een in het land van koningin Fabiola Bruisende drank Dames, Kerstmis GOED OH U/ETEN STUREN bij sneeuw en ijzel JlZ? A/at eten wij deze week Aoor de lekkerbekken... van auto's en mensen «Missa del Gallo» gekenmerkt door aparte devotie Agatha Christie ONDAG Toast met ansjovis Bouillon met eierblokjes Varkensgebraad Schorseneren Gekookte aardappelen Gestoofde peren. 1AANDAG (Kerstdag) Oesters Juliennesoep Gebraden kalkoen Cranberry compote Gebakken aardappelen Geflambeerde rumomelet. iNSDAG Gegarneerde schelvisschotel Aardappelpuree Vanillepudding. WOENSDAG Gebakken lever Appelmoes Gekookte aardappelen Flensjes. ONDERDAG Gebraden worst Spruitjes Gekookte aardappelen Yoghurt met geraspte appel en bruine suiker. 'RIJDAG Mosselen Frites Safraanrijst. iATERDAG Schotel witloof met ham en kaassaus Aardappelpuree Fruit. EIERBLOKJES VOOR BOUILLON BENODIGD 3 eieren, 1 dl krachtige vleesbouillon, 20 g boter, 10 g bloem, zout n nootmuskaat. BEREIDING Laat de helft van de boter lichtjes smelten, meng er de bloem door n vervolgens met beetjes tegelijk de boui.lon er bijgieten. Even laten doorkoken. Laten >ekoelen en dan vermengen met de licht uitgeklopte eieren, zout en nootmuskaat. Doe iit mengsel in een glazen potje met schroefdeksel en laat dit «au-bain-marie» drie kwart ur verwarmen. De vorm keren en de bekomen eiergelei in blokjes snijden en deze in eldere bou.llon opdienen. GEBRADEN KALKOEN BENODiGD 1 kalkoen, zout, plakjes spek en boter. BEREIDING Kruid de schoongemaakte en panklaar gemaakte kalkoen van buiten :n van b;nnen met zout. Bedek de borst met plakjes spek en bind het vast. Braad de ;alkoen in een matig hete oven, onder herhaaldelijk begieten met de braadboter. Een .alkoen moet gelijkmatig gebraden worden en tevens gaar en mooi bruin van kleur zijn. De benodigde boter hangt af van het gewicht der kalkoen. De braadtijd eveneens. Veegt de kalkoen 2 a 3 kg., dan zal hij in 1 uur 15' wel gaar zijn. Voor elke kilogram neer rekenen we 15 minuten meer braadtijd. NOTA Vraag uw poelier vooral naar een jonge gemeste kalkoen. Het vlees van leze d eren is bijzonder mals en fijn van smaak, met een speciale aromatische bij- ;maak. B.j oudere kalkoenen wordt deze smaak te sterk, waardoor het vlees minder aantrekkelijk wordt. GEFLAMBEERDE RUMOMELET BENODIGD 8 eieren, 2 lepels room, 50 g suiker, 1 blik abrikozen, boter, poe lersuiker en rum. BEREIDING Neem de abrikozen uit het blik, druk ze fijn of wrijf ze door een :eef. Splitst de eieren in dooier en wit. Roer de dooiers glad met de suiker en de com Kiop de eiwitten stijf en schep ze heel voorzichtig door de dooiers. Bak van deze nassa vier omeletten in een koekepan waarin de boter al bruin is. Leg op elke omelet ien gedeelte van het abrikozenmoes en sla ze dubbel. Strooi er wat poedersuiker op, Vet er verwarmde rum over en steek die aan. Dien de lustig vlammende omelet on- niddellijk op. i\0"PA DH tb gemakkelijk dessert. De huisvrouw kan het bereiden terwijl de tverige tafelgenoten even een babbeltje slaan. Porcele n en geschenkenzaak Van Limbergen, Hoogstraat. Aalst, blijft tot Nieuwjaar alle dagen open tot 20 u. (ook op zondagen 24 en 31 decem ber). Men kies- er in een rustige en aangename sfeer. Winkel en toonzalen z jn goed verwarmd. Zoals ieder jaar wordt elke klant bedacht met een nuttig geschenk. leder jaar bezorgt de sneeuw en de vorst vele moeilijkheden aan de auto mobilisten. Daarom willen wij aan de autobestuurders enkele raadgevingen geven om betrekkelijk veilig te stu ren op gladde wegen. I Een eerste vereiste is. dat de wagen vier :goede banden heeft met een nog diep pro- Is de wagen uitgerust met radiaalbanden, in zullen deze de baanvastheid nog ver- agen. Het ondoóiingssysteem moet goed werken i jvenals de Verwarm.ng, ruitenwissers en de I koplichten. SNEEUW Indien het mogelijk is kies dan wegen met teen druk verkeer boven kleine wegen. Het drukke verkeer zorgt er voor dat de sneeuw vlugger smelt. Op drukke wegen wordt er ook vlugger gestrooid om de sneeuw te doen c smelten. e Indien men in een sneeuwbui terecht komt vertraagt men. De sneeuwvlokken vormen v een ware witte muur voor de ruit. De wegberm is minder glad dan de weg zelf hij vormt vaak de laatste redding voor v de automobilist. In geval van nood kan men ndaar meer «houvast» vinden voor de wielen. De spanning van de banden verminderen. v' Dit verbetert de baanvastheid met 50 t.h. Deze oplossing mag men echter enkel toe- Begint in Belgie de Kerstviering eigenlijk pas op de vooravond van Kerstdag, dan scharen ook de Spanjaarden zich reeds op deze avond voor Kerstmis rond de grote tafel, die voor deze gelegenheid gedekt is met het beste tafel linnen en het mooiste eetservies. Want de Kerstmaaltijd is wel de beste van het hele jaar. En feestvieren betekent voor de Spanjaard goed eten. Hij houdt daarvan. En goed eten wil zeggen veel eten Het Kerstmenu is in geheel Spanje onge veer hetzelfde een dikke soep, vis en kal koen of ander gevogelte. De drank bij uit stek op Kerstavond is Spaanse champagne. Het geheel der nagerechten is zeer uitge breid en bestaat uit taarten, gebakjes met gebrande suiker, amandelkoeken, «beignets» marsepein of een andere lekkernij, waarmee de Spaanse banketbakkerswinkels in deze Kerstdagen overvloedig zijn bevoorraad. Het Kerstdiner eindigt in alle vrolijkheid tegen middernacht, hetgeen iets later is dan gewoonlijk. Maar omdat iedereen eet, zoveel hij of zij maar op kan, maken de Spaanse apotekers in deze dagen ook gouden zaken met de verkoop van zuiveringszout... Tegen middernacht heeft de Spanjaard zich zo ongeveer door zijn talloze lekkernijen «heengewerkt». Dan gaat hij naar de «Missa del Gallo» (de mis van de haan) ofwel naar de nachtmis, zoals wij die noemen. Aan de ingang van de kerk legt de Spaanse feestvierder feestneuzen en dito mutsen af en gaat hij vriend en vijand «felices pasou- as» (gelukkig Kerstfeest) wensen. Hiermee gaat hij trouwens ook in de kerk nog door, want al is de nachtmis voor de Spanjaard dan een tegenhanger voor zijn Kerstdiner, ook in de kerk zelf heerst «sfeer». Er is opgewekt orgelspel en jongensstemmen zin gen vrolijke Kerstliedjes, de zogenaamde «villancicos», waaraan Spanje zo rijk is. Alle grote Spaanse dichters hebben wel eens «villancicos» geschreven en hebben zo, in de loop van vele jaren, de schat van Kerstpoezie vergroot. De ouderen leren deze Kerstliederen weer aan de jongeren. Na «la cena de noche buena» (de maal tijd van de goede nacht) en de «missa del Gallo» begint de viering in het gezin. In de meestal sober bemeubelde woningen vormt de Kerststal met kribbe het middelpunt. Maanden van te voren hebben hele fami lies huisvaders, huismoeders en kinde ren Kerststallen gemaakt, die zij tegen Kerstmis verkopen, om een kleine bijver dienste te hebben voor de Kerstdagen, waar in zij best een extraatje kunnen gebruiken. Want Kerstdag is in Spanje het duurste feest van het jaar. Iedere Spaanse werknemer krijgt zelfs een maand extra salaris, maar zijn uitgaven zijn op Kerstdag zo groot, dat dit bedrag voor de aanvang van het eigenlijke feest dikwijls al is besteed. Want niet alleen gaat ei een heleboel peseta's op aan kalkoenen, speenvarkentjes, schapen, fruit, wijn en an dere attributen voor het grote diner, Kerst mis is voor de Spanjaard wat voor ons het Sint Maartensfeest is. Miljoenen peseta's worden dan omgezet in speelgoed, geschen ken, nieuwe kleren, enz. Want met Kerstmis wil elk gehuwd Spanjaard er met zijn vrouw goed voor de dag komen. VAN VADER OP ZOON De Kerstboom neemt in Spanje geen gro te plaats 'in, al verandert dit de laatste ja ren toch wel. Wel zijn er de Kerstspelen of Pastorets die jaarlijks, vooral dan in Cata- lonie, talrijke toeschouwers lokken. De Ca talaan speelt namelijk graag toneel en is bovendien zeer muzikaal aangelegd. Alleen in Catalonie zijn er al meer dan 1.000 ama teursgezelschappen die in december in stad en land herderspelen opvoeren. De meeste spelen zijn zeer oud en meest al gaan de rollen over van vader op zoon. Het in Spanje meest bekende herderspel draagt de titel «De Ster van Nazareth». Alieen al in de week rond Kerstmis worden ongeveer 600 opvoeringen gegeven. Uitslui tend grote toneelgezelschappen kunnen «De Ster van Nazareth» op hun programma plaatsen, omdat er ongeveer 90 akteurs voor dit spel nodig zijn. Allen spelers, dan sers. muzikanten en zangers geven zich in de weken voor Kerstmis geestdriftig aan de voorbereiding, waar veel tijd en geld in wordt gestoken. De beloning die de duivel, de hoofdper soon in alle Kerstspelen, Maria, de engel Gabriel, Jozef en de andere medewerkenden krijgen, bestaat uit een groot banket in de maand januari. De hoofdschotel van dit banket wordt gevormd door de typisch Cata laanse rijstschotel waarvan menige «herder» drie tot vier kilo naar binnen werkt. passen indien men in ernstige moeilijkheden verkeert. Het loopvlak wordt daardoor sterk verbreed, zodat de kleefkracht van de band sterk vergroot. Laat uw banden dadelijk weer oppompen zodra u de moeilijke weg- strook achter de rug hebt. Zet de verwarming niet te sterk aan In de wagen en vergeet vooral niet voor een bestendige luchtverversing te zorgen. Dit belet het beslaan der ruiten. IJZEL IJzel maakt het v/egdek spiegelglad. Het eerste wat dient gedaan is onze snelheid verminderen Versnellen en vertragen moet zeer langzaam gebeuren opdat de wielen niet zouden slippen. Bij het nemen van een bocht moet men een versnelling lager schakelen om aldus met de motor af te remmen. Als men bij het remmen plots voelt dat de wielen gaan slippen, laat men het rem pedaal los. Als men bij het vertrekken ziet dat de aangedreven wielen slippen, probeert men het dan opnieuw in tweede of zelfs in derde versnelling. Wanneer het sneeuwt en vooral bij ijzel moet men alleen gaan rijden, indien het absoluut noodzakelijk is. Liever een halfuur later thuis, dan miserie op de baan of in het zieken huis. E.V.D.B. Race informeerde En wie van de gasten is toen het eerst weer aan tafel gekomen «Het meisje in het groen, met die oudste knaap. Toen zij zaten, verscheen die lange blonde man met dat meisje in het zwart en tot slot die opgedirkte deftigheid met de knappe, donkere jongen. Dat is een danseur hoor, die jongen, heel bijzonder I Nou, toen ze allemaal zaten, begon hun kellner boven een spiritusvlam een schotel te warmen en boog zich die oudste knaap naar voren om een speechje af te steken. Daarop dronken ze allemaal... en toen had je het gegooi in de glazen I» Christine wachtte even en vervolgde op gewekt «Afschuwelijk, niet Ik dacht niet anders of de man had een beroerte gekre gen. Dat is een tante van me overkomen, weet u, en die zakte net zo in elkaar. Ik zeg tegen Pedro, die toen net terug kwam Kijk eens, daar krijgt er een een beroerte I Maar het enige wat Pedro zei was Laten we hier weg wezen... er tussenuit knijpen, vlug wat Ik moest hem in de gaten houden, je weet nooit wat die kleurlingen voor gekke streken uithalen als ze dronken zijn en ze zijn er in het Luxembourg niet op gesteld, dat je er stilletjes van door gaat. Neen, hij had wel afgerekend... hij was royaal genoeg.» Daar bij keek ze terloops naar een opzichtige armband, die zij aan haar rechterpols droeg. Kemp leidde haar. aandacht zachtjes af van de wisselvalligheden van haar bestaan en liet haar nogmaals de gehele verklaring herhalen. «Dat meisje is een uitstekende ge tuige,» zei hij later tegen Race. toen zij de flat van mejuffrouw Shannon hadden ver laten. «Ze ziet en onthoudt alles. Als er werkelijk iets te zien was geweest, zou zij het zeker hebben opgemerkt, daar ben ik van overtuigd. Er is dus niets geweest. On gelooflijk I Het doet aan een goocheltruk denken I Barton drinkt een slok en gaat dansen. Daarna drinkt hij nog een slok uit hetzelfde glas, dat geen mens heeft aange raakt, en hocus pocus, het zit vol cyaankali. Krankzinnig gewoon I» Hij wachtte even. «Die jonge kellner. Giuseppe zei daarover geen woord. Dat moet ik verder nagaan. Die is per slot van rekening de enige geweest, die de tafel heeft aangeraakt, terwijl zij dansten. Daar kan natuurlijk iets in zitten.» Race meende van niet. «Had hij bij die gelegenheid iets in het glas gedaan, dan zou onze platina-blonde het stellig hebben ge merkt. Zij merkte iedere kleinigheid op. Ze heeft niets in haar bol om aan te denken en daardoor gebruikt ze haar ogen als geen ander. Neen, Kemp, er moet een vrij een voudige verklaring te vinden zijn.» «Die is er natuurlijk. Hij kan het alleen zelf hebben gedaan «Ik begin er ook zo over te denken. Het is mogelijk. Kemp, dat hij gedacht heeft iets anders in zijn glas te doen dan cyaankali.» «Dan zou iemand anders hem het goedje hebben gegeven. Misschien met de medede ling dat het voor zijn spijsvertering of bloed druk goed was.» jMaar wie dan Dat sluit de Farradays uit.» «Me dunkt, Anthony Browne eveneens.» «Rest alleen... een liefhebbend schoon zusje...» «En een toegewijde sekretaresse Kemp keek Race strak aan. «Ja. ze zou hem dat in handen hebben kunnen stoppen... Maar nu moet ik naar Kidderminster-House. En u Gaat u juffrouw Marle soms opzoe ken «Ik geloof, dat ik de andere eens neem, op haar kantoor. Als oud vriend kan ik mooi deelneming gaan betuigen. Ik zou met haar kunnen gaan lunchen.» «Dus u verwacht van haar meer «Ik heb nog geen idee, ben alleen op zoek naar meer.» «Dan zult u toch ook naar Iris Marle moe ten gaan.» «Dat zal ik ook, maar ik kom er liever wanneer zij niet thuis is. Weet u waarom, Kemp «Neen, waarom dat «Omdat daar nog iemand in huis is, die kakelt als een kip zonder kop. Die zal ik stilletjes laten kakelen...» HOOFDSTUK IV Race reed in een taxi naar Bartons kan toor in de City. Hoofdinspekteur Kemp dacht aan zijn onkostennota en nam maar een bus die hem op korte afstand van het huis van de Kidderminsters bracht. Zijn gezicht stond onverbiddelijk streny, toen hij de treden van de stoep opliep. Hij bevond zich, dat wist hij, op moeilijk ter rein. De aanhang van de Kidderminsters was enorm groot, hun politieke invloed hoogst belangrijk, met over het gehele land verspreide vertakkingen. Hoofdinspekteur Kemp geloofde onvoor waardelijk in de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht in Engeland. Als Stephen of Alexandra Farraday betrokken waren het zij bij de dood van Rozemarijn, hetzij bij die van George Barton, zou geen voorspraak of invloed hen voor de gevolgen kunnen vrij waren. Maar waren zij onschuldig of zou geen wettig en overtuigend bewijs van hun schuld geleverd kunnen worden, dan zou de verantwoordelijke ambtenaar geducht moe ten oppassen, wilde hij geen gevoelige tik op zijn vingers krijgen van zijn superieuren. In deze omstandigheden valt het te begrij pen, dat de hoofdinspekteur enigszins opzag tegen hetgeen hem te wachten stond. Het !ee< hem hoogst waarschijnlijk, dat de Kid derminsters onmiddellijk, wat hij noemde «ean grote bek zouden opzetten». Weldra kwam Kemp tot de ontdekking dat die veronderstelling wel wat al te naief was geweest. Lord Kidderminster was een te geroutineerd diplomaat om tot dergelijke methodes zijn toevlucht te nemen. Toen Kemp zich bekend maakte, leidde een plechtstatige butler de hoofdinspekteur naar een duister vertrek met boekenkasten, aan de achterkant van het grote huis. Hier zat Lord Kidderminster reeds met zijn doch ter en schoonzoon te wachten. Lord Kidderminster trad hem hoffelijk, met uitgestoken hand. tegemoet. «U is pre cies op tijd, hoofdinspekteur. Ik moet u zeg gen, dat ik het op hoge prijs stel, dat u zo vriendelijk is naar ons toe te komen, in plaats van mijn dochter en schoonzoon op Scotland Yard te ontbieden. Daaraan zou den zij natuurlijk graag gevolg hebben ge geven, zo nodig, dat spreekt vanzelf, maar zij stellen uw komst ook bijzonder op prijs.» Sandra sprak op rustige toon «Dat doen we inderdaad, inspekteur.» Zij droeg een toilet van een zachte, don kerrode stof en zoals zij daar zat met haar rug naar het licht, deed zij Kemp denken aan een van die verheven figuren in een gebrandschilderd kerkraam, zoals hij die wel eens in een kathedraal had gezien. Haar lang, ovaal gezicht en een zekere hoekigheid bij de schouders versterkten deze indruk. Nadruk verboden. vervolgt.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 2