KLEIN LOGBOEK TERLINDENPARK Het Cantate Domino Koor en Marc Van der Spiegel ten stadhuize ontvangen Bekend making 425.000 fr RAFFELGEMSTRAAT - AALST Stad Aalst De werkloosheid Verkeers ongevallen Nieuwe gebouwen voor de MIDDENSTAND te Aalst plechtig ingehuldigd 2 ETRiMO UW APPARTEMENT SN EEN PARK VANAF SLEUTEL OP DE DEUR RUIME FINANCIERING VOORDELIG WONEN IN HET INLICHTINGEN EN BEZOEKEN TER PLAATSE OPEN ALLE DAGEN - OOK ZATERDAG TEL 299 37 - 299 38 EEN LIBERALE STEM De katolieke universiteit van Leuven telde even voor 1940, 4.209 studenten, een aantal dat inmiddels is gestegen tot 22.000. Men neemt algemeen aan dat 15.000 het optimum-getal is voor een universiteit. Leuven is goed op weg naar het dubbele. Aldus Prof. H. Van Werveke in «Het Laatste Nieuws», waarin hij ver der vooropstelt dat vanuit een zui ver universitair standpunt een splitsing gewenst is. Welke split- sin vraagt de professor. Hen horizontale splitsing, zodat in elke faculteit de kandidaturen geschei den worden van de doctoraten Dat is, het wordt in ruime kring erkend, schadelijk voor de oplei ding. Blijft dan de vertikale split sing, volgens het taalstelsel, waar bij de Nederlandstalige afdeling vanzelfsprekend te Leuven blijft en de Franstalige elders wordt ondergebracht. Maar de situatie van de K.U.L. heeft ook nog een ander dan een louter universitair aspekt. Prof. Dr. H. Van Werveke herinnert aan het grondbeginsel van de taalwetge ving vanaf 1930 eentaligheid in het openbare leven in Vlaanderen en in Wallonië, tweetaligheid te Brussel. Indien de aanwezigheid van de Franstalige afdeling te Leu ven vroeger geen gevaar beteken de voor de taalhomogeniteit van het Vlaamse land, dan is dit de laatste jaren wel het geval gewor den, ingevolge de uitbreiding van de Franse afdeling. Daarbij komt dat ook de Vrije universiteiten (Leuven en Brussel) grotendeels gespijsd worden via staatstoela- gen. Elke staatsburger, aldus te recht de stelling van de Gentse professor, heeft dan ook het recht zich te bekommeren om de weer slag van die geldbesteding op het algemeen welzijn. Het geval Leu ven is dus niet een vraagstuk van het hoger onderwijs, maar ook van het ganse Vlaamse land en van de Belgische staat iri het algemeen. Prof. H. Van Werveke is ook van oordeel dat men sommigen die er voor uit komen dat het behoud van de Franstalige universiteit te Zondag II. had er te Aalst bij het Algemeen Middenstandsver- bond 'n grote plechtigheid plaats. Van in de voormiddag waren de leden van het komitee, samen met de genodigden, bijeen voor een ontvangst op het stadhuis. Burgemeester Blanckaert en schepen Ringoir verwelkomden de talrijke aanwezigen, waaronder de heer afgevaardigde van de Mi nister van Middenstand, de heer Nicolay, direkteur van de Lands bond der Neutrale Mutualiteitsver bonden, de heer Van den Broele, voorzitter van het Onafhankelijk Mutualistisch Verbond en talrijke andere prominenten van midden standsinstellingen en zusterafde- lingen. Burgemeester Blanckaert en schepen Ringoir hadden het in hun toespraak over de rol van de he dendaagse middenstandsorganisa tie en loofden voornamelijk de in spanningen van het Algemeen Mid- denstandsverbond met zijn ver schillende diensten. Leuven (en haar spreiding over de omgeving), deel uitmaakt van de door hen gewenste verfransing van het noorden van deze provin cie, kan dankbaar zijn voor hun openhartigheid zij heeft vele Vlamingen de ogen geopend. DE PRIJS In «Het Volk» weerlegt Jef Claes de argumenten van «som mige behoudsgezinden», voorstan ders van de bestaande situatie, die argumenteren tegen de over heveling met de vraag Wat zal die kosten De rekening zal inderdaad niet gering zijn, maar men kan ze sprei den over meerdere jaren, schrijft Jef Claes, die er aan toevoegt Rond half februari zal de regering een beslissing treffen over de aan koop van nieuwe vliegtuigen voor de Belgische Luchtmacht. Daar heeft men 10 miljard voor over, alhoewel geen mens met zekerheid kan zeggen waarvoor onze Lucht macht in oorlogstijd moet dienen. Als men 10 miljard kan uitgeven voor oorlogsdoeleinden, is het on aanvaardbaar dat men zich achter financiële argumenten zou ver schuilen om de bouw van een nieuwe universiteit af te wijzen. Dat de financiële argumenten te gen de overheveling louter drog redenen zijn moge tenslotte blijken uit het feit dat het merendeel van de francofone Leuvense professo ren wel een uitbreiding van de Franse afdeling in het Brusselse aanvaarden waar de gronden en bouwwerken enorm duur zijn maar niet over de taalgrens, waar de gronden alvast relatief goedkoop zijn. Men zou er overi gens kunnen aan herinneren dat de Belgische regering als het ware van de ene dag op de andere wei de ettelijke miljoenen heeft weten te vinden om de Shape in Belgie te helpen installeren. DE EKONOMISCHE EXPANSÏE... De B.S.P. afdeling van Ronse wijst in een motie dat de werkloos heid in het arr. Oudenaarde-Ronse en bijzonder in de textielstad Ronse op onrustwekkende manier Namens de organisatie sprak de heer Van Dorpe, direkteur. Tot slot overhandigde de bur gemeester het stadsplaket aan de heer Degrez, ondervoorzitter. Hierop verliet de groep het stadhuis, onder begeleiding van de Harmonie der Aalsterse Post mannen, naar het gebouw op de Keizerlijke Plaats, waar men over ging tot de inhuldiging van het nieuwe gebouw, de onthulling van de gedenkplaat aan wijlen de heer Cooreman, in leven stichter - voor zitter, en de officiële opening van het Agentschap van het Oost- Vlaamse Ambachts- en Beroeps krediet. Hier werden toespraken gehou den door de heer Dierickx, voor zitter van de Coöperatief Midden standswelzijn, de heer Dr. Vuylste- ke, voorzitter van het Oostvlaams Beroepskrediet, en de heer Tim merman, afgevaardigde van de Minister van Middenstand, die de gedenkplaat onthulde. blijft stijgen. Ronse heeft momen teel op 25.000 inwoners 800 werk lozen. Zijnerzijds wijst Jan Verroken er op dat de Vlaamse Ardennen, meer bepaald het arr. Oudenaarde niet meer voorkomt in het plan van Minister Urbain, strekkende tot de aanduiding van vijftien ab soluut prioritaire gebieden voor de ekonomische expansie. RIDDER IN DE KROONORDE De h. B. Ringoir,' schepen van Financien en Middenstand van de stad Aalst, werd benoemd tot Ridder in de Kroonorde. MOTIES In een motie van Groep NU Aalst wordt o.m. gezegd Dat de huidige krisis (inzake Leuven) eens te meer het gebrek aange toond heeft aan planning in ons land, o.a. inzake universitair be leid. Oude verstellen betreffende de overplanting van Leuven Frans naar Wallonië of internationalise ring van de Leuvense universiteit hadden de huidige moeilijkheden kunnen voorkomen. Groep NU meendt dat de hoogst noodzake lijke dialoog rond Leuven alleen mogelijk is aan de hand van vol gende basiselementen Overplan ting van de Franstalige afdeling van de K.U.L. naar Wallonië; een realistische timing en een financie ringsplan, die de uitbouw van een volwaardige katolieke universiteit in Vlaanderen en Wallonië kunnen waarborgen. Het A.B.V.V. Aalst stelt in een motie o.m. vast dat geen afdoende maatregelen genomen worden door de regering om het hoofd te bieden aan de stijgende levens duurte, de toenemende werkloos heid en het sluiten van onderne mingen. Het is solidair met de aktie van de Vlaamse studenten verenigingen en protesteert tegen het optreden van de Rijkswacht. Het Regionaal 5 novemberkomi- tee Aalst heeft in een telegram aan de Minister van Binnenlandse Zaken eveneens geprotesteerd te gen het optreden van de Rijks wacht te Leuven en elders. Op verzoek van de heer bevel hebber van de stedelijke brand weer wordt ter kennis gebracht, in 't bijzonder met het oog op de aanstaande karnavalfeesten, dat het verboden is drankhuizen en dansgelegenheden te improviseren in lokalen die aan de bezoekers geen waarborgen bieden tegen brandgevaar. Dit geldt voorname lijk voor oude lokalen die niet over de nodige uitgangen beschik ken of opgetrokken zijn in brand bare materialen. Tevens is voorzichtigheid gebo den inzake gebruik en aanwending van versiering, dit eveneens ter beveiliging tegen brandgevaar. De uitbaters van drank- en amusementsgelegenheden worden verzocht met deze maatregelen stipt rekening te houden. Een afvaardiging van het koor Cantate Domino van het St. Maar teninstituut, bestaande uit Z.E.H. Superior Van Ruyskensvelde, E.H. Ghys, dirigent, de h. R. Mores en vier jongens van het koor, werd plechtig ontvangen door het kol lege van burgemeester en schepe nen. Burgemeester Blanckaert bracht hulde aan Cantate Domino, dat hij «het koor van de stad» noem de. Met de gelukwensen van het stadsbestuur overhandigde hij aan Z.E.H. Superior, aan E.H. Ghys en de h. Mores het stadsplaket. E.H. Ghys dankte het stadsbe stuur voor de steun en de morele hulp. Z.E.H. Superior dankte op zijn beurt namens het St. Maarten- instituut en beloofde zijn verdere Tijdens de week van 14 tot 20 januari werden er per dag gemid deld 90.369 volledig en 129.380 gedeeltelijk werklozen gekontro- leerd, hetzij een totaal v. 219.749. Vergeleken met de vorige week werd een vermeerdering van 775 volledig en een vermindering van 22.701 gedeeltelijk werklozen ge noteerd. De vermindering van de gedeel telijke werkloosheid vloeit voort uit de afneming van de werkonder brekingen in de bouwnijverheid als gevolg van de verbetering van de weersgesteldheid. medewerking aan de kulturele op voeding. Deze hartelijke ontvangst werd besloten met een korte receptie. ooo De jonge Aalsterse biljartspeler Marc Van der Spiegel, die de titel veroverde van nationaal kampioen kader 38-2, werd in aanwezigheid van de h. Andries, voorzitter van de biljartklub St. Martinus, even eens ontvangen door het kollege van burgemeester en schepenen. De heer burgemeester wenste hem geluk met de prachtige uit slag, die veel belooft voor de toe komst en overhandigde hem het stadsplaket. Tijdens de week van 22 tot 28 januari zijn door de rijkswacht 1.172 verkeersongevallen vastge- gesteld, waarbij 15 personen ter plaatse gedood werden, 151 ern stig en 526 licht gewond werden. Tijdens het weekeinde hadden 412 ongevallen plaats, die het le ven kostten van 6 personen en waarbij 58 personen ernstig en 231 licht gewond werden. De voornaamste oorzaken van de dodelijke ongevallen waren slippen te wijten aan overdreven snelheid 1; rijden aan de verbo den kant 2; niet naleven van de voorrangsregels 1; inhalen 5; vermoeidheid 1; onvoorzichtig heid van voetganger 1; andere oorzaken 4.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 2