MOTIE Seminarie van Internationale politiek Hef de tassen - De koffie viert zijn 500e verjaardag Een dorp te koop... GROEP NU Arabier ontdekte de bereiding ervan Diocesane bedevaart van het bisdom Gent naar Lourdes Vrijdag 2 februari jl. was het in het kader van de geplande spreekbeurten de beurt aan de h. Rik Vermeire, direktielid Tréf. L. Bekaert, lid van de Nat. Raad voor Ontwikkelingssamenwerking en ook lid van de Kommissie Justitia et Pax. In weerwil van een anders eerder geringe opkomst voor een onderwerp als «Voor een Ontwik kelingspolitiek» waren de belang stellenden nog in een sterkere mate opgekomen dan de vorige keer. Voorafgaandelijk werd aan de deel nemers van het seminarie een in leidende tekst toegestuurd en op de vergadering zelf konden zij zich verheugen bij het verkrijgen van een zeer uitgebreide dokumentatie die zeer bereidwillig ter hand was gesteld door de Dienst voor Ont wikkelingssamenwerking. Het zeer complexe begrip van een toestand van onderontwikkeling kon volgens de spreker het best worden benaderd door het voorop stellen van een aantal kenmerkende faktoren van deze «ontwikkelings toestand». Als voornaamste ken merken werden o.m. aangehaald de ondervoeding, de gebrekkige gezondheidszorgen, de bevolkings explosie, laag onderwijsniveau, achterlijke sociale strukturen, to taal ekonomisch afhankelijke struk turen e.a. De h, Vermeire wees in het bij zonder op (fe analogische situatie van onze landen in het begin van deze eeuw en de talrijke sociale en ekonomische wantoestanden die er uit voortvloeiden. Ook bij ons heeft het zeer lang aangesleept vooraleer aan deze toestanden kon worden verholpen. De bij ons ge volgde evolutie van een gefun deerd inzicht verwerven naar de uitbouw van nieuwe strukturen tot verhoging van de welwaart zou volgens spreker eveneens de op lossing kunnen bieden voor de tal rijke problemen inzake de ontwik kelingspolitiek. Als uitgangspunt zou moeten genomen worden dat het niet enkel bepaalde landen zijn die zich in een toestand van onder ontwikkeling bevinden, maar wel in feite de wereld zelf als entiteit. Het gaat hem niet om de onder ontwikkeling in de wereld, maar wel om de onderontwikkeling van de wereld zelf. Pas na het inzicht dat we aldus kunnen verwerven is het mogelijk aan bepaalde oplos singen te gaan denken. Het concept van talrijke carita tieve instellingen en organisaties moet daarom evenwel niet op het achterplan worden geschoven maar we moeten tot de aanvaarding ko men dat we voor een wereldvraag stuk staan dat in de eerste plaats van politieke aard is en dat even eens op wereldschaal moet worden opgelost. In dit kader benadrukte de h. Vermeire eveneens het totaal ge brek aan afdoende en objektieve informatie in de pers. Welk is het standpunt dat door Belgie wordt ingenomen in de UNCTAD-konfe- rentie Welke zijn de daar behan delde problemen Dit zijn meestal vragen waar de meesten onder ons geen degelijk antwoord zouden kun nen op geven. Enkel na een dege lijke opinievorming kan men tot een voldoende morele moed komen die ons een doelmatige aanpak van de problematiek zal mogelijk ma ken. Als besluit van de uiteenzetting beklemtoonde de spreker dat een bestendige aktie nodig is op de overheid en op de openbare opinie, want het stadium van een voldoen de inzicht in de gestelde moeilijk heden is nog steeds niet bereikt. In een zeer levendig debat dat op de uiteenzetting volgde werden dan in hoofdzaak de technische aspekten behandeld, die de aan wezigen in de mogelijkheid stelde met een gefundeerd oordeel huis waarts te keren. Het eerstvolgende seminarie is op vrijdag 16 februari e.k. Spreker is Prof. P. Van de Meerssche met als onderwerp «Vrede in Vietnam»; Aangezien de aktualiteit van het onderwerp, verwachten de inrich ters een even talrijke opkomst. Aanvang 20 uur. Raadszaal van het stadhuis. De koffie viert dit jaar zijn 500e verjaardag. Het was de Arabier Tarek Kaldi, wier nieuwsgierigheid werd gewekt door de groene bonen die we later ais koffiebonen zouden kennen. Toen hij in 1448 die bonen rauw op at en door maagpijnen werd gekweld, kwam hij op het idee de bonen eerst te branden en te malen; het bruine meel dat hij toen bekwam goot hij in kokend water. Zo had Tarek Kaldi de be reiding van de koffie ontdekt. De uitvoer van koffieplanten en koffiebonen uit Arabie, werd in de middeleeuwen verboden. Niemand kon evenwel beletten dat in 1468 de Arabieren van dit opwekkend drankje 'n lukratief smokkelzaakje maakten. Zo kwam de koffie in 1518, dus voor 450 jaar, in Tur kije. Van daaruit begon hij zijn triomftocht door alle landen van de wereld. Aanvang der 16e eeuw kende men de eerste koffiehuizen in Kairo en het eerste koffiehuis in het Avondland verscheen in Venetie in 1645. Daarna volgden slag op slag Oxford, 1650, en Londen, 1652; in Marseille en Parijs werden res- pektievelijk in 1659 en 1672 meer dere koffiehuizen geexploiteerd, terwijl 1683 het geboortejaar werd van de Weense koffiehuizen. Ham burg volgde in 1679 en Berlijn in 1721 dit voorbeeld. Niemand min der dan J.S. Bach, die zelf een groot koffieliefhebber was, kompo- neerde zelfs een muzikale «koffie- komedie». in 40 landen over geheel de we reld worden momenteel al naar gelang de oogst tussen de 70 en 80 miljoen zakken koffie van elk 60 kg. geproduceerd. Daarvan nemen de Zuid-Amerikaanse landen 40 tot 48 miljoen voor hun rekening terwijl Centraal-Amerika 10 miljoen levert. In Afrika worden ieder jaar 17 miljoen en in de Aziatische lan dden 4 miljoen zakken geoogst. Het wereldrekord inzake koffie- opbrengst staat op naam van Bra zilië met een jaaroogst die tussen de 28 en 37 miljoen zakken schom melt. Het Braziliaanse Santos is niet zonder reden de grootste kof- fiehaven ter wereld. LIEFDE BRACHT KOFFIE NAAR BRAZILIË Men schreef nochtans 1727 voor aleer men de koffie in Brazilië leerde kennen. Tot dan toe kende men in Latijns-Amerika de groene bonen enkel in de Franse kolonie Guayana, waar de vrouw van de gouverneur en tevens de mina- res van de Braziliaanss majoor Francesco de Melo Palheta woonde. Verscholen in een bloem tuil bracht de majoor op zijn terug reis enkele koffieplanten mee, of schoon op de invoer daarvan de doodstraf stond. Thans worden in Brazilië duizendjarige wouden ont gonnen waardoor 600.000 kleine, middelgrote en uitgestrekte koffie plantages ontstaan zijn. Met een jaarlijkse import van 22 miljoen zakken koffie staan de Verenigde Staten aan de spits van de afnemers, iedere Amerikaan bo ven de 14 jaar drinkt minstens vier tassen koffie per dag. Op de tweede plaats komt Duits land met 4,6 miljoen zakken, ge volgd door Zwitserland met 3,2 miljoen. Intussen telt men op deze aarde in totaal 4,85 miljard koffieplanten. Ondanks de stijgende oogst is het zo dat ingevolge een internationaal akkoord onder de producenten slechts de nodige hoeveelheid kof fie op de markt wordt gebracht om te kunnen voldoen aan de behoef ten van de zowat 1,6 miljard kof- fieliefhebbers. Daardoor wordt een ongezonde konkurrentie vermeden, zoals ook tijdens de ekonomische wereldkrisis in de dertiger jaren werd voorkomen dat het tot een koffie-katastrofe kwam. Toondertijd nam Brazilië een drastische maat regel 30 miljoen zakken van het «groene goud» werden eenvoudig in lokomotieven en fabrieken ver brand. Wanneer u dus vandaag uw tas heft, doe het dan op de 500e ver jaardag van de koffie I De C.V.P. van het arr. Aalst heeft vernomen dat er in regerings kringen een ontwerp bestond om, in het kader van de toepassing van de wet van 14 juli 1966, prio ritaire zones aan te duiden waarin het arr. Aalst zou wegvallen. Bovendien wordt er overwogen de maximale voordelen van de wet alleen aan die prioritaire zones toe te staan. De C.V.P. van het arr. Aalst verzet zich unaniem tegen derge lijk ontwerp. Zij vraagt met aan drang en steunt daarin de aktie van haar mandatarissen dat de verworven rechten in de twee reeds aangeduide zones van nationaal belang d.w.z. Erem- bodegem en Ninove, onveranderd zouden blijven; dat ook in het zuiden van het arrondissement ten minste één nieu we zone van nationaal belang zou aangeduid worden. Na zijn bijeenkomst van donder dag 1 februari heeft het C.V.P. hoofdbestuur besloten deze motie aan de pers over te maken en mee te delen aan de h. Eerste Minister, de Minister v. Ekonomische Zaken en de Minister Staatsekretaris voor de Streekekonomie. 1. LENTEBEDEVAAR 2 met deelname van een vikaris-generaal van het bisdom Gent. van 27 april tot 4 mei Rechtstreekse heen- en terugreis, met nachttrein; beperkt aantal ligplaatsen beschikbaar. 2. JULIBEDEVAARTEN met deelname van Z.H. Exc. A. van 16 tot 26 juli Roze radiotrein Lyon Ars een nachtreis bij de heen- en B. van <8 tot 26 juli Blauwe radiotrein Lisieux bij de heen-, noch bij de terug C. van 19 tot 26 juli Gele radiotrein rechtstreeks (dus zonder nachttrein) D. van 19 tot 26 juli Witte radiotrein met rechtstree trein beperkt aantal ligplaat worden 4 ambulantierijtuigen Mgr. L. A. Van Peteghem La Salette Lourdes met dagtrein bij de terugreis. Lourdes; geen nachttrein meer reis. heen- en terugreis met dagtrein kse heen- en terugreis met nacht- sen beschikbaar. Bij deze trein ingeschakeld als ziekenafdeling. Voor alle inlichtingen Sekret? rlaat Lourdesbedevaarten, Citadellaan 68 Gent Tel. 09- 22.40.61 P.R. 53.36.96 Bureeluren 9-12 en 2-6 uur. Vijfdaagse week. Ook bij de afgevaardigden voor AALST APPELMANS Jozef, Korte Zout straat, 5 DE MAN Jozef, Ledebaan, 57 DE WINTER Filemon, Lange Zo utstraat, 54 DE GAZET VAN AALST, School straat, 20 In Spanje, waar de meeste din gen tegen een redelijke prijs te verkrijgen zijn behalve wellicht het recht om tegen Franco te stemmen worden thans gehele dorpen te koop aangeboden voor de prijs van ongeveer 600.000 B.F. De koper krijgt alles in eigen dom de huizen, de school, de winkels, het café en zelfs de kerk maar geen mensen I Het gaat hier namelijk om de lege, verlaten dorpen van Spanje, ongeveer 110 in totaal, ver weg van de rumoerige toeristencentra en druk bezochte kustplaatsen. In de loop van de jaren zijn ze geleidelijk verlaten, toen eerst de jonge mannen wegtrokken om 'in de grote steden te gaan werken, later gevolgd door vrouwen en kin deren en tenslotte door de oudere generatie die nog overgebleven was. Het is het oude, droeve beeld van de ontvolking van het platte land, zoals dat te zien is in vele delen van de wereld wanneer de ekonomie meer kompleks wordt en de industrialisatie voortschrijdt. De meeste van de Spaanse dor pen liggen in de noordelijke en centrale provincies, waar het land slechts een mager bestaan moge lijk maakte. Zij zijn thans volop ■in verval. Wat de uitgeweken be woners nog hebben achtergelaten is al lang meegenomen door rovers en zelfs de kerken zijn ontdaan van hun geheiligde symbolen. Enkele van de dorpjes, zoals Terrenteras in de provincie Guadalajara, zijn aan de rovers ontsnapt, waarschijn lijk omdat ze onbereikbaar zijn, weggedoken in het landschap en mijlen verwijderd van iets dat op een weg lijkt. Het hoeft niet te verwonderen dat er weinig kopers zijn voor die dorpen, hoewel er enkele zijn van de hand gedaan aan rijke sportlui In Madrid, die ze gebruiken als bases voor hun jacht-weekends. Ondertussen beweren kwatongen op Gibraltar dat wanneer de Brit ten hun bezittingen daar aan pre sident Franco overmaken, er nog een uitgestorven gemeenschap op de Spaanse markt zal bijkomen. Wellicht gaan te zijner tijd de reisbureaus, die ons in deze perio de van het jaar overstromen met suggesties voor de komende zo mervakantie, geheel verzorgde reizen naar de uitgestorven dorpen aanbieden voor «hen die er werke lijk eens helemaal uit willen zijn».

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 3