Het Overleg tussen gemeentebesturen en studiegroep Wetenschap in dienst van bloementeelt te Aalst Aalstenaar in Australië verongelukt WOONZONE GROENZONE INDUSTRIE- LANDBOUW- De Gazet van Aaïst 6 Fr. het nummer NEC SPE, NEC METU... Redaktie en Beheer 24ste jaargang Nr. 6 ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD Schoolstraat 26 Aalst Tel. 241.14 zaterdag 10 februari 1968 VOOR AALST EN OMLIGGENDE Het gewestplan VAN de 99 gemeenten waarop het Gewestplan Aalst betrekking heeft, zijn er 53 die hun resp. opmerkingen hebben overgemaakt, 42 gemeenten hebben gewoonweg niet gereageerd, terwijl een 14 tal signaleerden dat zij geen bijzondere bezwaren hebben inzake de be langrijke basis gegevens van het gewestplan. Bij wijze van informatie publiceren wij hier enkele gegevens om trent de houding van een reeks gemeenten en van de studiegroep zelf aan de hand van een synthese opgesteld door de h. J. Verbanck. worden in het voorziene recreatie gebied of de inkrimping ervan. DE VLAAMSE ARDENNEN Over «De Vlaamse Ardennen» als nationaal of provinciaal park, geeft de studiegroep volgende toe lichting «Bedoeld wordt dat hier recreatieruimte van provinciaal en zelfs van nationaal belang wordt geschapen door bepaalde voorzie ningen, zoals goede verblijfsaccm- modaties, wandelpaden, ruiter- en rijwielpaden en allerlei ontspan ningsmogelijkheden. Het initiatief hiertoe dient zowel van de lokale als van de hogere overheid uit te gaan.» De studiegroep houdt verder re kening met de opmerkingen van Geraardsbergen en Hofstade. AALST VRAAGT TWEEDE REIZIGERSSTATION De stad Aalst is van oordeel dat het huidige station moet behouden blijven, maar de oprichting van een nieuw station in het zuidelijk ge deelte van de stad wenselijk is. De studiegroep meent evenwel dat het reizigersverkeer te Aalst on voldoende is om het tweede station te verantwoorden. (N.v.R. Er weze aan herinnerd dat ergens vage plannen bestaan voor de aanbouw van een nieuw reizigersstation op de plaats van het bestaande). De gemeente Hofstade gaat niet akkoord met het voorstel betref fende de herinrichting van de lijn Aalst Dendermonde, terwijl an derzijds de N.M.B.S. de huidige bedding wenst in stand te houden, gelet op mogelijke nieuwe uitba ting. Zoals hier reeds gemeld blijft de lijn Burst Denderleeuw be houden in een gewijzigd struktuur- plan, nadat daaromtrent fel protest was gerezen in Haaltert, Kerksken, Denderleeuw en Aaigem. OSBROEK RECREATIECENTRUM Zoals hier reeds gemeld heeft Aalst gewezen op de betekenis van de Osbroek als gebeurlijk recreatiecentrum. Geraardsbergen had de aan dacht gevestigd op het Toeristisch Centrum. Hofstade deelt mede dat in een bestaand algemeen plan van aan leg een industrieterrein voorzien is op «landschappelijk waardevol agrarisch gebied». Naargelang van plaatselijke si tuaties en belangen vragen verschil lende gemeenten opgenomen te maar anderzijds toch paal en perk wenst te stellen aan ongeordende en verspreide bouw. EIGEN TERREINEN Een reeks gemeenten zijn van oordeel dat de reeds geplande in dustriezones mogen uitgebreid worden zo o.m. Geraardsbergen, Deftinge, Nederboelare, Oordegem, Kerksken. Bambrugge, Haaltert, Denderleeuw en Denderwindeke verlangen eigen industrieterreinen. Alvast voor wat Denderleeuw betreft luidt het dat een industrie terrein aldaar minder aangewezen is. Het Ministerie voor Streekont- wikkeling is van oordeel dat Den derleeuw een residentiele en am bachtelijke bestemming heeft, een industrieterrein zou er dan ook niet verantwoord zijn mede gelet op de aanwezigheid van deze in het aan palende Erembodegem. Het ligt voor de hand dat de studiegroep niet ingaat op de veel vuldige vraag van verschillende ge meenten om een «eigen industrie terrein». WOONZONES VOOR 30 MILJOEN BELGEN Heel wat gemeenten drukten de wens uit niet als landelijke kern behouden te blijven. Lede is van oordeel dat de woon zone noord-oostwaarts kan uitge breid worden wijl de landbouw er nagenoeg verdwenen is. Denderleeuw geeft de voorkeur aan een woonzone tussen de oude steenweg op Ninove en de geplan de nieuwe weg Aalst Ninove. Verschillende gemeenten achten de geplande bouwzones te klein. Nadrukkelijk zegt de studiegroep echter «Wij kunnen er niet van afwijken de lintbouw en de wild- bouw, die zeer nadelig zijn voor de gemeentelijke financies (niet alleen voor de gemeentelijke finan cies n. D.G.V.A.) zoveel moge lijk in te dijken.» Zij wijst er voort op dat het Ministerie van Openbare Werken er op staat dat de woonzone niet te groot zijn «vermits nu al blijkt dat in alle gewestplannen voor gans Belgie woonzones voorzien zijn voor 20 a 30 miljoen inwoners.» Verder blijkt dat de studiegroep in de mate van het mogelijke wel wil rekening houden met de be staande gemeentelijke plannen, De afbraak van het oude Complex Roos-Geerinckx-De Naeyer aan de Brusselsestraat te Aalst is volop aan de gang. En dan maar wachten op het beloofde administratieve centrum- Het ziet er evenwel niet naar uit dat vadertje staat bereid is daartoe in een nabije toekomst af te dokken. Via diplomatieke diensten werd aan de politie bericht dat de 26 jarige Aalstenaar Verleysen (voorheen wonende Koolstraat) in Sydney (Australië) ingevolge een ongeval op 28 januari II. om het leven gekomen is. De jonge man emigreerde enkele maanden geleden naar Australië waar hij in voornoemde stad als operateur-mekanograaf in een bedrijf werkte. De ouders werden omzichtig van dit tragische voorval op de hoogte georaCht. (E.B.) LANDSCHAP BESCHERMEN EN GOEDE LANDBOUWGROND BEHOUDEN Verschillende gemeenten, o.w. Haaltert en Impe, pleiten voor het behoud van goede landbouwgron den; anderen, zoals Herdersem en Waarbeke, wensen een landbouw- gemeente te blijven. Er is alvast een gemeente, met name St. Goriks-Oudenhove, die om ruilverkaveling vraagt, terwijl Aaigem, Ninove en Erondegem wij zen op het reeds oude vraagstuk van de waterzieke gronden. De studiegroep gaat overigens wel akkoord inzake het behoud van goede landbouwgronden. Er wordt in dit verband verwezen naar het onlangs opgerichte komitee dat tot taak heeft zich bezig te houden met het «landschappelijk waarde vol agrarisch gebied». Dit komitee is samengesteld uit afgevaardigden van het Ministerie van Landbouw, planologen en vertegenwoordigers van de Boerenbond. Sinds in Aalst de bloemen veiling werd opgericht, is het aantal serres met de dag toe genomen. Onlangs nog werden in Moorsel cijfers medege deeld die werkelijk tot naden ken stemmen. Deze stijgende belangstelling voor de bloementeelt, heeft vanzelfsprekend ook een gro te weerslag op de omzet van de bloemenveiling, maar men heeft ook ingezien dat niet alleen de verkoop, doch ook de opleiding in dezelfde mate gestimuleerd moeten worden. Dit werd al ingezien door de stichting van tuinbouwafdelingen in rijks- en vrije inrichtingen en door de aanleg van een proeftuin te Lebbeka. Ook het wetenschappelijk onder zoek moest echter worden aange pakt. Met de medewerking van het Ministerie van Landbouw kon de Tuinbouwstichting Aalst, die het beheer over de bloemenveiling uit oefent, de oprichting bekomen van een laboratorrum in de onmiddel lijke omgeving van de veiling zelf. In aangepaste lokalen zal men er in staat zijn niet alleen voor lichting te verschaffen aan de be langstellenden, maar ook weten schappelijke proefnemingen te ver richten om de bloementeelt gelijke tred te doen houden met de huidige evolutie. De leiding van dit laboratorium was lange tijd onzeker, tot onder handelingen werden aangeknoopt met de universiteit van Leuven. Het kwam vlug tot een akkoord en een professor van de universiteit zal ter beschikking worden gesteld om het laboratorium in Aalst te leiden. Dit wetenschappelijk onderzoek zal dan gauw verband houden met de realisatie in Lebbeke, zodat de bloementeelt, die vorig jaar een omzetcijfer van 110 miljoen heeft bereikt, in Aalst en omliggende over serres, opleidingscentra verkoopsveiling zal beschikke«^„v; Hierdoor zal men in staat zijn de produktie van bloemen in eep korte kringloop de volledige .weg te doen afleggen om tot de vérhrui- ker te kunnen doordringen. Het;,' de laatste stap naar een werk dat in 1959 het licht zag en dus na tien jaar volledig is uitgebouwd. Hierbij mag echter met uit het oog verloren worden dat vooral de inspanningen van het stadsbestuur bij de bouw van de bloemenveiling de eerste stap geweest is naar dit doel. Maar ondertussen heeft men de voldoening gekregen dat het experiment volledig is meegevallen.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 1