van auto's en mensen wij testten voor U VW 1600 automatic i houdt de dief na het autosalon HANDELSPOCKET Bouwhulp Garage INJECT A p.v.b.a. SUPER Noteer Sn uw agenda W* De KeteSbutter- Wan Dhsjseghent Grooi en KLEÜN handel Oshroekstraat 47, AALST - Tel. 220.63 MONTAGE - WIELBALANS - WIELUITLIJNING Herrubberen - Hersnijden - Vulcaniseren PRIJZENSWAARDIGE KWALITEITEN Wij heipen U geld sparen DENDERSTRAAT 18, AALST P.V.B.A. Lid van de Handelskamer Aalst Tel. (053) 227.57 betekent veilig bouwen zonder zorgen betekent goed en goed koop bouwen. Onze faam honderden referenties honderden gelukkige gezinnen Officieel verdeler: ASSERENDRIES 76 AALST - TEL. (053)263.76 Personenwagens, Sportwagens, Lichte vrachtwagens N1EUWKU1S HEMDEND1ENST doet het beter KATTESTRAAT, 78 AALST TEL. 238.65 Steeds gaan meer en meer Euro pese autokonstrukteurs een auto matische gangwissel voorzien voor hun populaire modellen. Ook de Volkswagen 1600 - modellen zijn nu verkrijgbaar met een volauto matische transmissie. Wanneer men achter het stuur plaatsneemt is het eerste wat opvalt, het ont breken van het koppelingspedaal. Er zijn slechts twee pedalen. Gas pedaal, rechts en rempedaal, links. Schakelen is uitgesloten. Op de plaats waar de traditionele ver snellingspook stond vindt men nu een handige en korte selektiehef- boom. Deze dient om de stand te kiezen van de automatische trans missie, die men wenst. Er zijn zes keuzemogelijkheden P is de parkeerstand waardoor de motor en de transmissie ver grendeld wordt. R is de stand om achteruit te rijden. O is neutraal. In deze stand ia het alleen mogelijk de motor te starten. 3 Om nu vooruit te rijden zet men de keuzehefboom in stand 3. De stand dient voor praktisch alle voorkomende rijsituaties. 2 en 1 In deze beide andere standen 2 en 1 kan men de ho gere standen blokeren. Dit is zeer praktisch voor wegen met berghellingen en voor het rij den in file. U ziet, met een VW 1600 Auto matic rijden, is zeer eenvoudig, want alleen gas geven en remmen is alles wat u te doen hebt met een automatische transmissie. De rest is sturen. Een andere zeer belangrijke ei genschap van de VW 1600 Auto matic is zijn «kickdown-effekt». Hierdoor beschikt men steeds over een extra ophaalvermogen bij het inhalen. Inderdaad, wanneer u het gaspedaal door een voelbare weer- Het 47e Autosalon zou men wel eens kunnen beschouwen als de doorbraak in Europa van de auto matische transmissies. Vele jaren hebben de Europese autokonstruk teurs weigerig gestaan tegenover de automatische of semi-automa- tische transmissies, in de U.S.A. daarentegen zijn reeds de V* van alle nieuwe wagens uitgerust met een automatische versnellingsbak. De nieuwe Honda N 360 en N 600 kan men beschouwen als het bewijs dat het niet noodzake lijk is dat een grote motor de automatische transmissie aandrijft De nieuwe Hondamatic doet het voortreffelijk met de kleine motor stand heen, op de plank drukt, krijgt u een extra sportieve acce leratie. Gedurende de rijtest die we met de VW 1600 Automatic aflegden, viel ons vooral de geruisloosheid op van de motor. Dit is vooral te danken aan de goed afgestemde automatische transmissie. Men kan nu de motor, door te laat of te vroeg over te schakelen van versnelling, niet meer onnodig op hoge toeren jagen. Door een auto matische transmissie wordt de le vensduur van de motor zeer aan zienlijk verlengd om hoger aange haalde reden. De VW 1600 Automatic heeft voor de binnenafwerking en koets werk alles gemeenschappelijk met de handgeschakelde VW 1600. Vooral aan de veiligheid van de binnenafwerking heeft men veel aandacht besteed. AHes is zorg vuldig gekapitoneerd en alle be dieningsknoppen zijn uit zacht ma teriaal vervaardigd. De flexible armleuningen bieden meer veilig heid voor de inzittenden. Verder is er een vergrendeling van de rug leuningen. Daardoor hebben de achteraan zittende passagiers een goede steun bij een eventueel bruusk stopmaneuver. De geschei den voorstoelen zijn 18-voudig ver stelbaar De rugleuning werd ana tomisch gevormd om een goede rugsteun te verzekeren en vermoei enis gedurende lange ritten te ver mijden. Twee zeer belangrijke vei ligheidsvoorzieningen zijn het vei- ligheidsstuur met veiligheidsstuur- kolom en de gescheiden remcir- cuits. De veiligheidsstuurkolom kan in elkaar schuiven, zodat de be stuurder geen borstletsels bij een ongeval kan oplopen. Het geschei den remcircuit laat toe, nog even doelmatig te remmen mocht er ooit een remleiding uitvallen door breuk o: schade. De benzinedop heeft men ver legd naar rechts-buiten op het spat bord. Daardoor moet men bij het tanken het kofferdeksel niet meer van 360 of 600 cc. Trouwens Daf heeft reeds jaren geleden aange toond dat het mogelijk was, zij het dan met een speciaal systeem. Men kan besluiten dat alle wa gens van 600 tot 1500 cc. nu met een automatische versnellingsbak uitgerust kunnen worden. De meerprijs die men moet be talen ligt meestal rond de 10 t.h. van de verkoopprijs van het model met handgeschakelde versnellings bak. Diverse systemen zijn op de markt. Interessant lijkt ons wel de tussenoplossing, die sommige mer ken genomen hebben, de zgn. semi-automatische versnellingsbak Een andere interessante oplossing openen en bestaat er geen gevaar' meer dat benzinelucht in de wagen waar te nemen is. De remmen zijn werkelijk uit stekend. Vooraan heeft men grote schijfremmen en achteraan trom- melremmen. De vering bestaat uit dubbelwerkende schokdempers en torsiestaven. De wielen zijn afzon derlijk opgehangen en onafhanke lijk geveerd. Wanneer een van de wielen over een kuil of oneffenheid gaat, krijgt het tegenoverliggende wiel geen stoot mee. Dit verhoogt aanzienlijk de rijstabiliteit en het komfort in de wagen. Deze wagen biedt overigens alle komfort dat men bij die prijsklasse kan verlan gen, De beide kofferruimten, voor en achter, zijn voldoende. De ver warming en verluchting is uitste kend. Door de nieuwe achteras is de wegligging in alle omstandig heden buitengewoon. De VW 1600 Automatic biedt voor zijn prijs een zeer aangename en vooral robuste familiewagen. Door zijn automatische transmissie blijft hij zeer veilig. Vooral nu, dat het verkeer zo druk is, kan de be stuurder al zijn aandacht schenken aan de verkeersdrukte. Hij hoeft zich niet meer te bekommeren met schakelen of ontkoppelen. Het onderhouden van de auto matische transmissie beperkt zich tot de kontrole van het vloeistof- peiL Het is ons vooral opgevallen, gedurende de uitgebreide rijtest die wij met de wagen deden, dat men met de nieuwe VW 1600 Auto matic snel, veilig en modern kan rijden tegen een lage aankoopprijs en minieme onderhoudskosten. Deze wagen werd ons bereid willig ter beschikking gesteld door Garage EUROPA Verdeler VW. - Porsche Schoolstraat 41 AALST is de automatische transmissie die men tevens als men het wenst met de hand kan bedienen. Onder een volledig automatische transmissie verstaat men een ver snellingsbak die volautomatisch op- of terugschakeld zodra het motorvermogen het nodig heeft. Deze soort van versnellingsbak vinden we terug bij Daf, Volkswa gen 1600, Honda N360 en N600, Renault 10, NSU, RO 80 en bij de BMC modellen. Ook op sportwagens vinden we automatische transmissies terug. Porsche heeft zijn Sportomatic en MGB gebruikt de Borg Warner SOGOMA ;te beste deuren Houthandel JULES MUYLAERT Bredestraai, 31, Aalst. Tal. 213.23 Bezoek onze tentoonstelling automatische transmissie. Bij een semi-automatische trans missie daarentegen maakt men nog gebruik van een versnellingshandel maar men heeft geen koppelpedaal meer. De verhoudingen van de ver snellingsbak zijn zo gekozen oat men meestal in de stad in derde of vierde versnelling kan rijden en dat men slechts in uitzonderlijke gevallen gebruik moet maken van de eerste of tweede versnelling, maar dan zonder koppelpedaal. Die soort transmissie is verkrijgbaar op de Kever 1500, de Fiat 850 (de zg. Idromatic) en bij Simca. De grotere wagens zoals Ford, Mercedes, G.M., enz. zijn verkrijg baar met diverse systemen van automatische transmissies. De traditionele versnellingsbak met koppelpedaal is tot verdwijnen veroordeeld. Vooral in het drukke stadsverkeer is het aangenaam dat men al zijn aandacht kan schenken aan het verkeer op de weg zonder nog aan schakelen te moeten den ken. De anti-diefstal deskundigen van een Britse verzekeringsmaatschap pij hebben een nieuw en hoogst efficient veiligheidsmechanisme op punt gezet, dat er op berekend is om de meest onbeschaamde auto dief angst en paniek op het lijf te jagen. Het blijft de dief moge lijk de motor aan te zetten van de wagen, maar na 10 sekonden valt de motor stil en het is absoluut onmogelijk die opnieuw te starten. Uiteraard verliest de dief bij zo'n pech het vertrouwen, zodat hij van zijn hele plan moet afzien. Het mechanisme, vol-getransis- torieerd, is geheel zelfstandig. Het is 6,25 cm. lang en kan gemakke lijk op het dashboard worden ge monteerd. De bedieningsschakelaar loopt dan nagenoeg «verloren» te midden van de massa schakelaars op het dashboard. Toch kan de automobilist het net zo goed elders in zijn wagen aanbrengen indien hij dit wenst. E.V.D.B.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 6