Lokale groepen grote attraktie van Karnaval HUMAN TOUCH Winterfoor gestart B««f WÊÊÊ Henri van de Perre: Nieuws in 't kort De as. verkiezingen en het arrondissement De volks gezondheid in ons land Kantoor Politie- commisaris benoemd Galerie «DE KEIZER» m mm I van Aalst Administratie Redaktie Publiciteit Schoolstraat, 26, Aalst Tel. 24114 Henri Van de Perre, als sekre- taris van het Aalsters feest- komitee, de spil van de kar naval, waarvan de organisatie op zichzelf een hele onderne ming is, geeft deze lezens waardige bedenkingen over zijn groot zorgenkind lk geloof dat eenieder er van overtuigd 'is, dat er een zekere ma laise bestaat in de karnavalfesti- v'itaiten en stoeten >in ons land. Eertijds werden de meeste groe pen gevormd door arbeiders en ar beidsters, «werkmensen», die sa men een spaarkas spijsden, met het doel karnavalkostumes te ko pen. De deelname aan stoeten werd aangezien als uitstapjes, echte plezierreizen voor die tijd. Vandaar ook, dat vele van die groepen, na de stoet, in Aalst bv., bleven en aldus het grootste deel van de verworven subsidies in de kas van de Aalsterse middenstan ders terecht kwamen. Maar het evolueren van de le venswijze en de er mede gepaard gaande verhoging van -de levens standaard, het tot stand komen van de vijfdagenweek en de hoge kostprijzen om een kostuum om de vier, vijf jaar te hernieuwen, zijn allen zoveel faktoren die on vermijdelijk het verval van deze groepen bewerkten. De aldus ontstane leemte werd vrij spoedig aangevuld door het in schakelen van Nederlandse groe pen, die visueel gezien, zeker bij machte zijn de vroegere groepen te doen vergeten, maar die, door het feit dat ze louter op financieel voordeel zijn ingesteld, alles be halve de sympathie krijgen van de middenstanders in 't algemeen en van de caféhouders in 't bijzonder. Het al dan niet inschakelen van plaatselijke groepen, een 20-tal jaren geleden, was een belangrijk twistpunt in het toenmalig feest- komitee. Toegegeven dat het, op dat ogenblik, een zeker risico inhield, is het thans toch bewezen dat het vooruitzicht en de durf het haalden op de ondervinding en de voorzich tigheid. Nu is de tijd gekomen dat een nieuwe formuie dient ge vonden om de massa aan te trekken en te boeien, menen wij met fierheid te mogen zeg gen, dat Aalst de eerste stad van Belgie is die de juisto formule heeft gevonden. Aaist is de enige stad waar de plaatselijke gelegenheidsgroe- pen„ niet alleen kwantitatief, maar vooral kwalitatief zo tal rijk zijn dat ze een eigen stoet kunnen vormen. Dit jaar werden buiten de reu zen en de muziekkorpsen, geen vreemde groepen aangeworven en men zal dus beter de Aalsterse groepen kunnen beoordelen. Aan hen te bewijzen dat ze het vertrouwen en de hoop die ons komitee zovele jaren reeds in hen heeft gesteld, ten volle waardig zijn: Leve Aalst, leve zijn karnaval. INTERKOMMUNAA!. ZIEKENHUKI De statuten van de interkom- munale voor het oprichten van een ziekenhuis zullen tijdens de aan staande raadszitting te Aalst op nieuw besproken worden. Voordien, nu zaterdag e.k., zullen deze sta tuten reeds eveneens hei onder werp van een vergadering zijn van de aangesloten gemeenten. Ver wacht wordt dat de Aalsterse raad ditmaal de statuten, 'in licht ge wijzigde vorm, zal goedkeuren. BURGEMEESTER Verwacht wordt dat te Geiaa^ds- bergen de h. Pierart, uitgever van het lokale blad «De Vaandr.g», m opvolging van wijlen de n. Ph. Van der Putten, tot burgemeester zal benoemd worden. De h. Pierart vertegenwoordigt de middenstands- groep van de C.V.P. te Geraards- bergen. LEUVEN NU Over de universitaire problema tiek en meer bepaald Leuven, sprak 'in de zaal Madeion te Aalst, op uitnodiging van de Groen Nu, Prof. Derinne, voorzitter van de Vereni ging voor Vlaamse Professoren. Spreker wees scherp elk verwgt van extremisme van de hand, ver wijzende naar het feit dat reeds in december 1965 een memoran dum in verband met L'uvei werd overhandigd aan kardinaal Sue- nens - waarin de overheveling van Leuven Frans werd bepleit door een afvaardiging samenge- steld^uit voorzitter Cool van het A.C.V., gouverneur Roppe van de provincie Limburg, de huidige mi nister Hulpiau, Collin, president van de Kredietbank, en Boon, pre sident van de Boerenbond. B'j koninklijk besluit van Si januari 196S, werd de lieer Goityn tot politie- ioinmissaris van Aalst benoemd. SCHENKT UW VERTROUWEN AAN VLAANDERENSTRAAT, 6 AALST Tel. 242 31 ingang vrij Zoek de mens, zei ons arrondissementskoir.missaris Van Beneden. Men treft hem achter de problemen, achter de administratieve dossiers. De dagelijkse problemen waarmee een arrondissements- kommissaris ie maken heeft, zijn meer dan louter administratieve 6Üementen, meer dan cijfers, meer dan statistieken. Het is een kwestie van personificatie de verbeelding van een dossier als persoon, om tot een redelijke, humane oplossing te komen. Een van mijn eerste zorgen was, nu meer dan twintig jaar geleden, het personeel van de vele kleine gemeenten die het arrondissement telt behoorlijke, menswaardige... lokalen ter beschikking te stellen. Kortom de gemeente-administratie pogen te onttrekken aan de «Estaminetsfeer», die nu eenmaal als het ware een traditie was. De image van een gemeente, vooral op het platteland, gaat al te dikwijls samen met het «gemeentehuis». Wij mesten streven naar moderne gemeenten, met moderne op drachten, zei nog de h. Van Beneden, met wie we een uitvoerig GESPREK hadden, dat U elders in dit blad kan lezen. INFORMATIE PARTIJBESTUREN VERGADEREN Het vooruitzicht van de as. verkiezingen heeft tot gevolg dat zich reeds voor de eerstvolgende dagen, niettegenstaande de Aal sterse karnavalfestiviteiten, een drukke politieke bedrijvigheid afte kent. Het C.V.P. arrondissementele bestuur, onder voorzitterschap van de h. Claus,.vergadert heden vrijdag om te beslissen in verband met de eventuele pollverrichtingen. Anderzijds vergadert zaterdagavond het federaal bestuur van de B.S.P. om de kandidaturen te bespreken. De P.V.V. had tijdens de voorbije dagen reeds een kontakt- vergadering waarop de verkiezingen werden besproken. Een verga dering van het arrondissementsbestuur, onder voorzitterschap van de h. Lion, is voor volgende week gepland. In middens van de V.U. heerst eveneens een groeiende aktivi- teit in 't vooruitzicht van de verkiezingen. In welingelichte kringen van de diverse politieke partijen stelt men als verwachting dat de kandidatenlijsten geen felle wijzigingen zullen ondergaan. In 1950 bedroeg het aantal zie ken in behandeling in erkende dis pen s a r.i a voor bestrijding van de venerische ziekten 15.595; dit aan tal was in 1965 gedaald tot 4.437. De TBC zieken in dezelfde jaren bedroeg resp. 67.179 en 55.499. Maar anderzijds nam het aantal zieken aangetast door kanker fel toe. In 1950 bedroeg het aantal zieken onder toezicht van de Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon van het Nationaal Belgisch Werk voor Kankerbestrijding 40.638, in 1965 88.882. (Bron Ministerie van Volksgezondheid) Tijdens het voorbije weekeinde werd de Aalsterse winterfoor, ter gelegenheid van karnaval, ingezet met een verbroedering tussen het stadsbestuur en de foorreizigers. Namens het stadsbestuur wen ste burgemeester B'anckaert de foorreizigers veel sukses. Namens deze laatsten dankte de h. Viane en verheugde zich in de goede ver standhouding tussen zijn beroeps vereniging en het Aalsters magis traat. HOOP OP GOED JAAR In middens van de foorreizigers rekent men er op dat niet alleen de Aaisterse karnavaldagen, maar gans 1968 wel eens beter zou kun nen zijn dan vorige jaren. Zij steunen hierbij vooral op de verwachting dat de huidige reces- sie-konjunktuur vooral het buiten lands toerisme nadelig zal beinvloe- den tijdens de traditionele kermis- en verlofdagen. Waardoor meteen heel wat meer mensen zouden thuis blijven, wat dan de lokale festivi teiten zou ten goede komen. O iiSBÉlMilllïs Op traditionele wijze werd te Aalst de winterfoor geopend. Ter gelegenheid hiervan werden de foorreizigers ontvangen op het stadhuis door de stadsoverheid en het feestkomitee.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 16