Letterkundige Angèle de BREMAEKER 75 jaar De interkommunale 't Land van Aalst verruimd STEDELIJK ONDERWIJS Galerie «DE KEIZER» Nieuws in 't kort BETWISTING Interkommunaal ziekenhuis OPENBARE WERKEN Pt Gazet van Aalst Kantoor Administratie Redaktie Publiciteit Schoolstraat, 26, Aalst Tel. 241.14 Op 3 januari <968 vierde dichteres Angèle de Bremae- ker haar 75e verjaardag. Zij werd geboren te Sint-Ulriks- Kapelle, het schilderachtige dorpje in het hart van het West-Brabantse heuvelland. Geheel haar oeuvre is prak tisch gewijd aan de natuur en het leven in dit idyllisch piekje van Brabant, tot voor enkele jaren nog onaange roerd door het jachtige mo derne leven. De rust, die dit landschap uit straalt, de sierlijk-golvende lijnen van de Brabantse heuvelen, de weelderige vruchtbaarheid van de akkers dit alles vinden wij ook terug in de poezie van Angèle de Bremaeker. Zij heeft in eenvoudige verzen, getuigd van haar haast mystieke verbondenheid met haar geboorte streek. Haar verzen zijn zo zoet vloeiend als de golvende lijnen van het heuvelland, het ritme is zo melodieus als het ruisen van de zomerwind in rijke tarwevelden. Eenvoud in haar poezie, een voud ook in haar leven. Wie met Angèle de Bremaeker in kontakt komt wordt getroffen door de spontane hartelijkheid van haar gemoed, door haar minzaamheid, haar uiterste bescheidenheid. Nooit heeft Angèle de Bremae ker er naar gestreefd zichzelf op ae voorgrond te dringen. Zij heeft zich niet beroemd op spektakulaire vernieuwingen 'in de poezie, zij heeft geen kortstondige suksessen gezocht. Zij heeft alleen dit ene gezocht en uitgedrukt haar eigen diepste wezen, haar eigen gevoe lens, haar eenvoud. Hierdoor is het moeilijk haar oeuvre in een bepaalde «school» onder te brengen, het te omschrij ven, te analyseren en te cataloge- ren. Alle modernisme en experimen ten zijn haar vreemd gebleven. Zij heeft in haar werk de traditie van de klassieke poezie voortge zet eerbied voor het woord, me lodieus ritme, evenwichtige bouw van het vers en vooral soberheid en eenvoud. Door al deze eigenschappen is de poezie van Angèle de Bremae ker bij uitstek aangewezen om getoonzet te worden. Talrijke Vlaamse komponisten hebben deze zeldzame kans niet laten voorbij gaan de zo mooie, zinrijke tek sten, uiterst melodieus en zange rig, inspireerden hen tot het schrij ven van prachtige kunst-, jeugd- en volksliederen en koorwerken. Ivo Ceulemans, Frangis de Bour- guignon, Michiel Decroos, Clement d'Hooghe, Theo Dejoncker, Mari- nus de Jong, Joris de Meutter, Lieven Duvosel, Guy Duyck, Gas ton Feremans, Emmanuel Geeu- rickx, Remi Ghesquire, Karei Hens, Emiel Huilebroeck, Mark Liebrecht Armand Lonque, Emiel Martony, Gilbert Mayerus, de Aalsterse komponist Renaat Mores, Lodewijk Mortelmans, Piet Nuten, Armand Preud'homme, Paul Sprimont, Luc van Branteghem, Jef van Hoof, Rik van Rechem, René Vanstreels, Re naat Veremans, Emiel-Constant Verrees, Mgr. Juul Vyverman, J. Antoon Zwijsen, en last but not least Victor van Frachen, niemand minder dan de zoon van de gevier de dichteres (die ook haar werken vertolkt), hebben alle een of meer dere gedichten van Angèle de Bremaeker op muziek gezet. (Ver schillende harer werken werden op fonoplaten vastgelegd). Alleen al door het schrijven van deze teksten heeft Angèle de Bremaeker aan Vlaanderens kunstschat talrijke parels toege voegd haar woordkunst heeft de toonkunst geinspireerd. Hierom verdient Angèle de Bre maeker ons aller dankbaarheid en gaan onze wensen naar haar bij deze 75e verjaardag. Angèle de Bremaeker, ad muitos annos Deze representatieve figuur uit het Vlaams dichterleven morht voor haar werk gelukwensen in ontvangst nemen van vele vooraan staande kunstenaars, van Hunne Majesteiten koning Boudewijn en koning Leopold III, van Hare Ma jesteit koningin Elisabeth zaliger, van verschillende ministers. Bij Koninklijk Besluit van 28 september 1962 werd zij benoemd tot Ridder in de Orde van Leopold II, van Kardinaal Suenens ontving zij het Gouden Sint Rombouts- kruis, ter erkenning van uitzonder lijke verdiensten werd zij door de Belgische Vereniging van auteurs, komponisten en uitgevers SABAM onder voorzitterschap van Marcel Poot, vereremerkt met de Erepen ning, van ons stadsbestuur ontving zij de Ereplaket van de stad Aalst, enz. enz... SCHENKT UW VERTROUWEN AAN VLAANDERENSTRAAT, 6 AALST Tel. 242,81 ingang vrij NINOVE Op het industrieterrein te Nino- ve wordt een fabriek opgericht van prefabelementen voor de bouwsektor. HEKELGEM Tijdens de laatste zitting van de gemeenteraad heeft Dr. Wil ly Cammu als schepen en ge meenteraadslid ontslag geno men. De overheveling van de Stads- jongensschool aan de Nieuwbeek- straat naar de Meisjesschool aan het Vredeplein hebben wij hier reeds eerder gesignaleerd. De te verwachten beslissing is thans of ficieel gevallen bij beslissing van de gemeenteraad. Vanaf het vol gende schooljaar gaat het ge mengd stedelijk lager onderwijs van start. De parlementairen - gemeente raadsleden Van Hoorick en D'Hae- seleer bood dit punt op de dag orde de gelegenheid om uitvoerig en op niveau van gedachte te wisselen omtrent de eerder som bere toekomst van het gemeente lijk onderwijs, ingevolge de voor handen zijnde ruime mogelijkheden van het Officieel en het Vrij On derwijs. Ter zake verklaarde de heer D'Haeseleer zich .voorstander van een verdaging van een beslissing om met het betrokken Departe ment de mogelijkheid tot overname ten behoeve van het Koninklijk Atheneum te bespreken. In een dergelijk gesprek zag schepen Van Hoorick niet zoveel heil de ervaringen met de Rijks middelbare School aan de Binnen straat zijn inderdaad niet prettig geweest en momenteel nog niet voor een gedeelte van het leraars korps aldaar. Schepen Van Hoorick wees er overigens op dat de Staat, voor wat betreft de noodzakelijke uit breiding van het Koninklijk Athe neum, de aangeboden koop van het komplex Bosteels hoek Ka- pellestraat-Graanmarkt niet had waargenomen. Uiteindelijk kwamen beiden, de hh. Van Hoorick en D'Haeseleer, wel akkoord dat, niettegenstaande de beslissing tot overheveling, die gestemd werd, nog een kontakt- neming met het Departement zou doorgaan. De lokalen van de Stadsjongens- school van de Nieuwbeekstraat zullen ter beschikking worden ge steld van de Akademie voor Scho ne Kunsten, die momenteel 'inder daad te eng en weinig komfortabel is behuisd. De raad besliste het bedrijf Metalac te dagvaarden wegens niet betalen van huurgelden voor de in gebruik genomen gebouwen. Het betreft hier een betwisting tussen de stad, als verhuurder, en voormeld bedrijf, als huurder, inzake het onderhoud van de ge bouwen. Ingevolge diverse opmerkingen in de raad in verband met de voor gestelde statuten voor de oprich ting van een nieuw ziekenhuis, werd dit punt van de dagorde ver daagd. Er zal vooreerst een alge mene vergadering worden gehou den waarop de diverse wijzigingen zullen besproken worden. Voor de aanwervingen in de Ro- zendreef, op de wijk Schaarbeek op de Regent Prins Karellaan en op de Varkensmarkt werden le ningen goedgekeurd door de raad voor onderscheidelijke bedragen van 882.000 fr., 348.000 fr. en voor 1.970.000 fr. Ook werden aanwervingen aangenomen in de Keyzerstraat, Bergekouter, Affli- gemdreef en Wijngaardstraat. Zoals reeds in onze vorige uitgave werd medegedeeld, zijn tijdens een vergadering van de Interkommunale 't Land van Aalst, een dertigtal beheerders aangeduid, namens de reeks nieuw toegetreden gemeenten. Deze interkommunale zal zich in de toekomst vooral bezig houden met een reeks gemeenschappelijke problemen inzake industrievestiging, urbanisatie, de huisvuilverwijdering, enz. Thans werd de beheerraad aangevuld en zal voortaan samenge steld zijn uit de h. Frans Blanckaert, voorzitter, burgemeester Aalst, volksvertegenwoordiger L. Moyersoen, ondervoorzitter, volksvertegen woordiger A. Van Hoorick en schepenen Claus en Ringoir. Verder uit de toegetreden gemeenten F. Boel, burgemeester, Erembodegem, E. Milo, burgemeester, Ninove, A. De Riemaecker, sche pen, Ninove, Ph. Van der Putten, burgemeester, Geraardsbergen, T. Meuleman, burgemeester, Nieuwerkerken, E. Cosyns, burgemeester, Meerbeke, Van der Niepen, schepen, D'leeuw, G. De Leenheer, sche pen, Haaltert, M. Lorie, schepen, Hofstade, P. Vindevoghel, raadslid, Mere, P. Van den Broeck, burgemeester, Aaigem, M. Hendrickx, burge meester, Erondegem, G. Van der Linden, burgemeester, Goeferdinge, M. Van Humbeeck, schepen, Gijzegem, A. Coppez, burgemeester, Ne- derboelare, R. Van Leemputten, burgemeester, 'Velzeke-Ruddershove, E. De Mol, burgemeester, Grimminge. Als vertegenwoordigers van niet-administratieve verenigingen ma ken nog deel uit van de beheerraad J. Van Droogenbroeck, L. D'Hae seleer en E. Nijs. De provincie is vertegenwoordigd door W. Verleysen, bestendig afgevaardigde. Andere vertegenwoordigers zullen eerlang aangeduid worden.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 16