Koele taal over opwindende middelen Brouwerij te WIEZE Een gevaar dat uitbreiding neemt De lichtverteerbare bieren der staan sinds meer dan 100 jaren aan de spits der kwaliteit LSD p Marihuana De tweejaarlijkse prijskamp voor vlaamse humor Drie soorten klandestien gebruikte verdovende middelen beheersen momenteel de verbeelding van het grote publiek, namelijk heroine, marihuana en natuurlijk LSD. Zij worden omgeven door wanbegrip, zodat het de moeite loont eens te zien wat de feiten zijn. De meest verbreide opvatting over heroine is, dat één injektie 'hiermee reeds tot verslaving leidt. «Het Beste», dat in het decem bernummer een analyserend arti kel aan de genoemde middelen wijdt, van de hand van de aan de Cornell Universiteit verbonden hoogleraar Donald B. Louria, komt tot de konklusie, dat die stelling volstrekt onjuist is. Men dient scherp onderscheid te maken tus sen gewenning en verslaving. In het eerste geval heeft men te ma ken met een min of meer regel matig gebruik van het middel, in het tweede geval met een fysieke behoefte eraan. Er zijn mensen die zich twee maal per dag een injektie geven of het middel slechts in het week end gebruiken, doch die e- o'iiir 2* nooit vcioiaalu raivoir, - u-woTdat zij osis niet verhogen. Indien mer} de*, --ebruiker zijn gewone hoe- veelho heroine zou onthouden, dan zou ^^zich zonder sympto men als misselijkheid, braken, spierpijn en dergelijke herstellen, ook wanneer de dosering plotse ling zou worden stopgezet. Het gevaar schuilt namelijk in de toe gediende dosis. Aangezien het middel klandes tien wordt verkocht, weet geen enkele verbruiker hoeveel procent heroine hij werkelijk in z'n lichaam krijgt. Vanwege slimme handels praktijken is dit percentage door gaans laag, hooguit twee procent. Meer dan dertig procent heroine is echter meestal fataal. Wanneer een handelaar van een lastige ver slaafde af wil, kan hij zorgen, dat de betrokkene een dosis heroine aan vijfenzeventig procent in zijn lichaam krijgt. Dit heeft de dood tot gevolg. Het bureau van de Sterk arlrt'W n'ij met deze'«Moe- Geneeskuu inspeKiit: ie imcv, York bezit foto's van mensen, die zijn gestorven aan een te grote dosis heroine, zonder zelfs de tijd te hebben gehad de naald uit hun ader te trekken. Dit middel biedt mogelijkheden voor medische doeleinden, zoals bij de behandeling van alkoholis- ten, schizofrene kinderen en het brengen van verlichting aan pa- tienten, die in het eindstadium aan dodelijke ziekten verkeren. Het voornaamste gebruik is dat voor genotzuchtige doeleinden, dat vaak schuil gaat onder gewichtig lijkende vermommingen. De voorstanders zeggen dat LSD de creativiteit verhoogt. Er is geen bewijs geleverd dat dit waar is. Men heeft bandopnamen gemaakt van muziekuitvoeringen van bekwame pianisten, terwijl ze speelden onder invloed van LSD. Zij v/aren op dat moment allen overtuigd dat zij nog nooit zo goed hadden gespeeld. Toen de LSD was uitgewerkt, werden de ban den afgedraaid en reageerden zij zonder uitzondering met «hoe heb •ik zo slecht kunnen spelen Van 114 gevallen van mensen die onder invloed van LSD gedu- enkel net téVHoLnerm, maar op rende etir pei .uuc van anutrnan jaar in het New Yorkse Bellevue ziekenhuis werden opgenomen, was 14 t.h. vervuld van panische angst; bij 12 t.h. was" sprake van R. VAN "V onbeheerste gewelddadigheid, ter wijl 9 t.h. een poging tot moord of tot zelfmoord had gedaan. Van deze 114 mensen moest 14 t.h. iroor langdurige behandeling naar een psychiatrische instelling wor den overgebracht. De helft van de slachtoffers had geen voorgeschie denis van psychische gestoordheid welke hieraan ten grondslag zou kunnen liggen. Aan LSD zijn nog meer geva ren verbonden. Een ervan is, dat een groeiend aantal mensen, dat de stof gebruikt, zich gaat over geven aan orgieen van zelfbe schouwing en zich vrijwel geheel uit de maatschappij terugtrekt. Is marihuana gevaarlijk Het antwoord luidt zonder meer beves tigend. Ondanks het feit, dat de gebruiker een geval van almacht krijgt, kan hij niet goed meer coör dineren. Hij is een gevaar achter het autostuur. Men kan hem zelfs als gevaarlijker op de weg zien dan een dronken bestuurder, aan gezien de kans dat hij wordt ont dekt veel kleiner is. Er zijn bewijzen uit Marokko, waar men gewoonlijk tien of meer pijpen «kof» (dat dezelfde sterkte heeft) rookt, dat er een duidelijke samenhang bestaat tussen het veelvuldige gebruik ervan en de toenemende geestelijke ontredde ring. De in de aanhef van dit arti kel genoemde hoogleraar komt tot de konklusie, dat het gebruik van de betrokken middelen zonder meer iraet worden afgewezen gezien het gevaar voor lichaam en geest. Het Beste heeft in het de cembernummer nog een en- quete opgenomen over het gebruik van verdovende mid delen op 426 Amerikaanse instellingen voor hoger onder wijs, die voor de voor- en te genstanders van bovenge noemde middelen onthullend is te noemen. M Het gebruik van ..wevende middelen neemt steeds meer uitbreiding. In Amsterdam is het een ware plaag geworden. Maar ook in ons land is het probleem gesteld; het gebruik van de beruchte marihuana-sigaretten neemt toe, niet alleen in zogenaamde «parties» van selekte kringen, ook in middens van jongere, studerende mensen. In een provinciestad kreeg onlangs een achtienjarige student een «zenuwinzinking». Achteraf bleek dat de knaap sedert geruime tijd gewend was aan marihuana-sigaretten, maar gezien zijn financiële situatie, kon hij zich niet langer veroor loven het goedje te kopen. Gen medische behandeling kwam er bij te pas om hem van zijn verwendheid te genezen. Een leraar die een onderzoek instelde, kwam tot de verba zende vaststelling dat een tiental van zijn studenten af en toe een «sigaretje» rookten. Zij vonden het allemaal niet zo erg, alleen maar wat aan de dure kant, die marihuana-siga retten. «Het is allemaal begonnen,» zei een van de studenten, «na een uitstapje in Antwerpen. Je kan die er zo maar kopen, als je de weg weet natuurlijk»... ingericht door de V.T.B genoot een buitengewone 'bijval. Niet minder dan 349 cartoons werden ingezonden, 86 voor de roze humor (tieners), 80 voor de grauwe (de «vreugden» van het toerisme) en niet minder dan 183 voor de zwarte humor (beroepsmisvorming). Er waren 66 inzenders, van wie 38 uit de provincie Antwerpen, 9 uit Brabant, 8 uit West-Vla'anderen, 7 uit Oost-Vlaanderen, 3 uit Limburg en 1 uit het Belgisch Leger in West-Duitsland. De jury staat dus voor een zware taak. De tentoonstelling van de bekroonde en weerhouden cartoons wordt geopend op zaterdag 6 januari te 16 uur in de Hendrik De Braekeleer- studio van de V.T.B.Sint Jakobsmarkt 45, Antwerpen. Te dier gelegen heid heeft ook de plechtige prijsuitdeling plaats. Alle liefhebbers van Vlaamse humor worden tot die prijsuitdeling of Tot een bezoek aan het Salon vriendelijk uitgenodigd. Het blijft open tot donderdag 18 januari te 18 uur.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 3