keukengeheimen wat eten we deze week voor de lekkerbekken nederlandse vrouwen worden «onvrouwelijk» raadgevingen aan moeders vluchtige aantekening nuttige wenken klankjes uit de modewereld vrouwen kroniek ZONDAG Pompelmoes - kreeftcocktail Tomatensoep Gebraden kip Appelmoes Gebakken aardappelen Schuimige citroenpudding. MAANDAG Stoofkarbonaden Gekookte aardappelen Peren coupe. DINSDAG Gestoofde schelvis Aardappelpuree Chocolade pudding WOENSDAG Biefstuk Witloof Gekookte aardappelen Cara- melvla. DONDERDAG Varkenskoteletten Spruitjes Gekookte aardap pelen Vanillepudding. VRIJDAG Gebakken panharing Frites Rijst met rozijnen. ZATERDAG Schotel van savoyekool, gehakt en aardappelpuree Fruit. POMPELMOES - KREEFTCOCKTAIL BENODIGD 2 pompelmoezen, enkele mooie slablaadjes, 2 eet lepels mayonaise, 1 blik kreeft en cayennepeper. BEREIDING Schil de pompelmoezen en verdeel ze in partjes. Verdeel het kreeftenvlees in stukjes en meng dit met wat mayonaise. Verdeel de slablaadjes over vier bordjes en leg in het midden een bergje kreeft-mayonaise. Meng door de rest van de mayonaise wat cayennepeper en giet dit over de slablaadjes. Schik hierop de pompel moespartjes en dien onmiddellijk op. NOTA In plaats van 'kreeft kan men ook krab gebruiken. SCHU5M2GE CITROENPUDDING BENODIGD 7 g gelatine, 4 eieren, 125 g lichtbruine suiker, 2 citroenen, 1 dl rijnwijn, 100 g zachte biscuits en 1/8 liter room. BEREIDING De gelatine weken in koud water. De eierdooiers met de suiker in een gave pan schuimig en dik roeren. Geraspte citroenschil, gezeefd citroensap en rijnwijn toevoegen en het mengsel rcerende verwarmen, totdat het enigszins gebonden is en het schuim grotendeels is weggetrokken. Hierin de uitgeknepen gelatine oplossen. Een puddingvorm met ongeklopt eiwit omspoelen en afdekken. Het overige eiwit stijfkloppen. De vla luchtig door het stijfgeklopte eiwit mengen en het mengsel onder af en toe omleggen laten afkoelen totdat de donkergele gebonden vla zich niet meer afscheidt van de lichtere eiwitmassa. Nu alles in de puddingvorm gieten en koud en stijf laten worden. De pudding keren en garneren met biscuits en stijfge klopte enigszins gezoete room. PEREN - COUPE BENODIGD 1 kilo stoofperen, 60 g suiker, citroenschil, water, wat aardappelmeel en een halve liter vanillevla (slagroom). BEREIDING De peren schillen, in vieren snijden en van de klok huizen ontdoen. De peren wassen en met een bodempje water opzet ten. Citroenschil en suiker toevoegen. De peren heel zachtjes laten koken tot ze gaar en mooi rood van kleur zijn. Vervolgens citroenschil verwijderen en het vocht bijbinden met wat aangemengd aardappel meel. De afgekoelde peren in glazen verdelen, bedekken met wat vanillevla en naar verkiezing garneren met wat stijfgeklopte slagroom. Volgens de Nederlandse pers is de vrouw in Nederland op weg onvrouwelijk te worden. •■Wanneer men de honderden fotomodellen en mannequins be kijkt die in de Nederlandse studios en op de modeshows paraderen, krijgt men de indruk dat het meer mannen dan vrouwen zijn, die vaak te mager zijn en een steriele in druk verwekken. Zij hebben door- Hef MEDICIJNKASTJE in een gezin met kleine kinderen moet be slist op slot kunnen, zodat er geen ongelukken mee kunnen gebeuren. Denk er aan, moeder, dat ge de sleutel een vaste plaats geeft, zo dat u in geval van nood niex voor een afgesloten kastje staat te trappelen. Zo'n kastje moet beslist geen opslagplaats worden van restjes medicijnen die kunt u heter da delijk weggooien. Wel dient u voor een goed assortiment eerste hulp artikelen te zorgen, waarvan de samenstelling verband dient te houden met het gezin waarvoor het bestemd is. In een gezin met op groeiende jongens is meer behoef te aan verbandmateriaal dan in een huishouden van twee oudere da mes. sombere: binnenkant De ongetrouwde vrouw ideali seert vaak het leven van de ge trouwde, terwijl deze laatste vaak de ongetrouwde vrouw haar vrije bestaan en haar blijkbaar gerin gere zorgen benijdt. Het is zaak in het oog te houden dat onge trouwd en getrouwd maar een klein stukje van eikaars leven zien: het rozige buitenkantje. Aan de binnenkant ziet het er bij beiden vaak wat somberder en moeizamer uit. Het is daarom veel beter el kaar te steunen en te waarderen dan door onbegrip te ergeren of te ontmoedigen. Gistbeslag en Gistdeeg Hoewel gistbeslag en gistdeeg in de grond van de zaak hetzelfde is, bestaat er toch een verschil het eerste is vloeibaar, het tweede vast. Voor gistbeslag heeft men vol gende zaken nodig bloem, gist, lauwwarme melk en zout. Gesmol ten boter in het beslag maakt het, gebak zachter. Eieren maken het gebak fijner van smaek en geler van kleur. Suiker komt er voor de smaak. Vulsel als krenten en rozij nen, gesneden sukade, gesneden appel, oranjesnipper e.d. gaan er in om het lekker te maken. Gistbeslag maakt men op de volgende manier Roer de gist aan met wat van de lauwwarme melk. Doe de bloem in de beslagkom. Maak in het mid den een kuiltje en doe daarin de aangemaakte gist, het zout en, als dat er in gaat, ook de suiker, het ei en de gesmolten boter. Vermeng de ingrediënten door met een houten lepel te roeren. Voeg de rest van de lauwwarme melk in gedeelten toe, onderwijl goed roerend. Besla het beslag met de achterkant van de houten lepel sla met de achterkant op het beslag, haal het beslag met de lepel omhoog en sla het weer neer. Eventueel krenten en rozijnen wassen en zorgvuldig drogen tus sen een schone doek. Laat het gistbeslag 1.30 uur rijzen op een lauwwarme plaats met een doek over de kom gelegd. Schep dan het vulsel (krenten en rozijnen, su kade, appel, oranjesnippers e.d.) er voorzichtig door. Men kan ook het vulsel voor het rijzen in het beslag doen. Dan moet het beslag na het rijzen even omgeschept worden om het gezakte vulsel weer goed te verdelen. Gistdeeg bestaat eveneens uit bloem, gist, lauwwarme melk en wat zout. Men kan het eveneens lekkerder maken met gesmolten boter, eieren, suiker en vulsel. Omdat gistdeeg dikker is dan gist beslag, gaat er minder melk in. Men kan het dus niet beslaan, men moet het kneden. Gistdeeg maakt men als volgt De bloem gaat in een kom, in het midden komt een kuiltje voor de gist, die met lauwwarme melk is aangemaakt, de lauwwarme melk, het zout en eventueel de gesmol ten boter, eieren en suiker. De bloem wordt geleidelijk door het vocht gewerkt en met de handen gekneed. Het vulsel gaat er in na het kneden, al of niet voor het rij zen. Het rijzen gaat op dezelfde manier als voor gistbeslag. Knip alvorens uw versle ten rubber huishandschoenen in de vuilbak te werpen de nog gave vingers er af. Zij kunnen nog uit stekend dienst doen om de steel van een borstel of stoffer een be scherming te geven. Wanneer ge dit werkgerei dan tegen een muur zet schuift het niet meer weg en laat ook geen lelijke sporen op de muur achter. Gooi ook oude leren hand schoenen niet meteen weg. U kunt er fijne knopen van maken. Vormen voor te bekleden kan men kopen en met leer gaat het heel gemak kelijk. Deze leren knopen doen het uitstekend op eigen gebreide kle dingstukken als vesten en jasjes. Een halssnoer van ivoren kralen wordt na verloop van tijd. geel. Om deze kralen weer wit te krijgen legt men ze ,n een oplos sing van watersiofperoxyde van ongeveer 10 t.h. Wanneer daar ook nog een klein scheutje ammo niak aar, toegevoegd wordt, za' dit de blekende werking nog verhogen. Katoenweefsels voor de zomer 1968 gaans enkel oog voor het excen trieke, maar vergeten daarbij dat het belangrijkste wapen van de vrouw erin bestaat vrouw te zijn», aldus de Nederlandse persstem men, die er de vraag aan toevoe gen «Waarom moeten wij alleen maar Twiggy-meisjes hebben die de indruk verwekken dat zij in we ken niet meer gegeten hebben (CIP) De nieuwste verschijning op het toneel van de konfektie is zeker de katoenorgandi, die evenals de cambric, versierd wordt met Zwit sers borduursel of met kantjes, voor romantische kleedjes met fronsrokje, wijde mouwen, soms een fluwelen ceintuurtje. Voor soepele kleedjes en bloe zen zien we verder katoenbatist, voile, étamine, krip, soms in stre- meestal bedrukt (tweekleurig, met grote bloemen in behangpapierstijl; pen of schotse ruiten geweven, veelkleurig, met afgeronde geome trische tekeningen a la Pucci, met bloemen of met stripverhalen). Voor de juniors worden zeer veel kleedjes voorgesteld in ka toensatijn, bedrukt met kleine witte bloemen op sombere grond. Ook vichykatoen schijnt in vele kollekties opnieuw verwerkt te worden, o.m. in de «Grand Meaul* nes»-stijl. Katoenen zeildoek, gabardine en whipcord blijven favorieten voor sportieve regenmantels, broek kleedjes en tailleurs in safaristijl; zij worden evenals geruwde ka- toendenim veel gebruikt voor sport-ensembles met blousons, omslagrokken en broekrokken, lange en drie-kwart broeken, wijde bermuda's. In het zwaardere genre worden dezelfde kledingstukken uitgevoerd in effen en geribd katoenfluweel. Gefaponneerde katoenpiqué blijft steeds een prachtmateriaal voor frisse zomermantels en cock tailtailleurs. Sponskatoen wordt natuurlijk op alle denkbare manieren ver werkt voor strandkleding en biki ni's; het is effen, gestreept of be drukt, of in jacquard geweven, waardoor reliefdessins ontstaan. Het komt ook in gebreide vorm voor, zeer donzig en elastisch. Katoenen jersey wordt gezien voor lichte polo-hemdjes en kleed jes en ook voor plezierige strand- pakjes met tyniek en bermuda. Tenslotte, 'bijna verdwenen, maar aanwezig in zeer originele motie ven, katoenen seersucker voor strandkleedjes en bloezen.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 7