stedelijk sportkomitee en van het stadsbestuur waar bij vooral gestreefd wordt naar een ontplooi ing van alle sporttakken. Vooral van belang zijn hierbij de goede coördinatie tussen de bestaande sportverenigingen, de ontwikke ling van de interscholenkompetities en de steun aan de bestaande sportverenigingen. Aan de jeugd vooral moet speciale aandacht worden besteed. De lijst van Aalsterse sportverenigingen die in alle takken op het nationale vlak zijn doorgedrongen, wordt stilaan zeer omvangrijk. Een volle ontplooi ing zal nochtans slechts mogelijk zijn mits de bouw van het sportcentrum en van de overdekte sporthalle verwezenlijkt worden. Hiervoor is de volledige medewerking van de hogere instanties vereist. De drie eregasten, Michel Verschueren, Pol Van Himst en Gerard Bergholtz zorgden voor een origineel nummertje, waarbij de aanwezigen vragen mochten stellen over de toekomstplannen en de prestaties van S.C. Anderlecht. Het spervuur van vragen werd geopend door voorzitter André Lootens van Sparta Aalst en duurde ruim een uur. Nadien volgde de viering der laureaten van de interscholenwedstrijden basketbal Ko ninklijk Atheneum; zwemmen Sint Maarten instituut; volleybal Rijkstechnische School; veldlopen Vrij Technisch Instituut. CARLA GALLE EN PETANQUE ALOSTA De trofee voor de sportweek werd toege kend aan Petanque Alosta voor de organisa tie van het nationaal kampioenschap in sep tember jl. en waarbij voor de eerste maal een sportmanifestatie doorging op het ter rein voor het stedelijk sportcentrum. Aan het biljartverbond en de autostal Bo naparte werden herinneringstrofeeen uitge reikt. Een spannende strijd werd de kompetitie voor de sportlaureaat, die met een kleine voorsprong werd gewonnen door Carla Gal- le (66,5 p.) voor Gunt. Deschrijver (65,75) en Danielle Rombaut (64,75). Vierde werd Jo Vandenbrempt en de andere plaatsen wer den ingenomen door Mare Vanderspiegel, Rik Galle, Lutgarde Van Nuffel, Francois Lievens en Hugo Vandemaele. Door schepen Van Hoorick werd in zijn slotwoord opnieuw de overtuiging van het stadsbestuur uitgesproken wat de spoedige realisatie betreft van de sporthalle en het stedelijk sportcentrum. Hiervoor zullen ech ter, zoals steeds, vele administratieve klip pen moeten worden omzeil, wat telkens heel wat tijdverlies veroorzaakt.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2