GESPREK Met kamerlid Roger OTTE HET AANTAL HERBERGEN DAALT. Volksvertegenwoordiger Roger Otte, was in 1966 mede-onder tekenaar van het wetsvoorstel Jan Verroken, waarvan de inover- wegingneming, zoals bekend, toen werd verworpen. Als lid van de Kamerkommissie voor Nationale Opvoeding en Kuituur is hij uiteraard van nabij geïnteresseerd aan het pro bleem Leuven, dat de laatste dagen meer dan ook aktueef werd. In dit «Gesprek» neemt hij andermaal een duidelijke stelling- name «Het probleem Leuven is een realiteit, die nauw samenhangt met de gevolgen van de vernederlandsing en de demokratizering van het onderwijs enerzijds en de verneder landsing van het openbaar leven anderzijds De brouwerijsektor NA DE OORLOG 80.000 THANS NOG 60.000 VïER HOOFDFACTOREN VAN BIER HOP, WATER, MOUT EN GIST STREVEN NAAR KWALITEITSHOP In 1816 telt Aalst ca. 12.000 inwoners. Er zijn welgeteld 33 fabrikante, 33 winkeliers, 122 renteniers en een 40 tal afspanningen of estaminets. In datzelfde jaar richt Jean Baptist De Gheest in de toenmalige Kalverenstraat (nu Kalfstraat) een stokerij op die later zal uitgroeien tot een brouwerij. De outillering is vrij primitief: een roerkuip, een brouwkuip en een ligkelder. AAN DE KALVERENSTRAAT Jean Baptist de Gheest is de zoon van Romanus de Gheest. Deze laatste is gevestigd in de «'Hofstede De Zwaan» gelegen achter het huidige politiekommis- sariaat. Vader de Gheest overlijdt in 1783. De jonge Jean Baptist kent de reputatie van het Leuvense bier bij de gemiddelde bierdrinker van die tijd. Net zoals andere pioniers uit de brouwerijsektor uit de streek koopt hij dan ook te Leuven bier dat per beurtschip naar Aalst wordt overgebracht. De ekonomische politiek van ko ning Willem, vorst van de Vere nigde Nederlanden, is gericht op het herstel van nijverheid en han del in het verarmde Zuiden. In deze context groeit geleidelijk het bedrijf v. Jean Baptist de Gheest. Maar de onafhankelijkheid van Belgie zal verscheidene jaren de domper zetten op de ekonomische expansie van die tijd. Want diver se afzetgebieden, o.m. Noord-Ne derland en de Nederlandse kolo nies, waarvan ook het Zuiden kon profiteren, gaan verloren. De weer slag doet zich dan ook in de kleine bedrijven gevoelen. Maar doorheen de diverse kri- sissen, vooral in de landbouw men herinnere zich de beruchte hongersnood in de veertiger jaren van die eeuw, die ook in onze streek een schrijnende miserie veroorzaakte weet het kleine brouwersbedrijf dat in die jaren de naam draagt «Brouwerij De Lelie» zich te handhaven. Mogen wij uw opvatting kennen inzake «Leuven» Laat mij van meetaf aan beken nen dat ik ten eerste openlijke voorstander ben van de overheve ling van Leuven Frans naar Wal lonië; dat ik ten tweede, wat de Vrije Universiteit van Brussel be treft, op het standpunt sta, dat in deze instelling de autonomie van de Nederlandstalige sektie ge realiseerd moet worden. Een en twee zijn doelstellingen waarvan de realisatie van een parlementair initiatief afhankelijk is. Zij onder stelt inderdaad een taal- en een subsidieringspolitiek. WETSVOORSTEL VERROKEN U hebt in 1966 het wetsvoorstel Verroken mede ondertekend •Inderdaad, het principe «streek- en voertaal» is wettelijk van toe passing in het lager en In het se cundair onderwijs. Met de bedoe ling hetzelfde principe ook in het hoger onderwijs wettelijk roe te passen, heb ik het wetsvoorstel Verroken ondertekend. De kultuurautonomie en de kul- tuurhomogeniteit maken het noodzakelijk dat zonder uitstel ook op dat onderwijsniveau een taalwetgeving tot stand komt. De inoverwegingnem.ng van het wetsvoorstel Verroken kreeg op 28 juni 1966 geen parlementaire meerderheid. In het arr. Aalst stemden de PVVers D'Haeseleer en Waltniel tegen de inoverwe- gingneming. AALSTERS KERMISBIER Het produktieproces van het bier is in die tijd volledig afhan kelijk van het seizoen, bij ontsten tenis van kunstmatige koeling. Dit had tot gevolg dat tijdens de maanden november tot maart, uit sluitend bieren van hoge gisting werden geproduceerd, wijl deze zich uiteraard beter lenen voor be waring, ongeacht het seizoen. Dit «seizoenbier» wordt tendele vermengd met een andere soort van lichte gisting. Anderzijds be waarde men een deel ervan voor de daaropvolgende zomer, dat dan een tweede zomergisting onder ging en in tonnen aan de verbrui ker werd gebracht. Gebotteld on derging dit bier nog een derde gisting en had dan ook uitzonder lijke kwaliteiten en was zeer popu lair bij de bierdrinkende Aalste- naars en die zijn altijd talrijk geweest Het werd op de markt gebracht in de toen reeds tradi tionele kermismaand juli en kreeg dan ook de naam v. «kermisbier». INDUSTRIËLE EVOLUTIE De industriële ontwikkeling in de brouwerijsektor begint zich voor het eerst af te tekenen rond de eeuwwisseling, een evolutie die evenwel tijdens de eerste wereld oorlog wordt onderbroken. De brouwerij de Gheest bv. zou tijdens deze oorlogsjaren haar be drijvigheid stopzetten. Maar de twintiger jaren, althans de eerste helft, blijken konkurren- teel gunstig te liggen. Daarbij komt dat ook de brouwerijsektor de nieuwste wetenschappelijke en NORMALE VLAAMSE REFLEX U was ook aanwezig op de 5 november betoging Omdat de overhevel,ngsplannen voor de Franstalige campus niet werd gepubliceerd en ornaat .k voorstander ben en blijf van de overheveling van Leuven Frans naar Wallonië, neb ,k aan de mas sale 5 november betogmg te Ant werpen deelgenomen. Mijn deelneming aan de beto ging werd in eerste instantie zeker niet gemotiveerd door de houding van bepaalde drukkingsgroepen. Mijn standpunt werd bepaald door alles wat ik over de universitaire problematiek gelezen, gestudeerd en gediskussieerd heb. En last but not least is mijn houding geinspi- reerd door een normale Vlaamse reflex. Zij is een reactie op de Vlaamse politieke wil. Het stand punt van Vlaanderen ten aanzien van de overheveling van Leuven Frans naar Wallonië is unan.em. De Vlamingen staan er sterk op, dat de integriteit van het Neder lands kultuurgebied gevr.jwaard wordt. FINANCIERINGSPROBLEEM Een der bezwaren van sommigen tegen de overheveling van Leuven Frans naar Wallonië, geldt het financieringsprobleem Ja, ik ken die bezwaren. In '65 heeft de wet op de universitaire expansie de staatssubsidies voor het vrij hoger onderwijs aanzien lijk verhoogd. Van 1966 af werden de financiële tussenkomsten voor in de technische vooruitgang ook be drijfskundig kan benutten. Vanaf 1926 wordt de brouwerij omvormd tot een naamloze ven-, nootschap, met stichters-aandeel houders allen behorende tot de familie de Gheest. De oorspronke lijke naam «Brouwerij De Lelie» wordt gewijzigd in Brouwerij de Gheest. Geleidelijk wordt het bedrijf uit gebreid de outillering wordt aan de nieuwe eisen aangepast tank kelder voor bieren met lage gis ting, flessenaftrekkerij en loskade, grote ligkelder voor bieren met hoge gisting. Het produktiepro- gramma ondergaat eveneens een wijziging en op het vlak van de verkoopspromo;.a wordt een lonen de inspanning geleverd. Binnen regionaal verband heeft de Brou werij de Gheest een sterke plaats ingenomen. Aan de vooravond van de 2de wereldoorlog zijn tal van nieuwe aandeelhouders toegetreden. De struktuur van de fabrikatie wordt hervormd. Maar ingevolge de daar opvolgende tragische oorlogsom standigheden blijven tal van p.an- nen in de lade. Nochtans worden precies deze oorlogsjaren gebru.Kt voor ernstig stud'ewerk met het oog op de expansiemogelijkheden in een betere toekomst. En dan, vanaf 1945, gaat de Brouwerij de Gheest een gestadige opgang tegemoet. Nieuwe tank kelders, gistingszalen, brouwzaal en silo's worden opgericht. Het labo-onderzoek steunt op de re cente wetenschappelijke vaststel lingen. Het Torle-komplex wordt de V.U.B. en voor de K.U.L. onge veer verdubbeld. Voor de K.U.L. betekent dit dat deze instelling 91 t.h. van haar financiële mid delen van de staat, d.w.z. van de ganse bevolking ontvangt. Wat de berekening van de subsidiebedra gen betreft wordt o.a. rekening gehouden met het tweetalig ka rakter van de V.U.B. en van de K.U.L. alsmede met hun studenten aantal. De wet van 9 april 1965 bepaalt dat de vrije universiteiten hun begrotingen en hun rekeningen moeten opmaken overeenkomstig het model en de normen vastge steld bij koninklijk besluit. Het is dan ook logisch dat de subsidie- rende macht, de staat, de beste ding van de staatsgelden kontro- leert. Uit die financiële kontrole moet o.a. blijken dat voor de K.U.L. de verdeling niet gebeurt op basis van 50 t.h. over de Frans talige en Nederlandstalige sekties. Het grootste aantal Leuvense stu denten zijn Vlamingen. In sommige milieu's worden nu bezwaren gemaakt tegen de fi nanciering van de overheveling naar Wallonië. Maar tegelijker tijd worden tegenprestaties voor de V.U.B. gevraagd. Er is de miljarden - investering voor het modern Franstalig rij'ksuniver- sitair komplex te Sart Tilman. VS/ie akkoord kan gaan met deze en andere financieringsplannen voor universitaire instellingen, kan moeilijk serieuze bezwaren inbrengen tegen het aanwenden van staatsgelden, die nodig zijn voor de overheveling van Leu ven Frans naar Wallonië. (vervolg op blz. 15) streek opgenomen in de brouwerij. Het klienteel breidt zich uit ver buiten de regionale grenzen tot in alle hoeken van het Vlaamse en het Waalse land. 150 jaar nadat J.B. de Gheest de grondvesten heeft gelegd, heeft dit brouwerijbedrijf tussen de nog 260 bestaande brouwe rijen de 17e plaats ingenomen. Personeelsbezetting 260. De 800.000 kgr. storting in 1930 was er in 1996 2.600.000 kgr. geworden. De automatisa- tie werd doorgevoerd, de diver se afdelingen uitgebreid. Met een architektonisch zeer ge slaagde nieuwbouw van admi nistratief gebouw en bijkomende sociaal kompleks werd de mo derne image van Brouwerij de Gheest naar buiten uit beves tigd. Modern ook naar de geest van deze tijd Want schrijft de beheerder-direkteur «De voor uitgang van de sociale levens omstandigheden is niet te schei den van de hoge industriële techniek en van het menselijk vernuft dat steeds maar verder zoekt naar het zoveel mogelijk uitschakelen van de moeilijke, zware en ongezonde taken, om deze te laten uitvoeren door machines, onder toezicht en lei ding van de mens, die ten ge volge hiervan meer en meer zou moeten geschoold zijn. Zo ook is het de plicht van de indus triëlen en het is steeds onze be kommernis geweest te zorgen voor een arbeidsmidden waarin de werknemer zijn waardering als mens terugvindt.»

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 3