Aalsterse bieren én 't ganse land Nieuws in 't kort 150 jaar Zustergemeenschap en Onderwijs te Gijzegem Jybelspel„Een Verhaal van Gods Genade" Galerie «DE KEIZER» Gazet van Aalst Kantoor Administratie Redaktie Publiciteit Schoolstraat, 26, Aalst Tel. 241.14 De brouwerïjsektor in de streek De stichting van de huidige belangrijke brouwerijen in de streek gaat terug tot de eerste helft van de vorige eeuw. in die tijd werd het meeste bier overigens nog gebrouwd door grote boeien, vooral in het Ninoofse. Aanvankelijk voor eigen gebruik, werd deze pri vate produktie mettertijd ook aangewend voor kommerciele doel einden. Wijlen Odilon Van der Schueren, een bekende figuur in het Aal sterse in de periode tussen de twee wereldoorlogen, had het graag over de specifieke kwaliteiten van een soort 19e eeuws bier, in de streek, genoemd «Boschmé», een soort primitief maar smake lijk bier, dat vervaardigd werd uit een grote hoeveelheid biehonig. De Aalsterse brouwerijen die tijdens de vorige eeuw tot stand kwamen waren «De Brouwerij De Lelie» (De Gheest), «De Brou werij De Vos» (Zeeberg), «De Brouwerij De Tijger» (De Blieck). «LEUVENSS B3ERHANDEL iN APPELTERRË» Stichter van de latere brouwe rij Zeeberg, was Pieter van der Schueren, landbouwer, burgemees ter van Appeiterre en vader van elf kinderen. Eerder toevallig, ingevolge een kontakt met de Leuvense brouwe rij van Tilt Gezusters, die naar afzetmogelijkheden in de Dender streek zochten, kwam Pieter van der Schueren tussen de biervaten terecht. Aanvankelijk bleef hij zijn «Leu vense Biernandel» exploiteren in Appeiterre. Maar het transport eerst van Leuven naar Aalst via het beurtschip van Roegiers met «vierduimerswagens (zware wagen met een 3 a 4 paardenge- span) naar Appeiterre moet van der Schueren hoofdbrekens hebben bezorgd en hij besloot zich te Aalst te vestigen. «In de zomer, wanneer de vraag groter was, kwam het voor, dat het bier inderhaast verzonden, niet volledig uit gegist was en verhit toekwam Het was dan niet zeldzaam dat een of andere bom uit het bomgat de lucht invloog, bij het lossen op de Aalsterse kaai.» ODILON VAN DER SCHUEREN In 1848 ging hij van start met de Brouwerij De Vos, op de plaats waar nu het huidige Zeebergkom- plex is gevestigd. De stoere Appei- terrenaar kocht er een eigendom en liet er een prachtige tuin rond ontwerpen, die pas later plaats zou maken voor nieuwe gebouwen. De generaties van der Schue ren volgden elkaar op in de loop der jaren. Geleidelijk groeide het bedrijf doorheen de tijdswisselval- ligheden. In 1936 werd de brou werij Burny, eveneens langsheen de Dender gevestigd, overgeno men. Evenals de andere brouwe rijen verwierf Zeeberg mettertijd een stevige reputatie in de Bel gische «bierwereld». Van het brouwersgesïacht van der Schueren was, behoudens de stichter Pieter, ongetwij'j'd Odilon (overleden in 1950) de merkwaardigste figuur. Buiten zijn eigenlijke beroepsbezighe den speelde hij te Aalst ook een belangrijke rol in het ekono- misclie leven. Hij was o.m. een der medestichters van de Ban- que de la Dendre en voorzitter van de Handeisrechtbank. in deze funktie zou hij, niettegen staande zijn Franse opvoeding, lang voor de wet terzake van kracht werd, de vervlaamsing van de Handelsrechtbank in de hand werken. Ouderen herinne ren zich dat tijdens een volks vergadering in de zaal Palace, namens de Drie Kraaiende Ha nen, van der Schueren, die er toevallig een kijkje kwam ne men, openlijk voor gefeliciteerd werd. EXPORTTRIBULATSES In de naoorlogse jaren heeft Zeeberg zich geruime tijd toege legd op de export o.m. naar de toenmalige Belgische kolonie. Kongo was vooral in de iussen- ooriogse jaren in belangrijke mate het monopoliegeoied van een der groove Uuuse export brouwerijen. Bij het eindigen van de iweeue weieiaoonog dacht het Beigiscne brouwers- milieu dat eindelijk in Kongo een belangrijk afzetgebied zou gevonden worsen. Eilacie, dra had men af ie re kenen met een scherpe Ameri kaanse konkurrentie. Het bleek achteraf dat de Amerikanen het vooroorlogse Duitse vedeitebier onder een ander naammerk op de Kongolese markt brachten. De Belgische autoriteiten moes ten maar laten begaan, ten kos te van de eigen nationale brou werijnijverheid. Hoe dan ook, ingevolge diverse tribulaties in Kongo, kreeg de Bel gische bierdrinker en niet het minst de Aalsterse gelegenheid kennis te maken met dit voor Kongo bestemde Zeebergbier, van een voortreffelijke kwaliteit herin neren zich sommigen. Geruime tijd bleef het inderdaad in de streek het populaire Kongobier. ZEEBERG IN CHINEES Zeeberg exporteerde ook gerui me tijd naar India tot op het ogen blik dat de Engelse invloed er be gon te tanen n.a.v. de onafhanke lijkheidsverklaring in 1947. Maar wijl de Aalsterse Zeeberg bieren nu toch eenmaal naar de Aziatische regionen werden ge transporteerd, kwam ook China aan de beurt, niet het China van het rode boekje, laat staan van de kulturele revolutie. Niettemin geen Chinees... geen centen... bij wijze van zeg gen natuurlijk. De flesetiketten dienden in de taal van het land gesteld. Een Chinese vertaling van Zeeberg lag zo maar niet voor de hand. De Paters van Scheut werden er dan maar bijgeroepen. En zo kregen de fijnproevers van Peking, Shanghai, enz., het Aalsterse Zee bergbier met de Chinese vertaling en het internationale Brewed and Bottled by Brewery Zeeberg Alost Belgium, op tafel. Tot Mao kwam. Zeebergbier hebben ook de eer ste Belgische vrijwilligers in Korea kunnen drinken. Wat dan later Ja panse orders tot gevolg had. EERSTE KAPITAALSVERHOGING Medegerekend de drie verkoop punten in het land, heeft de brou werij Zeeberg momenteel een per soneelsbezetting van 150 werkne mers en werkneemsters. In een nabije toekomst gaat deze Aalsterse brouwerij over naar een kapitaalsverhoging, wat tot dusver in de voorbije decennia niet is gebeurd. De modernizering van het bedrijf, aan de hand van recentelijk elders efficient geble ken normen, staat voor een nabije toekomst op het programma. Ingevolge overvloed aan kopij zal het slot van deze artikelen reeks pas in onze volgende editie verschijnen. LEUVEN - AALST Tijdens een diskussie van de Vlaamse C.V.P. Kamergroep rond het expansieplan van Leu ven Frans, heeft volksvertegen woordiger Wioyersoen als zijn persoonlijke mening te kennen gegeven dat een radikaal op treden vanwege de Vlaamse C.V.P. ter zake, de eenheid van de partij in gevaar zou brengen. De spreker had het verder over wat hij noemde de kristelijke binding, zowel in de C.V.P. als aan de Leuvense Universiteit. PROCES-VERBAAL Kolonel Van Lierde, bekend oor logsvlieger 40-45, uit Overboe- lare (Geraardsbergen) heeft bij wijze van afscheid van de lucht macht naar hij zelf verklaar de in tegenstrijd met de ele mentairste militaire voorschrif ten een paar keer laag tegen de grond gevlogen. Een proces verbaal werd door de rijkswacht opgesteld tegen de scheidende kolonel, die ook vleugeladjudant van de koning is. In de meidagen 1940 werd Van Lierde in het Aalsters zieken huis verzorgd, nadat zijn toestel door de Duitsers werd neerge schoten. Hij zou later vluchten naar Engeland. BEGRAFENIS Donderdag II. werd te Essene de piloot Karei Bero ten grave gedragen. Karei Bero was tij dens het vorige weekeinde in de nabijheid van Tielt samen met een ander piloot in een sportvliegtuig te pletter gestort. Heden zaterdag te 15 u. wordt in het Sint Vincentius a Pauloge- sticht te Gijzegem het jubelspel «Een verhaal van Gods genade» opgevoerd, dit in het kader van de 150e verjaardag van de stichting van de instelling. «Het verhaal van Gods genade» werd geschreven door dichter Karei Vertommen, muziek Stefaan Van Aken, choreografie Marleen Vandenabeele, dekor Bert Van den Broeck, het geheel staat onder de regie van Jozef Vandemaele. De 150e verjaardag van ue stichting v. St. Vincentius a Paulo te Gijzegem wordt inderdaad luis terrijk herdacht. De eigenlijke stichter was de toenmalige Gijzegemse barones de Robiano, die aanvankelijk een ziekenhuis plande. Samen met haar drie dochters kwam het even wel uiteindelijk in 1818 tot een onderwijsinstelling, eerst een la gere school, later een kostschool. Een jaar na de oprichting van de school, kwam de kongregatie van St. Vincentius a Paulo tot stand drie zusters legden hun ge loften af, terwijl tien novicen wer den opgenomen. In de loop van de daaropvolgen de decennia groeide de klooster gemeenschap geleidelijk uit. Mo menteel telt de kongregatie tien tallen kloosters in Belgie en ca. 40 missieposten in Brazilië en Kongo. De aanvankelijke bescheiden lagere school werd een der meest vermaarde onderwijsinstellingen van het Vlaamse land en telt ca. 800 leerlingen. SCHENKT UW VERTROUWEN AAN VLAANDERENSTRAAT, 6 AALST ?ei. 242.81 ingang vrij

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 16