Amerika bindt de strijd aan tegen de ,lquacks# Amerikanen geven jaarlijks 100 miljard frank uit aan "wonderdokters,, voetbal handbal basketball wielrennen 14 TOCH EEN PUNTJE... In medische kringen in de Verenigde Staten kijkt men met ontzag op naar de autoriteiten van de staat Califorme,die een nieuwe wet hebben uitgevaardigd, waarbij de onwettige uitoefening van de (jeneeskunde als een zeer ernstig mis dadig vergrijp wordt beschouwd en waarop gevangenisstraf- fen staan van 10 tot 20 jaar, California is daarmee de eerste Amerikaanse staat dl. eindelijk, zucht men in diezelfde kringen - definitief paal en perk heeft gesteld aan het optreden van een steeds groeiende groep kwakzalvers, die niet alleen jaarlijks enke e miljarden dollars uit de zakken van naieve slachtoffers weten te halen, maar meteen een gevaar betekenen voor de volks- gezondheid in hot algemeen. De zaak is definitief aan het rollen gegaan door het geval van de 8-jarige Linda Epping, die aan een. kwaadaardig gezwel leed en waar- voor de dokters een operatief ingrijpen noodzakelijk achtten. Een «quack» zoals de kwakzalvers in de V.S.wordenge noemd - behandelde het kind met een vitaminenkuur. He resultaat was dat de kleine Linda nauwelijks drie maanden 'later overleed. Toen deze zaak bij het gerecht aanhangig werd gemaakt bleek het ook dat de «quack» voor zfijn behandeling zo maar eventjes de ronde som van 37.000 B.Fhad geind. Dit tragisch geval ergerde de publieke opinie dermate dat de betreffende wet eindelijk tot stand kwam. In hoeverre dit v00^ee'^ van Californie door de andere staten zal worden gevolgd is voora snog niet geweten. Zoveel is evenwel zeker dat de artsen en de autoriteiten in de Verenigde Staten zich momenteel intensief met het probleem van de kwakzalverij bezig houden. Men heeft intussen berekend dat de Amerikanen jaarlijks zowat twee miljard dollar (of 100 miljard B.F.) spenderen aan de tussen komst van quacks». Een adembenemend getal, dat ook weerklank heeft gevonden bij het «National Congress of Medical Quackery» in Chicago. DRIE KATEGORIEEN PATIËNTEN Merkwaardig was daar het referaat van Dr. B. Cobb, een psych - loog van het Anderson Hospital in Houston (Texas). Deze geleerde die" een enquête heeft gehouden onder talrijke patiënten die zich t een kwakzalver wendden, deelt deze soort zieken in drie kategorieen n Hij onderscheidt onder deze zieken de slecht-geinformeerde, de .usteloze en de wanhopige die naar een strohalm grijpt, mensen die rekenen op een plotse en wonderbare genezing. Bij de slecht-geinformeerden gaat het om mensen die zich blin delings aan iedere autoriteit onderwerpen wanneer iemand zich als specialist aanmeldt, dan geloven zij dat ook. Een bijzonder gekomp'liceerde kategorie noemt hij de rustelozen zij zijn zo ongeduldig dat ze de resultaten van een behandeling eenvou dig niet kunnen afwachten. Het gevolg is gewoonlijk een groeiend wan- ouwe egens de behandelende geneesheer, zij stoppen met de voor- geschreven behandeling en zoeken hun heil bi, 'n «wonderdokter». Bij de wanhopigen gaat het om patiënten die niets meer van de geneeskunde te verwachten hebben en derhalve elke ook de meest absurde reddingsmogelijkheid grijpen. In talrijke medische werken wordt de publieke opinie 0er®0®'d gewaarschuwd tegen de rampspoedige praktijken van dergelijke.kwak zalvers Zulks belet evenwel niet dat vele Amerikanen jaarlijks met miljarden dollars de «quacks» een vorstelijk bestaan verzekeren, ook al is het dan ten koste van hun eigen gezondheid. Met een gehandikapte ploeg is Eendracht er in geslaagd om te Zottegem een puntje uit het vuur te slepen. Wij hadden gewezen op het groot gevaar van deze uitstap en het is zo uitgevallen ook. De Aalstenaars zijn te Zottegem door gaans de verdedigende partij ge weest en het is dus de defensie die het heeft moeten 'doen 'in de zware strijd om de kostbare buit. Zonder Dré Denul_ en zonder Fons Lockefeer, doch wel met een heroptredende Van Der El'st in de rangen 'heeft Eendracht het er nog goed afgebracht. Grote dingen heeft Gaston niet gedaan, dat hac, trouwens niemand verwacht na de lange rustperiode, doch zijn ver schijning 'in de ploeg heeft een gunstige invloed gehad op het mo reel van de andere spelers, die zich allemaal zonder uitzondering hebben afgesloofd voor het bereik te resultaat. Men mag immers te Zottegem zeggen wat men wil, de zegedrift en snelheid hebben het bij Een dracht gedaan om op te tornen te gen de gastheren, die weliswaar meester waren 'in de opbouw, doch er praktisch nooit in slaagden om de Eendracht-defensie werkelijk in een alarmtoestand te brengen. We geven echter ook graag toe dat Eendracht een handje werd toegestoken door het lot, toen men reeds vrij vroeg langs Schollaert op winst kon komen. Door deze meevaller kregen de wit-zwarten natuurlijk een morele opkikker, zo dat zij flink gewapend waren om zeer lang te weerstaan aan de lo kale aanvallen. Al bij al een flink resultaat voor Eendracht, daarin deze omstandig heden niemand van de Aalsterse aanhangers meer dan één puntje had verwacht. WEER WAALS BEZOEK Eendracht krijgt zondag ander maal Waals bezoek met de komst van Namen. Deze laatsten maak ten tijdens het kompetitiebegin veel ophef en slaagden er trouwens in om geruime tijd het kommando in handen te houden. Nadien ge- raakten zij min of meer op het hellend vlak, zodat de Waaltjes op het huidig ogenblik als een ploeg van de goede middelmaat mag worden aanzien. We geloven niet dat er met da komst van Namen voor Eendracht veel problemen zijn, alhoewel de dirigenten de hoop koesteren van eindelijk op do volledige kern te kunnen rekenen. Het is inderdaad een feit dat de tegenslagen die Eendracht tijdens de jongste we ken te inkasseren kreeg stilaan te omvangrijk worden om de bressen nog degelijk te kunnen dichten... lijk geweest 'dat de Ajuinen aan de rust met 0-2 cijfers in het krijt hadden gestaan. Nu, zo ver 'is het gelukkig niet gekomen, zodat de Sportkningers na de herneming rustig een groot scheeps offensief konden opbou wen. Een offensief dat spoedig vruchten afwierp, daar De Coninck en Clocheret drie voltreffers op het bord konden brengen, die na tuurlijk ruimschoots voldoende wa ren om het vonnis voor de gasten te voltrekken. Meteen zijn de Aalstenaars weer een stapje dichter bij de titel ge naderd, temeer daar de rivalen van Wetteren thuis op verrassende wijze werden verslagen door S.K. Erembodegem. opstanding hadden laten vermoe den, is zulks niet bewaarheid ge worden, daar men tegen de gast heren van Beveren -niet opgewas sen was. De Aalstenaars 'hebben zich zeer moedig en met veel be zieling verdedigd, doch zulks was niet voldoende om de technisch betere lokalen in de greep te 'hou den. STEEDS OSIRIS 'Osiris blijft de overwinningen op stapelen, zodat de jeugdige Aal stenaars steeds meer en meer 'in de kijker komen. Het jongste slachtoffer was B.C. Grambergen dat niettegenstaande het terrein- voordeel eventjes met 22 punten verschil werd ingemaakt. MOEILIJK MAAR TOCH... Was de uitstap naar St. Ll®- vens-Houtem een maand vroeger gekomen, wij zouden gevreesd hebben voor de Sportkringers. Bij Houtem toen zegevieren was een moeilijke zaak, die trouwens tal rijke topploegen tot hun nadeel hebben ondervonden. Ondertussen zijn echter ook de Houtemnaars niet kunnen ontsnappen aan de tegenslagen, zodat op het huidig ogenblik minstens vijf effektieven op het bankje zitten. Dat wil nu precies niet zeggen dat de Aalste naars er de strijd zorgeloos moe ten aanpakken. Wel integendeel, zelfs met een gehandikapt® ploeg zijn de Houtemnaars nog zeer ge vaarlijk. Niettemin durven wij zw® ren dat volgende elf andermaal de vlag in top zullen hangen Van Der Meirsch; Van D® Perre, Molem, Hooghe, De Schrijver; Van Royen, Roelandt; Clocheret, De Coninck, Bellon en Doorns. Res. De Coster en Picqueur. WEER NIETS VOOR AREND Arend heeft nu ook niet kunnen weerstaan aan de Schroevers van Moorsel, die tijdens de ganse partij de wet hebben gedikteerd. Wij vrezen dat het niet veel be ter zal gaan voor Arend tijdens het bezoek aan Hofstade, dat thuis moeilijk te kloppen is. DE SCHRIJVER (SPARTA) DEED HET Toen de Spartanen na een zw^ar offensief de rust bereikten met 8-3- winstcijfers, zag alles er naar uit dat de Aalstenaars naar een vlotte overwinning zouden wandelen. Dat was echter verkeerd gezien, want na de herneming kwamen de be zoekers van Schaarbeek op de proppen met een grootscheepse aktie die dreigde fataal te worden voor Sparta. Gelukkig was er de snelle Gunther De Schrijver nog om op het nippertje voor zijn for matie de zege uit het vuur te sle pen. VERLIES EN WINST VOOR EENDRACHT VRIJ De Aalstenaars van Eendracht Vrij moesten tijdens het voorbije weekend twee keer 'in het veld te gen Dendermonde. Deze laatsten slaagden er 'in om in de Ajuinstad aan de winnende hand te blijven, spijts een heftige tegenaktie van Huylebroeck, doch de Eendrachters maakten alles goed met een puike zege te Dendermonde, waar men zelfs met een gehandikapte forma tie grote dingen deed. STEEDS SPORTKRING AALST Sportkring heeft tegen Mere de tweede helft moeten afwachten om toe te slaan. Voordien waren het inderdaad de bezoekers die de toon aangaven en zonder wonderbare tussenkomsten^ van doelman Van Der Meirsch ware het best moge- ONTGOOCHELEND OKAPI De Okapijongens hebben in de wedstrijd tegen Destelbergen een ontgoochelende partij gespeeld. Bijzonder tijdens de beginperiode waren de Aalstenaars onkennelijk. Het werd een krasselen van jewel ste, zodat het niet moest verwon deren dat men spoedig met 12-2 cijfers in 'het krijt stond. Na de hervatting kon Okapi zich min of meer herpakken zonder echter veel scherven te maken. De gastheren van Destelbergen zege vierden dan ook vrij gemakkelijk, alhoewel de Aalsterse gasten tij dens de laatste minuten via Troc'h nog heel wat konden goed maken. BLACK BOYS KON NIET OVERTUIGEN Nadat de jongens van de Volks- plaats tijdens de vorige speeldag met een mooi resultaat de weder- Van de Aalsterse renners was alleen Ward Ernst tijdens de ope ningswedstrijden akt'ief. Ward deed het opvallend goed in de Omloop Het Volk, doch tegenslag remde hem toen hij op de muur van Ge- raardsbergen in een valpartij be trokken werd en ingevolge een ge havende fiets niet meer verder kon. DE GAZET VAN AALST weekblad Gesticht in 1945 3 maandab. 75 F 6 maandab. 145 F Jaarab. 275 F Kantoor Schoolstraat, 26, Aalst Telefoon 241.14 Postrekening 881.72 Op verzoek uvordsn advertentietarieven toegezonden.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 14