van auto's en mensen de netelige verkeersproblemen over het inrijden l auto vraagbank HANDELSPQCKET 'W. De Ket Van Bouwhulp Garage INJECT A p.v.h.a. Verzekeringen Jean Meert naar „veertiendaags beurtelings parkeren Noteer Sn uw agenda Bij het Ministerie van Verkeers wezen ligt, volgens welbevoegde personen, een ontwerp klaar tot omvorming van de verkeerswetge- ving. In dit ontwerp wordt o.a. ook het probleem aangesneden van het beurtelings parkeren. Ons heeft dat beurtelings par keren al een hele boel moeilijk heden en ei zo na 'n proces-verbaal gebaard. Wij behoren immers tot de ruime klasse der ver strooiden, die gewoonweg totaal onwetend zijn over de datum van vandaag. Op de koop toe heeft het een hele poos geduurd eer wij door hadden wanneer wij nu pre cies langs de linker- of rechterkant van de straat ons wagentje moch ten parkeren. Gelukkig stonden daar in de meeste gevallen al een paar hulpvaardige verkeersgeno- ten, die blijkbaar wél op de hoogte waren van het hele systeem. Thans hebben wij de zaak onder de knie en tot voor korte tijd von den wij het zelfs niet zo'n slechte regeling. Maar hoor, morrende stemmen gaan op onder de klasse der autobezitters. Onlangs aan hoorden wij immers met ontstem ming een boze burger, die pardoes het boekje was opgeslingerd. En wat had de brave man mispeu terd Gedreven door zijn familiaal gevoel had onze zegsman op een avond een bezoekje gebracht aan zijn broer en schoonzus en zijn wagen helemaal volgens de regels van de ingewikkelde parkeerkunst netjes links van de straat gesta tioneerd, zoals dat door het ver keersbord bevolen werd. Nu was het familiaal bezoekje onvoorzien uitgegroeid tot een geanimeerd gesprek, waarbij tijd en uur wer den vergeten. Enfin, omstreeks één uur was de brave man weer in zijn auto gestapt en naar huis gereden, om een paar dagen later een briefje te krijgen dat hij op die dag en om dat uur in over treding was. En inderdaad, volgens de letter van de wet, moest zijn wagen één minuut na twaalf niet meer aan de linkerzijde maar wel rechtg -van de straat staan. De nieuwe, nog in voorbereiding zijnde wetgeving nu, zou aan deze onaangename kant van het beur telings parkeren verandering bren gen, en een systeem invoeren dat thans reeds in Frankrijk in voege is. Men zou, volgens de nieuwe methode, slechts tweemaal in de maand genoodzaakt zijn een an- dere parkeerzijde van de straat te gebruiken. Zo zou men bv. van de 1e tot de 15e dag der maand rechts van de straat moeten par keren en van de 16e tot de laatste dag aan de linkerzijde. Het spreekt vanzelf dat op deze manier veel moeilijkheden zullen vermeden worden. MOTORISCH VERKEER IN BINNENSTAD AFSLUITEN Een tweede verkeersprobleem dat wij hier echter zouden willen aansnijden is dat van het gelimi teerd parkeren. Het zal immers elkeen wel al opgevallen zijn dat het «blauwe zone»-systeem niet in Het Autosalon bood voor veel autobestuurders de gelegenheid om zich een nieuwe wagen aan te schaffen. Voor anderen was het de eerste maal dat ze eigenaar wer den van dit praktisch vervoermid del. Talrijke automobilisten en vooral de beginnelingen maken zich erg bezorgd over het inrijden van hun nieuwe wagen. De kon- strukteurs en autoverkopers schrij ven wel eens in hun publiciteits- folders dat de hedendaagse auto's geen inrijperiode meer nodig heb ben. Dat is totaal fout, want het ■is juist de inrijperiode die beslis send kan zijn voor de levensduur van de wagen. In het onderhoudsboekje wor den de snelheden opgegeven wel ke men zeker niet mag overschrij den op elk van de versnellingen van de gangwissel, maar dat vol staat niet. Want men kan een mo tor gedurende de inrijperiode vol ledig stukmaken, niet alleen door een overdreven snelheid maar ook door een te lage draaisnelheid trachten te behouden in een te hoge versnelling. Men trapt steeds het gaspedaal dieper in zonder echter naar een lagere versnelling te schakelen. De motor wordt dan op een overdreven wijze belast en de gevolgen zullen niet lang op zich laten wachten. Dat is juist hetzelfde als een wielrijder die met een fiets met een grote ver snelling een helling moet oprijden. Hij zal een grote inspanning moe ten leveren en toch maar traag vooruit komen. Uiteindelijk zal hij de pedalen niet meer kunnen rond trappen en van versnelling moeten veranderen. Om terug te komen bij onze auto, door die overdreven belas ting zal er een metaalmoeheid op treden daar de olielaag tussen de wrijvingsvlakken verbroken wordt. De zuigers zullen gaan klemmen in de cilinders, door de zuiger stang zal het lagermateriaal op de krukas geplet worden. Dat alles zal spoedig tot een ovalisatie van de cilinders leiden en de motor zal, alhoewel hij nog jong is, olie beginnen te verbruiken. De kristal lisatie van de lagers zal de wrij ving verhogen. Bij een nieuwe auto moet niet alleen de motor worden ingereden maar ook alle andere bewegende delen. Zo moet de versnellingsbak zoveel mogelijk gebruikt worden door veel terug te schakelen om de motor te helpen en de tand wielen op elkaar te laten inslijten. Zoals we reeds vroeger hebben geschreven zal men na de koude motor te hebben aangezet de eer ste kilometers «zachtjes aan» rij den om de olie de gelegenheid te geven overal te komen waar men haar aanwezigheid wenst. Later, na de inrijperiode zal men dat nog steeds doen, want de kilometers die men aflegt met een koude mo tor veroorzaken meer slijtage als 100 km. die men rijdt met een mo tor op bedrijistemperatuur. Voor de eerste tocht met de wagen zal men best een rit van 300 tot 500 km. uitkiezen boven kleine stadsritten. Men kiest we gen zonder grote hellingen of an dere oneffenheden. Verder houdt men zich strikt aan de snelheden die de konstrukteur aaijgeeft in het onderhoudsboekje voor de in loopperiode. Gedurende zo een lange rit zal de motor goed warm kunnen worden. Men verhoogt steeds geleidelijk de snelheid zo als aangegeven is in het onder houdsboekje. Na enkele kilometers met dezelfde snelheid te hebben gereden moet men plots de rech tervoet van het gaspedaal oplich ten. Daardoor wordt de olieaan- voer naar de verbrandingskamers, tussen de zuigers en cilinders ver groot, zodat de smering vergroot staat is gebleken om de overrom pelende verkeersvloed uit 't stads centrum weg te houden. Zou het daarom geen goede op lossing zijn, de binnenstacj met haar grote winkelstraten eenvou dig voor alle motorisch verkeer af te sluiten Behoudens dan enkele uitzonderingen voor leveranciers e.d. Wanneer wij even rondkijken zien wij dat dit absoluut geen rampzalige gevolgen voor de win kelstraten zou hebben. Aan het uiteinde van deze straten zijn im mers ruime parkeermogelijkheden voorhanden. Zo is er parkeergele genheid voor de Molenstraat op de Werf en de Oude Denderlaan; de Kattestraat op het Esplanade plein en de Keizerlijke Plaats; voor de Wieuwstraat op het Vrede plein en in de Stationsstraat; voor de Zoutstraten aan het Politiebu- reel, op de Keizerlijke Plaats en op de Houtmarkt (het spreekt van zelf dat door dit laatste ook de Hoogstraat veel aan belang zou winnen). Parkeerruimte vinden is dus geen probleem. Wat dan wel Ons inziens ligt gans de moeilijk heid in het feit dat men blijkbaar zeer moeilijk kan aannemen dat drastische en radikale oplossingen dikwijls de meest afdoende zijn. Men schijnt bij ons liever te willen blijven dokteren aan een kompleet verminkte arm, dan hem eenvoudig te amputeren en te vervangen door een kunstarm. En dat in een tijd van hartoverplantingen Osbroekstraat 47, AALST TEL. 220.63 Modern in -MONTAGE - WIELBALANS WIELUITLIJNING - Herrubberen Hersnijden - Vulcaniseren PRIJZENSWAARDIGE KWALITEITEN. Wij helpen U geld sparen DIENDERSTRAAT 18, AALST P.V.B.A. Lid van de Handelskamer Aalst lei. (053) 227.57 betekent veilig bouwen zonder zorgen betekent goed en goed koop bouwen. Onze faam honderden referenties honderden gelukkigs gezinnen Officieel verdeler: ASSERENDRIES 76 AALST - TEL. (053)263.76 Personenwagens, Sportwagens, Lichte vrachtwagens VRIJHEIDSTRAAT 3, AALST TEL. (053) 222.02 Alle Verzekeringen Hypotheekleningen wordt. Het spreekt voor zichzelf dat men gedurende de inrijperiode het acceleratievermogen van de motor niet moet beproeven. Bij het ver snellen doet men het steeds zach tjes aan. Algemeen neemt men aan dat het goed is de olie te verver sen na de eerste 500 km. Later alle 1000 km. tot de inrijperiode voorbij is. Dit omdat de motorolie gedurende de inrijperiode veel me taalpoeder bevat dat losgekomen is door het inslijten van de nieuwe onderdelen. Indien men de wagen inrijdt volgens de hierboven beschreven methode, dan verkort men de inrij periode tot ongeveer 3000 km. Indien de motor toch moest vast lopen gedurende de inrijperiode, tracht hem dan niet tegen zijn zin in terug op gang te brengen. Laat hem afkoelen en start dan. Indien men deze richtlijnen volgt mag men gerust zijn, later zal men tevreden zijn dat men de wagen zo heeft ingereden. De wagen zal ook tevreden zijn dat hij met zachtheid behandeld werd en u nog vele duizende kilometers rij- genot verschaffen. E.V.D.8. Voor L.V.D.B. Ik heb een zes cilinder van 1963 gekocht in okka- zie. Hij heeft thans in totaal een 70.000 km. op de teller en ik stel een olieverbruik van t liter op 700 km. vast. Is dit normaal Er is niets onrustwekkends aan 1 liter olie te verbruiken per 1000 kilometer. U komt dus lichtjes boven de norm. In uw plaats zouden we niets doen zolang de toestand niet slechter wordt. Kijk dus re gelmatig uw oliepeil na. Voor H.S. De wagen krijgt bij snelheden boven de 100 km. hin derlijke trillingen in de stuurinrich ting, zelfs op een goede weg. Wat denk! u hiervan Naar alle waarschijnlijkheid zal het hier een verschijnsel van «shimmy» betreffen. Dit komt voor daar er een van de voorwielen begint te slingeren en niet meer afgeremd wordt door de schokdempers. Laat dus uw schokdempers nazien en indien uw wielen nog niet uitgebalanceerd zijn laat dit doen bij een gespecialiseerde bandenfirma. Het verschijnsel zal er door verdwijnen.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 6