Operatie aardgas in de streek ememxsmz Ombouw van meer dan 40.000 toestellen Waarom aardgas Nieuws in 't kort Geleidelijke vermindering van tarieven Gasverlichting cJ^an al onze lezeró een vcorópoedicj nieuwjaar De Gazet van Aalst 6 Fr. het nummer 23ste jaargang Nr. 101 zaterdag 30 december 1967 NEC SPE, NEC METU... ONAFHANKELIJK REGIONAAL. WEEKBLAD WEEKBLAD voor AALST en omliggende Het stijgend verbruik van stads- gas in de voorbije naoorlogse ja ren heeft diverse problemen doen rijzen, waarvan uiteraard de bui tenstander zich niet bewust is. In de eerste plaats moesten het aantal produktie-installaties ver meerderen. Daar komt bij dat in gevolge het groter gasverbruik, ook de leidingen moesten aange past worden, wat bv. voor leidin gen met een doorsnee van 10 cm. per lopende meter ca. 400 fr. be droeg. De ontdekking van het aardgas in Nederland (in Belgie destijds als primeur gesignaleerd door se nator Leemans in De Standaard) opende meteen ongewone pers- pektieven. De produktieproblemen vielen meteen weg terwijl ander zijds de bestaande leidingen ver der konden gebruikt worden De reserves aardgas bleken in Slochteren - Nederland, waar het aardgas werd ontdekt, zo aanzien lijk (1,4 miljard m3) dat ook aan export kon worden gedacht. Nederland kon dan ook akkoor den sluiten met ons land en met West-Duitsland, Zwitserland en_ Frankrijk. De hoofdleidingen zelf beteke nen een aanzienlijke investering bv. de leiding van Nederland naar Frankrijk over ons land zal een lengte hebben van ca. 160 km. a rato van 10 miljoen fr. per km. Vanuit Nederland komt het In 1968 zullen de voorbereidende werkzaamheden voor aard gas in de Denderstreek op ruime 6chaal worden aangevan gen. De overschakeling van stadsgas naar aardgas zal tegen 1969, ten laatste 1970, een feit zijn. Aldus bevestigde ons Intercom - Dendermonde. Hoe de eerste reakties zijn van het publiek vroegen wij. Wel, in de streek van Boom en de Kempen, waar ten dele de overschakeling reeds gebeurde, zijn deze reakties betrek kelijk goed. Het is natuurlijk een kwestie van aanpassing. De overschakeling van de apparaten met uitzondering van de verouderde vrijwel versleten types geschiedt op kosten van de maatschappij. aardgas in Belgie via s Graven voeren (Luik), Zandvliet (Antwer pen), Poppel (Turnhout) en voor wat onze provincie betreft via Assenede (Zelzate). Via de be staande netten wordt het aardgas dan verder verdeeld. In 1966 hadden te Antwerpen de eerste aansluitingen plaats. Tijdens het voorbije jaar kwam de leiding vanuit Assenede naar Gent klaar. In 1968 zullen de leidingen in Oost-Vlaanderen afgewerkt wor den. De volledige omschakeling zal tegen 1970 in onze provincie klaar zijn. In tegenstelling met stadsgas is aardgas niet giftig. Aardgas bevat inderdaad geen koolstof- monoyde. Er wordt een reukge- vend produkt aan het aardgas toegevoegd om het ontdekken van mogelijke lekken te verge makkelijken. moeilijkheden ondervinden van deze ombouw. De maatschappijen letten er op dat in elk geval de omschakeling van het kookappa- raU met gas ten huire natuur lijk derwijze wordt aangesloten dat de verbruiker niet één dag ge hinderd wordt. Hetzelfde geldt ook voor een verwarmingstoestel met gas. De verbruikers in een bepaalde sektor worden vooraf verwittigd. De overschakeling bij de konsu- menten geschiedt vanzelfsprekend volgens een stipt uitgewerkt pro gramma, waarover ook Intercom het betrokken publiek regelmatig zal voorlichten. De kosten zijn ten laste van de maatschappij. Aanvankelijk zal een forfaitaire prijsvermindering van 5 t.h. worden ingevoerd op de gastarieven. die geleidelijk aan zullen verlagen, aldus een woord voerder van hogervermelde maat schappij. D.O.C. O. die lachende Kerk van vandaag. In de plaats van Vier Heems kinderen, ditmaal vier abdissen op het bekende Ros Beiaard die van Aelst zijn (niet) zo kwaad. Het is een Eerwaarde Zuster cartooniste van het Slot van Maele, die haar ondeugende artistieke verbeelding de vrije teugels liet, ter gelegenheid van de plechtige wijding in november II. van Dom Filips de Cloedt tot abt van de Benediktijnerabdij van Dendermonde. Voordien was Dom Filips de Cloedt rector van het Slot van Maele. En wij denken meteen aan die brave Zuster Barbara, zaliger ge dachtenis, uit onze kleutertijd, nu tientallen jaren geleden. Wij vra gen ons in gemoede af wat zij er wel zou van gedacht hebben Jezus - Maria, in de hoek, de armen omhoog... en zou Moeder Overste niet vermaand hebben en aangezet tot bezinning en het voornemen ons prille leven te beteren. Het kan gelukkiglijk. verkeren... In Oost-Vlaanderen zullen in to taal 300.000 apparaten moeten omgebouwd worden. In de streek van Dendermonde-Aalst bedraagt dit aantal 34.500. In Geraards- bergen en omgeving ca. 7.000. De verbruiker zal vrijwel geen De eerste gasfabriek werd in 1819 te Brussel opgericht. In hetzelfde jaar kreeg de hoofd stad een gasverlichting. De eerste gasverlichting te Aalst dateert uit 1852. Het aantal gasfabrieken dat in het begin van deze eeuw ca. 80 bedroeg, verminderde na de tweede wereldoorlog tot 12. Overleden In Noord-Transvaal overleed op Kerstmis Mgr. Van Nuffel. Mgr. Van Nuffel was afkom stig uit Moorsel, werd in 1901 monnik in de abdij van Affli- gem en was sedert 1922 werkzaam in de Benediktij- nermissie in Noord-Transvaal. De Kriminaliteit Opnieuw werd een aanran ding op een minderjarige ge signaleerd. D'tmaal te Den derleeuw. Ditmaal werd de dader, een zekere B. uit Lie- dekerke. aangehouden. Teleurgang Het aantal inwoners van Ge- raardsbergen daalde van 13.011 in 1913 tot 9.585 in 1965. Zitpenningen Te Haaltert werden de zit penningen van 1967 aan de raadsleden uitbetaald na de laatste raadszitting. Aa!sters beleid De Aalsterse gemeenteraad vergaderde heden vrijdag. Uitvoerig verslag in onze vol gende uitgave. Tijdens het voorbije weekeinde kende het Aalsters stadscentrum de traditionele drukte. Het parkeren van auto's stelde meteen dan ook een waar probleem. De Aalsterse politie kon dan ook verschillende autovoerders die de reglementeringen niet volgden, in overtreding nemen. Het aantal gelovigen dat de middernachimissu. olgde in de verschillende Aalsterse kerken was ook dit jaar vrij talrijk. Vrijwel de meeste belangrijkste restaurants in stad en streek heb ben een speciaal Oudejaarsavondprogramma. Demokratische prijzen maar ook hier en daar «welvaartstarieven» voor hen die speciale culinaire genoegens op prijs stellen. Tijdens het Kerstweekeinde bleek het aantal inschrijvingen voor het traditionele Kerstdiner in Restaurants minder talrijk dan vor;g jaar. Waaruit men ook ditmaal kan vaststellen dat het Kerstfeest in steeds grotere mate in familiekring wordt gevierd. Verschillende restaurants zijn evenwel reeds volgeboekt voor Oudejaarsavond.

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 1