Felix P. Callebaut GESPREK Plaatselijke nijveraars exporteren naar 64 landen WANT ER WAS GEEN PLAATS VOOR HEN... Voorzitter Handelskamer Aalst en gewest Kroniek Optimist Van kanaalzone tot Brussel Trein gemist Lokale Export-promotie Restaurant DE KROON DE KROON Felix P. Callebaut was ditmaal onze gespreks partner. Voorzitter van de Handelskamer Aalst en Gewest, is hij bijzonder goed geplaatst om een oordeel te veilen omtrent de ekonomische situatie van de streek. Red. In ruime en verscheidene kringen is een zekere onrust ontstaan om trent de toekomstperspektieven van de streek op het vlak van de Ekonomische ontwikkeling. Acht U deze onrust, al dan niet gewettigd en waarom Globaal gezien verklaar ik u volgaarne dat de toekomstperspek tieven op ekonomisch gebied gun stig zijn in het algemeen; sommige sektoren hebben het echter lastig en men denkt onmiddellijk aan de 'textiel, die een grote rol speelt in de streek van Aalst. Er dient on derstreept dat wij de konkurrentie beleven van 1. landen uit het Oostblok, waar het prijzensysteem wordt be paald door de Staat. 2. landen die in «ontwikkeling» zijn en op industrieel vlak voor eerst starten met textielfabrika- tie. Het is wel paradoxaal, dat in de mate dat wij een onder ontwikkeld land helpen, wij onze eigen fabrieken ondermijnen I Er rijzen tevens problemen van overproduktie in onze Westerse landen; en de periodische krisissen die wij ondergaan zijn het er van «overvloed» in de produktiesekto- ren. Het is nogmaals paradoxaal dat een derde van de wereld te kampen heeft met moeilijkheden wegen «overkapaciteit», waar de andere twee derden van de we reldbevolking lijdt aan «te kort aan kapaciteit». Ik ben optimist voor onze toe komst daar het verstandelijk peil van onze Westerse landen fantas tisch stijgt en waar verstand en organisatie samenslaan, broeit steeds een oplossing. In de Sodegec-studie werd des tijds vooropgesteld dat tegen 1970 ca. 13.100 additionele werkgele genheden zouden moeten voorhan den zijn in de streek. Zelfs als men er rekening mede houdt dat de geografische omschrijving van de Denderstreek, in deze studie, zeer ruim werd opgevat, dan ziet het er voor het arr. Aalst niet naar uit dat tegen dat jaar, 1970, bv. 6.000 nieuwe werkgelegenheden zouden gecreeerd zijn. Tenzij er een aan tal grote bedrijven zouden tot Stand komen. Welk is volgens U de te volgen «poliiiek» indien er een mogelijk is, gelet op de situatie van de Den derstreek, tussen de polen Brussel en Kanaalzone, die moet gevoerd worden om grote bedrijven tot in planting in de streek, in het arr. Aaisi, te bewegen Van de Kanaalzone tot Brussel moet men deze streek als een ge heel beschouwen en een straal van 30 a 40 km. rond Aalst om bedrij ven in te planten, mag als normaal beschouwd worden. Een derde industriepark is aan de autostrade in voorbereiding en overheidsmaatregelen kunnen de inplantingen orienteren naargelang werkgelegenheden vereist worden. Zodra dit industriepark in verka veling komt, hetgeen naar ik hoop in de e.k. 12 maanden zal geschie den, dient uitgekeken naar indus triepark nr. 4. Wat acht U inzake infrastruktuur voor de streek, in het licht van een efficiente ekonomische expansie, het meest dringend Aandacht voor voldoende kracht bronnen. voornamelijk elektriciteit, is vereist. Inzake verkeer dient de verbetering der verbindingen met de Kanaalzone en met de haven van Antwerpen scherp aangesne den. In de huidige toestand zijn de banen naar St. Niklaas (E3) of naar Breendonk volstrekt te smal en te kronkelend. De Denderstreek heeft in vergelij king met andere gelijkaardige stre ken, bv. het Land van Waas, het Kortrijkse, een kennelijke achter stand in te lopen. Waaraan is dit volgens U te wijten 7 Het juiste afmeten van het eko nomisch potentieel van een streek is geen gemakkelijke taak. Uitein delijk geldt het gemiddeld inkomen pro capita. Volgens de studie van Sodegec komen St. Niklaas en de arrondissementen van West-Vlaan- deren NA Aalst te liggen in het algemeen klassement. Dezelfde studie stipt circa 34 oorzaken en beschouwingen no pens deze achterstand aan, die m.;. niet alleen een fenomeen is van de Denderstreek, doch een algeheel Vlaams fenomeen, omdat wij in de 19e eeuw de industriële «trein» gemist hebben, door een geografische tegenvaller van ge brek aan ondergrondse rijkdom men. Daar ten huidigen dage de in dustrie r et meer afhankelijk is van Steenkolen, kcmt langzame verbetering in de herspreiding van de nijverheid over het hele land. Voor de enen is de pendelbeweging vanuit de streek naar Brussel een sociaal «drama», voor de anderen een «faux problème». Wat is uw mening De pendelbeweging naar Brus sel is een onstrembaar verschijn sel rond elke grootstad. Elke grootstad heeft historisch steeds «elites» aangetrokken, zo op po- ltiek als op ekonomisch gebied. Dat er aldus meerdere ekonomi sche initiatieven uitgaan van een grootstad, verklaart haar aantrek kingskracht door groter aanbod van werkgelegenheden. In Londen en *e Parijs hebben de espektievelijkc ov»iheden een zeke-e investeringsstop» afge- kond'gd tcne-nae de inpianting der fabrieken te dectntraliseren naar «development area's» in de provin ces. Voor de streek van Aalst is m.i. de jende' naar Brussel echter get.n drama In Biussel stad zelf wordt het verkeer een verstikkend probleem, maar dit is een ander kapittel. In welke mate kan de Handelska mer een positieve rol spelen in de ekonomische ontwikkeling van de streek De Handelskamer heeft een doorslaggevende rol te spelen in zake export-promotie. Belgie voert bijna de helft van zijn produktie uit naar vreemde landen. Dit be tekent dat ons welvaartspeil totaal afhangt van onze inplanting op de vreemde markten. De inspanningen van de export van de streek bevorderen, doet de Handelskamer doorlopend elke dag en de progressie van de af geleverde attesten voor uitvoer kan men in de tabel duidelijk waar nemen Attesten Waarden (BF) 1960 1.562 155.814000 1963 2.166 310.945.000 1966 2.801 409.940.000 Onze plaatselijke nijveraars exporteren ten huidigen dage naar 64 landen en ik moet ze hiervoor feliciteren. Verder richt de Kamer export seminaries in om jonge nijveraars tot exportverrichtingen te bewe gen. Zoals zovelen zijn wij met ons gezin naar de nachtmis gegaan. Het is of de mensen hoe dan ook behoefte hebben juist in deze dagen aan het opnieuw meebeleven van die eerste Kerstnacht. Er was omzeggens geen plaats vrij in de kerk. En toch, meer dan andere jaren, had ik moeite met mezelf, om dat ik niet uit de voeten kon met die keiharde feiten om me heen, die met het begrip vrede, vrede aan alle mensen van goede wil, in strijd zijn. DE NACHTMIS De Eucharistieviering was verzorgd. En bij alle vernieuv. ing en verandering zingen wij toch weer van «de herdertjes lagen bij nachte...» en over de «vrede op aarde». Opeens denk ik aan Vietnam. Er is een wapenbestand 't is im mers Kerstnacht. Daarna gaat de mensenslachting gewoon door. De frontsoldaten zullen met hun gedachten thuis zijn, aan ouders denken, aan broer, zus, verloofde. Er zullen er ook zijn die getrouwd zijn, misschien pas een jaar Vrede op aarde aan de mensen van goede wil. Dat zijn die jongens toch? Waarom is er dan voor hen geen vrede? Maar het begrip vrede reikt verder, zegt de predikant. Vrede betekent niet alleen geen bloedvergieten, geen angst, geen ellende: vrede betekent ook, iets dicht bij ons, vrede met je gezin, met de omgeving waarin je leeft, de mensen met wie je omgaat, vrede vooral met jezelf... Er zitten heel wat jonge mensen, jonggehuwden in de kerk. Wat zal in hun hart zijn omgegaan als ze de woorden van het evangelie hebben horen voorlezen... «Jozef en Maria in Jeruzalem van huis tot huis, op zoek naar een verblijf... MAAR ER WAS GEEN PLAATS VOOR HEN... Hoe het komt, weet ik niet... Ik zag in mijn verbeelding een jong gehuwd paar op de lanen naar de appartementsgebouwen kijken Maar er is geen plaats voor hen... Kopen gaat niet onvoldoende waarborg voor de lening en daarbij een afbetaling waar een inkomen van man en vrouw met gemiddeld dagloon niet aan kan... Wat trou wens ook meteen de verplichting zou inhouden dat vrouwtje-lief haar hele leven tot buitenhuisarbeid verplicht wordt... En de kinderen dan? Huren gaat evenmin met hun beider onzeker inkomen, dus... maar elders zoeken. Meteen dacht ik ook aan een gezin dat ik bezocht en in een INGANG woont, zoals onze stad nog zoveel «ingangen» kent. Ze ver blijven er in een ware krot, vochtig en noem maar op... Ze zijn beiden op jaren. Hij is meermaals geopereerd en de laatste tijd heeft hij ge brek aan zuurstof. «Als hij alverwege de trap is moet hij rusten», ver telde de vrouw, «want dan heeft hij geen adem meer. Ik ben zo dik wijls al gaan vragen voor een huisje van de stad of de maatschappij, maar daarvoor moet ge politieke vriend zijn. Weet U er geen raad op? Maar mijn God, wat zal er in het hart van deze mensen omgaan, als zij naar jaarlijkse gewoonte horen van die vrede onder alle mensen die van goede wil zijn? Zij zullen het Jozef en Maria kunnen nazeggen: ook voor ons is geen plaats... in Aalst-stad. KERSTNACHT, WAAR IS UW VREDE Ja, hoe de woorden van St. Lucas mij ook boeien, in die bijna bomvolle kerk met dat koor dat wondermooi zingt... Vrede op aarde... Er is geen vrede in Vietnam niet, in Jordanië niet, in de botsing tussen blank en bruin of zwart niet, in de verhouding arbeid en kapi taal niet. Ik stoot met mijn gedachten tegen de tegenstelling van ons elek tronische wasmachine en kookfornuis en de wagen van de gemeente reiniging in Karatchi, in Pakistan, die morgenochtend de lijken bijeen zal vegen van de mensen die deze nacht, zoals ook in de voorbije^ Kerstnacht, op straat weer zijn gestorven. En voor wie ook geen plaats is geweest geen huis, geen thuis, heel hun leven lang niet Ik ben na de mis niet voor het stalletje gaan staan. Grote mensen doen dit niet meer ook een teken van onze tijd Ik had trouwens zoals de herders en de wijzen geen ge schenken, maar een hart vol zorgen. D.E.T. Een gezellige Oudejaarsavond kunt U doorbrengen in het vermaarde Restaurant Koning Albertstraat, 64 - O. L. VROUW-LOMBEEK Met orkest JOS MARTIN en een goede spijskaart en uitdeling van rijke cotillons. Bediening vanaf 21 uur. Daar het aantal plaatsen beperkt is wordt men vriendelijk verzocht de tafels te bespreken. Tel. (054) 323.81

De Gazet van Aalst | 1967 | | pagina 3