MARKTONDERZOEK EN PUBLIC RELATIONS Twee bestendige opdrachten voor de middenstander brouwt ge weldra Week van 't gezin te Haaltert 3 De zelfstandige ondernemer is natuurlijk veel meer dan louter «de tussenpersoon» tussen fabrikant en verbruiker, of de voor eigen reke ning werkende arbeider die, als loodgieter, elektricien, garagist en zo meer, karweitjes gaat opknap pen bij wie op hem een beroep doet. Hij is 'immers de man die aan de produkten van industrie en land bouw heel wat toevoegt, dat hun waarde voor de konsument aan zienlijk vergroot. Hij brengt die produkten inderdaad niet allgen in de onmiddellijke nabijheid van wie ze nodig kan hebben, maar hij houdt ze ook op een deskundige manier 'in bewaring; hij stalt ze op de meest geschikte plaats uit opdat iedereen ze zou kunnen be kijken en beoordelen; hij «verrijkt» ze met zijn op warenkennis en er varing stoelend advies; hij «legt er de laatste hand aan» door ze naar maat te snijden, af te wegen, te bewerken en speciaal te verpak ken tot zij precies dat geworden zijn wat de verbruiker op een be paald ogenblik verlangt. En als hij een ambachtsman is, dan zal hij zijn vakbekwaamheid bij het installeren, aanpassen of herstellen evengoed als bij het op bestelling vervaardigen zelf, de beste waarborg zijn voor hun duur zaamheid en efficient verbruik. Verre van een passief «distribu tiekanaal» te zijn, is hij, als aktief verdeler die voor de laatste «afwer king» der produkten instaat, een uiterst belangrijke schakel in het transport van goederen en diensten van de producent naar de konsu ment, van de fabriek naar de markt. Een en ander legt aan de zelf standige ondermeer dan ook twee onontkoombare taken op, die hij bestendig dient te vervullen om zijn rol in de ekonomie naar behoren te kunnen spelen, nl. marktonderzoek en public relations. Zoals bij de grote bedrijven hangt het sukses van de middenstander rechtstreeks af van de manier, waarop hij die beide opdrachten aanvaardt en rea liseert. nemen in de leeftijdsopbouw, de mobiliteit, het inkomen, de motori sering, de woon- en leefgewoonten, het verbruikspatroon'van onze be volking; de laatste jaren zijn er zelfs nieuwe groepen van verbrui kers ontstaan, bv. de tieners, die een geheel eigen markt vertegen woordigen en miljoenen aan koop- kapaciteit. Kortom de marktsitua tie blijft nooit lang dezelfde, het geen dan van de middenstander een bestendig zich aanpassen, om schakelen of specialiseren veron derstelt. Er bestaan verschillende vormen van marktonderzoek. Al naargelang het doel, dat de ondernemer zich stelt, moet hij daaruit een keuze maken. Bijvoorbeeld Consumentenonderzoek als hij wil weten welke wensen en behoef ten de consumenten hebben. Produktenonderzoek om na te gaan of er voldoende mogelijkhe den zijn om een bepaald produkt of een bepaalde dienst te introdu ceren, of de levering ervan uit te breiden en onder welke voorwaar den dit tot sukses kan leiden. Konkurrentie-onderzoek om te weten of en hoe het eigen bedrijf zich sterker zou kunnen ontwikke len bij de bestaande konkurrentie- verhoudingen. Onderzoek van distributie-kana len teneinde te bepalen met welke verkoopmethode betere resultaten zouden te behalen zijn. Uit het voorgaande blijkt dui delijk dat de ondernemer niet kan volstaan met het toepassen van handigheidjes, in welke vorm dan ook, om de verbruiker te bewegen in het belang van zijn onderneming te handelen. Het gaat om de be kwaamheid, gesteund door de uit marktonderzoek verkregen informa ties, waarmede hij zijn diensten en produkten vorm geeft en aan de klant aanbiedt. wensen van de eigen klanten te informeren (mondeling of door middel van een vragenformulier dat degelijk opgestejd is); door hun eventuele klachten te aanhoren en er de diepere reden voor na te gaan; door te onderzoeken hoe het komt dat sommige produkten snel en andere traag of niet verkocht geraken; en zo meer. 2) Gesprekken met kollega's die bereid zijn om onderling erva ringen uit te wisselen. 3) Gegevens uit het bevolkings register van uw gemeente (geboor ten, verhuizingen, sterfgevallen). 4) De initiatieven die door an dere ondernemers in dezelfde branche genomen worden. 5) Steekkaarten die men per klant aanlegt. Die kaarten vermel den o.m. de samenstelling van het gezin en de koopfrequentie. Wie zijn marktonderzoek breder wil opzetten en het «inschakelen» in het beeld dat de ekonomische situatie, in haar geheel of per branche, biedt, bestede aandacht o.m. aan A) De publicaties van het Natio naal Instituut voor de Statist:ek, bv. over de gezinsbestedingen. B) De uitgaven van gespeciali seerde organismen als het Ekono- misch en Sociaal Instituut voor de Middenstand of het Belgisch Ko- mitee voor de Distributie. C) Publfkaties'in binnen- en bui tenlandse vakbladen o.m. over het omzetverkoop in de diverse bran ches. D) De resultaten van enquetes gedaan door de eigen beroepsvere niging, leveranciers, zelfs reklame- media. 9) Ann en Freddy ook. Ze hebben al enkele geschenken gekregen. «Van harte proficiat» of «oprechte gelukwensen», meestal met zo een begeleidend visitekaartje er bij. Ook nonkel Frans en tante Clara hadden iets meegebracht. Nieuwsgierig en vol verwachting werd het pak opengemaakt. Een opdienschotel... Het was de zesde. «Hoe ze het geschenk vindt» vraagt nonkel Frans. Oh, prachtig I «En een plateau hebt ge nooit te veel» had tante Clara er aan toegevoegd. s Avonds hadden de verloofden een kleine inventaris gemaakt van hetgeen ze al ontvangen hadden. Naast de 6 dienbladen, telden ze 4 lampekappen en 3 pepermolens I En toch was dit te vermijden. Alles kon zoveel eenvoudiger en rationeler gebeuren met een geschenkenlijst. Denise, haar vriendin, had het nog zo gezegd. Ze had een huwelijkslijst gekregen bij Van Lintbergen. Nu ze getrouwd was, had ze Ann een en ander getoond van haar uitzet. Alles paste zo wonder wel bij mekaar. Haar tafelservies met het koffieservies, de gla zen en de couverts. Men zou gezegd hebben dat het zo moest. En haar meubelen in Empirestij! hadden die bijpassende sier- stukken gekregen wit geslepen kristal en het «porcelaine de Paris» vulden mekaar aan. Neen, er was niets op af te keuren. Vóór ze trouwden hadden ze een paar uurtjes rondgewandeld bij Van Lintbergen. De volgende dag al hadden ze een volledige lijst klaarliggen. Met zo'n keus lijk bij Van Lintbergen is dat geen probleem. Wat doel heeft zo'n lijst en hoe gaat dat allemaal? Deze vraag wordt ons nog regelmatig gesteld. Bij Van Lintbergen is dat een lijst, die gemaakt wordt volgens de aanduidingen en de voorkeur van de verloofden zelf. Het is dus een samenvattende lijst van hetgeen de verloofden op voorhand zelf hebben geko zen, ten behoeve van familie en vrienden, die een passend geschenk willen geven. Daarom is het wel verkieslijk ons eerst een informatie-bezoek te brengen; U kunt meteen al eens rondkijken of nota's nemen. Het huis Van Lintbergen is daarvoor wel de ideale geschenken zaak. Wie daar zijn keus niet kan doen, zal ze nergens kunnen doen. Al de merken zijn er bijeem gebracht en het is er prettig kiezen. Bovendien heeft het huif tegrip voor uw problemen wat u bv. dubbel hebt, kan bij óns omgewisseld worden. Ook zijn praktisch al onze serviezen (kristal - glas - ceramiek of porselein) per stuk te bekomen. Weer een groot voordeel van het huis Van Lintbergen. Trouwt ge weldra Loop even binnen en vraag onze documen tatiemap. De werking van onze geschenkenlijst wordt u meteen uitgelegd. Tot ziens .in de Hoogstraat te Aalst. VAN 29 FEBRUARI TOT 6 MAART AS. HOE TE WERK GAAN WAT IS «MARKTONDERZOEK» Vooraleer te bepalen hoe hij op de beste manier zijn goederen of diensten zal kunnen verkopen, moet de zelfstandige ondernemer inderdaad zijn afzetgebied, zijn markt grondig kennen. Zich in dit opzicht vergissen betekent een ver lies van energie, van kansen, van bestaanszekerheid. Welnu, een markt bestaat uit een groot aantal faktoren, die voor al in onze tijd voortdurend in be weging zijn. Vraag en aanbod wis selen zonder ophouden; er vallen diepgaande verschuivingen waar te Goede en bruikbare informaties uit marktonderzoek kunnen alleen worden verkregen als er metho disch en systematisch wordt onder zocht. Tevoren moet dus een dui delijk plan worden gemaakt van o.a. welk doel men wil bereiken, welke gegevens nodig zijn en uit welke kring die moeten worden verkregen. Men moet zich weten te beperken als men een goed re sultaat wil bekomen. De voor een nuttig marktonder zoek vereiste gegevens, kunnen uit verschillende bronnen geput wor den en de kosten daarvoor hoeven heus niet zo hoog op te lopen. Men kan reeds enorm veel leren uit 1) De vaststellingen die men persoonlijk kan doen door naar de Het spreekt vanzelf dat al die gegevens moeten geordend worden met het oog pp het gestelde doel. Teneinde tot een juist en objektief beoordelen ervan te komen, kan het raadplegen van een bedrijfs- consulent alleen maar aangeraden worden. Aan het belang van de tweede belangrijke opdracht van de mid denstander, nl. het behartigen van zijn «public relations» werd in ons blad reeds een beschouwing ge wijd. Dit punt lijkt ons echter be langrijk genoeg om er bij een vol gende gelegenheid nog eens op terug te komen, temeer gezien, naar wij vernamen, in de maand mei van dit jaar een grootscheepse public relations campagne zal ge voerd worden, met niemand minder dan de populaire vedette Tony Cor- sari, als ambassadeur van de mid denstand. Meer daarover zult u in een volgende uitgave kunnen lezen. De Bond van Grote en van Jonge Gezinnen, afdeling Haaltert, orga niseert van 29 februari tot en met 6 maart een Week van het Gezin. Deze week wordt ingezet met een Akademische Zitting, donder dag 29 februari te 20 u. in het Jeugdheem. Het programma van deze dag Welkom door de h. C. Van Lan- duyt, plaatselijk sekretaris en ondervoorzitter B.G.J.G. Gemeentelijk Gezinsbeleid, door burgemeester A. Vanderburght. Het gezin in de branding, door Prof. Dr. F. Van Mechelen, voor zitter B.G.J.G. Gezinsbeleid, door Mevr. De Rie- maecker, Minister van het Gezin en van de Huisvesting. Officiële opening van de tentoon stelling «Boeken voor het gezin» Verder is nog geprogrammeerd Vrijdag 1 maart te 20 u. Ge- spreksavond Gehandikapte kin deren. Leiding A. Huysmans, iinspekteur L.O., hoofdbestuurs lid B.G.J.G. Gesprek en infor matie de h. Starckx, voorzitter Kat. Verbond Gehandikapten en Verminkten. Zaterdag 2 maart te 19 u. Prak tische Bouwproblemen, Premie De Taeye, Slopingspremie, Huur- premie, Leningen. Inleiding en Gesprek G. De Leenheer, sche pen van het gezin Haaltert, A. Verstraete, prov. sekr. Woning fonds, R. De Backer, adviseur Ministerie Gezin en Huisvesting. Leiding Desiré Allaer. Zondag 3 maart te 15 u. Feest- vergadering Viering 400e lid en 25 jaar plaatselijke bonds- werking. Maandag 4 maart te 20 u. De plaats van het jonge gezin in onze bond. Dinsdag 5 maart te 19 u. Pro blemen eigen aan de 3e leeftijd. Woensdag 6 maart te 20 u. Konfrontatie ouders en kinderen over zeer aktuele opvoedkundige problemen.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 3