Zweedse opvoedingsmethoden progressief tot zelfs in de gevangenis *X,ien jaar kunótgroep ^lOotfoaHgel (§roep nu Zweden geeft het voorbeeld 0GstvfaaiT.se pioniersfamilie Hoe ontsnappen in Australse zakJe blazen?" Hoelang moet men slapen? Prof. R. Derine, schepen der stad Antwerpen te Aalst b 3 5 Qc&n net Producent van nieuw appelsap Vlaams recept Én een recente T.V.-uitzending hebben wij een vrij duidelijk beeid gekregen van het ge vangeniswezen in ons land. Anders is het gesteid in Zwe den een land bekend om zijn progressieve opvoeding waar de progressieve op- voedingsmetoden zelfs door gedrongen zijn tot in de ge vangenissen- Het is inderdaad zo dat de Zweden er een mening op na houden vrat betreft het doei der gevangenissen, die wij maar moeiiijk kunnen in over eenstemming brengen mei onze opvattingen terzake. Sedert 1946 is in Zweden wet telijk voorzien dat «om de toekomst van de gevangene te kunnen ver zekeren, 2ijn verblijf aldaar zo dient aangepast aan het midden waarin hij verbleef voor zijn ver oordeling mits de nodige wijzi gingen wat betreft de minder goede invloeden van het vroeger milieu dat er praktisch geen merkbare overgang zou vast te stellen zijn naar zijn levenswijze na de invrij heidstelling.» In Zweden kent men twee straf inrichtingen de gewone gevange nis en de vrije kampen. De gevan genen dragen gewone burgerkleren en worden steeds voorkomend be handeld. Op de deur van hun cel, een nette woonkamer, is hun naam kaartje aangebracht, want num mers zijn in de Zweedse gevange nissen taboe. De cellen zijn luch tige en ruime vertrekken. De vloer is belegd met parket, de gevangene kiest zelf de kleur der gordijnen, terwijl bloemen op de vensterbank de tralies verbergen. Een zetelbed. clubzetel, tafel, boekenrek en een radio vormen de meubilering. Daar naast mag de geditineerde vrij de muurversieringen bepalen, kan eventueel ook 's nachts zijn cel verlichten en mag dag en nacht roken. Het spreekt vanzelf dat de gevangenen die een beroep beoelc nen verder mogen werken en zich zelfs kunnen bekwamen in hun vak. LUXE KENT GEEN GRENZEN De strafinrichtingen waar de minder «zware gevallen» worden ondergebracht noemt men in Zwe den de vrije instellingen. Deze zijn nog luxueuzer ingericht en vormen groepen kleine huisjes midden in de vrije natuur, zonder omheinings muur, tralies of slagbomen. De «gevangenen» mogen er wekelijks gedurende een ganse dag het be zoek ontvangen van hun vrouw, een lekker maal bestellen en in de om geving wandelen. Zelden noteert men er ontsnap pingen. De vluchtelingen worden trouwens na zeer korte tijd weer aangehouden en worden dan over geplaatst naar de zwaardere straf inrichting. Het systeem dat nu reeds meer dan twintig jaar in Zweden in voege is, heeft tot dusver zijn merkwaar dige resultaten bewezen. In Zwe den noteert men haast geen reci divisten en het aantal gevangenen is merkelijk kleiner dan in andere landen op de 8 miljoen inwoners zijn er 3.200 gedetineerden, onder wie slechts 70 vrouwen. De doodstraf bestaat lang niet meer en de levenslange gevange nisstraf wordt door opeenvolgende genadeverleningen herleid tot ma ximum 16 jaai. Typerend voor de efficiëntie van de wederopvoedingsmetoden in Zweden is wel de verklaring van een tot levenslange opsluiting ver oordeelde getetineerde, die het vol gende verklaarde «Reeds vijftien jaar verblijf ik hier en heb de tijd gehad veel te leren en een gans ander mens te worden. Gedurende mijn verblijf in de gevangenis ben ik in het huwelijk getreden, heb ik een gelukkig gezin gesticht en heb daarenboven het diploma behaald van technisch ingenieur. Een erfe nis stelde mij in staat een h'oeve te kopen die ik van hier uit kan be heren en op mijn vrije dagen kon bezoeken. Volgend jaar, na mijn vrijlating, zal ik een welstellend man zijn die het niet moeilijk zal hebben zich terug aan te passen aan het normale leven ik zal en kel van woning moeten verande ren Dezelfde gevangene schreef ook een boek het werd later een bestseller in Zweden getiteld «Een kind», dat benevens de ge schiedenis van een familie en de wederopvoeding van de vader (hij zelf) die vele jaren in de gevange nis ve'rbleef, een warm pleidooi is voor de degelijkheid van het ge vangeniswezen in Zweden, dat on getwijfeld als voorbeeld voor Euro pa kan gesteld worden. Het kleine plaatsje Hiüwood, in de Tamarvaiiei in Tasmanie gele gen, is in Australië beroemd om zijn boomgaarden en zijn appelen die ieder jaar naar het buitenland worden gevoerd. Dank zij de vindingrijkheid en de volharding van een Belgische fa milie, uit Sint Niklaas afkomstig, krijgt die vallei thans bekendheid om haar appelsap. Toen zij, nauwelijks 11 jaar ge leden, in Australië aankwamen ves tigden Edrnond en Juiia De Bruyne zich ais kruideniers in Hiüwood. Vier jaar later kreeg Julia een eigenlijk zeer eenvoudige inval, maar zij was wel de eerste om haar idee in de praktijk om te zet ten. Vermits een deel van de ap pelen die in de streek werden ge oogst niet beantwoordden aan de normen die gesteld werden voor de uitvoer, waarom, zo dacht onze landgenote, zou men er geen appel sap van maken. Graag waren wij aanwezig op de galavoorstelling van kunstgroep Wolfsangel naar aanleiding van de tweede lustrumviering. We waren bewonderaar van een hernieuwd en hoogstaand programma, waar mede de stichter en leider de heer O. Van Malder het bewijs leverde van onverdroten ijver, choreogra fische inspiratie en verruimde ar tistieke zin. De galavoorstelling werd bijge woond door tal van vooraanstaan den uit de politieke en kulturele kringen. In het bijzonder merkten wij op de h. oud-minister Moyer- soen, Z.E.H. Deken De Vos, de h. Dispa, direkteuF van de stedelijke akademie, de h. Crombeen, voor zitter, vanwege de school de h. direkteur J. Cardinael, de h. onder- direkteur F. Verhavert, de h. Pre- fekt De Schepper, aalmoezenier E.H. Aarnouts en tal van perso neelsleden met hun familie. Na de voorstelling werden de personaliteiten en genodigden op een receptie ontvangen, waarop de h. Van Malder dankte voor de mo rele steun en reeds de ogen richtte Het recept werd in het vader land gevraagd en de familie De Bruyne ging aan het werk. Eigen handig bouwde Edmond een kleine loods en een hydraulische fruitpers. Zijn schoonvader, die thans 81 jaar oud is, maakte vaten, kommer., enz. Dan kon de produktie begin ne». De eerste klanten waren inwo ners van Hiüwood, di© het appel sap uitstekend vonden. Dat was meteen het begin van een avontuur. De produktie steeg met da dag om tenslotte 2.500 potten van 450 gr. per maand te bereiken. De familie De Bruyne heeft zich voorgenomen eerlang haar produkt, dat onder de merknaam «Apple delight» op de markt wordt ge bracht, uit te voeren. Zij heeft tal rijke boomgaarden aangekocht en de expansie van haar bedrijf op een moderne pers van 8.000 dollar, die zij zich onlangs heeft aange schaft. naar de volgende lustrumviering. Benevens de galavoorstelling grepen andere optredens plaats op woensdag- en zaterdagnamid dag voor de leerlingen V.T.I. en andere scholen, op zondagavond voor de ouders van de leerlingen. Tot de stichter en leider de h. Van Malder richtten velen zich spontaan met hun felicitaties. Te recht, als we rekening houden met de beperkte repetitietijd van de studerende leden en het steeds herbeginnen wegens het verlies van getrainde studenten wanneer zij de school verlaten, dan verhoogt de prestatie nog in hoge mate. Ook richten we oprechte geluk wensen aan al de akteurs van de avond en hen die aan de voorbe reiding hielpen. Een paar van de seniors vielen bijzonder op door hun vaardigheid en artistiek bele ven We denken aan Van Langen- hove en De Grave d'it zonder de verdiensten van de anderen te ver minderen, want slechts één ziel be lichaamt de hele groep A. langste noten op te tekenen. Als tweede proef moesten zij einde loze kolommen cijfers optellen. De eerste vergde dus een uitzonder lijke aandacht, terwijl de tweede opdracht meer berustte op de rou tine van de geest. Het «zakje blazen» en «glaasje op...» zijn begrippen die momen teel in onze samenleving «in» zijn. In India kent men die wet op de dronkenschap echter al veel lan ger, zij het dan niet precies onder dezelfde vorm. In de 19e eeuw werd in Bombay een wet uitge vaardigd waarbij het gebruik van alkohol formeel werd verbaden. Er waren echter zoals trouwens bij alle wetten uitzonderingen. Zij die konden bewijzen werkelijk aan het korte nat verslaafd te zijn, konden een speciale vergunning bekomen die hen toeliet zich sterke dranken aan te schaffen. Maar daarmee was de kous niet af. Er was immers een andere wet die wilde dat een alkolieker geen rij bewijs kon bekomen. Wat deed men nu om die wet te ontduiken Heel eenvoudig men liet zijn lieve echtgenote als «drinker» registreren; zo bekwam men de nodige whisky, cognac, gin, enz. en kon meneer verder rustig autorijden. Wellicht een nuttige wenk voor onze automobilisten... Is het tekort aan slaap recht streeks verantwoordelijk voor som mige arbeids- en verkeersongeval len Zonder enige twijfel, ant woordt Dr. Robert Wilkinson van de Cambridge universiteit. Hij heeft immers zeer onlangs terzake verschillende experimenten gedaan die bewijzen dat zeifs een minimum tekort aan nachtrust ern stige gevolgen kan hebben en niet zonder invloed is op de aandacht en het reaktievermogen van de mens. Dr. Wilkinson, die werkzaam is in 'n laboratorium voor toegepaste psychologie, heeft gedurende zes weken de gedragingen bestudeerd van 19 vrijwillige «cobayes», in casu 19 jonge militairen. Deze had den twee verschillende opdrachten uit te voeren de eerste bestond er in muzieknoten te beluisteren, niet in alle stilte, maar in een luid ruchtige atmosfeer, om daarna de Alle «cobayes» begonnen hun proeven om 6.30 uur 's morgens, maar de rustperiode van elk van hen verschilde aanzienlijk 7.30, 5, 3, 2 en 1 uur slaap, terwijl een van hen helemaal geen nachtrust had genoten. De resultaten gaven wat men er had van verwacht het tempo voor het vervullen van de opgelegde proeven daalde naargelang de kan didaten twee uur of minder hadden geslapen. Maar wat belangrijker is voor het dagelijkse leven de graad van oplettendheid daalde ge voelig na twee nachten met slechts 5 uren rust. Wij vernemen dat op een vergadering van de C.V.P. kanton Aalst, Prof. R. Derine, Schepen der stad Antwerpen en voorzitter van hot Verbond der Vlaamse Professoren afdeling Leuven, zal spreken over de huidige politieke aktualiteit, met name over de konfrontatie van do Vlaamse C.V.P. met de Vlaamse problematiek. De vergadering wordt gehouden op zaterdag 17 februari te 15 u. in de zaal Madeion, Grote Markt, te Aalst. De volgende avond over de internationale politiek, ingericht door de Groep NU en de C.V.P.-Jongeren, wordt gehouden heden vrijdag, 16 februari, te 20 uur, in de feestzaal van het stadhuis. Prof. J. Vandamme zal als spreker optreden. Hij zal handelen over «Naar een verenigd Europa».

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 3