1 \\hb Wat gebeurt er bij te Erembodegem JEUGD VAN VANDAAG: Niet langer geneigd te dulden en te zwijgen... Kop-Overpianting Rond het Interkommunaal Ziekenhuis Sb-1 iec Frans Chemisch concern... niet bezorgd om werkgelegenheid in de Denderstreek De as. raadszitting De Gazet van Aalst 6 Fr. het nummer 24ste jaargang Nr. 5 zaterdag 3 februari 1968 NEC SPE, NEC METU... NAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD '7 VOOR AALSÏ EN OMLIGGENDE f. Rsdakjia en Beheer Schoolstraat 26 Aatet Vei. 24i.'i4 Erembodegem heeft blijkbaar niet veel geluk met zijn jonge nij verheid. Nadat enkele tijd geleden Tupperware naar Aalst verhuisde, schijnt ook Pfizer zinnens er het bijltje bij neer te leggen. Wat er precies aan de hand was, wist geen mens. De zaak kreeg nog een geheim zinniger tintje en ging ons dus nog meer interesseren toen wij de betrokken firma om enige op heldering omtrent de sluitingsge ruchten gingen verzoeken. Het antwoord was kort en weinig zeg gend Wij mogen u geen uitleg geven, wendt u daarvoor tot onze hoofdzetel in Brussel. Wij zagen ons dus genoodzaakt elders ons licht te gaan opsteken en vernamen aldus de waarheid, of althans een deel ervan. Pfizer te Erembodegem is een onderdeel van een machtig Frans chemisch concern, dat hoofdzake lijk farmaceutische produkten pro duceert. De fabriek in Erembode gem, waar polyestherschuim werd gemaakt, was pas vanaf 1 novem ber 1966 in werking en had een nevenbedrijr in Venlo, waar zo als ook in Erembodegem de schuimrubberblokken tot allerlei voorwerpen werden gesneden. Het bedrijf in Erembodegem dat ongeveer een 60-tal mensen te werk stelde, scheen goed te ren deren, zodat niemand moeilijkhe den voorzag. En plots blijkt dat het hele be drijf overgenomen wordt door de firma «Eurofoam» van Weiteren, die eveneens schuimrubber produ ceert en dus blijkbaar een kon- kurrent uitschakelt. Vanzelfspre kend brengt deze overname echter ^nige wijzigingen met zich mede, niettegenstaande het feit, dat een voorlopige regeling werd getroffen. Vooreerst dient gezegd dat het bedrijf in Erembodegem blijft. Met dit belangrijk verschil echter, dat men niet meer mag fabrikeren. Het fabrikatieprocedé immers (de machine om de schuimrubberblok ken te spuiten) is eigendom van een Engelse firma en in het kon- trakt tussen deze firma en Pfizer was bedongen, dat bij overname de mensen van de produktie-afde- ling niet door een andere firma mochten overgenomen worden, om wille van de geheimhouding van het fabrikageprocedé. De mensen van de produktie worden dus afgedankt, echter met inachtneming van alle wettelijke bepalingen desbetreffend en zelfs met een grotere vooropzeg dan wettelijk wordt voorgeschreven. De rest van het personeel heeft geen redenen tot klagen zij wor den allen overgenomen door Euro- foam aan dezelfde arbeidsvoor waarden als bij deze firma, die beter zijn dan deze van Pfizer, en zij blijven dus in Erembodegem te werk gesteld. Een deel van de konfektie van de in Wetteren ge- fabrikeerde blokken zal dus hier gesneden worden. Oppervlakkig gezien is dit dus geen slechte regeling. Maar het moet wel opvallen, dat er hier toch -iets mank gaat. Vanuit bedrijfs- ekonomisch standpunt gezien, kun nen wij immers niet begrijpen dat het lonend zou zijn wanneer die grote blokken schuimrubber, waar voor men in Wetteren ook een kon- fektie-afdeling heeft, naar hier ver voerd worden om ze hier te snij den. Een voorlopige regeling dut met schuimrubberen addertjes on der het gras. Overigens blijft het een groot vraagteken waarom een florerend bedrijf als Pfizer, dat daarenboven gebackt wordt door het niet gering kapitaal van net moederbedrijf, plots door een konkurrent wordt opgekocht. Wij willen hierbij aanstippen dat het merendeel der aandelen van Eurofoam in handen is van de «Poudrerie Royale de -Belgique» en van de «Generale Bankmaat- schappij», en dat men z ch .n de Parijse hoofdzetel van Pfizer blijk baar minder bezorgd maakt om de werkgelegenhe-d m onze streek dan om eigen profijt en winst. J. Het bestuur van de V.V.A.K. ontving van haar oudste lid een schrijven dat herinnert aan een merkwaardig feit. Daar wij overtuigd zijn dat deze mededeling alle Aaiste- naars zal interesseren, laten wij dit bericht hier voigen. Genoot Aalst het voorrecht om de grote gebeurtenis van deze tijd, de overplanting nl. van een mensenhart, als het ware te zien voorbereiden Feit is dat in september "912, de Vlaamse Wetenschappelijke Congressen hun vierjaarlijkse ver gadering te Aalst hielden. De zit tingen hadden plaats in het Jezu- ietenkollege in de Pontstraat; de Afdeling Geneeskunde zetelde in het lokaal aan de IVe Latijnse, alsdan naast het Maria Teresiage- bouw op de speelplaats van de internen gelegen. In dat lokaal nu trad Dr. Prof. Corneel Heymans van de Gentse Universiteit, later Nobelprijs, op met een heelkundige behandeling, die voor haar tijd van belang mocht heten. De kcp nl. van een hond, ter plaatse afgesneden, wist hij derwijze met het hart van een andere, levende hond in ver binding te brengen, dat voornoem de kop gedurende enkele ogen blikken alle levenstekenen opnieuw begon te vertonen. Getuigen daarvan waren o.a. Dr. Isidoor Bauwens en diens broer, Pater Evarist, van wie ik hef feit vernam. E. van der Linden, s.j. Meer dan een kwart eeuw ge leden kon de Vlaamse auteur Lode Zielens via zijn roman de vraag stellen Moeder, waar om leven wij Vandaag de dag weet de jon gere generatie daar blijkbaar wel een antwoord op te geven: ze zet dat antwoord kracht bij door steeds luider klinken de sociale en politieke eisen. Wat men er voor de rest ook moge over denken Die jeugd van vandaag geeft op zijn minst de indruk eerlijker te zijn, maar ook niet langer ge neigd te dulden en te zwijgen. Op de dagorde van de Aalsterse gemeenteraadszitting, maandag aanstaande, staat andermaal de oprichting van een interkommunale vereniging voor het bouwen en exploiteren van een nieuw openbaar ziekenhuis. In dit verband wordt er in verantwoordelijke middens op gewezen dat het stadsbestuur in deze aangelegenheid staat dat, voor de goed keuring te Aalst, de statuten van de Interkommunale zouden moeten gewijzigd worden. Men herinnert er aan dat de huidige verhoudingen, blijkens de statuten, gebaseerd zijn op het aantal eenheden toegetreden ge meenten en niet op de bevolking en de feitelijke financiële inspan ning die zal moeten geleverd worden. Men wijst er verder op dat de thans bestaande statuten de stad Aalst vrijwel gelijkschakelen met de meeste andere gemeenten, niet tegenstaande precies de belangrijkste financiële inspanning door de stad zal moeten geleverd worden. •5 V' f i 1 - es cl m m »:i' SB! (3> Tussen de om en bij de vierduizend jongens en meisjes die vorige vrijdag op de Aalsterse Grote Markt betoogden voor Leuven - Vlaams, steeg stoer en groots, zoals de dichter zei, het standbeeld van Dirk Martens uit, de man die naar verluidt in zijn «Leuvense tijd» menig verboden tractaat drukte, de man die ook de vriend was van de dezer dagen zo dikwijls geciteerde Erasmus. Zij waren afkomstig, die duizenden meisjes en jongens, uit alle middelbare onderwijsinstellingen uit stad en streek Mere gaf het voorbeeld met 'n groep van 200 meisjes, «wij weten wat wij willen» Zij protesteerden, zij betoogden, waardig en zonder extreme onbe dachte slogans. «Men moet,» zei een forse knaap, «de Pourquoi Pas en aanverwanten geen voer leveren.» Dezelfde dag nog, 's avonds, ging de betoging van start, inge richt door het Regionaal 5 novemberkomitee in samenwerking met de dezer dagen georganiseerde Vlaamse Studentenaktie Aalst (studenten- klubs Universitas, Mercurius, Ajonista en Technica). Andermaal meer dan 3.000 deelnemers, waarvan opvallend veel jonge mensen. Een be toging die voor Aalst zeer representatief was, dank zij de aanwezigheid van mandatarissen van de twee grote vakbonden, van politieke partijen en vertegenwoordigers van vrijwel alle Aalsterse kulturele verenigingen. Een betoging die overigens besloten werd met toespraken door volks vertegenwoordigers Bert Van Hoorick, Roger Otte, Dr. Van Leemputten en oud-gemeenteraadslid Ray De Smet. Tijdens deze dag van betogingen te Aalst trad de stedelijke politie zeer korrekt op. In elk geval een voorbeeld van politiebeleid voor sommige andere steden. Burgemeester Blanckaert zou met fierheid kunnen getuigen dat hij sedert 12 jaar geen enkele maal beroep had moeten doen op de Rijkswacht om tijdens betogingen of stakingen de orde te handhaven... Ergens leeft dan toch nog de demokratie...

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 1