VASTENBELEVING Vertikale en horizontale dimensie in onze middenstandsambassadeur Tony Corsari... In mei as.: Een operatie v.d. glimlach 40 dagen broederlijk delen Er wordt in het huidig teologisch denken heel wat aandacht besteed aan de begrippen vertikalisme en horizontalisme. Door horizontalis me verstaat men dan die stroming die de mens eerst en vooral plaatst tegenover de medemens; medemen selijkheid is in die optiek de eer ste en voornaamste opgave. Daar tegenover bedoelt men door verti kalisme die opvatting waarbij de mens-God-verhouding primordiaal gesteld wordt. Het lijkt soms wel zowat een modeverschijnsel, vooral dan in de meer vulgarizerende literatuur, waarin een modern horizontalisme entoesiast en vaak ook eenzijdig verdedigd wordt tegen een ouder wets en voorgoed achterhaald ver tikalisme. En nochtans is deze dua liteit zo oud als het kristendom, ja zo ou"d als de mensheid zelf. Het is immers té duidelijk dat ie mand die gelooft in een godsbe staan meteen ook geplaatst wordt in een dubbele verhouding een relatie tegenover de god in wie hij gelooft en een relatie tegenover de medemens die hij iedere dag er vaart. Kristus heeft deze dualiteit niet opgeheven, hij heeft ze beves tigd. Maar zowel in zijn leven als in zijn leer heeft hij ook aange toond dat beiden harmonisch kun nen samengaan «Bemin God bo venal en uw naaste als u zelf». Omdat God ons aller Vader is, zijn wij broers en zusters. Onze kris- telijke vertikale binding met God legt ons ook een intensere horizon tale medemenselijkheid op. Het heeft dan ook geen zin bei de relaties in oppositie te zien met elkaar. Nochtans is het ook gemak kelijk te begrijpen dat zówet de persoonlijke aanleg (een meer kon- templatieve of meer aktieve inge steldheid) als de algemen tijds geest (bv. de meer teocentrische middeleeuwen of de huidige meer homocentrische wereldvisie) mede bepalend kunnen zijn voor sommige aksenten. Deze aksentverschuivin- gen kunnen we vaststellen door heen de teologische evolutie, zij heeft ook haar sporen nagelaten in de liturgische beleving. Deze dubbele dimensie kwam steeds ook naar voren in de boete en vastenbeleving van de kerk, zij het ook met een wisselende be klemtoning. Daar waar de vasten vroeger nogal eens eenzijdig werd opgevat als een deemoedige terug keer naar een intensere liefdebe leving tot God, wordt soms nu uit sluitend belang gehecht aan onze vasten in zover hij onze medemens ten goede komt. Het is nochtans té duidelijk dat deze vastenbeleving, wil ze echt menselijk en kristelijk zijn, zowel onze Godsverhouding als onze me demenselijkheid moet uitzuiveren en verdiepen. De knistelijke vastenbeleving is op de eerste plaats een deemoe dige terugkeer v. de rouwmoedige mens naar God. In het diepste van iedere mens leeft een gevoel van kleinheid en zwakheid tegenover de grootheid en liefdevolle trouw van God. In dit perspektief is kriste- lijke boete niets anders dan een losgroeüen uit onze eigenliefde, om zich te keren naar en te groeien in liefde tot God. Berouw en boete zijn dan ook de steeds terugkerende tenia's in de vastenliturgie. Niet enkel het voorbeeld van de tot inkeer geko men en boetende inwoners van Ninive (epistel van de maandag van de eerste passieweek) wordt ons voorgehouden, maar zowel in de gebeden van Aswoensdag als ;in de dagelijkse oraties van de mis, komen steeds deze gedachten naar voren dat onze lichamelijke uiter lijke boete ons innerlijk moge vrij maken van onze zondige gehecht heid die wij meedragen in onze door de erfzonde gewonde mense lijke natuur; dat wij ons in berouw zouden loswerken uit onze zelfge noegzaamheid om ons terug te ke ren tot God; dat wij een nieuw hart zouden krijgen dat zich zou vrij maken van een egoïstische bin ding met deze wereld om open te bloeien voor de liefde van God; dat wij met Kristus zouden sterven aan de zonde om met Hem te ver rijzen tot een nieuw leven van ge nade en liefde. Dit alles klinkt misschien soms wat negatief; nochtans is de steeds overwinnende gedachte zeer posi tief een groeien in liefde tot God. Daarom is de lichamelijke onthou ding niet de enige of hoogste vas tenbeleving; deze moet ook in de geest van de vastenliturgie ge paard gaan met 'n vuriger gebeds leven als uitdrukking van onze ge richtheid op en verbondenheid met God. Daarom wordt met voorliefde ook verwezen naar de 40-daagse afzondering van Mozes, Elias en vooral van Kristus zelf, waarin dit «alleen zijn met God» domineerde. En toch kan deze vertikale vas- tendimensie niet de enige zijn. Wie losgroeit uit zijn eigen egoisme om tich te keren tot God, zal ook meer open staan voor de even mens. Een grotere liefde tot God moet resulteren in een grotere liefde tot de naaste. Wie zegt dat hij God bemint en zijn naaste niet liefheeft is een leugenaar, zegt St. Jan. (I Joh. 4.20) Terecht onder lijnt men dan ook tegenwoordig sterk deze horizontale dimensie in onze vastenbeleving, die een mo derne gestalte kreeg in «broeder lijk delen». Maar ook dit element is in de kristelijke vastenbeleving niet zo nieuw. De 40-daagse afzondering van Mozes, Elias en Kristus, waar, zoals wij hoger reeds aanhaalden, naar verwezen wordt, was maar de -inzet voor een nieuwe ze^ing en opdracht onder de medemensen. Het is als het ware of de kerk in deze periode ook met liefde terug grijpt naar evangelieverhalen waar Jezus, in een geest van medemen selijkheid, helpend optreedt tegen over de hulpbehoevende mens. Van oudsher heeft de kerk ook naast de lichamelijke onthouding en het gebed, het geven van aalmoezen voorgeschreven als derde paneel ■in het drieluik van onze vastenbe leving. Daar waar dit in vroegere tijden vooral sloeg op de behoef- tigen in de eigen omgeving, is men dit tegenwoordig meer op wereld vlak gaan beleven. De moderne kommunikatiemiddelen hebben im mers de wereld als het ware tot een groot dorp gemaakt, waarin we gemakkelijk de tegenstelling ontdekken tussen de rijke en de arme buurten. Deze konfrontatie dwingt iedereen die niet ingekap seld zit in een blinde zelfgenoeg zaamheid, tot een gebaar van me deleven en daadwerkelijke broe derliefde. Het is dan ook normaal dat de vasten, die ons juist moet loswerken uit deze egoïstische in kapseling, zou resulteren in een echt broederlijk delen. Het brood dat wij ons in een lichamelijk vas ten ontzeggen, breken en delen wij met onze behoeftige medemens. Zo is er ook vandaag de dag, in onze vastenbeleving geen tegen strijdigheid tussen vertikalisme en horizontalisme ze vullen elkaar harmonieus aan. Nieuw is ten an dere dit horizontalisme niet, nieuw is enkel de omvang waarin het ge stalte kreeg en het entoesiasme waarmede het beklemtoond wordt. Eigenlijk 'is het maar een laat ant woord op het oude gebod van de Heer «Hierin bestaat de vasten die Mij behaagt, ■luidt de godsspraak van de Heer de onrechtvaardige boeien losmaken, de riemen van het juk ontbinden, wie werd mis handeld, vrij laten gaan, en alle jukken afnemen. Bestaat hierin de echte vasten niet uw brood delen met de hongerigen, de daklozen in uw huis opnemen, kleren bezorgen aan wie er geen heeft en de nood van uw medemens niet ontwijken Doe dat en uw licht zal oplaaien als de dageraad, uw wonden zullen spoedig dichtgaan; uw gerechtigheid- gaat u dan vooraf en de glorie van de Heer komt u achterna. Zo gij dan tot de Heer roept, zal Hij luisteren, als gij Hem aanroept zal Hij zeggen Hier ben 'ik. (Epistel van vrijdag na Aswoensdag. Deut. Is. 58.6-9) Dit is ook het paasantwoord dat wij verwachten van de Verrezen Heer, die ons, pelgrims, tegemoet treedt «Hier ben ik». F.T. Zoals reeds gemeld wordt in de maand mei van dit jaar een groot scheepse public-relations campagne ten voordele van de middenstand georganiseerd. Als «ambassadeur» van de middenstand niemand min der dan de populaire Tony Corsari. Zegt Corsari zelf Inderdaad ik ben geboren en opgegroeid in een nuddenstandsgezin. Ben dus op de hoogte van de taaiheid en het doorzettingsvermogen waarmede de zelfstandige zijn taak ter harte noemt. Ook van zijn enorme goedwil om zijn klienteel van dienst te zijn, Sk wil tijdens deze campagne de verbruiker overtuigen dat hij nergens beter wordt bediond dan bij de zelfstandige, hij weze handelaar, am bachtsman of vrije beroepspersoon. Goedwil, kwaliteit en vertrouwen zijn alleen bij deze laatsten voorhanden. Zij zijn ook hoofdelementen van elke ekonomische deugdelijke aankoop of van elke efficient!; juiste dienstprestatie. De zelfstandige moet overtuigd worden dat een reusachtige kollektie reklame-campagne broodnodig is, publicitair ge zien, hij moet groot denken en doen, naast, tegenover en zoals de grootwaren-bedrijven. De MEI CAMPAGNE wordt een feestelijk spel, of beter gezegd, een operatie van de glimlach. Uitvoerders zijn alle zelfstandigen, de handel en de ambachtelijke sektor evengoed als die der dienstverlenende bedrijven en de vrije beroepen. Medespelers zijn alle gezinnen van het Vlaamse land zonder uitzondering en met gelijke rollen. Van huis tot hu'is zal in de deelnemende gemeenten een folder be steld worden. Dit formulier bevat naam en adres der meespelende middenstanders. Het moet geldig worden gemaakt door het ophalen van vijf firmastempels bij vijf verschillende middenstanders. Bij elke deelnemende zelfstandige zal een vensteraffiche of vitrohanie aange plakt zijn. Dit bewijst dat hij deelneemt aan onze aktie. Hij zorgt nu voor vijf verschillende firmastempels en stuurt dit (voorzien van zijn naam en adres) naar Brussel (Spastraat nr. 8) waar het een volg nummer krijgt 'n bewijsstuk met dat nummer krijgt de afzender terug. Ook de middenstander zelf mag er van profiteren. Het is een massa spel. Hij 'is toch ook verbruiker van zijn kollega's. ledereen, zonder enige uitzondering, kan meedoen. Heel de middenstand komt in aktie I Eerste prijs een ingericht en gemeubeld appartement in Pinosmar (Spaanse kust), plus auto in de garage of boot aan het strand, plus tien jaar lang twee vliegtuigreizen heen en terug. (Desgewenst kan in plaats van dat appartement ook één miljoen frank in obligaties verkregen worden) Verder één miljoen frank, verdeeld 'in 2.000 andere prijzen met een minimumwaarde van 200 frank. Gedurende gans de maand mei worden deze deelname-formulieren in de Spaststraat 8, Brussel, verwacht. Op 31 mei (datum van afsluiting) eindigt de aktie. Rond 15 juni wordt de trekking gehouden. Er is echter nog iets. We hebben ook gedacht aan de suortmensen. Buiten het hierboven vernoemd formulier is er ook nog een formulier met een sportreferendum. Als spel is het bijzonder 'ingenieus. In ronde cijfers uitgedrukt dan sen circa twee miljoen 150 duizend franken als prijzen in de ronde De verbruiker betaalt niets...De zelfstandige krijgt de rekening! Het spreekt vanzelf dat een dergelijk opgezet plan zonder de steun van alle zelfstandigen ondoenbaar 'is. Het betreft een kollektieve publi citeit om bij de bevolking een zo ruim mogelijke «goodwill» te schep pen. Gedurende de maanden maart en april zal deze campagne langs bioscoop, rad'io en t.v. uitgebazuind worden, in dorpen en steden, langs wegen en straten op 20 m2 grote aanplakbiljetten en muuraffiches bekendgemaakt. Zo wordt mei 1968 de stunt van de middenstand.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 3