klankjes uit de modewereld wat eten-we deze week voor de lekkerbekken een kwestie van levenssfeer... keuken geheimen schoonheidstips nuttige wenken wat brachten de parijse couturiers vrouwen kroniek ZONDAG Witte bonen Haringsla Uiensoep Varkensgebraad Schorseneren Gekookte aardappelen Sinaasappel slaatje. MAANDAG Koud varkensgebraad Appelmoes Gebakken aard appelen Flensjes. DINSDAG Gepocheerde griet Zure eiersaus Gekookte aard appelen Bananenbeignets. WOENSDAG Gebraden worst Rode kool Gekookte aardappe len Griesmeelpudding met abrikozen. DONDERDAG Biefstuk Worteltjes Gekookte aardappelen Fruit. VRIJDAG Mosselen Frites Deense rijst. ZATERDAG Gegratineerde groene kool met ham Aardappelpuree Vanillevla. SINAASAPPELSLAATJE BENODIGD 4 sinaasappels, enkele amandelen, wat porto of sherry. BEREIDING Schil de sinaasappels en verwijder zorgvuldig de witte velletjes. Snijd de vruchten overdwars in plakjes en leg ze in een mooie glazen schaal. Snipper de van hun bruine velletjes ontdane amandelen er over en besprenkel alles met wat porto of sherry. Dien dadelijk op. DEENSE RIJST BENODIGD 1 liter melk, de schil van 1 citroen, 100 g rijst, wat zout, 60 g suiker, 2 eieren, 40 g boter en 12 bitterkoekjes. BEREIDING Breng de melk met het citroenschilletje en wat zout langzaam aan de kook. Strooi er de gewassen en goed uitgelekte rijst in, laat opnieuw aan de kook komen, roer met een vork even over de bodem van de pan en laat de rijst op een zacht vuurtje gaar koken. Roer de eierdooiers los met de suiker, verdun met wat warme rijstpap en roer dit met de boter door de rijst. Klop de eiwitten zeer stijf en schep dit luchtig door het mengsel. Beboter een vuurvaste schotel en vul deze laag om laag met rijst en bitterkoekjes. Zorg dat de schotel slechts voor 3A gevuld is en dat de bovenste laag uit rijst bestaat. Plaats de schotel onder in een goed warme oven en laat de inhoud rijzen en lichtbruin worden. De schotel uit de oven dichtgedekt dadelijk opdienen. GEGRATINEERDE GROENE KOOL MET HAM BENODIGD 2 groene kooltjes, zout, 250 g magere gekookte ham, boter, melk, 2 eieren en peper. BEREIDING Maak de kooltjes schoon, snipper ze en kook ze met water en zout bijna gaar. Schik ze in een beboterde vuurvaste schotel. Hak de ham fijn en strooi deze over de kool. Roer de eier dooiers met wat melk zout en peper goed dooreen en voeg 't geklopte eiwit toe. Giet dit over de kool en laat het gerecht in de oven lichtbruin worden. Engelse fabrikanten van moderne meubels zijn een kampagne begonnen met als slogan "Girls, we 've waited to long. Old furniture must go. New furniture now.» Maar deze slogan is niet overèl in goede aarde gevallen en een woordvoerder van het Conncil of Industrial Design heeft geantwoord dat er zowel goede «oude meubels» als goede «moderne» meubels bestaan, maar in beide soorten eveneens slechte. Een en ander is alleen een kwestie van levensstijl. Wie vandaag de dag in deze eeuw wenst te «leven« omringt zich door moderne meubels. Wie wel eens heimwee heeft naar vroe gere tijden kan altijd een kamer installeren met oude meubels. WELKE NATIONALITEIT Men kan altijd de nationaliteit van een man te weten komen door hem aan een knappe dame voor te stellen. Een Engelsman schudt haar de hand. Een Fransman kust haar de hand. Een Amerikaan probeert een afspraakje te maken en een Rus tele grafeert naar Moskou om instrukties... In het voorjaar daalt het vitamine C-gehalte in onze aard appelen sterk. Door het lange be waren van de groente en het in landse fruit is ook hier het vita mine C-gehalie flink achteruitge gaan. De verse buitenlandse appels zijn wel rijk aan vitamine C. Weet u echter dat de schil bijna vijfmaal zoveel vitamine C bevat ais de rest van de appel Schil ze dus niet, maar was ze wel even af onder het kraantje. Bij 't overige fruit staan sinaas appels, mandarijnen en pompel moes bovenaan het lijstje voor wat betreft vitamine C-gehalte. En bij de groente voeren spruiten, bloem kool en tomaat de boventoon. Maak er een gewoonte van da gelijks een vitamine C-rijk gerecht op tafel te brengen. Het is wel duur, maar het is veel beter dan de overigens ook dure zoetigheid- je3. Waarom, zult ge misschien vra gen, wordt er zoveel aandacht be steed aan die vitamine C Om dat vitamine C onze weerstand tegen griep, verkoudheid en an dere infektieziekten verhoogt. De behoefte aan vitamine C is vooral ook nu van belang om de beruchte voorjaarsmoeheid tegen te gaan. Schorseneren zijn lekker, maar menige huisvrouw brengt ze niet op tafel omdat ze het schoon maken ervan een erg naar werkje vindt. Voor haar volgt hier een gemakkelijke methode Men be gint met het zand van de stengels te spoelen. Dan zet men ze op in water zonder zout, kookt ze een 10-tal minuten, laat ze afkoelen en begint ze eerst dan te pellen. Op deze manier is dit laatstje, anders tijdrovende werkje, in een oogwenk gebeurd. Duurt het nog geruime tijd vooraleer ze moeten worden opgediend, dan kunnen ze bewaard worden in water met een scheutje azijn tegen verkleuren. Nu we deze woorden schrijven hebben nog niet aile Parijse cou turiers hun nieuwe modellen ge toond. Onder hen, die het wel al deden, zijn echter enkele zeer be kende namen. Wat brachten zij Om te beginnen is daar COUR- REGES, de man die mode maakt voor de jeugd. Courreges bleef Courreges zijn kleren zijn heel kort en er wordt zeer weinig ma teriaal voor gebruikt er blijft minstens evenveel bloot van de huid als stof te zien. En toch shockeren zijn kleren niet, zoiang ze gedragen worden door heel jonge meisjes, met blozende wan gen en zomersproetjes. De bedoe ling van Courreges is dat de jeugd zichzelf kan zijn in kleren, die passen in deze tijd van hun leven. Laten we hopen dat alleen de jeugd er gebruik van zal maken; ouderen (en wij bedoelen hiermee meisjes boven de 16 jaar) moeten er beslist van afzien, want dan worden de ultra korte jurkjes wer kelijk belachelijk I Andere couturiers, met namen als ESTEREL en TORRENTE brachten eveneens mini, een en kele keer onderbroken door een wat langere rok. Heel uitdagend, maar weinig elegant. Veel eenvou diger, maar ook veel stijlvoller waren de kleren van FEREND. Deze bracht jurkjes met tennis- plooien en laag aangezette rok, wat fris en jong staat. Lage tailles, leuke witte jurkjes, fleurige man tels en snoezige imprimés, die wel bont, maar overigens mooi van kleur en dessin zijn. Tennisplooien vinden we ook te rug bij andere ontwerpers. Overal zijn er trouwens plooirokken waar op lange jasjes met lange revers worden gedragen. Elke vrouw van boven de dertig zal blij zijn te vernemen dat de robe-chemisier weer aandacht ge kregen heeft. Als kleuren voor dit voorjaar zien we veel marine, wit en rood. Verder pastelkleuren, vooral geel en groen en een geslaagde kom- binatie van bruin met wit of ma rine. Veel imprimés, waaronder veel oosterse grote bloemmotieven. Kousen staan nog in het mid denpunt van de belangstelling we zagen onder 'n korte imprimé- rok dezelfde imprimé-kousen met een vaag bloempatroon rondom de kuit. En voor het piepjonge meisje nog kousen, die de knie bloot laten. LIPSTICK EN NAGELLAK U weet natuurlijk dat lipstick en nagellak altijd in dezelfde kleur dienen gekozen te wor den. Hier echter een goede raad. Probeer ze bij de aankoop alle twee even uit. De lipstick op de muis van uw hand en de nagellak op de nagel van de pink. Het zou immers best eens kunnen dat de lipstick u wel en de zelfde kleur nagellak u niet bevalt en dan zult u dus een ander kleurtje voor beide ar tikelen moeten zoeken. DRAAGT U EEN BRIL Dan zullen de tinten van uw make-up ook met de kleur van het montuur van uw bril moeten harmoniëren. En, al hebben we hiervoor nog wel even de tijd, hetzelfde geldt ook voor wat betreft uw zon nebril. Probeert u een nieuwe oog make-up, dan deze ook even met bril «testen». Trekt U er deze maand nog voor enkele dagen op uit Dan laat U natuurlijk de verwarming uitgaan. Het kan echter nog vinnig koud worden, dus denk aan uw planten. Wikkel ze dus in een paar kranten en zet ze midden in de kamer. Zeer grote planten kunt u met een deken tegen de kou be schermen. Lederen handtassen zijn een kostbaar bezit. Wees er dus zuinig op. Zijn er onvoorziens toch vlek ken op gekomen, ga dan als volgt te werk Maak een papje van benzine en magnesiumpoeder en bestrijk hiermee de vette plekken. Na een half uur kunt u het papje VALSE WIMPERS Wanneer U er toe overgaat valse wimpers aan te schaffen laat U dan door een ervaren verkoopster leiden. Vraag haar even te willen voordoen hoe ze worden opgebrach; en laat ze tegelijkertijd indien dit nodig is even bijknip pen. U weet toch dat U valse wimpers altijd in precies de zelfde kleur moet kiezen als uw eigen wimpers en ze daar na gewoon met mascara moet behandelen. Wanneer ge een bleke ge laatskleur hebt mag u natuurlijk wel een weinig rouge gebruiken. Maar doe het dan toch op de juiste manier. Op een langwerpig gezicht wordt de rouge dun op de wangen gesmeerd en laat men deze naar de oren toe dikker uit lopen. Hebt u daarentegen een rond gezicht, breng dan de rouge heel hoog op de wangen aan en laat ze naar de oren toe dunner uitlopen. er af borstelen en de plekken zijn voorgoed verdwenen. Met zo'n zelfde papje kunt ge ook de vuil geworden pluchen speelgoedbeestjes v. uw kinderen weer schoon krijgen. Wrijf er de beestjes mee in en borstel het er weer af, zodra het papje opge droogd is. Al het vuil is dan ver dwenen. Hebt u geen magnesiumpoeder bij de hand, dan kunt u ook fijn gemaakte rauwe stijfsel gebruiken. En dames, we herhalen het nog eens, nooit dergelijke werkjes op knappen in de nabijheid van vuur of zelfs daar waar slechts een gasvlammetje brandt.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 7