IE I WEREI LI gistere vandaa morger n g GELOOF: Krisis of herbronning 1957-1967 i <~\Öollócincfel 10 laar ^^lOerkiezincf rinó 5Carnaval '68 Kunstgroep van de Vrije Hogere Technische Scholen, Aalst c DUIKBOTENMYSTERiE In de Middellandse Zee, die aar dig bezig is om een soort Rus sische binnenzee te worden, raak ten donderdag en zaterdag van de verlopen week achter elkaar twee duikboten zoek. Donderdag de Is raëlische Dakar en zaterdag de Franse Minerve. De beide boten zijn spoorloos. Alle zoeken is tot dusver vergeefs. Het aantal geruchten is natuur lijk legio. Men herinnert er aan dat onlangs een Russische trawler een Amerikaanse duikboot zo hinderde bij het bovenkomen dat andere schepen te hulp moesten komen om de Rus klem te varen teneinde aan de duikboot voldoende ruimte te verschaffen. Men vraagt zich nu af of iets dergelijks in de Middel landse Zee plaats vond. Egypte kreeg Russische Styx- raketten om de Israëlische Eilath in de grond te boren. Hoe ging de Dakar te gronde En dan die Franse boot, die in dezelfde rich ting voer. Heeft men deze soms voor de Dakar gehouden Die trawlers kunnen elkaar niet steeds bereiken, want afiuisterap- paraten elders zouden dan hun geheimen spoedig weten. SCANDINAVIË Iets anders verdient de alge mene aandacht. Denemarken, dat sinds 1947 een socialistische re gering had, bracht bij de jongste verkiezingen het ministerie Krag ten val; de meerderheid van de so cialisten ging verloren. Hetzelfde gebeurde kort tevoren in Noorwe gen. En algemeen wordt verwacht dat Zweden, waar dit najaar ver kiezingen worden gehouden, even eens deze weg zal gaan. Heel Scandinavië is bezig zich van het socialisme af te wenden. Eigenlijk gaat dit niet meer om de oude marxistische stellingen, want deze behoren tot een voorbij gegane tijd. Het gaat in dit alles om de vraag hoe de welvaart kan worden verkregen en behouden; en bij het beantwoorden van deze vraag gaat het om toenemende staatsbemoeiing met hogere be lastingen en veel bureaucratie enerzijds, inkrimping v. de staats bemoeiingen met bevordering van het partikulier initiatief en ge zondheid van de ekonomie ander zijds. Scandinavië kiest voor het laatste na vele jaren lang het eer ste te hebben meegemaakt. Het is interessant hieraan een studie te wijden. SOVJETS VERSTERKEN HUN POSITIES IN DE MIDDELLANDSE ZEE De laatste jaren hebben de Sov jets hun in de Middellandse Zee gestationeerde oorlogsvloot aan zienlijk versterkt. In november '67 bedroeg het aantal oorlogsschepen aldaar 46, waaronder meerdere kruisers van het modernste bouw type en 15 duikboten. Volgens de Amerikaanse mili taire leiders bij de NATO is deze voortdurende versterkte aanwezig heid van de Sovjet-Unie in oe Middellandse Zee voor de NATO een reden te meer om haar waak zaamheid in het Middellandse Zee gebied geen ogenblik te verzwak ken. Italië, Griekenland en Turkije zijn lid van de NATO. In al deze landen beschikken de Amerikanen over talrijke militaire steunpunten, met daarnaast de militaire bases in Spanje en Lybie. Tenslotte heb ben de V.S. ook hun beroemde Zesde Vloot in de Middellandse Zee gestationeerd. Groot Brittannie beschikt van zijn kant over steunpunten in Gi braltar, op Malta, Cyprus en bases in Lybie, ofschoon de troepensterk te van de aldaar gelegerde een heden de laatste zes maanden tot de helft werd herleid. Sinds Frankrijk zijn basis Biser- ta in Tunesie heeft opgegeven, beschikt het nog alleen over het steunpunt Mers-el-Kebir in Algerie. De Sovjet-Unie van zijn kant verloor een belangrijke militaire basis, nl. in Albanië, dat ofschoon het een van de landen is die het Warschau-pakt heeft ondertekend, de laatste tijd openlijk de zijde van China heeft gekozen. «DE PIL» TEGEN HONGER EN DORST Over 25 jaar zal de mens zich misschien in leven kunnen houden door eenvoudig «de pil» te slik ken. Volgens de h. F. Tanner, re- dakteur van «Grocer», het natio naal tijdschrift van de kruideniers- handel in Groot-Britannie, zal de mens van het jaar 2000 geduren de een lange periode in leven kun nen blijven door eenvoudig de rose pil te slikken, die de smaak van zijn gekozen voedsel waarborgt en een paarse pil om zijn dorst te lessen. Een andere vaststelling is, dat de mensen in de toekomst planton en zeewier zouden kauwen indien de wereldbevolking haar huidige aangroei zou handhaven. VERDOVENDE MIDDELEN In nauwelijks 5 jaar tijds blijkt in Groot Brittannie het aantal ver slaafden aan verdovende middelen verdrievoudigd. Van 1961 tot 1966 is het aantal heroine-verslaafden zelfs verzevenvoudigd. Angstwek kend is daarbij ook dat de gemid delde leeftijd der verslaafden steeds lager komt te liggen. In 1960 waren er geen heroine-ver slaafden onder de 20 jaar; het af gelopen jaar werden 471 heroïne gebruikers genoteerd. Volgens statici zal Groot Brittannie, wan neer het huidig tempo aanhoudt, in 1985 meer dan 1 miljoen ver slaafden tellen. Nadat de vorige twee reeksen Ontmoetingen «Kristendom en We reld met zeer grote bijval de aan dacht gevestigd hadden op de gro te vernieuwingsstromingen die zich in de kerk van deze tijd voordoen (1965) en op de betekenis ervan voor de kerk-in Vlaanderen (1966) meenden de inrichters er goed aan te doen in 1967 door te stoten tot de kern van de religieuze proble matiek de vraagstelling rond het geloof zelf. Ze waren er van over tuigd daarmee te voldoen aan een intens levende behoefte, met de positieve bekommernis om de mo derne mens te begeleiden in zijn zoekend vragenstellen rond het ge loof. De belangstelling die de vo rige jaren tot uiting was gekomen voor de problemen die eerder aan de buitenkant lagen van de reli gieuze beleving, had immers aan getoond dat de nadenkende ge lovige mens in Vlaanderen voldoen de rijp is om met de essentiele vragen over God en Kristus zelf gekonfronteerd te worden. Het was dan ook verheugend te kunnen vaststellen dat de aktie- ve gelovige gemeenschap die te Antwerpen met zeer veel aandacht de soms moeilijke referaten op zich heeft laten inwerken, dit sta dium van religiositeit heeft bereikt dat zich grondig wil laten informe- De kunstgroep Wolfsangel is zo maar niet dadelijk van stapel ge lopen. In 1955 kwam de heer Van Malder op de school en bij de pro- klamatie van dat jaar trad hij op met een groepje turners en enkele vendelzwaaiers die reeds in ver schillende jeugdbewegingen en volkskunstgroepen deze kunst be oefenden. In 1956 groeide dit uit tot een groep keurturners en ven delzwaaiers. Deze jongens oefen den tijdens de middaguren en dit gedurende het ganse jaar. Men zocht naar iets nieuws, naar een nieuwe formule, een nieuwe vorm die zou afwijken van het traditioneel turnfeest met gym nasten, tuimelaars en marsoefe- ningen. Onze jeugd heeft, in de ontredderde wereld van vandaag, meer dan ooit een boodschap te brengen aan ons volk; een voor beeld van levensblijheid, een sym bool van Vlaams bewustzijn. Meer dan ooit hebben wij fijne mensan nodig en geen volgepropte auto maten... mensen die vatbaar zijn voor het echte, het ware, het schoonmenselijka. Deze boodschap zou de streef- regel, het programma worden van de kunstgroep Wolfsangel, die ren over de verworvenheden van de teologie, de psychologie, de so ciologie en de godsdienstige bele ving zelf inzake het geloof. Het is dan ook in dit licht dat het Davidsfonds voor een derde maal de referaten van deze grote manifestatie uitgeeft. Volgende onderwerpen worden behandeld De sociologische dimensie van het geloof en het lidmaatschap van de kerk, door Prof. Dob- belaere. Godsdienstpsychologische dui ding van het huidig onbehagen in de geloofsbeleving, door Pro. A. Vergote. Een getuigenis omtrent gelo ven en bidden, door Ir. en Mw. De Lepeleire. Liturgie en kristelijke dimen sie, door Prof. G. Danneels. Hoe werkt het dogma in de kerk door Prof. P. de Haes. Geloven in de mens Jezus vroeger en nu, door Pro. I. Van Baveb Geloven in de God van Kristus nu, door Prof. H. Mertens. Het denken en spreken over God, door Prof. D. Scheltens. Mogen deze gebundelde refera ten de nieuwe benaderingswijze van de kernvragen «Wat is geloven nu en «Wat betekent Kristus «Door de esuv/sn heen is de dans steeds de meest expres sieve vorm geweest van de diepste innerlijke gevoelens van godsdienst en liefde, vreugde en leed, leven en dood.» startte in 1957 in het kader van het kultureel leven van de school. Sedertdien is de kunstgroep uit gegroeid tot wat hij nu is een groep jonge mensen die trachten elk naar zijn vermogen, de bood schap -in zijn leven in werkelijk heid om te zetten. De taak welke de groep op zich had genomen was zwaar en om vangrijk, maar de leiding wist wat haar te wachten stond. De proble men zijn inderdaad niet uitgeble ven... financiën, organisatie, pro- grammatie en vooral de continui- teit, het steeds opnieuw beginnen met nieuwe elementen - ieder jaar immers verlaten leerlingen de school en niet ieder jaar bereikt men hetzelfde peil en ondanks alles hield de groep stand. Wolfs angel is tien jaar jong. Op zaterdag 3 februari te 15 u. jeugdvoorstelling. Op zondag 4 februari Gala voorstelling te 15 u., Avcndvoor- steil'ng te 23 u., telkens in de feestzaal Sint Augustinus, Leo- poldlaan, Mijlbeek Aalst. Deelname in de onkosten 30 fr. Kultuurkaart 15 fr. voor ons nu in ruimere kring bij de mensen brengen, opdat zij de traditioneel dogmatische ge loofspunten niet langer als ver starde levensvreemde formules zouden zien, maar als zovele ver wijzingen naar God en naar de mens, als de intentie als vragende mensen naar God te zoeken. God en zijn waarheid laten zich immers niet opsluiten in definitieve formu les, vormen geen definitief bezit, maar moeten steeds opnieuw ge zocht en ontdekt worden. Dat is het wat Moltmann in zijn boek «Teologie van de hoop» zo juist heeft verwoord De evangelische waarheid toont zich in de inade- kwatie tussen de werkelijkheid en Gods belofte. In het gericht zijn op de vervulling van Gods belofte zullen we de waarheid ontdekken. Wie meer inlichtingen wenst, omtrent dit boek, kan steeds te recht op het sekretariaat van het 'Davidsfonds Aalst, Posthoornstr. 59. Tel. 203.41. Van de hand v. Prof. Scheltens verschijnt eveneens in de uitgaven 1968 van het Davidsfonds een bro chure onder de titel «Is God dood» waarin de auteur ons wil helpen bij ons zoeken naar «een nieuwe God», die met onze hedendaagse ideeen overeenstemt, ook al is hij do Eeuwige. STAD AALST Vrijdag 9 februari te 20 u. Stadsfeesthal'e, Schoolstraat te Aalst. SHOW- en DANS met THE ACTIF CLUB MARVA, onze populaire zangeres PROS CLERCKS, conferencier - animator

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 3