doorheen de stad - doorheen de stad - doorheen d 1 - - Van oude huizen en secreten" A chterlinienieuws ■■H BERICHT Andreas Bruneaux, de uitvinder van de „Aalsterse" fiets Bouw vergunningen Geneesku nd ige zondag dienst Wachtdienst der apoteken OUD AELSTERS ALBUM 9 (6) 12 STAD AALST Zal do dienst verzekeren voor dringende gevaüen, zo de huisdokter afwezig is zaterdag 3 febr. vanaf 13u30, zondag 4 febr. woensdagnamiddag 7 febr. en na 20 u. tot en met vrijdag 9 febr. Dr. R. DE MEY, Moorselbaan 179, Aalst Tel. 245.44 STAD AALST De apoteken der stad zijn gedurende de week open van 3.30 tot 12 en van 13.30 tot 19 uur. zaterdag 3 febr. vanaf 13u30, zondag 4 febr. en nachtdienst gans de week Apot. VAN CLEEMPUT, Binnenstraat 292, Aalst GEMSENTEN ROND AALST zaterdag 3 febr. vanaf 13u30, zondag 4 febr. en nachtdienst gans de week Apot. VAN DER WEEEN, Statieplein, Denderleeuw Tel. 661.35 Apot. BURMS, Dorp 35, Lede Tel. 212.65 Apot. D'HAESELEER, Haagstr. 9, Haaltert Tel. 275.70 Apot. VAN DER HEULE, Moorsel Tel. 213.26 De heer Ontvanger der belastingen te Aalst, 1e kantoor, brengt ter kennis dat speciale zitdagen zullen gehouden worden voor het afle veren van de fietsplaten voor 1968 en wel op volgende dagen 1. Parochie St. Jan - Immerzeeldreef (zaal St. Janskring) op 6 en 7 februari telkens van <4 tot 16.30 uur. 2. Parochie St. Anna (lokaal Kring) op 8 en 9 februari telkens van 14 tot 16.30 uur. 3. Parochie H. Hart (lokaal Kring) op 8 en 9 februari telkens van 14 tot 16.30 uur. 4. Parochie Mijlbeek (café «Ocarina», O. L. Vrouwplein) op 12 februari van 9 tot 11.30 en van 14 tot 16.30 uur. AANDACHT Op het kantoor zelf (Vlaanderenstraat 1) begint men slechts vanaf 12 februari met de aflevering van fietsplaten. KOSTPRIJS DER PLATEN 85 fr. voor de gewone rijwielen. 43 fr. voor kinderen beneden 14 jaar oud. 135 fr. voor rijwielen met hulpmotor tot maximum 50 cm3 cilinderinhoud (gewone bromfietsen). Bruno Andreas Karolus Bruneaux, zoals hij precies heette, werd te Aalst geboren op 6 februari 1776. De Bruneaux's woonden sedert vele jaren te Aalst en hadden een wagenmakerij aan de Nieuwstraat. Reeds voor de Fransman Michaux in 1865 te Parijs het rijwiel zou uitgevonden hebben, had Bruno Bruneaux een der- gefij): voertuig vervaardigd. Het werd eveneens bij middel van een wentelas in beweging gebracht. Bruno reed er zelfs mee naar Brussel. Het tuig was evenwel te zwaar en tijdens zijn rit naar de hoofdstad was hij dan ook het voorwerp van spotternijen. Er verscheen zelfs een spotliedje Bruno heeft een koets gemaakt, Zonder peerden, zonder peerden, Bruno heeft een koets gemaakt, Die alleen naar Brussel gaat, Als zij niet en breekt op straat... Zoveel ondankbaarheid ontmoedigde Bruneaux en hij liet zijn uitvinding varen. In de jaren 1838 tot 1843 bestond te Aalst in elk geval reeds een fiets, een trapfiets, van ijzer en hout vervaardigd en toebehorende aan Louis Meert, de baas uit een toenmaals zeer bekende herberg «De Diepe Lochting» aan de Gentsestraat. Het luidt dat een zekere Martinus Cosyns met een soort gelijke houten fiets heel wat hilariteit veroorzaakte tijdens de Vastenavond van 1890. Volgende bouwtoelalingen wer den door het stadsbestuur ver leend Prosper Filips, verbouwen voor gevel, Diepestr. 17. Jan Matthys, verbouwen voor gevel, Felix de Hertstr. 57. René Dhoilander, verbouwen wo. ning en bouwen garage, Snoekstr. Van Yperzele Hilda, bouwen negen autoboxen, Geraardsbergse- str. 118. Rimbaut, Ludwig, bouwen dok terswoning, A. Lienartstr. 20, René Depaise verbouwen winkel en appartement, Lange Zoutstr. 41 Van den Brempt, bouwen wo ning, Langestr. 273. Van den Bossche Petrus, ver bouwen voorgevel, De. De Moorstr. Cornelis Pierre, bouwen woning Oude Gentbaan. Van Mossevelde Etienne, bou wen serre, Affligemdreet. Boumon Jan, verbouwen bijge bouw, Geraardsbergsestr. 235. De Saedeleer Gaston, verbou wen winkel, Nieuwstr. 39. Moulaert Michel, De Rop André, Carel Georges, allen bouwen van woning en garage, Tuinwijk Ber- gekouter. BOGOMA de beste deuren Houthandel JULES MUYLAERT Bredestraat, 31, Aalst. Tel. 213.23 Bezoek onze tentoonstelling De echtgenoten Alfons De Cooman - Van den Bulcke vierden hun gouden bruiloft. (Cliché Hei Volk) WE ROUWEN... We rouwen mee met E.P. Ch. Baeyens en E.Z. Hilaria Baeyens, die op 15 januari hun vader, de heer Remi Baeyens, verloren. En met E.P. De Witte, die op 20 jan. zijn vader, de heer Frans De Witte verloor. En met onze voorzitter, de heer Karei Colson, die op 16 jan. zijn 30-jarige schoonzoon verloor, de heer Guido Croux. We bieden aan de achtbare fa milies onze oprechte deelname aan en bidden met gans de Achterlinie voor hun zielerust. GROOT SUKSES Aalstenaars zijn mensen ciet fantasie. Dat bewijzen ze niet al leen bij de jaarlijkse karnavalvie- ring maar hebben dit nogmaals getoond tijdens de aktie «'t Vet Varken» in januari 1968. Met enthousiasme hebben ze het kleine varkentje gevoed met eike dag 'n simpel frankske. Op 21 januari waren er reeds tien R- brigadiers binnen en samen met de aktie in de scholen en bij winke liers hadden we reeds meer dan 20.000 fr. bijeen. Het wordt een waar deugddoend nieuwjaarsge schenk voor onze missionarissen. DAM1AAN AKTIE AALST In onze stad werd thans een afdeling gesticht van dit nationaal werk met de bedoeling de aktie voor dit groots werk beter door te voeren. De bedoeling is dat de stad Aalst zou instaan voor de 4.000 melaatsen van de streek van Itumbe in Kongo waar onze streek genoot Pater Van Lancker uit Moorsel de leiding heeft. We ho pen dat Aalst eens te meer zijn goedgezindheid en edelmoedig heid ten opzichte van dit mens lievend werk zal tonen. Tijdens vroegere eeuwen waren in vele Aalsterse straten refuges, «herbergen» of toevluchthuizen, waarin de kloosterlingen die bui ten de stad woonden een veilig onderkomen zochten. Het Kapittel der Kannunikken verliet ten jare 1495 de gemeente Haaltert, om zich te vestigen bin- het ommuurde, versterkte Aalst. De Karmelieten op hun beurt, ontvluchtten in 1497 het Bosch van Muylem om op de Veemarkt te komen wonen. De Abdij van Ten Roosen op Mijlbeek, kocht in 1580 op de Vis markt, een toevluchtshuis. Affligem koos ten jare 1495 een Refugium aan de Werf. De Paters van de abdij van de HH. Cornelius en Cypriaan, te Ninove, hadden in 1576 hun schuiloord «Den Gae- paert» aan de Molenstraat. ooo In bijna alle huizen van de «be- goede burgerij» bestond een «se creet», «een secure berghplaetse, een secret ganghe». Een huis zon der secreet was geen huis... In alle oude verkoopakten wordt, desgevallend, aangeprezen de bergplaats of het «secreet», aan gebracht op een trap, achter de schouwmuur, in een kamerwand, achter een schilderij, enz., de be woners toelatende op geheimzin nige wijze, bliksemsnel te verdwij nen en zich langs achter via de tuin of een zijstraatje uit de voe ten te maken. Zulke met vernuft bedachte «secreten» waren te zien in het oude kasteel van Regels- brugge. In het lokaal De Boeren bond aan de Grote Markt, in het oud huis Louis van den Hende aan de Nieuwstraat, met uitgang in de winkel Vliebergh in de Kattestraat, in het huis van de familie Ghee- raerdts aan de Molenstraat waren eveneens dergelijke «secreten». Maar er waren ook huizen, die bergplaatsen bevatten, kamertjes in dewelke men tijdelijk kon wo nen. De eigenaar van dergelijke woning in de stad, die op de bui ten woonde, bepaalde in het huur- kontrakt dat hij ten allen tijde het recht zou hebben zich bij zijn huurder te verbergen. Jan Boone huurde in 1666 in de Kattestraat een huis van Jacob van der Laenen, baljuw, meier van het Markiezaat v. Lede «met con ditie dat, of het gebeurde ten plat ten lande, eenighen trouble ofte oorloghe quame ende hy eyghe- nare met syne goede moeste vluchten, den hueraere alsdan ghe- hauden was den eygenaar te ver- leenen eenen kelder omme te woo- nen, ende syne goederen aldaer te stellen». (Stadsarchief Sche- penboek 1666 - register nr. 752). ooo De Oude Graanmarkt, vroeger nabij de St. Martinuskerk, was aanvankelijk omringd door een muur en een gracht. Daartegen stond toen de kerkhofmuur die men afgebeeld ziet in Sanderus «Flandria lllustrata et Brabantia Sacra» en die in 1765 vernieuwd werd. Welnu in 1928 ontgraafd'e men aldaar de grondvesten van huizen. Zo dicht tegen de kerk Inderdaad, de huidige St, Marti nuskerk dagtekent van 1482, voor dien stond er een kleine kerk, toe gewijd aan O. L. Vrouw. Achter het absidiaal gedeelte vond men de funderingen van vier kleine huisjes, die volgens het «Bouck metten Haire» dienden om graan in onder te brengen. (vervolgt) (Vrij naar Petrus Van Nuffel)

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 12