PDGGENPOHL KEUKENS wat eten we deze week voor de lekkerbekken keuken geheimen klankjes uit de modewereld nuttige wenken schoonheidstips H DE VIS nog een en ander over de nieuwe mode vrouwen kroniek ZONDAG Toostjes met sardineboter Tomatensoep Gestoofd konijn Appelmoes Gekookte aardappelen Mokkapudding. MAANDAG Gehakt Gestoofde prei Gekookte aardappelen Gegarneerde vruchtensalade. DINSDAG Visschotel met kaassaus Aardappelpuree Maizena- pudding met rozijnen. WOENSDAG Biefstuk Erwtjes en worteltjes Gekookte aard appelen Chocolademousse. v DONDERDAG Varkenskarbonaden Gebakken knolselderij Aardappelkroketten Fruit. VRIJDAG Gebakken schol Frites Rijstpap. ZATERDAG Zuurkool met Weense worstjes Aardappelpuree Vanillepudding. gegarneerde vruchtensalade BENODIGD 100 g suiker, 2 dl water, 1 citroen, 2 niet stuk- kokende appelen, 3 bananen, een lepel gemalen kokos, 2 sinaasappels, enkele gekonfijte vruchtjes, enkele boudoir-koekjes en yoghurt. BEREIDING Laat de suiker in het water oplossen en voeg hierbij enkele druppels citroensap. Wei in dit suikerstroopje de geschilde, geboorde en aan ringen gesneden appels. Wellen betekent het vocht tegen de kook aanhouden, maar vooral niet laten koken. Neem de appelringen, die niet stuk mogen zijn, voorzichtig met een schuimspaan uit het vocht. Schil de bananen en verdeel ze in vier stukken door ze eerst overlangs in tweeen te snijden en. deze dan weer in tweeen te verdelen. Bedruppel ze met citroensap en wentel ze door de kokos. Schil de sinaasappels, verwijder zorgvuldig de witte velletjes en snijd ze overdwars in schijven. Neem een mooie glazen schotel en leg in het midden de banaanstukjes. Schik de gewelde appelschijven en de sinaasappeipla.kjes er omheen. Garneer met gekonfijte vruchtjes en de koekjes en presenteer de naar smaak gezoete en opgeklopte yoghurt er apart bij. visschotel met kaassaus BENODIGD 1 kg vis (bv. schelvis, wijting of griet), zout, azijn, 4 dl melk, 40 g boter, 40 g bloem, 1 ei en 50 g geraspte kaas. BEREIDING Breng in een pan ruim water, waarin 20 g zout per liter, aan de kook. Giet er, juist vooraleer de vis er in gelegd wordt, een scheutje azijn bij (dit maakt het visvlees wat steviger) en leg de vis er voorzichtig in. Vis is vlug gaar, zelfs zeer dikke stukken hebben hiervoor slechts 20 minuten nodig. Neem de vis met een schuimspaan uit het water, ontvel ze en neem ze van de graat. Leg het visvlees in een beboterde vuurvaste schotel. Maak op de gewone wijze een kaas saus en giet deze over de vis. Strooi bovenop wat achtergehouden ■kaas en schuif de schotel in een goed warme oven om ze goudbruin te laten worden. Presenteer er aardappelpuree bij. Stw op Brussel, 224 HEKELGEM Tel. 053/676.23 Sommige mensen hebben be zwaar tegen de enigszins bittere smaak van ons onvolprezen wit loof. Men kan die bestrijden door een weinig suiker bij de groente te voegen, door de struikjes aan de onderzijde wat uit te hollen of ze even af te koken vooraleer men tot de eigenlijke bereiding over gaat. Laat witloof nooit in het spoel water staan. Het is geen vuile groente afspoelen onder stromend water volstaat. Om witloof tijdens het koken of stoven mooi wit te houden, kunnen we er wat citroen sap aan toevoegen. Het -is vaak moeilijk om ge hakt of worst in zijn geheel uit een blik te halen. Maar het gaat heel gemakkelijk als u het blik aan één zijde opent en in de andere kant een gaatje prikt. Even flink in het gaatje blazen en het gehakt vliegt er zo uit. Overgebleven eiwit kunt u enige dagen goed houden door het in een kopje met een laagje water te bewaren. U weet toch dat ge beter nooit etensresten bewaart in een aluminium pan. Kleur en smaak van het gerecht gaan dan beslist achteruit. Nu we het toch over aluminium pannen hebben deze mag u nooit schoonmaken met soda. Als de pan een bruine aan slag vertoont, kook hem dan even uit met water en azijn. Een na behandeling met staalwol en de pan glanst u weer tegen. Dank zij het bewaren in koel huizen, kunnen we zelfs in deze tijd van het jaar jonge worteltjes bekomen. Geschrapt moeten ze na tuurlijk worden, maar dit gaat heel handig met een plastic pannen- sponsje. Daarmee worden ze wer kelijk prachtig schoon en glad. Hebben wij verleden week reeds in grote trekken de nieuwe mode belicht van enkele Parijse couturiers, dan rest ons nu nog een kijkje te nemen bij een andere meester der haute-couture. Wij waren wel uiterst benieuwd naar hetgeen YVES SAINT LAURENT ten tonele zou brengen. Immers de nieuwe roklengte was nog niet met zekerheid vastgesteld. Behalve Balmain, die rustig en duide lijk de langere rok tot net over de knie bracht, verkozen anderen de rok tot boven de knie, terwijl een derde groep de minirok handhaafde. Mocht Saint Laurent de rok dus verlengen, dan zou de weegschaal beslist doorslaan naar een nieuwe roklengte. Welnu, dit laatste is niet gebeurd, ook Yves Saint Laurent houdt het nog bij de zeer korte rok. Hoewel zijn grote kollektle niet over de gehele lijn een sukses was, moeten we toch enkele uit zonderingen maken. In de eerste plaats dan voor zijn uitstekende matenpakken met lange jasjes en diepe tot het middel uitgesneden revers op een zeer korte rok. Deze brede iangvaiiende revers vinden we ook terug bij zijn mantels, die vaak in redingote-stijl, dus heel vaag getailleerd, zijn. Verder zijn er prachtige zijden imprimés-chemisiers met lange mouw, waarop een wollen jasje wordt gedragen. Draagbaar voor dames met een grotere maat. Naast de chemisier-japonnen zijn er strenge, maar keurige wollen japonnen, zwart of marine, met steeds stijve wit piqué-revers of cravattes. Mooi zijn de zowel wollen als zijden tunique-japonnen, bv. een wit-zijden crepe tunique met een geborduurde rand langs armsgat en zoom. Natuurlijk brengt hij ook andere kleding, maar die is naar onze mening minder geschikt voor normale vrouwen. We denken hier aan een smokingpak. De lange broek valt in wijde pijpen neer onder het lange smokingjasje verschijnt een doorschijnende organ- za-blouse en hieronder als verrassing helemaal niets. Maar laat ons dergelijke grapjes liever vergeten. Wat Saint Lau rent ais positiefs aan het modebeeld 1968 bijdraagt zijn vooral zijn uitstekende mantelpakken, zijn mooie mantels en zijn prach tige japonnen. Het beste middel om slange lederen voorwerpen zoals tas sen, schoenen, ceintuurs, enz. die vuil zijn geworden, weer schoon te maken, is rauwe melk. Het best drenken we hiervoor een lapje in de melk waarmee we dan het leer flink afwrijven. Nawrijven met een schoon droog doekje en tenslotte met een weinig witte was glanzend maken. Als u de was hebt ingevocht kunt u de vochtige stukken het best even in een plastic zak weg stoppen, totdat u aan het strijken toe bent. Het goed droogt dan niet' uit. Wollen stoffen nemen gemak kelijk luchtjes en geuren uit de omgeving op en dit is vooral sterk Zelfs een overvette lippen stift kan bij vele vrouwen niet ver helpen dat de lippen springen. Vooral bij een schrale voorjaars wind kan dit euvel vaak optreden. Gebruik dan eens wat boorzalf, die op de lippen wordt gewreven voordat lippenstift wordt aange bracht. Regenwater is een van de beste en goedkoopste schoonheids middelen. Veel in de regen gaan wandelen en het water in een bak opvangen om uw gezicht er mee te wassen. Nog een goedkoop middeltje om een frisse huid te krijgen is een sinaasappel-masker. Hiervoor legt men schijfjes sinaasappel op het gezicht en laat ze 20 minuten inwerken. Vervolgens het gezicht afwassen met warm water. Citroensap heeft een uitste kende werking op een vette huid. Zij reinigt de huid en desinfekteert haar. Het is een heel goedkoop middel, want het sap van een ci troen is voldoende voor drie behan delingen. U wrijft uw hals en ge zicht in met het sap en laat het enige minuten intrekken, voor u het er af wast. Op het einde van de winter heeft ons gezicht recht op een grondige reiniging. Het best ma ken we hiervoor gebruik van een gistmasker. Haal dus eens 100 g gist bij de bakker. Los de gist op in lauw-warm water en smeer het op uw gezicht. Laat het masker 10 a 15 minuten inwerken en was het daarna met warm water af. Zo'n goedkoop gistmasker werkt niet alleen reinigend op de huid, maar voedt deze tegelijkertijd. waarneembaar bij het verblijven in een ruimte waar veel gerookt wordt. Men moet wollen kleding daarom zoveel mogelijk afwisse lend dragen, zo mogelijk regelma tig wassen of doen reinigen en elke keer na het dragen in de wind laten uitvluchten. Katoen en popeline nemen niet zo snel geuren op en worden trou wens ook veel vaker gewassen. De levensduur van een hor loge kan aanzienlijk verlengd wor den wanneer men zich houdt aan de volgende regels Het niet 's a- vonds in bed aanhouden, vermits er dan wol- of andere pluisjes en (Stofjes iin het uurwerk kunnen ge raken; niet op koud marmer of ste nen vensterbanken leggen; niet aan houden bij was of afwas, vermits dan de opstijgende stoom kan bin nendringen en condenseren; ééns per dag opwinden, steeds op het zelfde tijdstip; nu en dan doen na zien en reinigen en daarmee niet wachten tot het uurwerk dienst weigert.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 7