sprekend© zetels... ijjfck wat eten we deze week voor de lekkerbekken goed zitten... en luisteren keuken geheimen klankjes uit de modewereld nuttige wenken vrouwen kroniek ZONDAG Toast met garnalenragout Kervelsoep Gebraden kip Sla Aardappelkroketten Portugese taart MAANDAG Varkenskoteletten Witloof Gekookte aardappelen Chocoladevla DINSDAG Gekookte schelvis Peterseliesaus Gekookte aard appelen Mokkapudding. WOENSDAG Biefstuk Bloemkool met kaassaus Gekookte aard appelen Fruit. DONDERDAG Gehaktballetjes in pikante tomatensaus Aardappel puree Pannekoekjes. VRIJDAG Gebakken schol Frites Rijstpap. ZATERDAG Hutsepot Vanillepudding. PORTUGESE TAART BENODIGD 100 g boter, 100 g bloem, 100 g suiker, 50 g aman delen, een halve koffielepel fijne kaneel en de geraspte schil van één citroen. BEREIDING Pel de amandelen en maal ze met 50 g van de suiker tweemaal door een amandelmolentje. Kneed ze daarna met al de overige benodigdheden samen tot een stevige bal. Druk deze in een beboterde taartvorm en bak de taart in een matige oven lichtbruin en gaar (30 a 45 minuten). U kunt zien of de taart gaar is door er met een breinaald in te prikken deze moet er droog uitkomen. Laat de taart even bekoelen in de vorm en stort hem daarna op een schotel. Garneer hem desgevallend met suikerglazuur en Franse vruchtjes. MOKKAPUDDING BENODIGD Een halve liter slagroom, 1 dl zeer sterke koffie, 100 g suiker, 10 g witte gelatine. BEREIDING Week de gelatine gedurende een kwartier in koud water. Los ze daarna samen met de suiker in de koffie op. Klop de room stijf en giet er vervolgens het enigszins afgekoelde koffiemengsel door. Laat de massa af en toe roerende geleiachtig worden en giet ze dan in een met ongeklopt eiwit besmeerde vorm. Laat deze fijne pudding koud en stijf worden en stort hem op een vochtige schotel. BLOEMKOOL MET KAASSAUS BENODIGD 1 bloemkool, zout, 30 g boter, 30 g bloem, 3 dl melk, peper, paprikapoeder, 100 ig geraspte Gruyèrekaas. BEREIDING Verwijder de stronk en de bladeren van de kool en ook de kleine blaadjes, die zich tussen de roosjes bevinden. Leg de bloemkool omgekeerd, dus met de stronk naar boven, in ruim water met vrij veel zout. Laat ze een uurtje hierin liggen (door de toevoeging van zout komt eventueel aanwezig ongedierte naar boven gekropen). Breng een bodem water in een grote pan aan de kook. Leg de bloem kool er in, nu met de stronk naar beneden (de stronk is het hardste deel en op deze manier wordt hij iets vlugger gaar). Strooi wat zout over de kool. Laat het geheel weer aan de kook komen. Kook de bloem kool gaar in 15 a 20 minuten. Neem ze voorzichtig met een schuim spaan er uit en leg ze in een beboterde vuurvaste schotel. Smelt de boter, voeg de bloem toe en roer tot boter en bloem één geheel vormen. Schenk al roerende de melk er bij en roer alles goed glad. Laat de saus even doorkoken. Roer wat zout, peper, paprika poeder en drie-kwart van de geraspte kaas door de saus. Schenk de kaassaus over de bloejgkool in de vuurvaste schotel. Strooi de reste rende geraspte kaas er overheen. Plaats de schotel iets boven het midden in een matig warme oven. Laat er een lichtbruin korstje op komen. WENSKAARTEN voor elke gelegenheid GEBOORTE VERJAARDAG FEESTDAG DE GAZET VAN AALST VERLOVING Schoolstraat 26, Aalst HUWELIJK e.a. ruime keus Indien U houdt van een lek ker kopje koffie dan zult ge nooit water gebruiken dat te lang op het vuur heeft gestaan; een grote koffiepot gebruiken voor een klein beetje koffie; koffie, die gezet is, te lang laten staan; koffie laten koken dit mag nooit. Houd hem warm op een zachi pitje. Op dit tijdstip van het jaar kunnen de groenten erg duur wor den. Wortelen zijn echter altijd aan schappelijke prijzen verkrijg baar. Waarom dan geen gebruik daarvan maken Vergeet niet dat de wortel een gezonde groente is, want ze bevat caroteen, een stof waaruit ons lichaam vitamine A kan maken. Maak ook gebruik van appe len. Er is in 1967 een zeer grote appeloogst geweest en in de herfstmaanden zijn er zeer veel appelen in de koelhuizen opge slagen. Hoewel de prijzen per ras en kwaliteit verschillen, zullen de meeste van deze gezonde vruch ten tegen lage prijzen te koop zijn. Wanneer men een appel aan de kinderen geeft, kan men beter eerst met een appelboor het klok huis er uit verwijderen. Zij kunnen hem dan in zijn geheel naar bin nen spelen, terwijl zij anders wel licht het klokhuis zouden wegwer pen hoewel er zich dan meestal nog veel vruchtvlees aan bevindt. Bovendien vinden de kinderen een dergelijke appel met een gat er in buitengewoon aantrekkelijk. Gebruik voor het aromatise ren van salades liever een sjalotje in plaats van een ui. Dat maakt het gerecht veel geuriger. Sla in deze tijd van het jaar Jawel, zelfs een vers kropje sla hoeft u in februari niet te missen. Uit de aard der zaak is de sla in deze maand meestal niet zo goedkoop. U heeft echter maar weinig sla nodig en bovendien valt er van de onder glas geteelde sla haast niets af. Het sukses van de sprekende zetels op het Australisch paviljoen op de Expo te Montreal, heeft de Australiërs er toe aangezet een versie ervan uit te werken voor meer algemeen gebruik. Het betreft hier een zetel met een hoge rugleuning die het li chaam omvat en waarvan de bo venste hoeken ter hoogte van de oren komen. In die naar voren ge bogen boekdelen zijn er twee ste reoluidsprekers geplaatst. Dank zij een speciale vorm van de rug leuning en de akoestische eigen schappen van de gebruikte mate rialen, kan de persoon die in de zetel zit zeer goed de geluiden uit de luidsprekers opvangen en dit zonder dat die zich in het vertrek verspreiden en aldus de andere aanwezigen storen. Van de andere kant kunnen deze laatsten rustig praten, zonder dat de persoon in de zetel, die dus een uitstekende geluidsisolatie biedt, daar enige hinder van onder vindt. In de zetel zijn aansluitin gen voorzien op de geluidsinstal latie v. televisieontvangers, radio toestellen, platendraaiers en band opnemers, evenals een systeem om het volume te regelen en een knop om het kontakt in of uit te schakelen. Zoals de zetels te Montreal, zijn de huidige bekleed met een dikke wollen stof van uitstekende kwa liteit, die aangebracht is op een geraamte uit stijf polyester, om geven met lagen glasvezelstof en schuimrubber met een zeer groot akoestisch isoleringsvermcgen. Een «stomme versie» van de zelfde zetel, met dezelfde vorm dus en hetzelfde komfort, bezorg de aan zijn ontwerpers het «Good Design Award» v. de Australische Vereniging voor Industriële Vorm geving. In zijn sprekende en stom me versie wordt de zetel 'hans naar verschillende landen ter we reld uitgevoerd. TERUG NAAR ROMANTIEK Volgens Mare Bohan, de groot meester van het vooraanstaande modehuis Christian Dior, moet er een -ommekeer komen in het hui dige modebeeld. Het moet gedaan zijn dat de vrouw zich blijft kleden als een jongen, terwijl de mannen- kledij steeds romantischer wordt. De vrouw moet weer vrouw wor den. Zal de nieuwe Parijse mode dus een revolutie veroorzaken In elk geval gaan we terug naar de ro mantiek. De taille komt op haar normale plaats en de slankheid ervan wordt met ceintuurs geac centueerd. De buste wordt, zowel door de coupe van de jurk als door de decoileté's benadrukt. Wij gaan terug naar de soepele rondingen en de glooiende lijnen. De rokken worden kort, maar net iets langer en de hakken hoger. Er komen plooi- en klokrokken, overal ruches, bloemenruikertjes op de meest onwaarschijnlijke plaatsen tot zelfs op de kousen en vooral mouwen, lange en ruime mouwen, aldus Mare Bohan. De stoffen worden licht crepe Georgette, twill, mousseline, or gandie, enz. Ook de mantelpakjes zuilen vrouwelijker worden. Ze zullen plissérokken hebben, korte jasjes en shawlblouses. De belang rijkste kleuren in de eerste plaats rood en verder licht- en marine blauw en wit. Nog één detail met de fantasiekousen is het afgelo pen. De kousen zullen tinten heb ben die bij de jurk passen, maar geen motieven meer. REGENJURK Na de regenjas en het regen pakje zal in de komende zomer een regenjurk worden gedragen. De charmante jurk in Chemisier- stijl heeft een dubbel schouderstuk en is gemaakt van zeer licht wa terafstotend materiaal en ideaal voor warme dagen. U wist waarschijnlijk wel dat U zelf een botte schaar weer wat scherper kunt maken door er en kele malen mee in grof schuur papier te knippen Tussen haak jes dit is natuurlijk maar een lap middeltje en U doet er goed aan de schaar zo gauw mogelijk vak kundig te laten slijpen. Anders is het evenwel wanneer een metalen keukenrasp bot wordt. Deze rasp zal zeker nog een tijdje dienst doen wanneer we er eens flink over wrijven met schuurpa pier. Deursloten hebben zo nu en dan een smeerbeurtje nodig. Geef ze echter niet zo maar de volle laag. Zo'n vettige straal in het sleutelgat is echt te veel van het goede straks zitten uw huisge noten met olie aan handen en kleding. Er is een veel veiliger methode laat enkele druppels olie op de sleutel vallen en steek hem een paar keer achter elkaar in het slot. Het gaat dan echt ge smeerd. Leg onder uw elektrisch^ naaimachine een flink stuk schuim- plastiek. Het voorkomt beschadi ging van uw tafel, houdt de ma chine op haar plaats, doet dienst als geluidsdemper en kan boven dien nog gebruikt worden als speldenkussen.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 7