wat eten we deze week voor de lekkerbekken jonger dan u denkt nuttige wenken 'Ï3/' klankjes uit de modewereld mini, langer of korter keuken geheimen parijse haute-couture 10 t.h. goedkoper voor buitenlander vrouwen kroniek ZONDAG Selderijstokjes met mayonaise Groentesoep Gestoofd konijn Appelmoes Gekookte aardappelen Koffievla. MAANDAG Gebraden worst Rode kool Gekookte aardappelen Vanillevla. DINSDAG Gebakken tong Botersaus Gekookte aardappelen Pruimedantenbeignets. WOENSDAG Gegarneerde zuurkoolschotel Aardappelpuree Rijsttaartje. DONDERDAG Biefstuk Gestoofde prei Gekookte aardappelen Flensjes. VRIJDAG Mosselen Frites Appelcharlotte. ZATERDAG Gevulde uien met tomatensaus Aardappelpuree Fruit. pruimedantenbeignets BENODIGD 150 200 g gedroogde pruimedanten (grote prui men), thee, cognac, 150 g bloem, snufje zout en 2 dl 'bier. BEREIDING Laat de gedroogde pruimen een paar uur weken in een ruime hoeveelheid geurige thee met een flinke scheut cognac. Po cheer ze dan zachtjes tot ze weer dik en rond zijn. Maak ondertussen een beignetbeslag van de bloem met wat zout en bier. Haal hierdoor de gewelde pruimedanten en bak ze in de frituurpan goudgeel. Dien ze onmiddellijk op, al of niet bestrooid met poedersuiker appelcharlotte BENODIGD 750 g appelen, 200 g oud brood zonder korst, 2 eieren, 60 g suiker, 70 g boter, abrikozenjam. BEREIDING Het oude brood in gelijke reepjes snijden. Een pud dingvorm met boter insmeren en met de met boter besmeerde reepjes brood voeren. De reepjes brood moeten goed aansluiten. Op de gewone manier een dik appelmoes koken. Het moes zeven en met suiker, wat abrikozenjam en de losgeklopte eieren vermengen. De vorm met dit moes vullen en de bovenkant eveneens met besmeerde reepjes brood goed afsluiten. De vorm sluiten en 1 a 1.30 uur «au bain marie» koken. Hiertoe in een pan die iets groter is dan de puddingvorm water aan de kook brengen. De puddingvorm erin plaatsen en het water steeds tegen de kook aanhouden. Zo nodig het water af en toe bijvullen. In plaats van de pudding «au bain marie» te verwarmen kan de vorm ook 1 a 1.30 uur in de oven worden geplaatst. De pudding uit het water bad of uit de oven halen, zonder deksel even laten opdrogen en op een verwarmde schotel storten. De pudding met wat verdunde abrikozenjam overgieten of er een vanillesaus bij presenteren. gevulde uien met tomatensaus Spie.rstijfhe.id en vastgeroeste gewrichten zijn niet het onmiddel lijk gevolg van het ouder worden, maar eenvoudig van gebrek aan beweging. Het hoeft heus niet zo stijf en moeilijk, en met eenvou dige middelen kunnen gezonde be jaarden nog lang de beschikking houden over een bewegingsappa raat dat hen in staat stelt onafhan kelijk en vrij te zijn. Daarom is voor de bejaarde mens een goed gedoseerde en goed uitgevoerde gymnastiek van zo'n groot belang. WENSKAARTEN voor elke gelegenheid GEBOORTE VERJAARDAG FEESTDAG DE GAZET VAN AALST VERLOVING Schoolstraat 26, Aalst HUWELIJK e.a. ruimo keus Schoenveters gaan nogal eens rafelen omdat de nestels aan de uiteinden er af zijn. Zulks is vooral vervelend bij kinderschoe nen. Wanneer ge echter de veters eens in een flesje nagellak doopt of ze met wat tubelijm bevochtigt worden de uiteinden weer keihard en kan het kind de veters weer gemakkelijk door de gaatjes in de schoen steken. Tin is erg in trek. Heeft u oud tin op de kop kunnen tikken en moet dit een beetje worden opgeknapt Behandel het dan eens met een papje van tafelolie en zwartsel. Laat dit papje op het metaal drogen en wrijf het daarna luchtig uit. Hebt u hiermede geen resultaat, dan raden wij u aan een vakman te raadplegen. Nieuw tin kunt u weer glanzend maken door het af te wrijven met krijt en ammoniak, vermengd. Daarna wast u het af met water, droogt het en poetst het op met poetskrijt. Een sansevieria overwintert het liefst in een verwarmde kamer. Geef de plant echter weinig water en laat ze 's nachts niet op de vensterbank staan, als de tempe ratuur laag is. Ze is namelijk in de winter erg gevoelig voor wor- teirot. Trouwens mag 's nachts geen enkele plant op de venster bank achter gesloten gordijnen blijven staan als het vriest. Zet ze 's avonds liever op een tafeitje in de kamer. Wilt ge de planten wel op de vensterbank laten staan, doe dan de gordijnen niet dicht en geef de gordijnen een extra bescherming door enkele kranten tussen het glas en de planten aan te brengen. Biezen matten als vloerbe kleding zijn zeer modern. Om deze schoon te houden baart echter wel enige zorgen. Wanneer u ziet dat ze wat vuil worden aarzel dan niet, maar maak ze schoon met lauw water waarin een flinke hand keukenzout werd opgelost. U vangt hiermee zelfs twee vliegen met een klap want zout trekt vocht aan en dat hebben dé matten nodig om niet te gaan «breken». Daarom ook raden wij u aan om in het stookseizoen zelfs wan neer de matten niet vuil ziin ze toch even af te nemen met een vochtige doek. Immers de verwar ming maakt de matten kurkdroog en dat is echt niet goed voor de biezen. BENODIGD 8 grote stevige uien, zout, 250 g gehakt, peper, nootmuskaat, kerriepoeder, paneermeel, melk, boter en 1 eetlepel tomatenpuree. BEREIDING Ontdoe de uien van hun bruine velletjes en kook ze gedurende. 20 minuten in ruim water met zout. Laat ze even uitlekken en hol ze dan uit. Zorg er wel voor dat een dikke wand overblijft. Snijd het uitholsel klein. Meng het gehakt niet te droog aan met het klein gesneden uien-uitholsel, wat zout, peper, nootmuskaat, kerriepoeder, paneermeel en melk. Vul de uien hoog op met wat gehakt en zet ze n een beboterde vuurvaste schotel. Strooi wat paneermeel over het vul sel. Schenk er een laagje water vermengd met de tomatenpuree om heen. Leg op en om de uien kleine klontjes boter. Plaats de schotel in het midden van een matig warme oven en laat het gehakt gaar wor den en een bruin korstje krijgen (30 a 40 minuten). Bedruip af en toe de uien met het tomatenvocht. Dien op met aardappelpuree of gekookte rijst. Binnenkort zullen we weten hoe de meesters van de haute couture ons in het komend seizoen gekleed willen zien. Jot nu toe is dat nog een vraagteken. De grootste aan dacht gaat weer naar de roklengte. Volgens Engelse ontwerpers is de minimode aan het wankelen. Zij steken ook hun misnoegen over de onelegante modevoorkeur van de huidige tieners niet onder stoelen of banken. En velen onder hen weigeren dan ook nog langer mini- kleding te ontwerpen. Daarom kunnen we er nu reeds zeker van zijn dat van gene zijde van de Noordzee een andere modewind zal gaan waaien. Twee ontwerpen van de Engels man Hardy Amies werden reeds vrijgegeven. Het betreft een kos tuumpje en een japon met ver hoogde taillelijn, waarvan de rok ken reiken tot juist onder de knie. Het is vooral het kostuumpje dat ons hart heeft gestolen. Gemaakt Wanneer u zelf wel eens lever kookt, weet u ook hoe moei lijk deze te snijden is. Wanneer ge echter het gekookte levertje verpakt in een papiertje een half uurtje in de freezer van de koelkast legt, is het vochtverlies minimaal en kunt u mooie dunne schijfjes van de lever snijden. En de smaak gaat er niet mee achter uit. Overkomt het u ook wel eens dat u vergeten is de boter tijdig uit de koelkast te nemen en het smeren van de boterhammen daardoor onmogelijk is? Wanhoop niet, maar leg een deksel van een pan even op een albest plaatje op het gas. Als het dekseltje goed warm is legt u dit op het boter- potje en deze is dan snel smeer baar. - Een stukje Gruyèrekaas in voorraad hebben is zeer praktisch. Door er wat van af te raspen heb ben we dan altijd wei de hoeveel heid bij de hand, die nodig is voor een of ander schoteltje. Het ver velende is echter dat Gruyèrekaas nogal vlug uitdroogt. Wanneer dit het geval is, wikkel dan de kaas in een vet papier en vervolgens in een vochtige doek, die vooraf in gezouten water werd gedoopt. Op die manier wordt de kaas weer zalfachtig. De melk koekt niet zo snel aan de pan vast en de pan is ge makkelijker weer schoon te krijgen als u de pan met koud water om spoelt voor u de melk er in doet. De bekende flessen met schroefdop, waarin bronwater en koolzuurhoudende dranken worden verkocht, mag u wel in de koelkast bewaren, maar draai dan vooraf de dop een halve slag om. Anders zuigt deze zich zo vast op de fles dat ge een tang zoudt moeten ge bruiken om hem los te krijgen. van een wit-zwart geblokte stof maakt het een zeer gedistingeerde indruk. Het korte jasje heeft korte klassieke revers en kraagje, drie kwart mouwen en een ceintuur om de taille. Op de rok, die midden voor een uitspringende plooi heeft, zijn grote zakken gestikt, juist onder de zoom van het jasje. Ver der wordt de aandacht gevestigd op de accessoires zoals hoed, sjaal, tas, handschoenen en schoe nen. Zij maken dit zeer eenvoudige kostuumpje tot een echt vrouwelijk charmant geheel. Natuurlijk blijft het nog een open vraag of Parijs en Rome het Engels voorbeeld zullen volgen. Een andere vraag is, wat het mini-minnend meisje hierover zal denken. Want uiteindelijk zal zij beslissen of de minimode verdwijnt of blijft. Tegen de wil van de jeugd, moeten zelfs de grote mode-ont werpers de duimen leggen. Wij wachten dus af. Wanneer u tot die kategorie da mes behoort, die het zich kunnen veroorloven een echte haute-cou ture japon aan te schaffen, hebt u geluk. Want verschillende bekende modehuizen hebben besloten hun buitenlandse klanten, die in Parijs inkopen doen, een vermindering van 10 t.h. toe te staan en dit na de belastingvermindering door de nieuwe wetten op de uitvoer. Hiervoor kan u terecht bij Ba- lenciaga, Balmain, Carven, Castillo Chanel, Givenchy, Gres, Laroche, Heim, Patou, Lanvin, de Rauch, Molyneux, Nina Ricci, Philippe Ve- net, Cardin en Saint-Laurent. De maatregel nam ingang op 1 jan. II.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 7